Zarostlý nehet.Příčiny vzhledu, příznaky, léčba bez chirurgického zákroku, lidová léčiva, masti, chirurgický zákrok

Zarostlý nehet nebo vědecky „onychokryptóza“ je nemoc způsobená patologickou změnou nehtu.Pokud se onemocnění neléčí, způsobuje komplikace, jako je hnisání, otoky, amputace.Nemoc je doprovázena nepříjemným výskytem palce a bolesti.

Obsah
  1. Příčiny zarostlých nehtů
  2. Příznaky
  3. Fáze
  4. Diagnóza
  5. Co se stane, pokud se neléčí?
  6. Jak odstranit zarostlý nehet
  7. Metoda rádiových vln
  8. Odstranění zcela nebo částečně skalpelem
  9. Laserové ošetření
  10. Schmidenova chirurgie
  11. Korekční zařízení
  12. )Použití kapolinu
  13. Farmaceutické masti a gely
  14. Farmaceutické tekutiny pro ošetření zarostlých nehtů
  15. Jak zacházet se zarostlými nehty doma
  16. Vany
  17. Lidové léky
  18. Co dělatpokud zarostlé hřebíkové slavnosti?
  19. Co dělat se zarostlým nehetem během těhotenství?
  20. Co by se nemělo dělat se zarostlým hřebem
  21. Prevence
  22. Video na téma: Zarostlý hřebík
Příčiny zarostlého nehtu

Hlavní příčinou onemocnění je dědičný faktor.Toto onemocnění se vyskytuje po 30 letech, ve vzácných případech u dětí a starších osob.

Další příčiny výskytu:

  • špatná obuv.Konstantní mačkání vede kzarůstání nehtů do kůže.Odborníci nedoporučují nosit stubby boty nebo modely s úzkým nosem, vysoké podpatky.Nemoc se vytváří v uzavřených botách, když se používá v létě.Vlhkost vyvolává změkčení nehtové desky, epidermis bobtná a hřebík roste nesprávně;
  • houba;

    Hřebíková houba je hlavní příčinou zarostlých nehtů na nohou

  • různá zranění;
  • nesprávná pedikúra;
  • individuální vlastnosti organismu.

Narůstající nehet na špičce může být tvořen nadměrnou hmotností a těžkou fyzickou námahou.V počátečním stádiu může být nemoc vyléčena doma konzervativním způsobem.

Příznaky

Lidské prsty mají silnou citlivost.Na koncích je mnoho nervových zakončení. Toto onemocnění je určeno silnou bolestí při lisování nehtu.

Hlavní příznaky jsou:

  • bolest;
  • nafouknutí;
  • tvorba zarudnutí, skvrn, změna barvy;
  • utěsnění nehtové desky;
  • hnisání.

Fáze

Specialisté určují 3 fáze progrese nemoci:

  1. Při pohybu osoba pociťuje mírnou bolest, která odejde při odstraňování obuvi.Mírný otok, zarudnutí;
  2. Stav nehtu se mění - zvyšuje se ostrý úhel na nehtové desce, zvyšuje se otok a zarudnutí, bolest v pulzování je doprovázena úpadkem;
  3. Toto onemocnění se stává chronickýmtvar, běhový proces je vylepšen otokem, bolestí, změnou přirozené barvy a utažením nehtu.

Ve třetí fázi je pozorováno špinění.Počáteční formy reagují na konzervativní léčbu.V pokročilém stavu je nutný chirurgický zásah.

Diagnóza

Chirurg může diagnostikovat zarostlý nehet na špičce, jmenovitě podologa. Lékař provádí orthonix - nechirurgický způsob opravy nehtu pružnou destičkou - háčky a táhne k okraji okraje nehtu.Nakonec dojde ke korekci tvaru nehtu.

V počátečním stadiu není nutný chirurgický zákrok, postačuje konzervativní léčba. Test nebude vyžadován.Jsou předepisovány v případě chirurgické potřeby.Krevní a močový test vyhodnotí úroveň zánětu.Někdy je nutný odběr krve na cukr.

V přítomnosti hnisu může být nezbytné bakteriologické vyšetření, aby se vyhodnotila odolnost patogenů vůči antibakteriálním léčivům.V některých případech se provádí rentgen - postup vám umožní identifikovat onemocnění a zabránit jiným onemocněním během relapsu.

Co se stane, pokud se neléčí?

Při absenci řádného ošetření onemocnění pokračuje.Komplikace vedou k šíření infekce, úpadku končetiny, což má za následek amputaci nehtu, v závažných případech prst. Prodloužený zánět vyvolává výskyt dalších nemocí. Infekcese přesouvá do jiných částí těla a vyvolává výskyt nových nemocí.Vážným případem je tvorba gangrény.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Jak nakreslit monogramy na nehty krok za krokem pro začátečníky.Pokyny s fotografiemi.

Jak odstranit zarostlý nehet

Zarostlý nehet na špičce je odstraněn různými způsoby - vše záleží na stadiu onemocnění, kontraindikacích, doporučeních lékaře.Způsoby, jak odstranit nemoc, mohou být konzervativní a chirurgické.

Metoda rádiových vln

Hlavní výhodou metody rádiových vln je její bezbolestnost. Kromě toho je po zákroku riziko onemocnění opět nepravděpodobné.V závislosti na zanedbání nemoci je stanovena doba operace - 3-5 minut.Další výhodou metody radiové vlny je to, že pacient není převeden do nemocnice, postup se provádí ambulantně.

Bezbolestnost je charakterizována použitím lokální anestézie.Do prstu se vstříkne injekce, poté se odstraní novotvar a ošetří se nehtová matrice s rádiovými vlnami a zárodečná zóna.Na konci procedury se aplikuje antiseptický obvaz a pacient je propuštěn domů.

Při návratu domů není povolen mokrý obvaz.Změňte jej během prvních 5 dnů. Rána se zahojí za týden. Pacient může pociťovat bolest, ale je to zcela normální stav.

Odstranění zcela nebo částečně skalpelem

Chirurgická metodapoužívá se při absenci pozitivního výsledku terapeutické léčby.Pokud dojde k hnisání měkkých tkání, je nutné úplné odstranění nebo resekci. Pokud nehet není nasycen, ale pouze zahuštěn, použijte částečné odstranění.

Pacientovi je podána lokální anestézie, lékař vyřízne postiženou oblast skalpelem a ošetřuje ránu antibiotikem.Po operaci se doporučuje jemné ošetření a obvazy. K úplnému zotavení obvykle dochází za měsíc.

Výhodou v chirurgii je prevence hnisání kostní tkáně.Tato metoda má mnoho nevýhod.Nejdůležitější věcí je dlouhý proces zotavení, léčení probíhá až poté, co se nový hřeb zcela rozrostl.Tato metoda se používá velmi zřídka, moderní postupy jsou méně bolestivé.

Laserové ošetření

Nej šetrnější metodou pro odstranění zarostlých nehtů je laser.Procedura má mnoho výhod: není nutné čerpat pracovní neschopnost, operace se provádí ambulantně a po ní již není třeba odpočívat. Tento postup trvá asi 20 minut.Po operaci osoba nepociťuje bolest.Laserové odstranění snižuje riziko abnormálního růstu nehtů.

Schmidenova operace

Jednou z oblíbených metod je Schmidenova operace.Jeho hlavní výhodou je, že po zákroku je riziko výskytu nemoci opakovaně sníženo na minimum.Chirurgie pod anestézií, nehtynakrájíme nůžkami, na měkkých tkáních se provede řez, granulace se odstraní.Infikovaná oblast se odstraní, aplikují se stehy nebo obvazy.

K úplnému uzdravení dochází po 7 dnech, během kterých musíte omezit fyzickou aktivitu. Nutná je také změna obvazu.Pokud dojde k relapsu, je předepsána antibiotická terapie.

Nápravná zařízení

Zarůstající nehty na palci mohou být vyléčeny bez chirurgického zákroku.Lékařská praxe nabízí nové metody odstraňování zarostlých nehtů - sponek a desek.Zařízení jsou namontována na nohu, aniž by způsobovala nepohodlí.Probíhá rychlá rehabilitační doba.

Lokální desky:

  • Oniclipje zařízení s epoxidovým povlakem.Hlavní výhodou je, že tlak desky může být nastaven samotným pacientem.Používá se ve všech stádiích nemoci, dokonce i bez hřebu;
  • zlatý zlatý prut- malá ocelová deska je při nošení prakticky neviditelná.Lepí se na nehty pomocí lepidla, které se používá ve všech stádiích nemoci;
  • Podofix-po instalaci zařízení pacient okamžitě cítí úlevu, bolest ustupuje, není pocit zúžení.

Kromě desek nabízí moderní medicína alternativní způsob ošetření svorek.Liší se způsobem instalace a konstrukcí.Závorka představujesvítidlo ve formě tenkého niklového nebo chromového drátu.Procedura je bezbolestná, rychlá a prakticky nezpůsobuje komplikace.

Konzola je vyrobena individuálně pro pacienta v závislosti na tvaru nehtu.Nevýhodou této metody je nutnost opravy - utažení nebo uvolnění držáku.

Nejběžnější svorky:

  • Fraserje drát s háčkovými konci tenkého tvaru.Začíná pod okrajem nehtu a upevňuje;
  • Combiped- používá se v případě jednostranného vývoje choroby.Jeden konec připevňuje hřebík háčkem, druhý je přilepen k nehtové desce;
  • 3TO- držák sestávající ze 3 částí - boční držáky jsou připevněny okraji hřebu, smyčka vytvořená mezi nimi reguluje jejich napětí.

Desky a svorky vypadají docela esteticky, nevyžadují dlouhodobé navrácení, anestézii nebo nemocenskou dovolenou .Po instalaci zařízení se pacient může věnovat každodenním činnostem, sportu, plavání a dokonce i lakování nehtů.Nevýhody zahrnují vysokou cenu a nemožnost použití metody v pokročilých stádiích.

Použití kapolinu

Kapolinol ze speciálního materiálu je předepsán ke snížení bolesti a urychlení hojení ran.Zařízení z měkké tkáně zvedá okraje nehtu a fixuje jeho polohu.Před použitím jsou tkáně změkčeny fyziologickým roztokem.Tampón se pohybuje hluboko do postižené oblasti a je fixovaný.

Capolinmění se každý den, dokud nebudete moci snížit úhel nehtu.Léčba se týká dlouhého, ale jemnějšího.Tato metoda je nejúčinnější v raných stádiích i pro prevenci.

Farmaceutické masti a gely

V terapeutické metodě se používají různé gely a masti.

Nejúčinnější léky:

  • Nogtinorm- do této látky byly přidány extrakty z palmového oleje, lékořice a hypericum s hojivým účinkem.Při aplikaci masti nehtová deska změkne, zánět se odstraní, růst nehtu se normalizuje.Výrobek používejte každý den po napařování nohou.Cena masti je 180 - 250 rublů.
  • Demixidve formě gelu má protizánětlivý účinek, je aplikován na postiženou oblast.Procedura netrvá dlouho, nevyžaduje obvazy, provádí se jednou za 2 dny.Gel nelze použít s přecitlivělostí, s onemocněním jater, ledvin, srdce, očních chorob.Kontraindikováno u těhotných žen a dětí.Cena - 50 - 230 rublů;
  • Vishnevsky mast- zastavuje vývoj infekce, ničí houby, zmírňuje otoky a bolest.Produkt má ostrou vůni díky březovému dehtu obsaženému v kompozici.Složka je antimikrobiální a antiseptická.Xeroform vysušuje zanícenou oblast.Masť se nanáší na gázu a nanáší se na místo, nahoře se připevní plastovým obalem a obvazem.Cena produktu se pohybuje od 50 do 70 rublů.na trubici;
  • Ichthyolová mast- snižuje zánět, bolest, ničí mikroby.Nanáší se na postiženou oblast pokrytou gázou (ubrousek), fixovanou obvazem.Lepší použití v noci.Tento postup opakujte až do úplného zotavení.Cena masti je 30 - 120 rublů;
  • Levomekol- má uklidňující a antibakteriální účinek.Používá se stejným způsobem jako masti Vishnevského.Je povoleno užívat lék během těhotenství a pro lidi s alergickými onemocněními.Cena léku se pohybuje od 80 do 140 rublů.

Lékárenské tekutiny pro ošetření zarostlých nehtů na nohou

Kromě gelů se používají různé tekutiny:​​

  • ) Dimexidje protizánětlivé činidlo.Na jejím základě jsou prováděny obklady a aplikovány na postiženou oblast.Roztok může omýt ránu, cena léčiva je 50 až 100 rublů;
  • Schollova tekutina- změkčuje nehtovou desku, odstraňuje bakterie a houby.Aplikujte dvakrát denně.Účinek postupu je patrný po 7 dnech.Cena nástroje se pohybuje od 700 do 1 000 rublů.
  • Gehwol tekutina- účinná v rané fázi, zabraňuje vrůstání nehtů, změkčuje destičku, snižuje bolest.Před použitím se prst očistí, osuší a na místo se aplikují 2 kapky.Cena léku je 800-2500 rublů.

Jak zacházet se zarostlými nehty doma

Nemoc můžete léčit a předcházet jí doma.

Doporučeno:

  • používejte vany s intervalem 20 minut.po 3 dnech.Tento postup snižuje symptomy onemocnění;
  • zvyšují zarostlé okraje bavlnou;
  • aplikují masti na bázi antibiotik;
  • vyberte správnou velikost boty, vyhýbejte se špičatým tvarům a nadměrným podpatkům;
  • pijí léky proti bolesti.
Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Jak vybudovat gelové nehty lakem.Instrukce pro rozšíření nehtů pro začátečníky.Foto

Vany

Zarůstající nehty na velkých nebo jiných prstech se ošetřují speciálními lázněmi:

  • na heřmánku- 60 g rostliny na 1 litr vody.Tráva je napuštěna půl hodiny, procedura trvá 30 minut.Pro zmírnění bolesti naneste kousek gázy;
  • solný roztok- 60 g soli na 1 litr vody.Doba ošetření je až 20 minut.Po koupeli se otoky, bolest a zánět zmírní;
  • s jedlou sody- 30 g produktu na 3 l vody.Doba procedury je půl hodiny.Jedlá soda suší pokožku, snižuje bolest, otoky.

Lidové léky

Za tradiční lidové léky se považují za účinnější:

  • aloe - prostěradlo je nařezáno na polovinu, naneseno na požadované místo v noci;
  • máslo- tře se po večerní aplikaci koupele.Můžete si dát kus oleje na tenká, zabalte si prst.Ráno se doporučuje solná lázeň;
  • cibule a med- nakrájená cibule se kombinují s medem a nanáší se na postiženou oblast přes noc;
  • plantain- po koupeli omotejte prst kolem rostliny, obvaz;
  • jezevčí tuk- aplikuje se na gázu a poté na postiženou oblast.Nejlepší použití v noci;
  • manganistan draselný- zkombinujte několik kapek vodou, nohy napařte;
  • ricinový olej- rozpuštěný ve 3 1 vody, 100 ml léčiva.Nohy se spouštějí do roztoku po dobu 15 minut;
  • citronová kůra- strouhaná kůra se kombinuje s rostlinným olejem, který se nanáší na postiženou oblast.

Co když slaví zarostlé nehty?

K tvorbě hnisu dochází se zanedbávaným vývojem.Je možné ho pozastavit pomocí mastí, koupele, ale nemoci nevyléčí.Vzhled hnisu je třetí etapa, která vyžaduje ošetření skalpelem, laserem, rádiovými vlnami.

Co dělat se zarostlým nehetem během těhotenství?

Během těhotenství je ženám zakázáno mnoho konzervativních a chirurgických metod.Pokud je stav pacienta dobrý, neexistují kontraindikace, nehrozí ohrožení plodu, pak jsou povoleny některé procedury - koupele, gely, masti, různá zařízení.

Destičky a svorky se považují za optimální, k jejich instalaci se nepoužívá anestézie. V pokročilém stavu choroby se používá laserová metoda.

Co by se nemělo dělat se zarostlým nehetem

V případě nemoci jsou zakázány tyto činnosti:

  • nosit těsné boty,špičaté boty, vysoké podpatky;
  • sportovní sporty;
  • nedávejte pozor na progresi nemoci.

Prevence

Pokud je příčina dědičná, je téměř nemožné ji ovlivnit.

V ostatních případech je nezbytné dodržovat pravidla:

  • správně provádějte pedikúru - nekřivejte tvar, příliš neřežte konce, přibližte se k přímce)
  • důkladně si umyjte nohy;
  • vyberte si správnou obuv;

Zarůstající nehty na špičce přinášejí nejen bolest, ale i pocit nepohodlí.Toto onemocnění lze vyléčit různými způsoby.Mnoho z nich pomáhá zabránit relapsu v budoucnosti.

Autor:Tatyana Makoveeva

Návrh článku:Vladimír Veliký

Video na téma: Zarostlý hřebík ]

Elena Malysheva řekne, jak se zbavit zarostlého nehtu doma: