Zakřivení nosní přepážky.Příznaky, příčiny a důsledky.Septoplastika: indikace, kontraindikace, typy a vlastnosti

Zakřivení nosního septa je běžná patologie, která může vést k závažným komplikacím při neexistenci účinné terapie.Oprava vady se provádí provedením operace.Moderní metody septoplastiky jsou schopny v krátké době vrátit tkáně nosního septa do správného tvaru.

Struktura afunkce nosního septa

Nosní průchody jsou odděleny destičkou.Vpředu má přepážka čtyřúhelníkový tvar a sestává z tkáně chrupavky.Pod ní je tvrdý patro, za kostmi etmoidů a sfenoidů, a v horní části - čelní kost.

Nos vykonává řadu důležitých funkcí:

 • filtrování vdechovaného vzduchu;
 • udržování optimální úrovně jeho vlhkosti;
 • oteplování;
 • Rozpoznání zápachu.

Porušení struktury desky může vést k částečné nebo úplné ztrátě některých z nich.

Příčiny zakřivení nazálního septa

Složitá struktura septa je činí zranitelnou a snadno deformovatelnou.

Hlavní příčiny narušení tvaru desky mohou být:

 1. Poranění.Polovina případů je spojena s poškozením obličejové části lebky nebo nosu.K úrazům dochází nejčastěji v mladém věku.Deformace u novorozence může být výsledkem negramotných manipulací porodní asistentky, příliš rychlého postupu podél porodního kanálu.
 2. Nekonzistence v růstu kosti přední části lebky.Taková patologie je přítomna u 30% pacientů.Nerovnoměrný vývoj částí nosu narušuje jeho symetrii.
 3. Nemoci - nádory, polypy, proliferace nosní conchy.Příčinou může být chronická rýma - člověk vdechuje vzduch pouze v jednom z nosních cest, což vede k deformaci.
 4. Dědičná predispozice.
 5. Cévní hypertrofieorgán, ve kterém jsou umístěny zápachové buňky.Normálně je atrofován, ale v některých případech je schopen se zvětšit a vyvolat zakřivení.

Druhy a typy zakřivení nosní přepážky

Zakřivení nosní přepážky (operace závisí na druhu zranění) může mít různý stupeň:

 • 1 skupina- malá odchylka od středu;
 • 2 skupina- výstupek septa je umístěn uprostřed mezi boční stěnou a středovou čarou;
 • 3 skupina- zakřivená deska se dotýká boční stěny.

Existuje také podrobnější klasifikace, která zohledňuje morfologické, patogenetické a klinické znaky:

 1. vertikálně umístěná vhloubka nosní dutiny je jednostranný hřeben.
 2. Dva výstupky umístěné ve svislé rovině na různých stranách přepážky (ohyb ve tvaru písmene S).
 3. Malý hřeben v přední části nosu, který nenarušuje volné dýchání.
 4. Zmačkaná deska s mnoha lomovými liniemi.
 5. Výrazný výčnělek v přední části přepážky, spodní okraj chrupavky se posunul dozadu.Dýchání je narušeno.
 6. Stoupající hřeben ve tvaru šavle, umístěný na jedné straně téměř vodorovně.
 7. Dva téměř vodorovné výstupky umístěné proti sobě na přední straně nosu a ve střední části.Na jedné straně je charakteristická drážka.

Kromě uvedených druhů můžeme rozlišovatmulti-fragmentované deformity nosu, když se fragmenty septa vzájemně překrývají v různých úhlech.

Příznaky zakřivení nosního septa

Zakřivení nosního septa (operace je důležitá kvůli silnému zúžení nosního průchodu) ztěžuje průchod vzduchu, počet řasinek na řasnatém epitelu klesá, což negativně ovlivňujepřirozená ochrana a čištění sliznice.Nedostatek kyslíku ovlivňuje aktivitu celého organismu.

Pacienti nejčastěji uvádějí tyto příznaky deformace:

 1. Respirační selhání, projevující se ucpáním nosu, výskyt sliznic,někdy smíchaný s hnisem, pocit sucha.Příznak může ovlivnit pouze jednu stranu.
 2. Chronická zánětlivá onemocnění dutin (sinusitida).
 3. Sklon k respiračním infekcím.
 4. Epistaxa.
 5. Vasomotorická rinitida spojená s proliferací cévní sítě.
 6. Bolest v obličeji.
 7. Hlučné dýchání, chrápání.
 8. nepohodlí v nose, svědění, otok sliznice.
 9. Zakřivené nosní přepážky často ovlivňují trigeminální nerv a dráždí jej.To vyvolává pravidelné migrény, křeče dýchacích cest, chronický kašel, kýchání.
 10. Únava, deprese, snížená schopnost soustředit se a zapamatovat si kvůli nedostatku kyslíku.Děti mohou zažít vývojové zpoždění, napříkladfyzické a duševní.
 11. Nucené vdechování ústy vede k chronické faryngitidě, halitóze a vysychání z úst.Vzduch nepodstupuje čištění a nezahřívá se, což je také nebezpečné pro dolní dýchací cesty.Pravděpodobnost rozvoje bronchitidy, pneumonie se zvyšuje.
Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Kanyla - co se používá v kosmetologii a medicíně.

Indikace pro chirurgický zákrok

Důvodem pro kontaktování chirurga může být:

 • Častý výtokkrev z nosu.
 • Nepříjemné dýchání pacienta a chrápání.
 • Sklon k nachlazení.
 • Bolesti hlavy.
 • Mukózní edém.
 • Sinusitida, alergická rýma.

Přípravná fáze

K objasnění diagnózy je třeba kontaktovat otolaryngologa.

Inspekce může zahrnovat:

 1. Posouzení vzhledu nosu. Tato fáze umožňuje identifikovat vážné deformace.
 2. Zkouška síly vdechu a výdechuskrz každou nosní dírku a schopnost cítit.
 3. Rhinoskopie- vyšetření nosní dutiny pomocí speciálního vybavení.Za tímto účelem se do nosních dírky vloží expandér a sliznice se prohmatne tenkou sondou, aby se vyhodnotila přítomnost nádorů, vředů, polypů.Při průniku ústní dutinou je možné detekovat hypertrofii zadní stranynosní concha.
 4. Endoskopiezahrnující podrobnější vyšetření sliznice se provádí za použití místní anestézie.Prostřednictvím sondy s videokamerou můžete jasně vidět spodní umyvadlo.
 5. Počítačová tomografieukazující přítomnost hrotů a hřebenů na septu.

Před operací je nezbytné:

 • , aby se muži holili;
 • přestat pít alkohol a kouřit;
 • Neužívejte léky, které ovlivňují krevní srážlivost.

Dva týdny před operací by mělo být provedeno několik testů:

 • krev na syfilis, virus lidské imunodeficience, virová hepatitida;
 • stanovení faktoru Rhesus a krevní skupiny;
 • koncentrace fibrinogenu, destičky, rychlost koagulace;
 • analýza moči na přítomnost proteinu, složení sedimentu;
 • krevní testy - počet bílých krvinek, hemoglobin, bílé krvinky, červené krvinky a krevní destičky.

Anestezie

V závislosti na umístění deformované oblasti se používá lokální nebo celková anestézie:

 1. Lokální anestézieje přijatelná, pokud zakřivení neovlivní kostní tkáň.Sliznice je zvlhčena roztokem eliminujícím citlivost pomocí rozprašovače nebo tamponů.
 2. Obecná anestézie. U dětí a pacientů s deformitou kostní struktury je chirurgický zákrok prováděn v anestetickém spánku.

Metody chirurgického ošetření

Septoplastika se provádí několika způsoby.Volba této metody závisí na typu deformace a na politice kliniky, na které je pacient pozorován.

Killianova operace

Nevyžaduje řezy na kůži, proto vylučuje tvorbu jizev.Pomocí malého skalpelu jsou řezy perichondrium a sliznice prováděny postupně na obou stranách.Pod perichondrium se injikuje anestetikum a prostřednictvím provedených řezů se membrána pohybuje do požadované polohy.

Jsou-li hroty nebo hřebeny, oddělování se provádí pouze kolem nich, aby nedošlo k narušení struktury sliznice nad výstupky.Poté se příčka mechanicky narovná, vyvýšeniny se odříznou a deformované části se vyříznou.

Vyrovnané nosní přepážky jsou fixovány tampony, které sliznici přitlačují na kosti a chrupavku.Často se doporučuje použití vázacího obvazu.

Redukce septa

Sliznice a perichondrium jsou řezány skalpelem v jednom z nosních průchodů.Oddělení se provádí pouze ze strany řezu.Ze stejného okraje je chrupavka disekována na čtyřech místech, takže její deformovaná část je spojena pouze s perichondriem, sliznicí a také s periostem druhého nosního průchodu.

Poté je přepážka vyříznuta v místě zakřivení její základny.Poté se nosní přepážka stane pohyblivou a zaujímá své přirozené postavení, ve kterém je fixována tampóny.

Mobilizace septa

Nasální septase zlomí na několika místech pomocí speciálních chirurgických nástrojů.Poté se fragmenty stabilizují a destička se narovná.

Disekce mukózy ve většině případů není nutná. Pokud bylo nutné provést řezy, jsou sešity sešívatelným materiálem na šití - katgut.

Kruhová resekce

Pokud po mobilizaci nezíská kvadrangulární chrupavka dostatečnou pohyblivost a septum není narovnáno, provede se kruhový řez a tenká vrstva chrupavky se odřízne kolem čtyřúhelníku.Poté se kostní základna přepážky opraví.

Částečná resekce

Jeden nosní kanál je provozován.Sliznice je disekována na chrupavku po celé délce přepážky.Pomocí speciálního nástroje je skořepina oddělena od perichondia.Chrupavka se rozřízne řezem, takže je možné ji oddělit od sliznice od opačné strany.

Poté se deformovaná část septa odstraní nůžkami a sliznice se vloží na místo a zafixuje se tampony.Pokud je krvácení těžké, jsou tampony impregnovány hemostatickou kompozicí.

Resekční reimplantace

Uznáváno jako nejpokročilejší metoda septoplastiky.Deformovaná chrupavková deska je řezána kovovým nožem.

Poté jsou kousky vyrovnány speciálním zařízením, které jim dává správnéformulář, vrátit se na své původní místo a opravit.

Laserová septoplastika

Zakřivení nosního septa (laserový zákrok) odstraní chirurg pomocí zařízení, které vám umožní upravit hloubku pronikání záření do tkáně.

Krev v procesu se prakticky neuvolňuje, protože laser „utěsňuje“ poškozené cévy.Chrupavková tkáň, která rozbije tvar septa, se odpaří a poté se destička zafixuje sádrou a gázovými tampony.

Výhody této techniky:

 • antiseptický účinek;
 • stimulace regenerace a imunity tkání;
 • bezkrevnost;
 • minimální invazivita;
 • krátké období zotavení.

Endoskopická septoplastika

Jedná se o méně traumatické, šetrné metody.Resekce se provádí uvnitř nosu na sliznici, což pomáhá zabránit jizvení na kůži obličeje. Doba trvání operace je 30–40 minut.

Během oddělení sliznice je zachována její integrita, s výjimkou zranění, při nichž musí být poškozené oblasti odstraněny, aby septa mohla být ve svislé poloze.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Věra Alentová po plastické chirurgii - poslední fotky, jaké operace byly provedeny, jak se hvězda změnila.

Rehabilitace

Po dokončení operace tampony santibakteriální a hemostatické sloučeniny.Pokud operační oblast stále krvácí, použité tampóny jsou nahrazeny novými a ponechány další 1 den.V případě potřeby je nos dodatečně fixován gelovou bandáží.Během této doby musíte dýchat ústy.

Mohou se objevit následující příznaky:

 • bolest v horní čelisti;
 • migrény;
 • sucho v ústech a žízeň;
 • horečka;
 • závratě, zhroucení, ospalost.

Během rehabilitačního období lékaři doporučují užívat antibiotika, hemostatika, léky proti bolesti.

Pro úspěšné hojení tkáně je nezbytné:

 • pít ne příliš horké nápoje;
 • Neužívejte horkou koupel nebo horkou sprchu;
 • neusmrkejte si nos silně;
 • po odstranění tamponů každý den vypláchněte nosní kanálky antiseptickými a solnými roztoky;
 • po měsíci po operaci by se člověk neměl zdržovat návštěvy lázeňského domu, těžké fyzické námahy ani pití alkoholu.

Pacienti obvykle tráví prvních 5–6 dní po korekci přepážky v nemocnici, ale propuštění je možné již druhý den po odstranění hemostatických tampónů, přičemž je každý den navštěvován lékařem.

Volné dýchání se neobnoví okamžitě, poprvé v nosních průchodech přetrvává otok.U většiny pacientů schopnost plně dýchat aVůně se vrací po 7 dnech, ale u některých trvá zotavení měsíc.

Video, když potřebujete provést operaci:

Komplikace

Zakřivení nosního septa (operace k nápravě je poměrně jednoduchá) je zřídka doprovázenakomplikace.

Nepříjemné příznaky během rehabilitačního období se mohou objevit takto:

 • vypouštění krvavých nosů;
 • špatný čich;
 • hematom - dutina naplněná krví mezi sliznicí a chrupavkou nebo kostní tkání;
 • zanícené abscesy;
 • nepřirozená, prohnutá forma nosu;
 • adheze v nose;
 • chronická sinusitida;
 • otvor spojující nosní průchody.

Kontraindikace pro chirurgickou léčbu

Septoplastika je zakázána v následujících případech:

 1. Přítomnost současného zánětuproces v akutní formě nebo ve zhoršené chronické.
 2. Koagulopatie je porucha krvácení.
 3. Tuberkulóza plic a horních cest dýchacích.
 4. Menstruační krvácení a první týden po něm.

  Zakřivení nosního septa nelze provést menstruačním krvácením a první týden po něm.Operace se provádí později.

 5. Atrofické změny v epitelu nosního septa.
 6. Duševní abnormality.
 7. Dekompenzace somatických patologií.
 8. Věk pacienta je starší než 50 let nebo mladší než 16–18 let.

Lze zakřivení nosního septa léčit bez chirurgického zákroku?

Neexistují spolehlivé metody pro zarovnání septa, aniž by se uchýlil k chirurgickému zákroku.Pomocí alternativních metod zaměřených na zmírnění příznaků deformace je důležité kontaktovat zkušené odborníky, aby se situace nezhoršovala.

Mezi odpůrci operace se nejčastěji používaly následující metody:

Název metodiky Popis
Motýl Jedná se o plastovou sponku, která zaklapne na zadní stranu nosu.Trvání léčby je několik hodin denně.Zařízení se používá k zúžení a narovnání chrupavkové zadní části nosu.Může se objevit vedlejší účinek - stagnace hlenu v dutinách a rozvoj sinusitidy.
Osteopatie Ruční účinek na kosti chrupavky a obličeje.Někteří odborníci tvrdí, že to může dosáhnout úplné korekce přepážky.Je důležité si uvědomit, že tento typ korekce není přijatelný pro všechny typy deformací, a abyste dosáhli viditelného výsledku, musíte podstoupit dlouhou léčbu.
Konzervativní taktika Pomáhá, pokud je příčinou zakřivení polypy, těžký edém maxilárního sinusu a další patologie nosohltanu.Se zánikem provokujících faktorů se septum částečně nebo úplně posune na své správné místo.Ke kontrole výsledku je třeba provést 2-3 měsíce po ukončení léčbyRentgen

Lze zabránit zakřivení nosního septa?

Aby se zabránilo deformaci střední desky nosu, je nutné:

 • včasně léčit ORL nemoci;
 • vyhnout se traumatickým činnostem;
 • posilují imunitu.
Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Jak a proč jsou žebra odstraněna - účinnost, fotografie před a po operaci.

S jakými operacemi je zarovnání nosního septum spojeno?

Chcete-li se zbavit souběžných patologií paralelně, je možné kombinovat septoplastiku s jinými operacemi:

]
 • odstraňování cizích předmětů a polypů;
 • dolní konchotomie - korekce přerostlé nosní koncha v chronickém průběhu rýmy;
 • sinusotomie - odstranění přetížení v paranasálních dutinách;
 • vnější plast nosu.

Kde lze operaci provést a kolik to stojí?

Celkové náklady na septoplastiku se počítají v závislosti na několika faktorech:

 • typy chirurgických zákroků;
 • typ anestézie;
 • stupeň deformace nosu;
 • seznamu zaměřeného na obnovení činností.

Zakřivení nosního septa může být stanoveno bezplatně kontaktováním kliniky v místě registrace.Specialista ORL napíše směr do regionální nemocnice, kde bude nutné stát ve frontě a předat vše potřebnéanalýzy.Po chvíli následuje pozvání na operaci.

Nevýhodou této cesty je nemožnost nezávislého výběru chirurga.Specialista může být začátečník, i když na stážisty obvykle dohlíží zkušenější lékaři.

Náklady na standardní operaci, která zahrnuje také pobyt v nemocnici, jsou asi 20 000 - 100 000 rublů.Cena se často zvyšuje, což vysvětluje pomocí skalpelu, ale vzhledem k minimální velikosti řezů může být použití drahého vybavení neodůvodněné.

Ceny laserové septoplastiky se pohybují v rozmezí od 30 000 do 40 000 rublů.

Operace, která opravuje zakřivení nosního septa, jakož i rehabilitační období pod dohledem kvalifikovaného specialisty, probíhá bez závažných komplikací.Pokud existuje důkaz, nezdržujte operaci a vydržte nepříjemné příznaky.Po operaci je důležité monitorovat proces hojení, aby se včas zjistily abnormality.

Návrh článku:Lozinsky Oleg

Video o zakřivení nosní přepážky

Komplexní diagnostika a léčba: ]