Vrstvy epidermis lidské kůže pro kosmetologa.Funkce, fotografie, popis

Kůže je zrcadlem našeho těla, které vyžaduje pečlivou péči.Kosmetologie nemůže existovat bez znalosti epidermis, protože jsou nesmírně důležité pro provádění různých postupů.Každá vrstva vykonává určité funkce, a aby člověk pomohl vyřešit konkrétní problém, musíte pochopit, s čím musíte pracovat.

)Co je to epiderma a k čemu je?

Epiderma je vnější vrstva kůže, která se skládá z několika vrstev a buněk, které vykonávají určité funkce.Zahrnuje bazální, kořenitou, zrnitou, cyklickou a nadrženou vrstvu.Jsou umístěny nad dermis.

Neustále pozorovaná obnova epidermy.Tento proces je spojen s transformací a migrací.keratinocyty od hlubší vrstvy kůže k horní.To vše se děje během diferenciace.Epiderma obsahuje prvky imunitního systému.

Provádí určité funkce, včetně:

  • imunitní;
  • ochranné;
  • dýchací;
  • receptor;
  • resorpce.
  • ​​

Za nejdůležitější funkci se považuje ochranná nebo bariéra.Epiderma chrání tělo před účinky negativních faktorů prostředí.Pomáhá eliminovat dehydrataci.Výhonková vrstva zabraňuje pronikání toxinů do těla, chrání tělo před dehydratací.Buňky v této vrstvě mohou také odrážet ultrafialové záření.

Snadno proniká a poškozuje živé buňky, ale vrstva stratum corneum ji účinně odráží.Ultrafialové záření je také absorbováno jinými kožními buňkami - melanosony.Soustředí se na jádra keratinocytů a vypadají jako deštníky.Melanosony chrání nejen jadernou DNA, ale také kožní vrstvu jako celek.

Znalost struktury epidermy v kosmetologii

Pro zajištění kvalitní a správné péče o pokožku je nutné znát strukturu epidermy, její funkce a význam.Před zákrokem musíte určit typ pleti, kterou lze kombinovat, suchou, mastnou, normální.

Každý z těchto typů vyžaduje náležitou péči.

Pokud se tak nestane, mohou nastat různé komplikace a negativní reakce, které vedou k nežádoucím následkům.

VrstvyEpiderma lidské kůže má své vlastní vlastnosti a strukturu a tyto znalosti jsou nezbytné, protože každý kosmetický postup vyžaduje zásah na určité úrovni.Pokud během provádění dojde k chybám, je možné narušit fungování konkrétní vrstvy a zhoršit stav kůže.

Struktura epidermis

Epiderma se skládá z 5 vrstev.Lze je vidět pouhým okem.Každý člověk se snaží monitorovat svou pokožku - používat různé zvlhčovače, provádět wellness procedury.Ne každý však ví, že epiderma je vrstva tvořená mrtvými keratinizovanými buňkami.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Vhodnost obličeje pro zvedání obrysu obličeje, omlazení, svalového tónu.Hlavní třída od Elena Karkukli

Bazální vrstva (klíček)

Bazální vrstva je základem epidermis.Buňky této vrstvy jsou hustě umístěny ve vztahu k dermis.Hlavní funkce je ochranná.Zárodková vrstva chrání tělo před ultrafialovým zářením.Když se buňky množí na této úrovni, dojde k úplné změně vrstev kůže.Bazální vrstva má plnou strukturu a je schopna se dělit.

U mladých lidí dochází k odlupování starých buněk za měsíc, s věkem se toto období zvyšuje na téměř 3 měsíce.Pokud je pozorováno poškození kůže, pak je úroveň mitotické aktivity (proces smrti) snížena na několik dní.Epiderma je zcela obnovena, bez jakýchkoli abnormalit na genetické úrovni.

Bazální vrstva nejen pomáhá tvořit nové buňky, ale také obsahuje melanocyty.Produkují melanin, který určuje barvu pleti.Není možné tento proces ovlivnit.

Pichlavá vrstva

Vrstva epidermis se považuje za druhou.Říká se tomu tak kvůli buňkám s procesy, které se podobají hrotům, které jsou pevně propojeny.Pichlavé keratinocyty jsou umístěny v 10 nebo více řadách.Tato vrstva epidermis lidské kůže provádí mechanickou ochranu buněčného jádra před různými účinky a poškozením.

Zrnitá vrstva

Zrnitá vrstva je představována 1 nebo 2 řadami buněk umístěnými rovnoběžně s kožním integumentem.Nedovoluje pronikání tekutin do vzdálených vrstev.V této vrstvě je pozorována tvorba filagrinu a keratolinu.Poté dochází k keratinizaci epitelu.Podporuje tvorbu plastové struktury.

Lesklá vrstva nebo cyklická vrstva

Tato vrstva existuje, ale nelze ji prozkoumat pomocí světelné mikroskopie.Vyznačuje se brilantními homogenními pruhy, které jsou růžové.Vrstva se skládá z 1 nebo 2 řad buněk plochého typu, které nemají jasné hranice, bez jader a organel.Cyklická vrstva je lokalizována v oblasti dlaní a nohou.

Stratum corneum

Tato vrstva epidermis se skládá z mrtvých buněk.Vyznačuje se ochrannou funkcí.

Tloušťka bude záviset na stupni zatížení, které přijme jedna nebo druhá část těla.Zabraňujevniknutí patogenní mikroflóry do těla.

Buňky epidermis

Vrstvy epidermis lidské kůže jsou rozmanité a skládají se z buněk, které se liší strukturou a funkčností.

Patří sem:

  1. keratinocyty .Jsou považovány za základ epidermis.Zahrnují keratin, který zabraňuje pronikání tekutin.Zahrnuje také kolagen a elastin, díky kterým je pokožka pružná a pevná.Keratin ve velkém množství chrání epidermis, v důsledku toho může mít člověk na svém těle řadu mrtvých kožních útvarů, například kukuřice.Keratinocyty neustále umírají a odlupují se.V procesu epiteliální diferenciace jsou buňky schopné se časem zvětšovat, hustší a keratinizovanější.
  2. Melanocyty .Odkazuje na pigmentové buňky, které obsahují tmavý pigment.Jsou lokalizovány v první vrstvě epidermis.Najdete je také v horní vrstvě kůže.Mají dlouhé větvící procesy, které procházejí mezi buňkami ve druhé vrstvě a postupně se pohybují směrem k granulární vrstvě.
  3. Langerhansovy buňky .Proveďte imunitní obranu.Jsou lokalizovány v zárodečné vrstvě.Liší se ve stromové podobě.K jejich tvorbě dochází v kostní dřeni.Tyto buňky se mohou pohybovat z epidermis do dermis, regionálních lymfatických uzlin.Tím se vytvoří imunitní obrana.Provádí také endokrinní funkci, která spočívá v syntéze biologicky aktivních látek.Počet těchto buněk klesáv důsledku stárnutí těla vliv vnějších faktorů v důsledku otravy těla toxiny a chronickými patologiemi a odchylkami.
  4. Merkelovy buňky. Jsou lokalizovány v první vrstvě.Tyto buňky se podílejí na tvorbě citlivosti kůže.Značný počet se nachází v epitelu na špičkách prstu.
  5. Kmenové buňky .Jsou lokalizovány v první vrstvě.Vztahují se na prekurzory buněk všech orgánů a tkání.Mají schopnost degenerovat do tkání různých typů.

Proces keratinizace

Keratinizace je proces, který je charakterizován smrtí a keratinizací buněk v epidermis.Chrání vnitřní prostředí před negativními vlivy vnějších faktorů.Buňky se tvoří v první epidermální vrstvě.Jak stárnou, přecházejí do horních vrstev.Po první vrstvě pronikají do pichlavého bodu, kde s nimi dochází ke změnám.

Poté tyto buňky spadnou do třetí vrstvy, kde jejich jádro a organely úplně umírají a membrána se stává silnější.Ve třetí vrstvě se na umírání podílí filagrin, který přispívá ke ztrátě rozpustnosti ve vodě v keratinu, což vede ke zhutnění. V poslední vrstvě se epidermální buňky zplošťují a přiléhají k sobě.

Tam se filargin rozpadá na aminokyseliny.Důležitý proces, který hraje zvláštní roli v ochranné funkci.Keratinizace je postupný proces, který ovlivňuje každou epidermální vrstvu.V důsledku tohovytvářejí se látky, které chrání pokožku před účinky negativních faktorů prostředí.

Omlazení kůže v důsledku vystavení různým vrstvám epidermis

Vrstvy epidermis lidské kůže plní různé funkce, ale hlavní je ochranná.Při provádění kosmetických procedur stojí za zvážení, aby se dosáhlo pozitivního výsledku.

Všechny vrstvy epidermis lidské kůže plní v těle určitou funkci.

Je třeba si uvědomit, že všechny krémy a jiné výrobky působí přesně v horní vrstvě pokožky.

Hluboké proniknutí mají pouze injekce, které ne každý dokáže.Ano, pomohou dosáhnout požadovaného rychlejšího, ale není to vždy bezpečné, protože existují kontraindikace.

Je důležité znát strukturu epidermis, aby bylo možné zvolit správný krém proti stárnutí, masku nebo sérum.Základem kosmetické péče je proces keritinizace.Následuje postup, jako je peeling, zvlhčení, výživa a omlazení.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Masáž obličeje podle japonského lékaře Asahi Zogana.

Účinek chemických slupek na úrovni různých vrstev epidermis

Chemický peeling - poškození horních epidermálních vrstev pomocí různých chemických látek, které pomáhají při nápravě vad vzhledu.

Během postupu přípravky s alfa hydroxykyselinami (ANA) abeta hydroxykyseliny (VNA).ANA zahrnují kyselinu mléčnou, mandlovou a glykolovou.VNA zahrnuje kyselinu salicylovou.

Druhy peelingu Stručný popis
Povrch Provádí se pomocí ANA.Doporučuje se pro zvýšenou pigmentaci kůže.Nemá silný účinek, takže po zákroku vada neprochází, ale stává se méně výraznou.Hlavním účelem takového peelingu je zbavit se keratinizovaných částic, obnovit barvu pleti.Postup je šetrný.K dosažení znatelného výsledku je nutný kurz.Povrchový peeling nevyžaduje anestézii.Postup není traumatický.Provádí se v každém věku.Ovlivňuje pouze horní vrstvy epidermis.
Střední Tento peeling je založen na použití silnějších kyselin, které dosáhnou středních vrstev epidermis.Procedura významně snižuje závažnost pigmentace, pomáhá vyhlazovat jizvy, odstraňuje malé vrásky.Je nutná předběžná příprava.Tento typ peelingu zcela odstraní keratinózní vrstvu kůže, v důsledku toho se po zákroku vytvoří kůra, která prochází po 5-7 dnech.Období zotavení může být více než 2-3 týdny.Tento postup se doporučuje u pacientů ve věku 25 až 35 let.
Deep Zvažoval se nebezpečný postup.Na základě použití vysoce koncentrovaných kyselin nebo fenolu.Obnova může trvat více než šest měsíců.PokudPokud není postup proveden správně, mohou se vytvořit jizvy nebo jizvy.Vyrovnejte se středními a hlubokými vráskami.Poškozuje všechny vrstvy epidermis.Tento typ peelingu se doporučuje pro pacienty středního věku.Provádí se v nemocnici, je nutná anestézie.V současnosti se používá velmi zřídka, protože existují bezpečnější a účinnější postupy.

Vyžaduje se předběžná příprava pokožky, jejíž postup určuje kosmetolog.Začne 2 týdny před loupáním.Přípravek je založen na použití 5% čisticího gelu AHA s kyselinou glykolovou.Použití gelu se provádí postupně.Nejprve se používá jednou denně a postupně se zvyšuje na 2.

Pokud se odmítnete připravit, nebudete moci dosáhnout pozitivního výsledku postupu.

Před loupáním je třeba pokožku očistit od líčení.Odmaštěte speciálními nástroji, které normalizují rovnováhu kyselin.Poté je účinná látka distribuována po obličeji a poté je odstraněna.

Procedura končí ošetřením kůže postranickým peelingovým neutralizačním činidlem.Může být přítomen pocit pálení.Vrstvy epidermis lidské kůže během peelingu jsou nutně poškozeny a do jaké míry bude záležet na typu postupu, který je zvolen kosmetologem, na věkové kategorii pacienta, stavu kůže a fototypu.

Možnosti mezoterapie při omlazení kůže na úrovni vrstvy epidermis

Mezoterapie je kosmetický postup, který může vyřešit mnoho kožních problémů.Na základě použití účinných látek, které odstraňují vnější nedostatky zevnitř.Jsou zavedeny do oblasti problémové oblasti.Složení koktejlů může zahrnovat různé komponenty, vše bude záviset na nedostatku.

Mezoterapie se používá jak v kosmetologii, tak při léčbě onemocnění zad a kloubů, přičemž se eliminuje bolest ve svalové tkáni.K dosažení požadovaného výsledku je vyžadován postup.Nevýhodou je silná bolest.V mnoha případech se používá lokální anestézie ve formě krému nebo gelu.Účinek mezoterapie bude patrný až po šesti měsících, ne dříve.

Účinné látky ovlivňují všechny vrstvy epidermis.Je přísně zakázáno provádět mezoterapii v přítomnosti zánětlivého procesu.K udržení účinku se kurz opakuje po roce nebo dříve.

Mikrodermabraze je účinný postup aktualizace vrstvy epidermis

Mikrodermabraze je mechanický peeling typu, který se považuje za bezpečný a bezbolestný postup.Použití anestezie není nutné a doba zotavení je minimální.Tato kosmetická metoda pomáhá zbavit se odumřelé kůže a stimuluje tvorbu nových buněk.

Mikrodermabraze se doporučuje pro:

  1. Stimulace produkce elastinu a kolagenu.
  2. Odstranění jizev po předchozích kožních onemocněních apooperační jizvy.
  3. Odstraňte pigmentaci a pihy související s věkem.
  4. Odstranění strií.
  5. Odstranění jemných vrásek v očích a rtech.
  6. Odstraňte jizvy po akné.
  7. S kožními změnami souvisejícími s věkem.
  8. S nerovnoměrnou pletí.

Postup má také kontraindikace, které by se měly vždy zvážit před zahájením:

  • alergická reakce na jednu ze složek;
  • vaskulární zánět, který se projevuje tvorbou kapilární sítě;
  • zvýšená citlivost kůže;
  • dermatóza v aktivním stádiu.

​​

Tato metoda se vyznačuje svou účinností a nepřítomností poškození.Mikrodermabraze může být založena na použití loupacího krému nebo speciálního zařízení.V prvním případě je nutné použít krém Abradermol, který má mírně abrazivní účinek.Tento postup lze bez problémů ovládat.

Hardwarový postup může být krystalický a diamantový.Mikrodermabraze prvního typu je založena na použití mikrokrystalů oxidu hlinitého, které jsou přiváděny přes špičku zařízení.Výsledkem je pozorování odlupování odumřelé kůže, broušení, obnovení reliéfu.Tato metoda není tak bezpečná, ale účinná.

Diamantová mikrodermabraze je založena na leštění pokožky pomocí vakuové absorpce a diamantových trysek.

Tento postup má mírnější účinek.Než začnete, musíte se zbavitmake-up.Po zákroku se vytvoří maska, která se vybere v závislosti na typu pokožky a nanese se krém.

Po mikrodermabraze jsou odstraněny jizvy, jizvy, stričky, hloubka vrásek se snižuje, pigmentace je méně výrazná, póry se zužují a nepříjemný mastný lesk zmizí.

Během období zotavení je třeba zvláštní péče, která spočívá v dodržování doporučení:

  • pravidelné používání zvlhčovače s vitamíny;
  • použití opalovacího krému nebo spreje;
  • opuštění solária.

Počet procedur bude záviset na závažnosti problému a vlastnostech kůže.V průměru se doporučuje nejméně 4 sezení.Epiderma je vnější vrstva kůže, která chrání před škodlivými účinky vnějších faktorů.

Pokud znáte jeho strukturu, můžete z kosmetických procedur dosáhnout znatelného pozitivního výsledku.Kůže je zrcadlo, které ukazuje, co se děje s lidským tělem, takže byste s ním neměli ignorovat žádné změny.

Návrh článku:Anna Vinnitskaya

Video o struktuře kůže

Funkce a vrstvy lidské kůže: