Účinná léčba lupů.Šampony, léky, lidové recepty

Statistiky říkají, že každý třetí člověk je obeznámen s problémem lupů.Zároveň je vnímána jako nic víc než otravná kosmetická vada, k eliminaci toho, co stačí koupit první šampon, který přišel s odpovídajícím označením.

Toto je klam: tento stav vlasové pokožky obvykle nemá jeden, ale komplex důvodů.Pochopení toho pomůže při výběru léčebných metod a výsledek takového systematického přístupu bude jistě dlouhodobý.

Co je lupiny a příčiny jejího vzhledu

Horní vrstva pokožky hlavy je neustále aktualizována.Staré buňky jsou dehydratovány a odlupovány.Cyklus úplné regenerace epidermy obvykle trvá asi měsíc a lidé si toho nevšimnou.

Pokud je doba procesu obnovy zkrácena na jeden až dva týdny, pak se odlupující se vločky ve formě bílých vloček, které se hromadí na kůži a vlasech, stanou patrnými jak pro majitele, tak pro ostatní. Tento jev je lupina.

Pokud lupiny patří k suchému typu, jsou jeho stupnice malé a snadno se předvádějí na oděvu.Mastné lupiny jsou doprovázeny nadměrným množstvímkožního mazu na hlavě, díky kterému se jeho částice drží pohromadě a obtížně se odlupují.Mnoho si stěžuje na svědění hlavy bez ohledu na typ lupů.

Hlavní příčinou lupů je aktivace bakterií a plísní, které jsou v určitém množství součástí zdravé mikroflóry pokožky hlavy, aniž by způsobovaly potíže majiteli, jakož i nerovnováhu mezi nimi.

Populace mikroorganismů se může měnit a způsobit, aby buňky aktivně rostly a odlupovaly se z mnoha důvodů:

 • hormonální změny (například v období dospívání);
 • poruchy v mazových žlázách (nedostatečná nebo nadměrná sekrece);
 • snížená imunita;
 • stres;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu, onkologie, chronické infekce;
 • nesprávná péče o vlasy, agresivní vnější prostředí (nevhodný šampon, nepřetržité používání horkého vysoušeče vlasů, vystavení slunci nebo mrazu bez klobouku).

Top 10 léků na lupiny

Č. Jméno /výrobce Forma uvolnění Účinná látka Akce
1 Hlava a ramena (Procter & Gamble) šampon pyrithion zinečnatý, uhličitan zinečnatýantimykotikum
2 Nizoral (Janssen Pharmaceutical N.V.) šampon ketokonazol antimykotikum
3 Čirý (Unilever) šampon climbazol, pyrithion zinečnatý antimykotikum
4Friderm dehet (Schering-Plough) šampon dehtové dehty protizánětlivé, antiseptické, keratolytické, cytostatické
5 Sulsen (Amalgama Lux) šampon, pasta, olej disulfid seleničitý antimykotikum, cytostatikum
6Keto plus (Glenmark PHARMACEUTICALS Ltd.) šampon ketokonazol a pyrithion zinečnatý antimykotikum
7 Seborin (Schwarzkopf) šampon climbazol, kyselina salicylová antifungální, keratolytická, cytostatická
8 Estel Otium Unique (UNICOSMETIC) šampon růžový pyrithion, pyrocton olamin antimykotikum, keratolytický, cytostatický
9 Technika DERCOS (Vichy) šampon kyselina salicylová, sulfid selenu antifungální, keratolytický, cytostatický
10 Fitoval intenzivní péče (KRKA) šampon cyklopirox olamin, pyrithion zinečnatýantimykotikum, cytostatikum

šampony

Účinný prostředek proti lupům může být ve formě speciálníchního šampon - je přístupná i logickou volbou pro boj proti této nemoci v počátečních fázích.Šampony lze snadno aplikovat rovnoměrně přímo na postiženou oblast, mají lokální účinek: aktivní složky nevstupují do systémového oběhu a neovlivňují tělo.

Aby se z čisticího šamponu stal šampon na ošetření, musí mít alespoňby byla jedna aktivní složka.

Vzhledem k tomu, že lupy jsou téměř vždy spojeny s plísní a hlavním viditelným problémem je patologická proliferace buněk skalpu,anti-seboroické složky musí působit ve třech směrech:

  )
 1. Antimykotický účinek:inhibice růstu mikroorganismů a v důsledku toho pokles populace hub.Tuto akci má ketoconazol, disulfid selenu, pyrithion zinečnatý, klimbazol, cyklopirok, chobotnice.
 2. Cytostatický efekt , to znamená, že omezuje rychlost buněčného dělení.Výsledkem je, že se lupiny vizuálně zmenšují.Pyrocton olamin, dehet, disulfid seleničitý mají cytostatický účinek.
 3. Keratolytický účinek- změkčení a odlupování horní vrstvy epidermis.Síra, dehet a kyselina salicylová to dělají dobře.

Z hlediska četnosti použití jako účinné látky v šamponech zaujímá na prvním místě pyrithion zinečnatý.Tato složka se nachází jak v levných produktech, tak v kosmetice pro salon nebo lékárnu.Cenově dostupný šampon od Schwarzkopf Schauma za lupy za cenu asi 100 rublů.obsahuje přesně tuto anti-seboroickou složku a zároveň má mezi uživateli vysokou pověst.

Přesně stejnou složku v kombinaci s kyselinou salicylovou lze nalézt v čistém salonovém šamponu L'oreal Professionnel Instant Clear za cenu 600–800 rublů.Soudě podle recenzí se tento šampon vyrovnává s lupy a svěděním,dodává vlasům lesk, usnadňuje jejich styling.

Ketokonazol je lídrem v přítomnosti lupů ve farmaceutických šamponech. Šampon Sebozol (Dionis LLC) obsahuje 1% této látky.Průměrná cena je 300-400 rublů.na 100 ml.Šampon Ketoconazole Antiperhot (LLC "Mirolla") obsahuje účinnou látku v dávce 2%, cena produktu je asi 200 rublů.

Pro srovnání, v případě populárního šamponu Nizoral, který obsahuje 2% ketokonazol, bude muset lékárna poskytnout výrazně větší množství - asi 600 až 700 rublů.pro malou lahvičku 60 ml.Doporučuje se, aby všechny šampony s ketokonazolem zůstaly na vlasech 2-3 minuty a používány v kurzech.

Ve ​​většině případů zmírňují stav pokožky hlavy poprvé a významně redukují mastné vlasy.Mezi šampony lupů existuje řada produktů, které obsahují výhradně přírodní složky.

Takže, šampon na lupiny Natura Siberica (300 rub.) Obsahuje extrakt z dubového mechu jako anti-seboroickou složku a kopřivy z kopyt jako dermatologický šampon pro domácí lupiny.Oba nástroje jsou zhruba ve stejné cenové kategorii a mají protichůdné uživatelské recenze.Účinnost přírodních složek je čistě individuální hodnotou.

Balzámy

Po omytí se obvykle používá balzám na vlasy k další péči:zvlhčení, vyživování a napínání vlasů po celé délce, odstranění statické elektřiny a lesk.Ale pokud je balzám deklarovánvýrobce jako lék na lupiny, je primárně určen ke zvýšení účinku podobného šamponu nebo jako nezávislý prostředek proti seboroickým lékům.

Takový produkt je třeba použít nejen po délce vlasů, jako je balzám, ale také na pokožku hlavy.

Mnoho výrobců vyrábí v řadě lupů a šamponů a balzámů.Clear tedy nabízí pro pleťový kondicionér proti lupům 4 možnosti: pro zvlhčení, obnovu, vypadávání vlasů a bylinné výtažky.Každá z nich obsahuje stejnou lupnou složku jako v šamponech stejné značky - zinek pyrithion.Cena Clear balzámů je asi 200 rublů.

Intenzivní balzámová maska ​​proti lupům od běloruského výrobce Belita-Viteks (asi 120 rublů) přichází také do komplexu s podobným šamponem a obsahuje pyriotin zinečnatý a kyselinu salicylovou.Účinným lékem proti lupinám přírodního původu je březový dehet. Balzamy s touto složkou jsou velmi populární.

Příkladem je profylaktický balzámový kondicionér proti lupům (140 rublů, Belita-Vitex), dechová maska ​​na vlasy od Nevsky Cosmetics (200 rublů na 300 ml).Fondy jsou většinou pozitivní recenze: pokožka hlavy je očištěna, růst vlasů se zrychluje, ale mnoho z nich nemá rád ostrý specifický zápach dehtu a skutečnost, že vlasy velmi vysychají.

Lotiony

Anti-seboroická činidla ve formě pleťové vody jsou vhodnou volbou pro použití, zejména pokudvybavené stříkacími zbraněmi.Tyto přípravky nanášejte na čistou pokožku hlavy 1-2krát denně.Takové pleťové vody zpravidla nezanechávají lepivost a nevyžadují oplachování.

Bifonová emulze (Dermapharm AG) obsahuje antifungální složky bifonazol a pyrocton olamin a protizánětlivé složky (panthenol, allantoin). Tento produkt je dobře snášen a nevysušuje pokožku hlavy.

Výhodou tohoto léčiva je, že si na něj nemůže zvyknout a snížit jeho účinnost: fungální mikroflóra nevyvolává rezistenci vůči bifonazolu.Jedinou negativní je cena Bifonu: budete muset objednat krém v Německu za cenu asi 1000 rublů.na 100 ml, protože v Rusku není v současné době na prodej.

Belosalik (Belupo) Lotion obsahuje jako účinnou složku steroidní hormon betamethason a kyselinu salicylovou.Lék zmírňuje zánět a svědění, má protiplesňové účinky.Prodává se v lékárnách za cenu asi 700 rublů.na 100 ml.Yves Rocher krém proti lupům je lék, ve kterém se výrobci spoléhali na účinnost bylinných přísad.

V tomto případě se jedná o extrakt z granátového jablka. Uvede se také kyselina salicylová.K dispozici je krém 580 rublů., Nepomáhá všem.Účinnost přípravku Squanorm (Ducray) proti lupům se síranem zinečnatým ve složení odůvodňuje jeho vysoké náklady.Průměrná cena tohoto nástroje je 900 rublů.

Léky

Stává se, že reakce na místnípoužití antiseborrheických látek není dostatečně výrazné nebo dokonce chybí.Zánět se připojí k lupům, postižená oblast se zvětší.V tomto případě se obrátí na lékařské ošetření.Systémová léčba lupů zahrnuje požití antimykotik ve formě tablet, vitamínů A a E.

Ve zvláště závažných případech je předepsán průběh kortikosteroidů.Pokud se bakteriální infekce váže na seboroickou dermatitidu a objeví se vředy a vředy, může být zapotřebí i antibiotická terapie.Antihistaminika jsou předepisována k úlevě od svědění.Komplexní léčebný režim je předepsán trichologem nebo dermatologem.

OTC antifungální léčiva ve formě tablet zahrnují:

 • ketokonazol DS

  mg), průměrná cena je 150 rublů.za 10 ks .;

 • Itrakonazol(100 mg), průměrná cena je 400 rublů.pro 14 ks .;
 • Terbinafin(250 mg), průměrná cena je 200 rublů.pro 14 ks .;
 • Flukonazol(150 mg), cena je asi 100 rublů.pro 4 ks.

Lupiny lze léčit také mastmi: Batrafen (cyklopirox 1%), Sebozol (2% ketokonazol), Perotal (2% ketokonazol), jakož i sírovou a salicylovou skupinu.Nevýhodou použití mastí je to, že je nevhodné je aplikovat na pokožku hlavy a drogy kontaminují vlasy.Pokud je však léze lokální povahy, nelze tuto možnost vyloučit.

Lidové recepty

Účinný lék na lupiny z místapohled na tradiční medicínu může být co nejdostupnější, přirozený a levný.To platí pro ty, kteří pochybují o účinnosti a bezpečnosti kosmetických prostředků a farmaceutických výrobků nebo hledají nejlevnější variantu léčby.

​​

Kromě očištění pokožky hlavy od lupů mají tyto produkty zpravidla pozitivní vliv na růst vlasů, jejich kvalitu a pomáhají s vypadávání vlasů.

Lidové léky jsou také účinné proti lupinám.

Mezi oblíbené recepty patří nejúčinnější:

 1. Kefír se středním obsahem tuku. Používá se samostatně nebo v kombinaci s jinými přísadami: oleje, žloutek, hořčice, med.Kefírová směs musí být mírně zahřátá a nanesena na vlasové kořínky, poté distribuována po celé délce.Zakryjte vlasy filmem a zabalte je zahřátým ručníkem.Nechte hodinu působit a poté si vlasy umyjte šamponem.Je-li do kefíru přidána hořčice, delší než 10 minut.směs je lepší neudržovat.Je vhodné provést postup před každým mytím hlavy po dobu nejméně jednoho měsíce.
 2. Rostlinné a éterické oleje. Jako základ se doporučuje ricinový, lopuch, olivový, lněný nebo kokosový olej.Do dvou polévkových lžic zahřátého oleje se přidá 3-5 lžic silice s antiseptickými a protizánětlivými účinky.Takové vlastnosti jsou charakteristické pro čajovníkový olej, eukalyptus, cedr, levandule, rozmarýn, ylang-ylang.Směs olejů se nanáší na pokožku hlavy a vlasy na délku, zabalená do ručníku.Za hodinuumyjte si vlasy jako obvykle.
 3. Dekorace bylin pro oplachování vlasů. Kopřiva, lopuch a šalvěj se používají pro lupy.Poměr trávy k vodě je 1:10.Surový materiál se nalije vodou při teplotě místnosti, zahřívá se ve vodní lázni po dobu 15 minut, trvá na tom, 45 minut, filtruje.Výsledný vývar se po promytí opláchne vlasy.
 4. Solný peelingdobře čistí pokožku hlavy a působí jako protizánětlivé činidlo.Na vlhkou pokožku hlavy, která se rozdělí s hrstkami, naneste sůl bez aroma.Můžete jej obohatit o éterické oleje z máty nebo čajovníku.Po lehké masáži po dobu 3-5 minut.vlasy se umývají šamponem.Tento nástroj se doporučuje pro mastné vlasy.

Jak vybrat lék na lupy

Při výběru šamponu na lupy musí ženy nejprve určit typ vlasů, protože existují prostředky pro suché vlasy.tak pro tuk.Týká se to hlavně kosmetických prostředků.Mezi nimi existuje mnoho léků na lupiny, které jsou kromě hlavního účelu určeny k vyřešení některých doprovodných funkcí a problémů.

Existují tedy anti-seboroické šampony pro barevné nebo poškozené vlasy, pro citlivou pokožku hlavy, pro objemové, zvlhčující, od vypadávání vlasů.Pokud se žena rozhodne pro lupiny s úzce zacílenými lékárenskými prostředky, je třeba mít na paměti, že obvykle velmi dobře schnou vlasy, a proto je nutná další péče: balzám, nesmazatelný olej nebo kondicionéry.

Ymuži mazové žlázy pracují intenzivněji, hladiny testosteronu jsou vyšší, proto je lupina častější. Při výběru šamponu pro lupy se muži musí zaměřit na své individuální potřeby, vzít v úvahu závažnost problému a nezanedbávat informace o typu vlasové pokožky a lupů.

Specializované pánské šampony, které vyrábí mnoho kosmetických značek, mají kromě zjevného rozdílu v designu a vůni také jinou úroveň kyselosti než dámské výrobky.Obsahují více čistících složek a méně péče.

Problém vypadávání vlasů, citlivosti vlasové pokožky, přítomnosti svědění - všechny tyto problémy, které se týkají mužů, se dnes odrážejí v různých šamponech lupů na dnešním trhu.Pokud jde o prostředky pro léčbu lupů u dětí, musíte být opatrní.

Některá léková antiseborrheika nejsou určena pro kojence, ale jsou skvělá pro dospívající. Je nutné objasnit věkové limity pro konkrétní produkt. Je lepší používat neutrální šampony s přírodními ingrediencemi a bojovat proti lupinám s lidovými prostředky, zjistěte jejich původní příčinu.

Lupiny jsou nemoci, které se zdánlivou neškodností je velmi obtížné léčit jednou provždy, zejména pokud používáte výhradně externí metody expozice.Podléhá pouze integrovanému přístupu, který zohledňuje všechny faktory, které k němu přispívajívzhledu v každém případě, můžete použít lékaře trichologa vybrat léčbu, která bude opravdu efektivní.

Užitečná videa o výběru účinných látek proti lupům

Fragment programu „Live Healthy“ o seborrhea:

Jak se zbavit lupin doma: