Technika masáže chodidel: pravidla a videonávody.Výcvik v obrázcích s vysvětlením: thajština, čínština, spot

Nejen k relaxaci a zajištění terapeutického účinku se provádí masáž chodidel.Je také užitečný pro zlepšení celkového stavu těla.Můžete se naučit masáž chodidel na vlastní pěst.

Výhody masáže chodidel

Pravidelná masáž chodidel má příznivý účinek na různé tělesné systémy a na jejich celkový stav.

Pozorováno:

 • normalizace spánkových vzorců;
 • zlepšený krevní oběh;
 • odstranění stresu a nervozity, postupná úplná relaxace;
 • významné snížení krevního tlaku, pokles hladiny triglyceridů v krvi;
 • odstranění problému přetrvávajících migrén;
 • zlepšený výkon během rehabilitačního období po poranění muskuloskeletálního systému;
 • pozitivní účinek na mírné neurologické poruchy, úzkost;
 • analgetický účinek se správným účinkem na reflexní body umístěné na chodidle;
 • přímé zlepšení stavu nohou, kůže a nehtů, odstranění otoků a křečí, léčba plísňových infekcí (inv kombinaci s místními antimykotiky);
 • zlepšení artritidy, artrózy a plochých nohou;
 • uvolňující, zmírňující bolest a nepohodlí s plantární fasciitidou.

Reflexologie chodidla (zóna)

Masáž chodidel a nohou (školení - viz video - která by měla zahrnovat studium umístění bioaktivních bodů a jejich vztah k tělesným systémům).) účinné kvůli velké akumulaci nervových zakončení v této oblasti.Jasný obrys zón vám umožňuje jednat podle konkrétních orgánů, aniž by to ovlivnilo ostatní.

​​

Během masáže mohou začátečníci používat zastavovací mapy sestavené reflexology, které podrobně označují vztahové body.

Příklady umístění zón na nohou:

 1. Pohlavní žlázou mírně nad spodní částí paty.U žen jsou zóny na obou nohou přímo spojeny s prací vaječníků.
 2. Čelní dutiny jsou umístěny na špičkách prstů obou nohou.
 3. Na podélné části chodidla z vnitřní strany a ve střední části jsou umístěny gastrointestinální trakt.
 4. Oblast, ve které se nachází srdeční zóna, je na levé noze před ní.
 5. Oblast očí se nachází na obou nohách, na ohybech 2 a 3 prstů.
 6. V ohybech 4 a 5 prstů je oblast uší.
 7. Tečky spojené s mozkem jsou umístěny ve středu palcových polštářků.

Důležité! Pocit nohy na některých místech může způsobit nepohodlí nebo bolest.Toto je první signál, že vnitřní orgán (pro kterýtato zóna nebo bod je odpovědný) není v pořádku.Při včasné lékařské péči je možné zabránit vážným onemocněním.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Laserové odstranění chloupků na obličeji a těle - jak se provádí, účinnost, fotografie před a po kontraindikacích.

Technika reflexní masáže

Masáž chodidel a nohou (trénink - viz video - pomáhá zvládnout správnou techniku ​​pro její implementaci) technicky spočívá v působení prstů na betonoblast nohou (která je po primární palpaci považována za problematickou).

V tomto případě je při reflexní masáži nutné dodržovat několik pravidel:

 1. Povaha tlaku na různé zóny je odlišná.Některé oblasti by měly být pohladeny, zatímco jiné vyžadují intenzivní expozici.

  Masáž chodidel zahrnuje tlak, hladení, tření.

 2. Netlačte ostře a silně na zóny nebo body.Je důležité to provést hladce a pomalu zvyšovat tlakovou sílu.
 3. Jakmile se objeví silná bolest, měl by být tlak zastaven.Pokud je bolest menší, může být tlak pouze oslaben.
 4. První masáž by měla být prováděna pomalým tempem a při nepřítomnosti silné bolesti by měla trvat 45–60 minut.

Důležité! Terapeutický účinek reflexní masáže je dosažen zlepšením výživy a krevního oběhu specifického orgánu, na který byl účinek směrován.

Relax

Relaxační masáž nemá významný terapeutický účinek.Jeho cílem je odstranit známky únavy, otoku a nepohodlí.Před zahájením sezení je nutné připravit chodidla: očistit je od nečistot, otřít je do sucha.Člověk se nachází v poloze, která mu vyhovuje. Je vhodné umístit polštář nebo polštář pod koleno a kotník.

Masér si položí na ruce masážní olej a zahajuje sezení.Postupně se zvyšuje intenzita pohybů, chodidla se otírá prsty od prstů po paty.Zvláštní pozornost je věnována prstům.Musí se hnětit, protáhnout, posouvat.

Nezapomeňte na oblast paty, protože má během dne značné zatížení.Ona je hnětena kruhovým pohybem.Relaxační masáž by neměla být příliš tvrdá, rychlá.Po dokončení procedury je nutné udělat několik tahů.

Po masáži se doporučuje zůstat po dobu dalších 10–15 minut ve stejné uvolněné poloze, aby se dosáhlo maximálního účinku.Tento postup lze provést v kabině i doma. Náklady na jednu relaci s odborníkem se odhadují na 400–1 000 rublů.

Čínština

Masáž nohou a nohou (trénink - níže uvedené video je možné z video materiálů) pomocí čínské metody pomáhá při hojení těla.Působením na nohy s okrajem dlaně, jeho zády a klouby po dobu půl hodiny můžete dosáhnout pozitivního výsledkuvýsledky.

Takové:

 • prevence stagnace lymfy;
 • svalová relaxace;
 • očištění těla;
 • prevence nemocí různých orgánů a orgánových systémů;
 • zvýšený oběh vnitřních orgánů.

Hlavní techniky čínské masáže jsou:

 1. Stroking. Zahájí a ukončí relaci.
 2. Tření. Jednou rukou je třeba držet nohu za prsty a druhou rukou se zadní stranou ruky tlačit, pomalu se pohybovat k patě.Tření lze také provést pomocí kloubů, pak bude studium povrchu nohy podrobnější.
 3. Vibrace. Stejné body na obou nohou jsou zachyceny palcem a prostředními prsty.Je nutné „otřást“ chodidly a simulovat vibrační pohyby.
 4. Vstřikování. Rychlý a intenzivní tlak v určitých bodech ukazováčkem nebo palcem.Injekce trvá několik sekund.

Čínská masážní technika je komplikovaná, protože musíte dobře znát reflexní kartu chodidel.Nejlepší řešení je najít kompetentního specialistu, spíše než samoléčení.

Cena jedné relace je od 1 000 rublů.

Thajština

Kvalitní thajská masáž nohou aktivuje ochranné funkce těla, ovlivňuje energetické toky těla, uvolňuje a dodává sílu.
Procedura začíná lázní aromatických olejů a drhnutím kůže nohou, aby ji úplně změkčila.Na sušených nohouspeciální krémy nebo masážní oleje.

Samotná masáž spočívá ve střídání pomalých a intenzivních efektů. Jedná se o klasické hlazení, mačkání, tření, strečink.
Charakteristickým rysem této techniky je použití dřevěné tyčinky pro podrobnější studium nohou a příjemné relaxační brnění v nohou.

Důležité! Thajská masáž, navzdory dostatečné intenzitě, s vysoce kvalifikovaným odborníkem nedává pocit nepohodlí nebo bolestivosti.Podporuje maximální relaxaci celého těla.

Náklady na tento typ masáže začínají od 1 500 rublů.

Terapeutikum pro ploché nohy

Masáž nohou plochými nohama stimuluje krevní oběh, tónuje vazy a svaly nohou.S každým dalším sezením se intenzita bolesti na konci dne snižuje.Po zvládnutí technik masáže pomocí videa a cvičení ve spojení se speciální gymnastikou můžete pozitivně ovlivnit patologii a minimalizovat závažnost jejích projevů.

Zahajte masáž tak, že hladíte nohu a nohu doprostřed lýtka. Takto dochází k zahřívání a přípravě přímo na masáž.Nejprve je prstům dán čas.Počínaje malým prstem musí být střídavě spouštěny a zvedány.Akce se provádí po dobu 3-5 minut.Manipulace by měla být plynulá a neměla by způsobovat nepohodlí nebo bolest.

Nakonec zvedněte a spusťtepotřebujete všechny prsty najednou a popadnete je za dlaň.Další akce je tření ve směru od prstů k patě a výše, až ke kolenu.Musí se střídat - zezadu a zevnitř 5-7krát.Akce trvá 15-20 minut.

Podložky prstů otírají každý prst jeden po druhém, střídavě horní a dolní povrchy.Měli by dostat 4-5 minut.Poslední akcí je hnětení.Oběma rukama je třeba uchopit nohu a hladce ji hnětet malým tlakem po dobu 3-5 minut.Na konci masáže se provádí hladení, počínaje nohou nahoru, až po koleno nebo stehno.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Ranní cviky pro osoby starší 40 let, 50 let.
U artritidy

Artritida je doprovázena zánětem kloubů a silnou bolestí v jejich oblasti.Během akutního průběhu nemoci se masáž nedoporučuje, protože může dále poškodit svaly a krevní cévy.

Při chronickém průběhu onemocnění se provádí masáž kolem postižených oblastí.

Začíná lýtkovými svaly, které plynule klesají k nohám.Hlavními masážními pohyby artritidy jsou hladké, lehké tření a mravenčení kolem zanícených oblastí.

Důležité! Masáž nohou při artritidě by měla vyloučit silný tlak a neměla by přinášet bolest, teprve pak bude mít pozitivní výsledek.

s artrózou

Artróza se projevuje silnou bolestí kloubů a omezením jejich pohyblivosti.

Masáž chodidel vám umožní:

 • odstranit svalovou hypertrofii;
 • zlepšují průtok lymfy v dolních končetinách;
 • eliminují bolest během pohybu;
 • zvyšují amplitudu flexe-extenze chodidel;
 • Zlepšit trofickou tkáň.

Masáž chodidel se provádí v poloze na zádech (vzadu). Pro větší uvolnění končetin je pod koleno umístěn polštář.Začněte s nejméně bolestivými oblastmi chodidel.Zvláštní pozornost je věnována prstům: jsou hladké, třením kruhovým pohybem palcem a ukazováčkem, ohnuté a nespojené.Síla tlaku závisí na pocitech a stadiu nemoci.

Hlavní metody masírování chodidla jsou následující:

 1. Stiskněte klouby indexu a prostředních prstů a vedou dolů od prstů k patě na vnitřní straně chodidla.V opačném směru se provádí hladící pohyb.
 2. Na vnější stranu podešve se vyvíjí statický tlak (5–7 sekund) od prstů k patě a lehce se hladí v opačném směru.
 3. Ve střední části paty jsou provedeny hluboké a hladké prohlubně prsty nebo klouby.
 4. Kruhové tření se provádí s prsty uzavřenými v prstenci (palec, ukazováček a prostřední).
 5. Techniky sevření se používají na vnější straně chodidla a šlach.
 6. Konečná masážní technika spočívá v uvolnění hladení nohou ke kolenu.

Masáž chodidelna bolest zad

Masáž chodidel a nohou (školení - viz video - pomáhá zvládnout techniku ​​a zbavit se bolesti nejen v nohou, ale i v zádech) pomáhá po prvním sezení od bolesti v páteři.Zadní část chodidla je umístěna podél vnitřku podešve, počínaje palcem a končící uprostřed paty.

Masáží a relaxací této oblasti podél nervových zakončení se uvolňují křeče zad a bolest zmizí.

Hlavní metody takové masáže jsou:

 1. Tření. Zadek dlaně je držen od prstů k patě přísně podél vnitřního okraje chodidla.Je nutné střídat stupeň tlaku z mírného na intenzivnější.
 2. ​​
 3. Vytlačování .Palci obou rukou musíte pomalu procházet podél linie páteře se stejným tlakem.Krok tlaku je 0,5 cm.
 4. Spirálové hladění. Palci je třeba vyhladit oblast páteře ve spirále, počínaje palcem a končící patou.

Jak udělat samomasáž

Pro samomasáž chodidel bez znalosti reflexologie můžete použít relaxační techniku.

Charakteristiky samomasáže jsou:

 1. Pozice. Masáž se provádí v sedu.Noha je umístěna na opačném koleni.
 2. Příprava. Důkladně si umyjte ruce a udělejte si relaxační koupel nohou s aromatickými nebo esenciálními látkamioleje.
 3. Recepce. Klasické tření, hladení a protažení nebude moci bolet, ale pomůže zmírnit pocit únavy a napětí v nohou.
 4. Dokončení. Po zákroku je nutné z pokožky odstranit kosmetický produkt používaný k masáži (olej, masážní krém) a nohy namazat zvlhčujícím a vyživujícím krémem.
 5. Čas. Nejlepší možnost masáže je večer.Po relaci se doporučuje klidná zábava.

Je užitečné se naučit technikám masáže chodidel a nohou, aby se tyto techniky nezávisle použily k relaxaci svalů a léčbě nemocí.Video materiály pomohou podrobně posoudit vlastnosti technologie.

Návrh článku:Oksana Grivina

Video o masáži chodidel

Reflexní masážní technika:

Jak masírovat dolní končetiny: