Strie u těhotných žen, adolescentů na těle, břicha, hrudníku, nohou, papeži, zad.Důvody k čištění

Co může způsobit strie na těle- tyto neatraktivní jizvy na kůži různých velikostí a barev, jak ženy, tak muži zázraky.Také není posledním místem otázka, jak se vypořádat s těmito kožními defekty.Naštěstí existuje více než jedno řešení tohoto problému.

Strie značky na těle, na kůži - z čehož existují důvody.Strie u dospívajících

Strie (strie) se objevuje kvůli nedostatečné pružnosti pokožky - během těhotenství, prudkému nárůstu (nebo snížení) hmotnosti a používání hormonálních antikoncepcí.

Strie se objevují nejen u dospělých, ale také u adolescentů, jsou charakteristické zejména pro ty, kteří rychle rostou a zvyšují svalovou hmotu a kulturistiku.Proto jsou ti, kdo mají rádi steroidní hormony, obzvláště ohroženi.Kůže rychle ztenčuje, protahuje se, ztrácí pružnost, v důsledku čehož místy nahrazuje pojivovou tkáň.

Strie na hrudi

Ve velké většině případů se u žen vyskytují strie na hrudi.Mohou se vyskytnout během těhotenství a během kojení, z čehož se v důsledku zvětšení prsou, elastických vláken kůže roztrhne a během regenerace deformují.U dívek se striae objevují, když mléčné žlázy intenzivně rostou.

Na základě mnohaletého výzkumu dospěli lékaři k závěru, že příčinou strií ve spravedlivém sexu může být dědičnost.V mnoha případech se vyskytují strie u nedonošených hubených žen anaopak, existují matky s mnoha dětmi, které kojí více než jedno dítě a zároveň mají krásnou postavu a elastickou pokožku bez strií.

Strie na břiše

Jak ženy, tak muži jsou vystaveny cicatricím deformacím na břiše.

Stereotyp, který označuje strie, může být u žen chybný;důvody, proč se objevují u mužů, jsou stejné: nadváha, nadměrné hormony.

S věkem mnozí zástupci silné poloviny lidstva získávají pivní břicho, začínají vést sedavý životní styl, nezabývají se sporty, které ovlivňují jejich vzhled.Specialisté, aby se zabránilo strie, doporučujeme udržet se v dobré fyzické kondici, hodně se pohybovat a vést aktivní životní styl.

Na ženských žaludcích jsou strie lokalizovány hlavně kvůli těhotenství. Podle statistik se to děje pro každou druhou nastávající matku , a také kvůli prudkým skokům tělesné hmotnosti nahoru a dolů se silným nárůstem hmotnosti a rychlému hubnutí, když se dáma při pokusu o obnovení své bývalé štíhlosti v krátkém čase usadí.přísná strava.

V některých případech se strie vyskytuje v důsledku hormonálních poruch v těle.

Strie na kněze (na hýždě), na bocích

Na bocích a hýždích je výrazná vrstva podkožního tuku.Jakákoli změna v epidermis - její prodloužení nebo kontrakce - může vést k vnitřním slzám, v místě, kde se poprvé objeví dutiny, a pak je pojivová tkáň vyplní.

Není-li přijatapreventivní opatření, strie na boky jsou drsné a je obtížnější se jich zbavit.

Strie na dolních končetinách

Takové otravné kosmetické vady, jako jsou strie na dolních končetinách, mohou být způsobeny několika faktory:

(99
 • rychlý růst těla, když kůže nemá čas růst za kostní tkání;
 • hormonální nerovnováha;
 • nadměrné zatížení tělesné hmotnosti dolních končetin;
 • sedavý životní styl;
 • otoky dolních končetin, které způsobují tlak na krevní cévy, a na boky, stehna a telata se objevují strie.
 • Aby se nemuseli následně uchýlit k chirurgickému zákroku, lékaři doporučují snižovat zátěž na dolních končetinách pomocí vodních procedur (kontrastní sprcha, dávkování studenou vodou), masáž postižených oblastí, což zlepšuje krevní oběh a pružnost kůže.

  Strie na zádech

  Strie na zádech se mohou vyskytovat hlavně u dospívajících, zejména u chlapců.Podle toho, co se to děje, vysvětlují pediatři: po několik měsíců 12–13letí chlapci dorůstají 20 cm nebo více, pokožka nezachovává růst kostí a protahuje se, což způsobuje nejen nepříjemné pocity, ale také vede ke vzniku strií.

  Odborníci na výživu doporučují kompenzaci sacharidových bílkovinových potravin tak, aby tělo nerostlo tak rychle a aby pokožka dostávala „stavební materiál“, aby obnovila buňky.

  Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Kyselina hyaluronová v tabletách.Benefit howvzít, recenze lékařů a účinnost.

  Strie na břišní svědění - důvody, proč je třeba dělat

  Atrofické změny na kůži břicha jsou často doprovázeny svěděním.Tyto stížnosti lze nejčastěji slyšet u těhotných a nedávno porodených žen.

  Lékaři to vysvětlují tím, že během těhotenství je snížena syntéza bílkovin - kolagenu a elastinu, je zničena derma, vlákna a krevní cévy břicha, narušena krevní oběh a tělo vydává zvláštní signál: kůže ztrácí vlhkost a na suché kůži.strie se tvoří intenzivněji.

  Pokud nedochází k otokům, je důležité pít hodně tekutin (2–2,5 l) v prenatálním a postpartálním období, aby se zvlhčila dermis.Lékaři kategoricky zakazují česání kůže.

  Abyste zabránili svědění, měli byste:

  • dodržovat osobní hygienu;
  • chrání se před emočním přetížením;
  • nosí spodní prádlo vyrobené z přírodních hypoalergenních materiálů;
  • pít hodně tekutin;
  • zvlhčují pokožku břicha speciálními prostředky.

  Prevence je zabránění strie v těhotenství a po porodu.Proti stretchové známky pro těhotné ženy - jak a kdy se rozmazat

  U žen, zatímco čekají dítě, se jejich tělesná hmotnost rychle zvyšuje, což může způsobit striena břiše, hrudi a bokech.Hlavním bodem prevence strií by podle výživových odborníků měla být správná výživa nastávající matky.

  Strava by se měla skládat taktotakže denní menu obsahuje dostatečné množství bílkovin a vitamínu E: kuře, hovězí maso, tvrdý sýr, fazole, hrášek, čočka, vejce, celozrnný chléb, mléčné výrobky.

  Je nezbytnépárkrát týdně jíst ryby bohaté na omega - losos, pstruh(nejlépe je napařit nebo péct).Doporučuje se omezit používání mouky a sladkosti, a také během těhotenství je třeba zapomenout na smažené brambory.Je lepší nahradit všechny škodlivé produkty obilovinami, zeleninovými saláty, ovocem.

  Tělesná výchova by měla být druhým bodem prevence strií u těhotných žen.Existuje řada cvičení pro nastávající matky, které není obtížné provádět doma.Svým svalům prospějí také koupání a chůze na čerstvém vzduchu.

  Třetím bodem, který má zabránit striím, je střídání studené a horké sprchy, ale mohou na ní být kontraindikace (riziko potratu).Co by se mělo upustit - lékař to vyzve.

  Dalším bodem prevence by měla být masáž.Boky a hýždě by se měly masírovat štětcem speciálně navrženým pro tyto účely a žaludek a hrudník by měly být pečlivě, jemně, rukama, pomocí speciálních prostředků proti strii.

  Při výběru léku na strie je třeba věnovat pozornost jeho složení, které by mělo obsahovat kolagen, vitaminy (zejména A a E), aminokyseliny, výtažky užitečných rostlin.Než začnete aktivně používat krém, gel nebo olej, měli byste vyzkoušetalergická reakce.

  Čím dříve začnete pečovat o vaši pokožku během těhotenství, tím menší problémy to způsobí.V prvním trimestru, kdy neexistují žádné známky vzhledu strie, můžete použít masáž, dělat gymnastiku, vzít si kontrastní sprchu.

  Plod se začíná rychle vyvíjet po třetím měsíci těhotenství.Pak se objeví první strie, ze kterých mohou na kůži bledé „vzory“.Během tohoto období se vyplatí koupit speciální olej za strie v obchodě nebo lékárně.Aktivuje práci buněk a pokožka, která se stává pružnější a pružnější, je méně náchylná k roztržení.

  Ve třetím trimestru těhotenství by se lék na strie měl používat ráno a večer, nejlépe několikrát denně po očištění a zvlhčení pokožky.Zvláštní pozornost by měla být věnována hrudníku, břichu, bokům a bokům.Nebude chybět aplikovat produkt na předloktí, protože se zde mohou objevit i strie, ze kterých lze jasně vidět velké plochy kůže s vadami.

  Jak se zbavit strií, jsou účinnými prostředky.Co je lepší si vybrat, jak použít, kde koupit.Fotografie před a po

  V prvních stádiích jejich výskytu byste měli začít bojovat proti strčím a práce by měla být komplexní: fyzická cvičení plus speciální prostředky.

  Speciální břišní cviky (drtí) vám pomohou snížit strie na břiše: musíte ležet na zádech, položit ruce za hlavu, ohýbat kolena, aniž byste sundali nohy z podlahy, azvedání horní části těla, ke snížení břišních svalů.

  Streamery.Sportovci přesně vědí, co mohou být a jak se jich rychle zbavit

  Dobrou cestou od strií na mléčných žlázách jsou T-kliky.V problémových oblastech boků a hýždí se můžete zbavit strií pomocí kyvných nohou nahoru a dolů ze sedu, ležícího na zádech a ležícího na břiše.Cvičení můžete také provádět pomocí fitballu.

  Účinnými léky na strie mohou být různé výrobky pro péči, od kterých se účinek projevuje přímo na problémových částech těla.

  Krém „Mama Comfort“ („Mama Comfort“)

  Nepochybnou výhodou tohoto produktu je nepřítomnost parfémů a barviv v jeho složení.Krém obsahuje kyselinu hyaluronovou (která udržuje vlhkost v buňkách epidermis), výtažek z kaštanů, vitamíny, zvyšuje pružnost pokožky, obnovuje poškozenou strukturu kolagenu v problémových oblastech.Tento nástroj mohou využít ženy, které zažívají svědění problémových oblastí.

  Krém je certifikován a doporučován předními odborníky v oboru porodnictví a gynekologie v Rusku.Může být použit během těhotenství i po narození dítěte.

  Produkt se nanáší masážními pohyby na části těla, které jsou nejvíce náchylné k natahování, dvakrát denně.

  Weleda Oil

  Mírný lék s vůní pomeranče a růže má za cíl zabránit striae i protiobjevil se.Obsahuje arnikový extrakt a mandlový olej, jojobu a extrakt z pšeničných klíčků, které stimulují regeneraci kůže, regulují vlhkost, aktivují krevní oběh a metabolismus.

  Vůně růže, pomeranče, myrhy, kadidla pomáhají obnovit pokožku, zklidnit a relaxovat a oleje z levandule a santalového dřeva vytvářejí příjemnou vůni.

  Je možné použít ropu Veleda od prvních týdnů těhotenství do samého narození , jakož i proti striím způsobeným jinými důvody.Dvakrát denně se třel v dlaních zahřátým olejem v žaludku, horní části těla a na dalších místech, kde se vyskytují strie.

  Bio Oil

  Produkt je vhodný k ničení strie a jizev.Jeho hlavními složkami jsou vitaminy A a E, výtažky z rostlin - měsíček lékařský, heřmánkový, rozmarýn a levandule.Vhodný pro mladou i stárnoucí pokožku náchylnou k suchu.

  Hypoalergenní.Doporučuje se použít vtíráním do pokožky několikrát denně, délka léčby je 3 měsíce.

  Gel "Kontraktubeks"

  Široce se používá při léčbě hypertrofických, keloidních, atrofických jizev a strií po těhotenství.Aktivními složkami v gelu jsou cibulový extrakt, heparin sodný, alantoin, které stimulují regeneraci buněk.

  Lék se aplikuje v tenké vrstvě na poškozenou pokožku v první a druhé polovině dne.Doba použití je asi 4 měsíce.Pro zesílení účinku gelDoporučuje se vtřít do předparené kůže.

  Mustela krém

  Mustela krémová emulze úspěšně překonává strie na žaludku, horní části těla a končetinách, zabraňuje nástupu strie v důsledkuextrakt z modřínu a avokádové peptidy v něm obsažené.

  Měl by se používat ráno a večer, počínaje prvními týdny těhotenství a po narození dítěte.

  Krém „Sanosan“ („Sanosan“)

  Krém obsahuje mléko a pšeničné proteiny, olivový olej a jojobu, výtažek ze semen ibišku a látku chitosan, díky nížvytváří se silný hydratační účinek, pokožka je posílena a omlazena, je vyloučeno svědění způsobené suchou pokožkou.

  Doporučuje se užívat léčivo dvakrát denně s aktivními masážními pohyby.Zřetelný efekt, jak se návod k použití přesvědčí, se objeví po 3 měsících.

  Bepantholová emulze

  Lék na bázi extraktu z asijských centella, který pomáhá předcházet striím od prvních měsíců těhotenství.Po aplikaci emulze pokožka zjemňuje, stává se pružnou, pružnou.

  Produkt má přímý účinek: zvlhčuje, zpevňuje epidermu a zabraňuje striae.Neobsahuje umělé příchutě, barviva, konzervanty.Hypoalergenní, vhodný pro jakoukoli pokožku.

  Avent Creamzvyšuje tón pleti, vyživuje ji vitamíny, zjemňuje, pomáhá udržovat vlhkost.Krém je schválen dermatology, nezanechává stopy na povlečení, proto je vhodné jej používat.

  Produkt se aplikuje ve volných pohybech do problémových oblastí, ale vyvarujte se kontaktu s otevřenými ranami.Během kojení se nedoporučuje aplikovat na oblast bradavky.

  Krém „Bepanten“

  Účinnou látkou krému ze strií „Bepanten“ je dexpanthenol nebo provitamin B5.Podílí se na tvorbě a obnově kožních buněk.Přestože je v souladu s pokyny určen k léčbě vyrážky, dermatitidy, prasklin v bradavkách kojících matek, krém se osvědčil v boji proti striae.Neobsahuje umělé přísady, barviva, látky určené k aromatizaci.

  Pro dosažení nejlepšího výsledku se doporučuje použít od prvních týdnů očekávání dítěte.

  Clearwin Cream

  Multifunkční ájurvédský lék obsahuje antioxidanty, bylinné extrakty, vitamin E. Zlepšuje krevní oběh, hojí rány, zlepšuje pružnost pokožky,úspěšně bojuje proti akné a dalším zánětlivým stavům.

  Měl by být aplikován dvakrát denně (1krát - před spaním), vzhled výsledků by se měl očekávat po 4-6 týdnech používání.

  Krém „9 měsíců“

  Krém „9 měsíců“ je určen pro ženy v očekávání dítěte.Podle dermatologů, použití tohoto nástroje v časném těhotenstvízabraňuje vzniku strie.

  Je to způsobeno tím, že se skládá z pšeničných klíčků, bambuckého másla a grapefruitu, antioxidantů, lipidů a peptidů, dimethikonu (zvláštní složka, která tvoří ochranný film na kůži).

  Krém je určen pro nesportovní ženy, které jsou náchylné k náhlým výkyvům hmotnosti, a také pro ženy, které mají dědičnou predispozici k strie.Můžete ji aplikovat na jakoukoli problémovou oblast kůže, dvakrát denně po procedurách s vodou.

  Cikko krém

  Přípravek pro striae, obsahující olej z rýže a pšeničných klíčků, podle výrobce dodává pokožce pružnost a hladkost a pomáhá předcházet vzniku strie.Bez příchutí, hypoalergenní, mikrobiologické a dermatologické testy.

  Podle návodu k použití je vhodný pro jakoukoli oblast kůže se zjizvením.Měl by být rozmazáván ráno a večer krouživým pohybem.

  La Cree Oil

  Výrobce slibuje zabránit výskytu strie při zvýšené tělesné hmotnosti a hormonálních výkyvech.Lék obsahuje vitamín E, olej z pšeničných klíčků a rozmarýn, bisabolol, které bojují se záněty, zlepšují mikrocirkulaci krve a podporují obnovu tkáně.

  Používá se pro problémové oblasti masáže, vhodné pro jemnou pokožku.

  Dětský krém

  Složení dětských krémů zahrnuje přírodní látky a bioaktivní přísady.Pomocí tohoto jednoduchého a dostupného nástroje mohou ženyzbavit se suché pokožky, udržet si její pružnost a tím zabránit striím, tvrdí dermatologové.

  Krém by měl být hustě aplikován na výstřih, na hrudník, žaludek před spaním po dobu 5 měsíců, a výsledek nebude dlouho trvat.Podle recenzí žen, které během těhotenství užívaly dětský krém, je účinnost tohoto nástroje poměrně vysoká.

  Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Plazmová zvedací tvář - co to je, jak se provádí, výsledky, fotografie před a po zákroku.

  Jak odstranit strie - laserové odstranění, laserové resurfacing, mezoterapie.Cena

  Aby odborníci odstranili strie na těle, které mohou být staré, po krátkou dobu, odborníci doporučují použití laseru.V průběhu terapie se odstraní horní vrstva epidermis, z níž se hloubka jizev snižuje.

  Současně se zrychlují regenerační procesy, zlepšuje krevní oběh a zvyšuje se rychlost metabolických procesů v tkáních.Poškozená pokožka je nahrazena elastickou, elastickou hladkou tkání, strie buď zcela zmizí nebo jsou téměř neviditelné.

  Pro úplné odstranění strií je zapotřebí 6 až 10 postupů, v závislosti na velikosti a době výskytu strie, jakož i na individuálních vlastnostech těla.

  Existují tři typy laserových postupů pro odstranění strií:

  • klasické resurfacing- laserová expozice je zaměřena na celý povrch kůže, který je obnoven avyhladilnepravidelnosti a vady jsou odstraněny.Na konci relace se na místě vystavení laseru vytvoří kůra, po 10-14 dnech úplně zmizí.Podle kosmetologů stačí jedno sezení, aby se zrušily strie, což však u citlivých lidí může být bolestivé, proto se doporučuje anestézie;
  • frakcionální resurfacing- bodový dopad paprsku přímo na poškozené oblasti kůže.Rehabilitace obvykle trvá 2-3 dny;
  • tonální- pomocí laseru s oxidem uhličitým, když se potřebujete zbavit hlubokých strie.Pomáhá také při pooperačních jizvách.
  Výsledek po dvou postupech s intervalem 1 měsíce mezi nimi

  Ceny za služby závisejí na celkové ploše strií, stavu strií a počtu procedur.Minimální cena k odstranění 1 náměstí.cm strie - 250 rublů.Za jedno sezení laserové terapie při odstraňování strie na břiše, v decollete nebo hýždě, můžete zaplatit 150-300 cu

  Kosmetologické místnosti a zdravotnická zařízení nabízejí další způsob kontroly striae - mezoterapie.Tato injekce pod kůži pomocí injekcí speciálních přípravků - mesococtails - také pomáhá úspěšně bojovat proti vráskám, jizvám a dalším změnám v těle. Klientům jsou nabízeny tyto typy mezoterapie:

  • tradiční , když odborník při zohlednění stavu úseku vybere individuální koktejl a intramuskulárně ho zavede injekční jehlou, z nížpacient někdy může mítbolestivé pocity.Koktejl má obvykle následující složení: kolagen, aminokyseliny, enzymy, vitamíny a výtažky z bylin;
  • hardware , když léčivo vstupuje do těla vysokým tlakem skrz póry kůže.Výhodou takové terapie je, že může být použita na velkých površích těla - břicho, boky.Poté již na těle nedochází k otokům nebo otlačením, takže se tento typ mezoterapie doporučuje těm, kteří se obávají injekcí.

  Existují kontraindikace pro mezoterapii: těhotenství, onkologie, cholelitiáza, onemocnění krve, infekční onemocnění.

  Aby strie úplně zmizela, bude trvat 5 až 15 relací na každé poškozené části těla.Mezoterapie se provádí jednou týdně.Náklady na expozici jedné zóně se pohybují od 2 500 rublů.

  Léčení strií doma - lidová léčiva.Recepty

  Aby se předešlo striae pomocí lidových prostředků, budou vyžadovány minimální náklady, ale lékaři varují, že tato metoda může odstranit pouze čerstvé, mělké striee malé velikosti.

  Mumiye

  Homeopati doporučují tento lék z Altai jako součást mastí, peelingů a masážního oleje proti striae.Pro výrobu masti je třeba 4 g mumie rozpustit v polévkové lžíci vody a jemně smíchat se zkumavkou s dětskou smetanou.Kompozice potřebuje 3krát týdně, aby zpracovávala problémové oblasti po dobu 3-4 měsíců.

  Aby se zabránilo specifické vůni, může se ke směsi přidat několik gramůaromatické oleje - například pomeranč.Účinný peeling z mleté ​​kávy a mumie s přídavkem mořské soli (ve stejném poměru), který by měl být třen jednou nebo dvakrát týdně.V boji proti strie můžete použít jakýkoli masážní olej s přídavkem 4 g nebo 1 tabletu mumie.

  Kokosový olej

  Správným používáním kokosového oleje můžete odstranit malé jizvy a strie.V kombinaci s želatinou napíná pokožku, zvlhčuje ji. K tomu potřebujete:

 • 1 polévková lžíce želatiny by měla být rozpuštěna ve 2 polévkových lžičkách vody, ponechána bobtnat, přidat 1 polévkovou lžíci kokosového oleje a přivést k varu.
 • Po ochlazení problémové oblasti namažte a po 20 minutách omyjte ve sprše.Tento recept lze použít jednou týdně.
 • Kokosový olej lze použít jako masážní olej vtíraný do oblastí náchylných k vadám.

  Badyaga

  Houba, která žije v ruských jezerech, se používá jako droga pro mnoho nemocí, včetně kůže, jako jsou například strie.Na prodej bodyagi se nabízí ve formě prášku.Chcete-li připravit terapeutickou hmotu na strie, měli byste naplnit balíček vodního útvaru vodou, promíchat na masu podobnou kaši, která musí být na kůži rozprostřena masážními pohyby po dobu 5 minut a poté opláchnuta.

  Ukázala se tato receptura: kombinujte balení prášku giardis se stejným objemem oleje z pšeničných klíčků a eukalyptového oleje.Do zranitelných oblastí doporučujeme masky, které by se měly po 20 minutách omýt teplou vodou.

  Olivový olej

  Olivový olej sám o sobě nepotřebuje žádné přísady, ale má pozitivní účinek na emulze, masky a krémy.Než začnete používat olivový olej, měli byste si vyčistit kůži, otevřít póry tak, aby „dýchaly“ - loupání nebo tření těla hrubou žínkou.

  Nejjednodušší recept je ráno a večer namazat oblasti těla strhovkami s olivovým olejem.Můžete kombinovat ½ šálku oleje, ½ šálku aloe šťávy a 5 - 7 kapek vitamínu E z lékárny, směs by měla být třena dvakrát denně v problémových oblastech.

  Mandlový olej

  Tento milovaný, skutečně magický lék ze striae je součástí mnoha profesionálních produktů pro péči o obličej a tělo.

  Mrkvový smetanové mléko můžete připravit s mandlovým olejem: nastrouhejte střední mrkev jemně, kořenovou plodinu nalijte studenou vodou po dobu 10 až 15 minut, dobře ji vymáčkněte a do výsledné tekutiny nalijte půl sklenice mandlového oleje.Otřete zranitelné oblasti přes noc.

  Kombinace 1 čajové lžičky mandlového oleje s 1 až 2 kapkami rozmarýnu můžete získat osvědčený lék na strie a jizvy.Potřebují rozmazávat strie každý den ráno a před spaním.

  Domácí drhnutí

  Kosmetologové doporučují používat jako složku pro odlupování sůl, cukr a mletou kávu.Po smíchání 2 dílů cukru a soli s 1 dílem rostlinného oleje můžete masírovat ve sprše a třít produkt do problémových oblastí.

  Pro metodu lze použít stejnou metodumasáž kávové sedliny v její čisté formě nebo přidání zakysané smetany, sprchový gel.

  Drhnutí pomůže odlupovat odumřelé epiteliální buňky a vyrovnat povrch kůže.Doporučuje se to opláchnout, střídat teplé a studené proudy vody, pomocí kontrastní sprchy pro zvýšení účinku.

  Strie.Co může být: videoodpověď

  První video odhaluje téma strie a co mohou být od:

  Odborník řekne, co může dělatbýt strie a dává doporučení, jak se jich zbavit:

  Při použití složité protiopatření mohou být strie úspěšně zničeny, z nichž se žena, která se zbavila strie, bude cítit mnohem sebevědoměji a atraktivněji.Hlavní věc je věřit v sebe sama a výsledek nebude dlouho trvat.