Skleróza žil na nohou - jaký je postup, rehabilitační období, možné komplikace a důsledky

Vaskulární onemocnění je obtížné odhalit v prvních stádiích.Pravidelné bolesti a omezení mobility se objevují postupně a dosahují pokročilých stádií.V takových situacích bude mít pacient operaci k odstranění žil dolních končetin.Jemnou metodou léčby je cévní skleróza, která pomáhá vyhýbat se závažným důsledkům léčby.

Proč vznikají problémy s cévami na nohou?

Denní návyky, které nepříznivě ovlivňují kardiovaskulární systém a průtok krve, vedou k vyčerpání žíly.

Mezi hlavní příčiny patologií patří několik hlavních faktorů:

 • silný fyzický stav avyznačuje se statickým zatížením na dolních koncích;
 • sedavý životní styl;
 • špatné návyky;
 • podvýživa.

Během fyzické aktivity se zvyšuje prokrvení a napjaté svaly svírají krevní cévy.Vzniká tak zvýšený tlak, při kterém se stěny cév roztahují a protlačují krev.Během tohoto procesu žíly ztrácejí pružnost a schopnost normálně fungovat.

V důsledku dysfunkce systému krevního oběhu stoupá cholesterol, který tvoří plaky , které ucpávají cévy a vyvolávají jejich deformaci.Negativní účinek je doplněn kouřením, pitím alkoholu.Jakmile jsou v krvi škodlivé látky, intenzivně cirkulují, aby rychle odstranily toxiny.

Zvyšuje také riziko výskytu a komplikuje průběh nemocí dědičností.

Skleroterapie žil dolních končetin: podstata techniky

Skleroterapie je běžnou metodou léčby vaskulárních patologií v medicíně, která se provádí jako nezávislý soubor postupů.Může také doplňovat lékovou a chirurgickou léčbu.Metoda nezahrnuje chirurgický zákrok.

Je to bezpečná alternativa k dřívějším přístupům k léčbě nemoci.Tato technika není bolestivá, pomáhá rychle se zotavit po terapii.

Skleróza dolních končetin je předepsána pacientům s téměř jakoukoli formou křečových žil, hemoroidů a jako metoda prevence relapsu.po operacích.Někdy je předepsána skleróza spolu s léčbou drogami.Pokud je nemoc v posledním stádiu a neodpovídá na žádnou léčbu, je posledním krokem chirurgický zákrok.

Obecné zásady skleroterapie

Před stanovením skleroterapie lékař diagnostikuje a vyslýchá pacienta, poté ho pošle k dalším testům: ultrazvuk cév, kontrastní vyšetření atd.Poté, co shromáždil a prozkoumal všechna data, odborník vytvoří plán léčby, stanoví počet relací a injekcí.

Během tohoto postupu lékař vstříkne injekční stříkačku s tenkou jehlou do postižené žíly léčiva, která lepí její stěny.Ošetřené oblasti jsou pokryty elastickou bandáží.Je to nezbytné proto, aby žíly zůstaly ve stlačeném stavu a krevní tok jejich stěny ještě neroztahoval.

Krev z nemocných cév je přesměrována přes zdravé oblasti.Injikovaný lék se postupně rozpadá a deformované prvky žilního systému jsou stahovány do své původní velikosti a obnovují elasticitu.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Laserové odstranění chloupků na obličeji a těle - jak se provádí, účinnost, fotografie před a po kontraindikacích.

Proč skleroterapie?

Skleróza žil v dolních končetinách je mladá metoda léčby, méně radikální, ale také méně účinná analogie chirurgického odstranění žil.

Postup má oproti standardnímu provozu mnoho výhod:

 • bezpečné, téměř nikdy nezpůsobí vedlejší účinky;
 • trvání postupu není delší než 40 minut;
 • v průběhu ošetření nejsou nádoby odstraněny, ale obnovují své funkce;
 • relace nejsou prakticky doprovázeny bolestivými pocity;
 • během postupů nejsou vidět žádné známky interference;
 • nevyžaduje intenzivní a dlouhodobé zotavení;
 • pomáhá s relapsem;
 • odstraňuje vedlejší účinky způsobené chirurgickým zákrokem.

Hlavní výhodou skleroterapie je krátká a téměř asymptomatická rehabilitace.Po celou dobu léčby nemusí být pacient v nemocničním pokoji.

Indikace pro skleroterapii

Neexistuje úplný seznam indikací pro postup.

Lékaři předepisují skleroterapii na základě praxe, zaměřují se na hlavní seznam patologií:

 • cévní síť - včasný projev křečových žil;
 • povrchové kapilární hvězdy způsobené hormonální nerovnováhou;
 • křečové žíly a hemoroidy ve všech stádiích, avšak s různými léčebnými plány;
 • cévní nádory.

Skleroterapie je předepisována pouze po pečlivém výzkumu se souhlasem flebologa.

Kontraindikace skleroterapie

Operace je předepsána na základě neexistence jakékoli kontraindikace ze seznamu.

Hlavními příčinami neúspěchu v postupu jsou chronická onemocnění ataké aktuální stav pacienta:

 • období porodu, laktace;
 • závažné srdeční selhání;
 • srdeční vady;
 • ateroskleróza (ucpané tepny s cholesterolovými plaky);
 • tromboflebitida (blokáda tepen krevními sraženinami - krevní sraženiny);
 • trombóza v době operace a dokonce několik let před ní;
 • zánětlivá onemocnění kůže;
 • alergie na léčiva pro daný postup.

Kontraindikace mohou zahrnovat určité léky.Lékař bere v úvahu nemoc za poslední rok.

Příprava na chirurgii

Sklerotizace žil v nohou vyžaduje několik jednoduchých pravidel pro přípravu na sezení.Před ustanovením operace by měl být lékař informován o užívaných lécích, aby mohl určit, které z nich nelze v době léčby a rehabilitace vzít.

Z zakázaných látek:

 • jsou hormonální;
 • protizánětlivé;
 • venotonický;
 • léky pro léčbu kardiovaskulárního systému.

Zbývající omezení platí pro všechny pacienty:

 • 2-3 dny před skleroterapií by mělo být opuštěno kouření a pití.
 • Stravování by mělo být prováděno nejpozději 2–3 hodiny před skleroterapií.
 • Před zákrokem si umyjte nohy.
 • Musíte si předem zakoupit kompresní prádlo a elastický obvaz.Lépe je lepší postupovat v těsných šatechupevnění obvazu.
 • Před a mezi zasedáními nelze provádět žádné kosmetické procedury.To zahrnuje použití peelingů, masek, krémů a také všech typů odstraňování chloupků.U alergií na hygienické výrobky se skleróza neprovádí.

Na konci operace si pacient oblékne kompresní oděv a projde se.Pobyt v nemocnici není nutný.

Přípravky pro skleroterapii

Léky používané pro skleroterapii jsou rozděleny do 3 kategorií.

 1. Čisticí prostředkyjsou povrchově aktivní látky.Jsou to tetradecylsulfát sodný, Thrombovar, Sotradecol, Polydocanol a Fibro-Vane.V důsledku jejich použití protein koaguluje a vytváří v jamce sraženinu, což vede ke slepení stěn krevních cév a žil.
 2. Hypososmotická činidla .To zahrnuje 40% salicitátu sodného a 10–24% chloridu sodného.Účinek jejich zavedení je způsoben dehydratací endotelu.
 3. Žíravé přípravky. Používají se varicocid (roztok), variglobin, roztok jodidu Shotin a ethoxysclerol.Tyto látky zajišťují jednostrannou deformaci stěn s výskytem krevních sraženin.

Tyto léky jsou pro organismus vysoce účinné a naprosto bezpečné, s výjimkou případné nesnášenlivosti konkrétního typu léku.Detergenty jsou vhodné pro odstranění velkých žil a korozivní látky jsou vhodné pro malé cévy.

Technika skleroterapie

Skleróza se provádí přisterilní kabinet v místní anestézii.Během sezení se anestetika vstřikují do žil v nohou.Chlazením ošetřené oblasti je snížena citlivost tkání a pravděpodobnost stop interference (rány a modřiny).

Technika pro sklerotizaci žil dolních končetin

Postup sestává z následujících kroků:

 1. Použití krátkýchv požadované oblasti se provede tenká jehla vpíchnutí stříkačky.Malá velikost jehly eliminuje výskyt krvácení.K přesnému vstupu do léku je paralelně prováděno ultrazvukové vyšetření žil.
 2. Podává se sklerotizující činidlo.Dávka se stanoví individuálně v závislosti na stádiu choroby, umístění cévy a oblasti léze.
 3. Když odborník zjistí, že droga začala působit, dostane elastický obvaz nebo kompresní oděv.Musíte ji nosit 2 dny po zasedání.

Na konci postupu musí pacient chodit po dobu jedné hodiny pod dohledem poskytovatele zdravotní péče.

Mini skleroterapie pavoucích žil

Tato skleroterapeutická technika se používá na části těla pod úrovní srdce.Používá se k odstranění novotvarů, které dosahují průměru nejvýše 2 mm.Scleroterapie souvisí spíše s kosmetickým zákrokem a provádí je estetický flebolog.

Indikacemi relací jsou cévní hvězdičky různých velikostí a lokalizací.

Na vůlicévy podávají lék jehlou nebo katétrem.Tenká čepel nástroje, ne větší než průměr kapiláry, umožňuje pracovat s mikroskopickými prvky žilního systému.Lékař může provádět sezení pomocí zařízení, které zvětšuje ošetřovanou oblast.

Pěnová skleroterapie

Tento typ intervence se používá k léčbě velkých safénových žil s pokročilými stádii křečových žil.Pěnová skleroterapie se používá v případech, kdy je nemožné produkovat skleroterapii se zavedením rozpustných léků kvůli vysoké pravděpodobnosti trombózy.

V této situaci je jemně rozdělená pěna injekčním léčivem. Substituce je způsobena skutečností, že injikovaný lék se nemísí s krví, ale tlačí jej.Proto skleroterapie pěny zabraňuje tvorbě krevních sraženin.Tato metoda je nadřazená efektivitě ostatních a lékaři vyhodnocují výsledek jako okamžitý.

Echoskleroterapie

Skleróza se provádí přípravky ze skupiny sklerosantů.Lepí stěny tepen a zcela ucpávají mezery.Během těchto manipulací se žíla promění v propojenou šňůru, lék, ve kterém vymizí až šest měsíců a přirozeně se vylučuje.Procedura je doprovázena vyšetřením cév ultrazvukem.

Protokol pro postup echosklerózy se mírně liší od ostatních druhů.Je nakonfigurován pro práci s hluboce skrytými žilami, které nejsou k dispozici pro vizuální kontrolu.Speciální ultrazvuková kontrola se také používá pro práci s jemnou cévní sítí, ale používá se přesnější přístroj s vícenásobným zvětšením.

Období zotavení: podmínky, pravidla

Hlavním aspektem úspěšné rehabilitace po skleroterapii je dodržování všech pravidel období zotavení.

 • Po zákroku je třeba projít první půlhodinu.Procházka se provádí pod dohledem lékaře.
 • V průběhu léčby musíte hrát sport.K tomu dostatečná fyzická aktivita ve formě chůze po 3-4 km za den.
 • ​​
 • Pravidelné bolesti hlavy by měly být zmírněny užíváním pouze léků předepsaných lékařem.
 • Po týdnu musíte přijít na první prohlídku.Plánované návštěvy u lékaře jsou prováděny jednou za 2 týdny, ale frekvence návštěv může být také předem dohodnuta.
 • Kompresní oděvy by se měly nosit po dobu prvních 14 dnů rehabilitace.První den po sezení je potřebná elastická bandáž.

Je důležité zaměřit se na vaše vlastní pocity.Bolest a otok jsou důvodem neplánované návštěvy zdravotnického zařízení.Předčasné poskytnutí opatření pro vedlejší účinky léčby povede k jejich zhoršení.

Omezení po operaci

Na nohou se nejčastěji objevují žíly.Aby skleróza žil měla za následek, je pozorován maximální estetický efekt, na nějakou dobu se musíte omezit na některé akce.

Během období obnovy není povoleno:

 • Po dobu přibližně 3 týdnů je zakázáno užívathorkou koupel a jít do sauny, opalovat se.
 • Nemůžete letět letadly.
 • Mobilita by měla být omezena na standardy doporučené lékařem a je třeba se vyhnout těžké fyzické námaze.
 • Heparinové masti by neměly být aplikovány na žilní korekční místa.
 • Je zakázáno opakovat postup dříve než za 1-2 týdny.
 • Barva kůže se nejprve změní na žlutou.To je norma a neslouží jako důvod k návštěvě lékaře.
 • Nenoste kompresní oděv, když spíte.

Je důležité předem pochopit úroveň dostupného zatížení po zákroku.Skleroterapie nevyžaduje odpočinek na lůžku, ale ne všechny typy cvičení jsou přijatelné.

Nežádoucí reakce, komplikace

Rizika komplikací po operaci jsou nízká, ale zvyšují se při nesprávné přípravě na zasedání a nedodržování pravidel pro jeho provádění.

 • Hyperpigmentace- výskyt hnědých skvrn v místě vpichu.Může se vyskytnout ze specifického injekčního léčiva.Tento jev je často krátkotrvající a sám zmizí.V opačném případě se k odstranění pigmentu používá laser s přepínáním Q.
 • Edém- může se vyvinout během prvního dne.Projde sám.
 • Pain. Během tohoto postupu se pro anestezii používají speciální chladicí prostředky.
 • Zčervenání. Trvá půl hodiny.Pokud se objeví svědění, použijte kortikosteroidní mast.
 • Recidiva. Vyplývá z mnoha faktorů.Je vyžadován integrovaný přístup k léčbě.nebo použití jiných metod terapie.

  Skleróza může být doprovázena těmito komplikacemi:

  • nekróza;
  • povrchová tromboflebitida;
  • alergická reakce.

  Tyto patologie mohou být výsledkem nesprávné diagnostiky, léčby a nedodržování pravidel přípravy a rehabilitace.

  Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Ranní cvičení pro osoby starší 40 let, 50. Cvičení gymnastiky na hubnutí, videonávody.

  Ceny chirurgie v Moskvě, Petrohradu a regionech

  Ceny skleroterapie se mohou v závislosti na lokalitě lišit.

  Moskva Petrohrad Ostatní regiony Echoskleroterapie 15000 (pro 1 žíly) 7000 (pro 1 žíly)5000-6000 (pro 1 žílu)Mikroskleroterapie 30 000 (5 sezení) 15 000 (5 sezení) 10 000(5 relací) Pěnová skleroterapie 8000 (1 relace) 4000 (1 relace) 3000-4000 (1 relace)

  Kromě průměrných cen se musíte zaměřit také na výběr kliniky.V různých institucích se mohou ceny za poradenství a terapii lišit v závislosti na zanedbávání onemocnění.

  Recenze pacientů, výsledky před a po

  Zkušenosti s použitím skleroterapie u každého pacienta jsou přísně individuální.Z negativních recenzí převládají stížnosti na relapsu patologie na jiných místech, alergie na látky zavedené do žíly.

  Výhody techniky:

  • bezbolestnost;
  • krátké trvání zasedání;
  • nepřítomnost vnějších následků po léčbě.

  Skleróza žil v nohou je postup, který vyžaduje důsledný přístup k diagnostice onemocnění.Při přípravě, vedení a rehabilitaci je nutné striktně dodržovat všechna pravidla.Aby skleroterapie přinesla pozitivní výsledek, je nutné pečlivě vybrat specialistu.

  Návrh článku:Mila Fridan

  Video o skleroterapii žil dolních končetin

  Léčba křečových žil bez chirurgického zákroku: