Retinoidy lokální, systémové, lokální, vnější na obličeji z akné, vrásek, akné, psoriázy.Tablety, krémy, masti, pleťové vody

Retinoidy jsou chemické sloučeniny přírodního nebo umělého původu, které se svými vlastnostmi (účinkem) podobají vitaminu A.

Jaké jsou retinoidy?

Retinoidy lze klasifikovat jako poddruh vitaminu A.Jedná se o látky přírodního nebo syntetického původu, které mají vlastnosti antioxidantu a přírodního vitamínu.

Vědci začali hovořit o blahodárných vlastnostech retinoidů v 60. letech minulého století.V průběhu studie bylo prokázáno, že jedním z faktorů vzhledu akné na obličeji, akné, předčasného stárnutí kůže jenedostatek vitamínu A a jeho derivátů.Od té doby kosmetologie vyvíjí přípravky a přípravky pro pokožku s retinoidy.

Význam vitaminu A pro tělo

Vitamin A je jednou ze základních látek pro zdravé fungování těla.Jeho nedostatek vede k závažným patologiím a riziku smrti.

Účinek vitaminu A na jednotlivé tělesné systémy:

 1. Skin. Látka chrání, omlazuje a stimuluje činnost epidermálních buněk.
 2. Imunita. Retinol je silný antioxidant.Rychle váže volné radikály a chrání tělo.Vitamin A stimuluje bílé krvinky, aby absorbovaly a ničily mikroby, stejně jako mrtvé buňky.Látka se podílí na organizaci ochranné funkce sliznic.
 3. Vize. Vitamin A se používá k léčbě „noční slepoty“.Lidé tedy nazývají nedostatek schopnosti vidět objekty při špatném osvětlení.S nedostatkem retinolu v očních bulkách se syntéza fotocitlivé látky zastaví.Ve stáří má vitamin prevenci slepoty a katarakty.

Účinek retinolu na kůži

Retinol se liší od přirozeného vitamínu A ve své struktuře, ale jejich účinky na kůži jsou podobné:

 1. Zpomalení proliferace epitelových buněk v mazových žlázách.Stimulace normálního odtoku sekrece.
 2. Prevence fotografování.

  Retinoidy jsou řada účinných látek, které mají příznivý účinek na stav kůže.

 3. Posílení matice buněk.Toho lze dosáhnout stimulací nových kolagenových sloučenin a inhibicí ničení starých.
 4. Účinek loupání.Retinoidy stimulují obnovu buněčného složení kůže.Buňky rostou a vyvíjejí se rychleji, a věk a kolaps pomaleji.Analogy vitaminu pronikají do buňky a podílejí se na biologické syntéze DNA a RNA.
 5. Účinek antioxidantu.Tohoto účinku lze dosáhnout posílením buněčných stěn.

Typy retinoidů

Existuje několik druhů analogů vitaminu A:

 1. První generace. Látky se používají v léčivech a přípravcích na líčení.Linii představují různé estery retinolu (tretinoin, alitretinoin).Používá se k léčbě akné a proti známkám stárnutí kůže.
 2. Druhá generace. Patří sem etretinát a acitretin.Sloučeniny se používají jako účinné látky při léčbě psoriázy, atopické a kontaktní dermatitidy.
 3. Třetí generace. Látky jsou klasifikovány jako arotenoidy.Nemají podobnost s přírodním vitaminem původu a jeho strukturou.Získejte je od naftoových nebo jiných typů kyselin.Mají vlastnosti přírodních retinoidů.Používá se v lécích určených k boji proti benigním nádorům a rakovině.
 4. Čtvrtá generace. Nejmladší látky.Jsou umělého původu.

Indikace pro použití

Vitamin A a jeho analogy retinoidy se používají k léčbě a zlepšování stavu kůže v následujících případech:

 • jakýkoli druh akné;
 • píštěl tukových kanálků mazových žláz;
 • kožní změny související s věkem;
 • vulgární akné;
 • růžové akné;
 • popáleniny a pigmentace způsobené nadměrným vystavením slunci;
 • porušení keratizace;
 • psoriáza;
 • vzhled různých bradavic a dalších

Retinoidy působí na kůži stejným způsobem jako hormonální látky.Na rozdíl od posledně jmenovaných však nejde o návykové a nebezpečné vedlejší účinky.

Kontraindikace

Existují přísné kontraindikace pro použití retinoidů ve formě vitamínů nebo povrchově:

 1. Těhotenství.Příjem retinoidů musí být zastaven měsíc před plánovanou koncepcí.
 2. Alergie na vitamín A, červená zelenina a ovoce.
 3. Kojení (přírodní a syntetizovaný analogy vitaminu A procházejí mlékem do těla dítěte a mohou způsobit hypervitaminózu).
 4. Hypervitaminóza.
 5. Věk do 12 let.

Retinoidy můžete použít pouze po konzultaci s lékařem:

 • s vysokou hladinou triglyceridů;
 • u chronického alkoholismu;
 • u chronických onemocnění ledvin a jater;
 • s vysokým obsahem cukru v krvi;
 • pro pankreatitidu.

Jak používat retinoidy na bázi akné?

Lze použít retinoidy aknéjako hlavní nebo další prostředky.Používá se externě a pro interní terapii.

Účinky, kterých lze dosáhnout při použití retinoidů proti akné:

 • hojení tkáně je stimulováno na buněčné úrovni, místo akné, a to i velkých, se neobjevují jizvy.a keratinizované tkáně;
 • rány a ložiska zánětu se hojí mnohem rychleji, což umožňuje rozšířit vyrážku do zdravých oblastí;
 • množství sekrece mazu a sekrece mazu je sníženo;
 • se rozšiřují kanály mazových žláz, snižuje se viskozita sekrece;
 • Stratum corneum je odlupována.

Pro mírné až střední akné stačí retinoidy používat zvnějšku ve formě pleťové vody, masti, gelu nebo vitamínových krémů.U těžkých kožních lézí, výskytu hlubokého akné, píštěl, akné vulgaris je nutné použít lékové formy retinoidů - tablety a tobolky.

Retinoidy pro vrásky

Retinoidy pro vrásky se používají pouze externě. Doplňkem může být přírodní forma retinolu v vitamínovém komplexu.

Kosmetologové doporučují používat krémy a masky s retinoidy před výskytem velkých vrásek souvisejících s věkem.

Pravidelný příjem látky v epidermis přispívá ke vzniku zdravějších a větších buněk, které jsou méně náchylné k ničení.Antioxidační vlastnosti chrání stárnoucí pleť, která je více citlivá na negativní účinky vnějšího prostředí, zejména v prostředíměstské klimatické podmínky.

Retinoidy proti vráskám působí na pokožku takto:

 • stimulují dělení silnějších buněk;
 • zlepšují svou „komunikaci“ mezi sebou;
 • hladina stratum corneum kůže klesá;
 • je posílena struktura hlubokých vrstev kůže (tím se zabrání hlubokým vráskám a změnám tvaru obličeje);
 • Buněčné složení kůže se obnovuje častěji.

Po ošetření kůže vypadá zdravěji, hustěji a hladce.Jakékoli poškození, včetně spálení od slunce, je obnoveno rychleji, bez jizev a pigmentace.

Retinoidy proti psoriáze

Při psoriáze je normální obnova epidermálních buněk narušena.Velké množství "extra" buněk tvoří šupinaté oblasti s zarudnutím a svěděním.Je zcela nemožné léčit lupénku, ale moderní léčba může dosáhnout dlouhodobých remisí.

Krémy založené na analogech retinolu pomáhají vyrovnat se s svěděním a zarudnutím (jak to dělají hormonální gely a masti), ale zastavují samotnou příčinu - nadměrný růst buněk.Retinoidy zpomalují jejich dělení, čistí pokožku šupin.Pacienti, kteří zvolili tuto metodu léčby, musí být opatrní.

Aplikace velkého množství gelu (krému) nebo jeho dlouhodobé používání vede k suchu, může vyvolat svědění a nový zánět.

Ihned po vymizení plaku je léčba pozastavena až do exacerbace.

Retinoidy proti bradavicím

Tablety a krémy s analogy vitaminu A se v případech používají k léčbě různých typů bradavic.Když je chirurgické odstranění kontraindikováno a jiné typy terapie selhávají.Syntetické retinoidy mají účinek, který zastavuje nadměrný růst epitelových buněk a tkání.

Někdy po začátku užívání drogy bradavice přestanou růst a poté klesají.Krémy s retinoidy jsou zvláště užitečné v boji proti benigním nádorům na obličeji a nohou - ploché bradavice.Mnoho kosmetologů a dermatologů používá nástroje k boji proti papilomům.

Tazorakový krém je považován za nejlepší lék na ovládání bradavic. Používá se na suchou, dobře navlhčenou pokožku.Po 15 minutách musí být zbývající gel opláchnut nebo setřen pomocí pleťové vody.

Použití jiných drog se však nedoporučuje.Zejména na bázi alkoholu nebo organických kyselin.

Retinoidy proti stárnutí

Použití retinoidů v boji proti stárnutí je vynikajícím řešením pro stárnutí pleti.Kosmetici doporučují používat krémy a další kosmetické výrobky s malým množstvím těchto látek.Nejlepší je, že se jedná o přírodní vitamin A nebo chemickou sloučeninu, která je co do složení a působení co nejblíže.

K boji proti změnám pleti souvisejícím s věkem je nutné zvolit kosmetiku označenou „pro citlivou pokožku“.

Zvýšením keratotizaceposílit tkáňovou strukturu, obličej a krk vypadají hladce, tónovaně a svěží.Současně to nepřekračujte a nepoužívejte produkty s vysokým obsahem syntetických retinoidů.Inhibují růst kožních epiteliálních buněk.

Tablety: jména, popis a ceny

Název) Popis Cena
Retinol acetát Kapsle s retinolem rozpustným v tucích.Používá se k vyrovnání nedostatku vitaminu A u kožních onemocnění (včetně keratózy, kožní tuberkulózy, ekzému, chemického a tepelného poškození) a onemocnění gastrointestinálního traktu.30-80 rublů.
Roaccutane Isotretinoinové tablety.Silný lék.Normalizuje fungování kanálů mazových žláz.Zabraňuje vulgární a růžové akné, pomáhá eliminovat vyrážku.1600-1800 rub.
Erase Kapsle s isotretinoinem.Snižuje aktivitu produkce mazových sekrecí, snižuje objem žláz, zabraňuje „ucpávání“ kanálů mrtvými epiteliálními buňkami a keratinem.1300-3000 rub.
Aknekutan Kapsle.Používá se pro těžké kožní léze, akné a akné, které nejsou přístupné jiným typům léčby.1 200 - 2 000 rublů.
​​

Lotiony pro zvlhčení kožního problému vitaminem A: názvy, vlastnosti, ceny

Jméno Funkce Cena
Lotionproti vráskám Derma E Dokonale hydratuje a zjemňuje pokožku.Bojuje s mastným leskem.Na rozdíl od jiných léků s retinoidy nevysychá a nedráždí.není vhodný k léčbě akné.600-700 rub.
ALPHA-BETA Retinol Lotion Zjemňuje pokožku, odstraňuje pigmentaci a pihy.Urychluje obnovu na buněčné úrovni, udržuje rovnováhu mazového sekrece.Má snadné loupání.2 940 rub.
Nada Lado Doporučeno pro problematickou pleť.Pomáhá eliminovat pigmentaci po akné, činí pokožku méně citlivou na sluneční světlo, chrání epidermu před toxiny a volnými radikály.700 rublů.
DELUXE regenerační mléko Perfektně zjemňuje stárnoucí pleť, posiluje stěny kapilár v povrchové a hluboké vrstvě.2325 rub.

Nejoblíbenější krémy a masti s retinoidy

Mnoho lokálních přípravků se vyrábí na bázi retinoidů, které se používají při léčbě dětí a dospělých.

Retasol

Základem léčiva je isotretinoin, jedna z účinných látek vitaminu A, která je nezávisle syntetizována tělem, ale nedostatek látky vede k kožním onemocněním.

Droga se doporučuje k léčbě akné, seborrhea, acne vulgaris, které nejsou přístupné jiným metodám léčby. Charakteristickým rysem této drogy je to, že ji lze použít i s velmi mastnou pokožkou.

Nelze použít u těhotných a kojících žen.

Differin

Přípravek na odstranění akné , který vyrábí francouzská společnost ve 2 formách: gel a krém.Účinná látka je adaptivní.Je to syntetický analog kyseliny retinové.

Účinkem léčiva je předcházet akné, suchosti a loupání a zastavit keratinizaci kožních buněk.Diferin působí přímo na epitel vlasových vlasových folikulů.

Můžete použít krém a gel od 12 let. Droga pomůže vyrovnat se s problémem s akné na tváři během dospívání, dobře se hodí i k jiným kosmetickým přípravkům.

Nelze použít pro alergickou a atopickou dermatitidu, ekzém.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Amarantový olej - vlastnosti a aplikace v kosmetologii, recenze, cena.

tazaroten

Lék vyrobený ve formě gelu a krému má stejnou účinnou látku - tazaroten, syntetický analog vitaminu A. Nejčastěji se používá v chronickýchzánětlivá onemocnění kůže s častými remisi.Méně běžně se používá k odstranění akné a známek stárnutí.

Účinnost tazarotenu se ve srovnání s hormonálními léčivy na kůži porovnává, ale na rozdíl od nich je bezpečnější a návyková.

Během expozice akné Tazaroten zklidňuje pokožku a stimuluje základní funkce buněk.Masť rychle zastaví zánět: zmírňuje zarudnutía otok.Při delším používání obnovuje látka normální fungování žláz při tvorbě tuku.

Lék lze použít pouze v kombinaci s hydratačními prostředky nebo gely. Léčba by měla být zahájena denní aplikací (2-3 týdny).Povoleno od 12 let.

Nelze použít těhotnými ženami a lidmi s vysokou citlivostí na ultrafialové záření.

Retin-A

Účinně dovážené léčivo.Léčivou látkou je tretinoin.jedna forma vitamínu A, která existuje jako karboxylová kyselina.Hlavním cílem Retiny-A je urychlit obnovu buněk.Používá se nejen k boji proti akné, ale také ke zlepšení hladkosti pokožky a snížení vrásek.

Produkt nanášejte pouze na suchou pokožku. Neměly by na něm být žádné trhliny, řezy ani podráždění.Retin-A má negativní vliv na suché a šupinaté oblasti obličeje.

Výrobek pro kůži zvyšuje jeho citlivost na sluneční světlo.Při léčbě akné je nutné používat opalovací krém, nosit brýle s UV ochranou a opustit přirozené opalování a navštěvovat solárium.

Tazoraс

Tazoraс gel obsahuje účinnou látku tazarotin.Je členem skupiny acetylenů retinoidů.Je indikován k léčbě středně až mírně akné vulgaris.

Na rozdíl od jiných léků s retinoidy nezpůsobuje zvýšenou citlivost na sluneční světlo, lze je použít v létěčas bez omezení pobytu na ulici.

Retinová mast

Základem produktu je isotretinoin - přírodní analog vitaminu A, který je syntetizován lidským tělem.Ve většině případů tělo nemá dostatek své „rezervy“ a je nutné uchýlit se k náhradám lékáren.

Také obsažené ve složení:

 • Dibunol je silný antioxidant používaný k vážnému poškození kůže;
 • butyloxyanisol - léčivo pro zpomalení oxidačních reakcí v dermis;
 • vazelína je prostředek pro další zvlhčení, změkčení a ochranu pokožky.
 • Účinek retinové mastnoty:

  1. Čistí pokožku od odumřelé tkáně a buněk.Mrtvý materiál nezanáší mazové kanály a póry, což zabraňuje tvorbě nových akné.
  2. Zpomaluje sekreci mazových žláz.
  3. Odstraňuje zánět a otoky tkání v oblasti vyrážky.
  4. Má regenerační účinek.Pomáhá tkáňem zotavit se zcela bez zjizvení a zjizvení.

  Před nanesením musí být pokožka očištěna, ale bez loupání nebo drhnutí. Účinek masti na poškozenou kůži vede k podráždění a alergickým vyrážkám.Při léčbě akné se doporučuje používat produkt výhradně v problémových oblastech.Zbytky produktu se po půl hodině omyjí.Během léčby by se neměla opalovat retinová mast.

  Masť nelze kombinovat s některými antibiotiky používanými k léčběinfekční a alergická kožní onemocnění.

  Vedlejší účinky systémového léčení akné retinoidy

  Nejzávažnější vedlejší účinky jsou pozorovány během těhotenství.Embryo má vážné malformace, které jsou neslučitelné se životem, vnějšími deformacemi a narušeným fungováním vnitřních orgánů.Proto je přísně zakázáno používat látky v jakékoli formě k těhotenství a plánovat početí.

  Vedlejší účinky, které se vyskytují během léčby retinoidy při jakékoli dávce a způsobu použití:

  • snížil počet bílých krvinek;
  • riziko cholesterolových plaků;
  • snižování počtu červených krvinek, zhoršená stravitelnost železa;
  • visící hladiny jaterních enzymů;
  • výskyt bolestí hlavy, bolesti svalů, kloubů, při fyzické námaze;
  • vysoká citlivost na sluneční paprsky.

  Retinoidy v případě předávkování způsobují:

  • ztenčení a suchost kůže;
  • zánět na rtech a sliznicích;
  • šupinaté skvrny na dlaních a chodidlech;
  • pigmentace kůže;
  • bolest očí s kontaktními čočkami;
  • slizniční krvácení;
  • zhoršení stavu vlasů.

  Během léčby retinoidy kůže je nutná zvláštní péče o pleť.Make-up by měl být omezen a přípravky pro péči by se měly používat pouze se značkou „pro citlivou pokožku“.Mýdla, gely a alkoholické výrobky by měly být vyloučeny.Opalovací krémmusí být používán za každého počasí, používejte brýle s maximální UV ochranou.

  Při správném použití si retinoidy pomohou vyrovnat se i se závažnými akné a dalšími kožními chorobami.

  Návrh článku:Oksana Grivina

  Video o retinoidech

  Jak a kdy aplikovat retinoidy, vlastnosti aplikace: