Operace nosního septa: pooperační období, péče o nos po korekci, rehabilitace.Foto

Lékaři říkají, že asi 15% lidí na planetě má zakřivené nosní přepážky.V současné době je medicína schopna tento nedostatek napravit velmi efektivně.

Operace na nosním přepážce trvá relativně krátkou dobu, ale pooperační období trvá mnohem déle a představuje mnohem významnější fázi.Během tohoto období mohou nastat komplikace, které vyžadují další léčbu.

Fotografie před a po operaci

Jak dlouho trvá rehabilitační období

Toto období trvá přibližně 4 týdny a je rozděleno do dvou fází:

 • pooperační- budete muset chodit s tampony a dýchat nosem, ale musítev čase toto období trvá trochu od jednoho do tří dnů, v závislosti na individuální historii;
 • restorativní- zpravidla to trvá až tři týdny, i když úplné zotavení může vyžadovat více času - 8-12 týdnů.

Před začátkem období zotavení lékař odstraní tampony a nařídí odpovídající léčbu.Budete muset použít kapky z krusty, léky, které zabraňují rozvoji infekce.

Délka rehabilitace závisí částečně na obecných návycích životního stylu a tělesných podmínek.Dodržování předpisů lékaře záleží.Logika je elementární: čím lepší je tělo jako celek, tím rychlejší je zotavení.

Jaká doporučení je třeba dodržovat v pooperačním období

Specialisté poskytují pacientům seznam lékařských předpisů, ale je lepší uvést, co by se nemělo dělat:

  80) konzumuje alkohol, cigarety a jiné škodlivé látky;
 • nakloňte hlavu během dne;
 • navštívit pláž a bazén;
 • jdou do lázeňského domu nebo do sauny;
 • brýle na nošení;
 • dělat fyzické cvičení, nést těžké.

Kromě tohobyste se měli snažit spát pouze na zádech a v každém směru se vyhnoutinfekce a nachlazení .S praním vlasů jsou spojeny zvláštní potíže.Během prvního týdne budete muset tento postup úplně opustit.Po týdnu se mytí vlasů stane možným, ale nemůžete naklonit hlavu a navlhčit paranasální oblast.

Charakteristiky období zotavení

I když byla operace na nosním přepážce provedena pečlivě a profesionálně, pooperační období je doprovázeno nepříjemnými pocity.Během období zotavení jsou považovány za zcela normální.

Než se tělo zcela zotaví (obvykle trvá až 12 týdnů), mohou se objevit různé příznaky:

 • bolest v krku a bolesti zubů;
 • bolest v nose;
 • alergická reakce;
 • trhání;
 • podivné pocity v kůži.

Většina ze všech těchto pocitů je způsobena deformací nervových tkání, které se nacházejí v oblasti nosních dutin.Tyto tkáně mohou být spojeny s tkáněmi, které také inervují oblast v blízkosti dásní a zubů.Podle toho se po obličeji šíří pocity.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Kanyla - co to je, protože se používá v kosmetologii a medicíně.

Kdy odstranit obvaz

V závislosti na složitosti operace se stanoví doba opotřebení sádry nebo termoplastického obvazu.Obvykle ječasové rozmezí od 7 do 14 dnů.

Během prvních dvou týdnů by návštěvy u lékaře měly být pravidelné - každé 2-3 dny.

Obdobně je to přesně ten, kdo přesně určuje dobu odstranění obvazu, ale hodně záleží na tom, jak rychle je tkáň obnovena.

Proč nos nedýchá?

Chirurgie na nosním septu (pooperační období je téměř vždy doprovázeno určitými potížemi spojenými s dýcháním) přímo ovlivňuje dýchací cesty, takže můžete dýchat pouze ústy jako první - před odstraněním tamponů.

Poté zůstává obvaz, který může také mírně stlačit dýchací cesty.Potom otoky přetrvávají asi tři týdny a mohou se tvořit krusty, které brání proudění vzduchu.Bez ohledu na příčinu potíží s dýcháním neexistuje žádná zvláštní cesta ven a tentokrát budete muset vydržet.

Edém ve většině případů ustoupí téměř úplně po třech týdnech , pak mohou existovat minimální nepříjemné pocity, které nakonec zmizí.Je nutné sledovat komplikace a neumožnit je, ale v podstatě je k dokončení fáze zotavení nezbytná pouze určitá doba.

Jak dlouho edém přetrvává

Doba uchovávání edému závisí na individuálních charakteristikách organismu, ale skutečnost jeho vzhledu je povinná, protože se jedná o normální reakci těla na poškození tkáně. Standardní doba je asi 20 dní,ale může trvat i déle .

Nejjasnější edém je pozorován na začátku sedmi dnů, po kterém postupně ustupuje.

Je možné předvídat, jak dlouho bude edém v konkrétním případě trvat, pokud odhadnete, jak dlouho se rány na těle nebo modřiny hojí.Čím déle tato doba trvá, tím déle bude otok tkání přetrvávat.

Existují situace, kdy otoky přetrvávají až 12 týdnů nebo déle.A tato podmínka je variantou normy.Kromě toho mohou některé organismy vyvolat neobvyklou reakci na chirurgický zákrok, v takovém případě by měla být rehabilitační opatření zvolena individuálně.Například u některých lidí se po období zotavení znovu objeví otok za mokra.

Jak zmírnit otok

Lékař předloží přesná doporučení, ale nejčastěji navrhne něco z následujících oblastí:

 • odpočinek a odpočinek na posteli;
 • obvazy s ledem;
 • použití antihistaminů;
 • léky, které posilují krevní cévy;
 • kapky pro vazokonstrikci;
 • nosní spreje;
 • zvlhčování místnosti.

Toto je integrovaný přístup, tj.Musíte použít několik metod najednou.V tomto případě musí být drogy užívány přísně v souladu s pokyny a doporučeními lékaře.Neměli byste například používat antihistaminika déle než 7 dní v řadě.

Kromě toho se provádějí fyzioterapeutické postupy, včetněvčetně masáže , které lze provádět samostatně.Masážní pohyby by měly být hladké a lehké a měl by být sledován směr masážních linií.Díky tomuto efektu se trofická tkáň zlepšuje.

Po odstranění stehu se předepisují masti na hojení ran. Pomáhají také zmírňovat otoky a pomáhají opravit tkáň bez dalších komplikací.

Rýma

Jeden z nejčastějších příznaků, které se vyskytují během období zotavení nebo jen málo po něm.Důvodem je zničení sliznice, která se zotavuje dlouho.

Po operaci nosního septa se může objevit rýma.

Operace nosního septa během normálního pooperačního období zpravidla nedává komplikace ve formě chronického nádchy nebo sinusitidy.Stačí počkat na úplné zotavení.Poté se sliznice vrátí do normálu a bude fungovat jako dříve - rýma zmizí.

Festeringové stehy

Musíte pravidelně kontrolovat, zda se stehy chvěly , protože pokud k této komplikaci dojde, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.Samotná slavnostní síla nezpůsobuje významné nepříjemnosti, ale pokud se infekce začne rozvíjet a proniknout hlouběji, mohou nastat vážnější následky, zejména otrava krví.

Na začátku období zotavení jsou předepisována antibiotika, která mají zabránit vzniku hnisu .Pak byste měli pečlivě sledovat stav švu.Neměli byste léčit slavící šev s léky proti bolesti a ignorovat je.Při hledání lékařské pomoci lékař vyčistí hnis a odstraní hlavní příčinu jeho vzhledu.Dále budete muset následovat jeho doporučení.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Věra Alentová po plastické chirurgii - poslední fotky, které operace byly provedeny, jak se hvězda změnila.

Sinusitida

Operace nosního septa (pooperační období může být spojeno s různými komplikacemi) je často kombinována s výskytem nosního výtoku, zejména zeleného uzlu..Často označují imunitní reakci těla a nejen normální, ale i dobré zotavení.

Tento příznak však může být také příznakem sinusitidy. Po zaznamenání výtoku z nosu by se proto měl okamžitě poradit s lékařem .Onemocnění je zánětlivý proces u jakéhokoli sinu a vyžaduje antibiotickou léčbu a někdy chirurgický zákrok.

Porušení integrity nosního septa

Tato možnost je nejčastěji způsobena zhoršením výživy chrupavky.

Začne takzvaná perforace, jejíž příznaky mohou být:

 • pocit sucha;
 • nepohodlí v septu;
 • hnisavý výboj.

Při takovém poškození bude nutné znovu provést operaci.

V procesu jeho prováděníspecialista vezme náplast sousední tkáně a zakryje poškozený povrch.V důsledku toho se obnoví integrita septa a tkáně opět plně vykonávají své funkce.

Tvorba synechiae

Tento termín se překládá jako propojky nebo komisaři.Je to o tom, kdy dojde k další fúzi mezi stěnami cév.Výsledkem je zmenšení velikosti nosní dutiny a v důsledku toho se objevují dýchací potíže.

​​

Synechie je také léčena chirurgicky, ale operaci lze také provést laserem. Poté jsou do dutiny nainstalovány speciální pneumatiky, které zabraňují růstu plavidel a umožňují normální regeneraci dutiny.

Deformace chrupavky a kostí

V důsledku ošetření lze pozorovat různé deformace:

 • zúžení oblouku;
 • částečné zakřivení;
 • zúžení chrupavky;
 • pokles křídel nosu.

K odstranění těchto komplikací bude vyžadována reoperace.Přítomnost deformit může být určena sekundárními příznaky, jako je sucho v krku a ústech, změna nebo snížení jasu chuti a čichových pocitů.

Krvácení

Operace nosního septa (pooperační období je někdy doprovázena výskytem hematomů, ale toto je vzácný výskyt) zahrnuje následné použití speciální drenáže.Díky této pryžové vložce, kterou chirurg nastavuje od okrajů řezu, je zabráněno hromadění sraženinkrev a výskyt krvácení.

Jak obnovit dýchání

V počátečním stádiu nemusí být dýchání nosem vůbec k dispozici.I když chirurg instaluje zkumavky, je obtížné skrz ně dýchat. Pro usnadnění dýchání v budoucnu je užitečná masti a kapky z krust.

Obnovení sliznice

K obnovení sliznice použijte kapky k praní, například Aqualornebo podobně, které pomáhají odstraňovat křupky, a potédutina je očištěna bavlnou.

Masti, jako je naftyin, pomáhají nejen odstraňovat kůrky, ale také suchý nos.

Proč je pocit vůně ztracen a jak obnovit

V důsledku komplikací může dojít ke ztrátě čichu.Pokud nikdo nebyl nalezen, pak mluvíme o individuální reakci.Postupem času se vůně obnoví nezávisle, zejména pokud se budete řídit doporučeními o době zotavení, která byla uvedena dříve.

Hygiena nosu po operaci

Každý den bude nutné důkladně opláchnout nos a odstranit různé kontaminanty a sekrety.Hygiena je také nezbytná, aby bylo možné sledovat výskyt komplikací.

Proces péče spočívá v pravidelném mytí kapkami na bázi mořské soli (například Aqualor uvedeno výše) a používání změkčujících kapek.

Užitečné jsou také kapky na bázi oleje a kapky z rýmy.Specialista může například předepsat Polydex nebo Flixonázu.

If Hitinfekce

K odstranění infekce je předepsán pětidenní průběh antibiotik , kromě kterého lze použít lokální antibiotickou mast.Je však nutné zjistit, jaký druh infekce způsobil zánětlivý proces.Specialista by měl odebrat vzorek mikroorganismů a na základě získaných výsledků vybrat optimální mast.

Existuje souvislost mezi celkovým stavem těla a náchylností k infekcím.Protoby se před operací měl posílit vlastní imunita a tělo jako celek , například pomocí vitamínové terapie.V případě infekce byste se měli určitě poradit s odborníkem a sami si nepředepisovat antibiotika.

Doporučení týkající se výživy

Lékaři kromě omezení na horká a kořenitá jídla nemají prakticky žádné rady ohledně stravy.Musí však být jasně pochopen vztah mezi spotřebovanou potravou a rychlostí regenerace těla.

Během celého období zotavení je kladen důraz na potraviny bohaté na vitamíny a zdravé ve všech směrech.

Je lepší se zaměřit na různé koktejly a ovocné šťávy, protožejsou nejen užitečné, ale také tekuté a v počátečním stadiu období zotavení by měla být taková potravina upřednostňována. Před odstraněním stehů by člověk neměl jíst písmo, které je obtížné žvýkat. Také byste neměli konzumovat potraviny, které by mohly vyvolatkýchání, alergie a podobně.

Co dělat s nachlazením?

Běžné nachlazení není katastrofou v tomto období, ale je vhodné se rychle zotavit.Samoléčení je v tomto případě nepřijatelné, protože mnoho léků může vyvolat krvácení a v důsledku toho zhoršuje proces zotavení.Pokud máte nachlazení, musíte se obrátit na otolaryngologa a poskytnout seznam léků potřebných k léčbě.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Jak a proč jsou žebra odstraněna - účinnost, fotografie před a po operaci.

Mohu si vyhodit nos?

Jemné mytí nosní dutiny je optimální.K tomu použijte směs na bázi mořské soli (zakoupené kapky) a poté lze použít Miramistin, který dezinfikuje, zachází a snižuje množství sekrecí.

Odhozy a podobné vlivy jsou nepřijatelné. Předepisují se pouze výplachy, které neovlivňují tkáň, zejména chrupavky, které jsou v procesu opravy.

Pokud máte značné množství uzlů, které ztěžují dýchání, měli byste se poradit s odborníkem.

Náklady na chirurgický zákrok pro nosní septum

Náklady se mohou lišit v závislosti na klinice a někdy hovoříme o množství mnohem více.Nicméně, nižší úroveň je asi 20 tisíc rublů, a horní hranice je asi 50-100 tisíc rublů.

Náklady závisí na typu operace:

 • endoskopie;
 • rádiové vlny;
 • laser;
 • ultrazvuk;
 • klasika.

Klasická verze je cenově dostupnější.Další možnosti jsou považovány za dražší.Cena se také zvyšuje, pokud je provedena další korekce, například kostra oddílu.

Je třeba pečlivě dodržovat pokyny lékaře a sledovat pohodu po operaci nosní přepážky.V pooperačním období mohou nastat komplikace, které vyžadují okamžité další ošetření.Zbytek doby zotavení běží hladce a k normalizaci stavu je zapotřebí pouze určité množství času.

Video o operaci nosního septa

Jak provést takový postup, říká lékař:

První dny pooperace: