Novotvary na kůži: fotografie a popis na hlavě, rukou, obličeji a těle.Jak léčit benigní a maligní novotvary

Klinicky pojem „novotvar“ znamená lokální přerůstání jakékoli tělesné tkáně.Na kůži jsou zastoupeny primárními a sekundárními nádory, nevi a hemodermou.

V dermatologické praxi se nádory dělí na benigní a maligní.Podrobná fotografie a podrobný popis každé z nich budou uvedeny později.

Proč vznikají

kožní léze stále probíhají.Přesné příčiny jejich výskytu nebyly stanoveny, ale vědci na toto téma předložili několik teorií.

Provokující faktory mohou zahrnovat:

  • zatěžuje dědičnost (přítomnost novotvarů u příbuzných);
  • individuální vlastnosti člověka (zdravá kůže a vlasy, stáří);
  • vystavení ultrafialovému záření, záření a rentgenovým paprskům;
  • virová infekce;
  • prodloužené trauma na kůži;
  • chronické působení chemických karcinogenů na kůži (nitrosoaminy, benzopyren, aromatické aminy atd.);
  • kousnutí hmyzem;
  • metastatické procesy v přítomnosti onkologického procesu v těle;
  • ​​
  • porušení trofismu kůže, tedy chronických kožních vředů;
  • oslabený imunitní systém (v důsledku imunosupresivní terapie, infekce HIV atd.).

Druhy novotvarů na kůži

Novotvary na kůži podle jejich původu lze rozdělit na primární (ty, které se tvoří ze samotné tkáně kůže) a sekundární (tykteré metestazují na dermis a epidermis z ložisek na jiném místě).Ty také zahrnují hemodermu.Vznikají v důsledku patologické proliferace maligních buněk hematopoetického systému.

Existuje rozdělení nádorů na benigní, prekancerózní (prekancerózní) a maligní (vlastní rakovina). Tato klasifikace vám umožňuje určit metodu léčby a životní prognózu pro pacienta.

Nevusy by se měly odlišovat od nádorů kůže.Jedná se o benigní novotvary, které se vztahují k malformacím kůže.

Zhoubné novotvary

Zhoubné novotvary v Ruské federaci ve struktuře onkologické morbidity dnes tvoří 9,8% u mužů a 13,7% u žen.Osoby, které žijí v oblastech s vysokou fotoinsolací a mají zdravou pokožku, jsou na tuto chorobu zvlášť náchylné.Popis nových případů rakovinykůže za posledních deset let vzrostla o třetinu.

Druhy zhoubných novotvarů na kůži, jejich struktura.

Mezi maligní nádory kůže patří:

  • karcinom bazálních buněk;
  • Kaposiho sarkom;
  • liposarkom;
  • spinocelulární karcinom;
  • melanom a kol.

Bazaliom

Jeden z nejčastějších epiteliálních kožních nádorů.Je tvořen z atypických buněk bazální vrstvy epidermis, odkud dostal své jméno.Nádor se vyznačuje prodlouženou progresí, periferním růstem, během kterého dochází k destrukci okolních tkání.Karcinom bazálních buněk není náchylný k metastázování.

Tato patologie se vyvíjí hlavně u starších a starších osob, lokalizovaných hlavně na obličeji, krku a hlavě (na hlavě).Někdy je bazocelulární karcinom označován jako prekancerta, protožepod vlivem určitých faktorů degeneruje na metatypickou rakovinu.

Prvním projevem formujícího se nádoru je hustá hemisférická uzlina, která se nezvýší nad kožní integument. Jeho barva se obvykle shoduje s barvou kůže nebo se mírně liší (světle růžový odstín).

V počáteční fázi si pacient nestěžuje.Několik let roste papule a dosahuje průměru 1 nebo 2 cm.Jeho centrum je postupně zničeno, zkrvavené a křupavé.

Pod posledně jmenovaným je detekována eroze nebo vřed s úzkým hřebenem podél okrajů, který se v průběhu času lemuje a roste na periferii.

Bazaliom dosahuje velikosti 10 nebo více centimetrů.Jakmile se růžový papule změní na plochý plak s odlupováním nebo uzlem znatelně stoupajícím nad povrch kůže, nebo hlubokým vředem, který ničí podložní tkáň (až ke kosti).

Liposarkom

Toto je novotvar na tukových buňkách mezenchymálního původu.Na fotografiích níže můžete vidět, jak velké jsou tyto nádory.Popis v klinických příručkách hovoří o liposarkomu jako o formaci náchylné k výskytu na hýždích, stehnech a retroperitoneální tkáni.Je častější u mužů starších 40 let.

Zpočátku se objeví otok, poté uzel.Zatím neexistují žádné subjektivní pocity.Na palpaci je uzel hustý, elastický, mobilní.

Následně nádor roste, zčervená a začínají zánětlivé procesy.Velký liposarkom může stlačit nervy a krevní cévy a dokonce v nich růst, což způsobuje poruchy trofického tkání a bolest.

Kaposiho sarkom

Jedná se o systémové multifokální onemocnění cévního původu s primární lézí kůže, lymfatického systému a vnitřních orgánů.Vztahuje se na nádory endoteliální povahy a vyvíjí se primárně u jedinců s těžkou imunosupresí.

Podle morfologie jsou kožní léze sarkomu docela rozdílné.Přicházejí ve formě skvrn, uzlů, infiltračních plaků atd.

Existuje několik typů sarkomu:

  • Classic(Evropská).
  • Endemická (africká).
  • Epidemie (s HIV).
  • Imunosupresivní (imunodeficience způsobená drogami a lékařské manipulace).

První typ je pozorován u starších osob a starších osob, má příznivý průběh. Prvky rostou po dlouhou dobu, desítky let v proximálním směru a nedávají pacientovi nepříjemné pocity. Formace jsou nejčastěji lokalizovány na dolních koncích, jsou modro-červené skvrny až do průměru 5 cm s hladkými okraji, připomínající hematomy.

V procesu růstu se přeměňují na uzly, slučují se.Velké uzly ztmavnou a nakonec ulcerují.Na okrajích prvků je otok způsobený stagnací lymfy v lymfatickém kanálu.

Africký typ je závažný a postihuje mladé.Často je zde fulminantní průběh nemoci.Kaposiho africký sarkom se projevuje v několika variantách formací - od uzlů po lymfadenopatii.

Nejzhoubnější typ prvků tohoto typu sarkomu se považuje za „květinový“ (růst ve formě vegetace - vzhled se podobá květáku).Je charakterizována hlubokými lézemi dermis, podkožní tkáně a podkladových tkání až do kosti.

Při infekci HIV může být nádor lokalizován doslova kdekoli v těle, dokonce i ovlivňující vnitřní orgány. Nejtypičtějším místem je dutina ústní, žaludek a dvanáctník.Kurz je těžký.Imunosupresivní typ je v projevu podobnýSpojené s HIV.

Rakovina skvamózních buněk

Maligní nádor z epitelu.Je tvořen z atypických keratinocytů, které se náhodně proliferují.Proces začíná v epidermis a postupně přechází do hlubších vrstev.Nádor se vyznačuje tendencí k metastatickému procesu.

spinocelulární karcinom se vyskytuje 10krát méně často než karcinom bazálních buněk. Je pravděpodobnější, že jsou zasaženi muži s bílou pletí, jejichž bydlištěm je slunečné a teplé klima.

Lokalizace spinocelulárního epitelu je jiná.Nejoblíbenějším místem pro vznik spinocelulárního karcinomu je hranice přechodu sliznice do kůže.Tyto oblasti zahrnují rty a genitálie.

V počátečním stádiu vývoje rakoviny se vyskytuje infiltrát se zvýšeným hyperkeratotickým (drsným) povrchem.Barva útvaru je obvykle šedá nebo hnědohnědá.

Nejprve nebyly žádné stížnosti, jako u karcinomu bazálních buněk.V procesu růstu může nádor dosáhnout velikosti až 1 cm. V tomto bodě již začíná být cítit hustá uzlina, která stále roste.Nakonec se karcinom blíží velikosti ořechu.

Nádor roste ve dvou směrech - nad nebo hluboko do tkání.Ten je obvykle doprovázen tvorbou vředů, které ovlivňují nejen dermis a epidermis, ale také zasahují do kosti a svalové tkáně.

Vřed u spinocelulárního karcinomu se nehojí. Pacientka trpí v místě svého utváření bolestí.Na základě stížnostíporušení celkového pocitu pohody a infekčních komplikací spojených s imunosupresivními procesy doprovázejícími jakoukoli onkologickou patologii.

Melanom

Toto je nádor neuroektodermálního původu.Skládá se z maligních melanocytů.Hlavním vyvolávajícím faktorem je UV záření.

Melanom se vyvíjí jak z existujícího névusu (krtka), tak na čisté kůži.

Mezi příznaky malignity patří:

  • asymetrie;
  • fuzzy hrany;
  • nerovnoměrné zbarvení;
  • průměr větší než 6 mm;
  • Nejtypičtějším znakem je vývoj věkových skvrn (jakékoli změny v krtek - náhlý růst, změna barvy atd.)!
Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Amarantový olej - vlastnosti a použití v kosmetologii, recenze, cena produktu.

Benigní novotvary

Kožní novotvary patřící do kategorie benigních, jak je vidět na fotografii a jejich popisu, nejsou náchylné k rychlému růstu, metastázování a relapsu.po odstranění.

Rozdíly mezi benigními a maligními krtci.

Tyto nádory zahrnují:

  • aterom;
  • hemangiom;
  • lymfangiom;
  • bradavice;
  • molů (nevi);
  • fibroidy a další.
Struktura lipomu (benigní nádor, obvykle nazývaný jako tuková tkáň)
)
ZobrazitPopis
Atheroma Poškození mazové žlázy v podobě cystického růstu.Místem lokalizace je obličej.Zvýšená formace se neliší od normální kůže v barvě, pevně k ní připájená v jednom bodě.Obrysy jsou jasné.Palpace ateromu je bezbolestná.
Hemangiom Novotvar cévního původu se týká pediatrických nádorů.Může to být buď nezávislé onemocnění, nebo projev jiné patologie.Kurz závisí na věku pacienta, jeho umístění, velikosti a hloubce, do které se hemangiom rozrostl.Časté umístění - hlava, obličej, krk, ale je možná i jiná lokalizace.Prvním projevem je červený uzlík (papule) až do průměru 5 mm.Ze stížností - krvácení při náhodném spásání, někdy - porušení funkce orgánu, kde je nádor umístěn.
Lymfangiom Existují dvě možné varianty vývoje - vrozená malformace nebo důsledek zhoršeného toku lymfy.Nádor může být umístěn kdekoli, ale častěji je to ústní dutina, krk, horní končetiny.Kapilární lymfangiomy jsou mnohočetné vesikuly s nažloutlou čirou tekutinou uvnitř.Stejné nádory, které vznikly v důsledku zhoršené lymfatické cirkulace, vypadají jako plaky nebo skvrny, jejichž průměr se pomalu zvyšuje.
Lipoma Nádor tukové tkáně.Častěji mají tvar uzlu.Kurz je asymptomatický.Je to bezbolestný světle růžový novotvar na noze.Konzistence je pastovitá.Hranice jsou nejasné.
Seborrhické bradavice Také nazývané "senilní".Vznikají v důsledku narušení diferenciace buněk bazální vrstvy epidermis.Vzhled - uzly nebo plaky, které vystupují nad pokožku.Povrch je kopcovitý.Tvar je často kulatý nebo oválný.Barva bradavice se liší od opálení po černou.
Mole Nebo nevi.Jsou to malformace, sestávají z nezměněných melanocytů.Barva vyrážky je charakteristická - od světle hnědé po černou, což je spojeno s různým množstvím melaninu (tmavý pigment) v buňkách.Častěji mají krtci hladký povrch, někdy vystupují nad pokožku.
Fibroma Fibroma je nádor vytvořený z pojivové tkáně.Silný na dotek.Dosahuje velkých rozměrů.Možná malignita (přechod na malignitu) nádoru.

Kožní novotvary (fotografie a popisy jsou uvedeny výše) benigní povahy, navzdory jejich relativně bezpečné povaze, někdy se mohou ještě změnit na prekancrosu a dokonce rakovinu.

Prekancerózní stavy

Prekanceróza je patologický stav jakékoli tkáně těla, která může jedním nebo druhým stupněm přispět k zahájení maligního procesu.

Následující onemocnění jsou považována za prekancerózu kůže:

  • Bowenova nemoc;
  • Pagetova nemoc a další.

Bowenova nemoc - intraepidermálnírakovina, náchylný k přechodu na skvamózní.Jde o zánětlivé onemocnění chronické povahy, které je spojeno s nadměrnou proliferací atypických keratinocytů.Vyskytuje se u starších lidí.

Nádor má invazivní růst, roste nejen v epidermis, ale také v hlubších tkáních.Může být umístěn na kterékoli části kůže a sliznice, ale častěji - na těle.

Prvky mají vzhled skvrny růžového odstínu se zamlženými zaoblenými okraji. Pod nimi je infiltrát, díky kterému formace mírně stoupají.Jsou drsné na dotek, pokryté šupinami.Když desquamating latter, erozivní, krvácející povrch se otevře.

Pagetova choroba je adenokarcinom náchylný k metastázám.Zdroj růstu, stejně jako u Buenovovy choroby, je lokalizován intraepidermálně.Typickým místem jsou mléčné žlázy, nejpřesněji oblast bradavky a její areoly.

Růst nádoru infiltruje (roste do podkladových tkání).Klinicky se projevuje jednostranným svědivým plakem s jasnými konturami u žen starších 40 let.Povrch je pokryt šupinami a krustami.Prvek se zvětšuje, začíná metastazovat.Výsledkem je rakovina prsu.

Diagnóza

Kožní novotvary, jejichž fotografie a popisy byly uvedeny výše, jsou diagnostikovány pomocí obecných principů.Patří mezi ně povinná anamnéza (stížnosti pacientů, klinické projevy)nemoci), vyšetření pacienta, důkladné vizuální studium formací a analýza metod klinického a instrumentálního vyšetření (MRI, radiografie).

Hlavní metodou v konečné diagnóze je histologická metoda.Jedná se o mikroskopické vyšetření místa patologicky změněné tkáně za účelem identifikace atypických buněk.

Léčba novotvarů na kůži

Léčebné metody kožních novotvarů zahrnují léky, záření a chirurgický zákrok. Ten je radikální (to znamená, že vám umožňuje zbavit se nemoci co nejúplněji).

Kožní nádory jsou léčeny lékařsky antibiotickou terapií (fotografie a podrobný popis léčiv lze nalézt v klinických příručkách), NSAID, opioidních analgetik a hemostatik.Tato metoda se používá jako symptomatická léčba, umožňuje zmírnit stav pacienta a mírně zlepšit kvalitu života.

Chirurgický postup je založen na eliminaci nádoru.Cílem léčby je konečné odstranění nemoci, prevence relapsu.

Radiační terapie se nejčastěji provádí v maligních procesech, zejména v případech, kdy není možné chirurgické řešení.Dalším cílem je zabránit obnovení růstu nádoru a jeho metastáz.

Odstranění novotvarů na kůži

Způsoby odstranění kožních novotvarů jsou:

  • Kryodestrukce (c)použitím tekutého dusíku nádor zamrzne, později zemře a zmizí). Metoda se nepoužívá na hlavě, s velkými útvary a jejich intradermální lokalizací.
  • Laserová terapie. Za použití laserové energie jsou patologicky zarostlé tkáně „spáleny“.
  • Chirurgická excize. Rozsah operace se může lišit - odstranění nádoru ve zdravých tkáních (fibroma, nevi), společně s kapslí (aterom, lipom) atd.do excize okolní kůže, podkožní tkáně, přilehlých lymfatických uzlin (spinocelulární karcinom a další maligní nádory).

Abyste nezmeškali okamžik, kdy novotvary na kůži začnou ohrožovat život, musíte pochopit, s čím musíte jednat.Po prostudování fotografie a popisu běžných patologií můžeme převzít zdroj nemoci a včas se poradit s odborníkem.

Tvorba kožních novotvarů

Jak odlišit nebezpečný krtek od bezpečného:

Charakterizace benigních kožních novotvarů: