Na rozdíl od názoru mnoha lidí je meditace velmi snadný proces a každý ji může praktikovat i doma.Pro začátečníky je v tomto článku také mnoho užitečných tipů.Pravidelné meditační praktiky mají obrovský pozitivní vliv na celkový stav člověka.Tento problém bude podrobněji popsán níže.
- Co je meditace
- Proč je meditace nezbytná?
- Výhody meditace pro začátečníky
- Příprava na meditaci
- Umístění
- Čas
- Oblečení
- Hudba
- Kadidlo
- Kam začít meditaci
- Dělat meditaci doma
- Póza
- Oči, ruce, ústa
- Jak narovnat záda
- Meditační techniky
- Dýchání
- Pocity v těle
- Externí objekt
- Interní imaginární objekt
- Stav potoka
- Beginnerovy chyby v meditaci
- Video omeditace začátečníků
Co je meditace
Jedním z nejčastějších mýtů o meditaci je to, že zahrnuje sezení se zavřenýma očimaoči zkřížené nohy a dělat zamyšlený obličej.Ve skutečnosti je meditace hlubší a širší pojem.Stážisté tohoto případu to definují jako úplnou kontrolu nad svými myšlenkami, informovanost o svém těle a mysli jako o celku.
Popište meditaci,aniž by to zažilo, je to velmi obtížné.Lze to přirovnat k mírovému pozorování západu slunce nebo tichému naslouchání ptáků v lese.To je zvláštní pocit harmonie a vědomí.Meditace je interní dialog se sebou samým, návrat do stavu klidu a, jako by, odtržení od vnějšího světa se všemi jeho problémy a obtížemi.
Proč je meditace nezbytná?
Meditace pro začátečníky doma je jednoduchý a užitečný proces.Stojí za to cvičit denně po dobu 5-20 minut.Meditace není nutná pro relaxaci - to rozhodně není hlavním cílem.Meditace je nutná ke zlepšení koncentrace a povědomí.Pomáhá pochopit vaše vlastní myšlenky a snadno řešit životní problémy.
V moderním světě existuje příliš mnoho stresových faktorů, které odvádějí pozornost od každodenního života a vytvářejí nepříjemné situace.
Abyste byli vždy v klidu a informovaní a inteligentní rozhodnutí, musíte si být vědomi a rozumět tomu, co je v tomto životě skutečně důležité a významné.Zde pomáhá meditace.Kromě toho má mnoho pozitivních účinků na fyzické zdraví člověka, práci mozku a nervového systému.
Výhody meditace pro začátečníky
Meditace pro začátečníky domaPodmínky přinášejí neocenitelné výhody pro emoční a fyzické zdraví.Kromě toho je jeho vliv již velmi pečlivě studován moderní medicínou a je podložen vědeckými údaji a fakty.
Zde jsou hlavní výhody meditace:
- Pomáhá zmírnit stres. Meditace má pozitivní vliv na mozková centra, která jsou zodpovědná za produkci kortizolu, stresového hormonu.Pravidelné postupy nejen pomáhají snižovat úzkost a krátkodobé negativní reakce na stresové situace, ale také klidněji reagovat na neustále se vyskytující potíže.Osoba, která se věnuje meditaci, tak může ovládat své emoce mnohem lépe, ne se rozpadat a nevyjádřit ostré pocity.Naopak, bude komplexně přistupovat k problému, hledat ve všech pozitivních aspektech a pokoušet se nabídnout racionální řešení.
- Zmírňuje depresi a jiné duševní choroby .V roce 2014 vědci z University of Baltimore provedli studii zaměřenou na identifikaci vztahu mezi meditativními praktikami a depresí.Skupina 20 lidí začala meditovat každý den po dobu 15 minut, a po týdnu se subjekty hovořily o pozitivních změnách ve vnímání světa.Meditace tak může být použita jako jeden z prostředků při léčbě deprese nebo jiných duševních chorob.Má účinek přirozeného a nenahraditelného antidepresiva.
- Snižuje napětí od bolesti. Mnoho lidípo intenzivním tréninku denně trpí bolestmi hlavy nebo problémy se zády, klouby, bolestmi svalů.Vědci z Bostonské lékařské univerzity provedli studii, která prokázala, že po 3–4 dnech meditace pocit bolesti zmizí a postupně mizí.Meditace ovlivňuje podvědomou schopnost vnímat realitu a člověk postupně začíná velmi odlišně reagovat na bolest a učí se ji ovládat.
- Násobí šedou hmotu v mozku. Šedá hmota je přesně ta část nervového systému, díky níž může člověk myslet, myslet a přiměřeně vnímat realitu.Šedá hmota je zodpovědná za soustředění pozornosti, schopnost zapamatovat si a reprodukovat jakékoli znalosti, intelektuální data.Zemře v důsledku nadměrného pití, kouření a stresu.Obnovení buněk šedé hmoty pomáhá meditaci.S tím mozek opravdu začne pracovat rychleji, lépe si pamatuje informace, obecně je meditace chytřejší.
- Pomáhá progresi Alzheimerovy choroby ve stáří. V roce 2011 byl proveden experiment na Wake Forest University v Severní Karolíně.Vědci najali skupinu lidí starších 58 let, kteří měli první známky senilních chorob - Alzheimerovu chorobu, demenci.Dva roky měli starší lidé meditační sezení.Podle výsledků studie bylo zjištěno, že mozková aktivita u subjektů je velmi vysokázvýšené, reakce, rychlost myšlení a paměti se zlepšily.Meditace tak pomáhá zůstat při vědomí i ve vyšším věku.
Příprava na meditaci
Meditace pro začátečníky doma nevyžaduje velmi komplikovanou a nemožnou přípravu.Měli byste se však starat o řadu podmínek, které musí být vytvořeny pro úspěšnou relaci.Ve většině případů je to kvůli nesprávné přípravě, výběru místa a času, kdy lidé zažívají nepříjemný zážitek z první meditace, v důsledku čehož opustili tuto činnost.
Abychom se mohli soustředit, soustředit se na vlastní myšlenky, pustit vnější svět a upadnout do „tranzu“, je důležité vytvořit zvláštní atmosféru.
Umístění
Místo konání hraje hlavní roli meditačních praktik.Příjemný, vhodný prostor lze domluvit doma.
Abyste toho dosáhli, musíte dodržovat následující zásady:
- Čistota a jednoduchost .Místo pro meditaci by nemělo být poseté cizími a zbytečnými věcmi.Nejlepší je zvýraznit určitý roh bytu nebo domu, vyčistit jej od všech zbytečných věcí a udržovat jej vždy čistý.
- Solitude .Nejlepší ze všeho je, pokud je místo pro cvičení v odlehlém koutě, kde se domácnosti nebo cizí zvuky nebudou obtěžovat.Je důležité, aby bylo ticho a mír.
- Světlo .Muž na podvědomé úrovni je vždy přitahován ke slunci a světlu.Pokud tedy existuje prostor proPokud budou meditační sezení umístěna přímo před oknem nebo jen ve světlé místnosti, přinese tento proces ještě více výhod a budete se chtít znovu a znovu vrátit do „místa moci“.
Čas
Nejvhodnější čas pro meditaci je ráno.Poté, když lidský mozek stále spí a tělo je plné ranní energie, existuje větší pravděpodobnost, že bude možné dostat se do samých hloubek vědomí.
Kromě toho mnoho praktiků každodenní ranní meditace zajišťuje, že tento proces stanoví určitou úroveň pro celý den, nálada se stává pozitivnější a věci se řeší snadněji a rychleji, protože mozekCítím klidný, pokojný a plný síly.
Oblečení
Při meditačních sezeních se nejlépe hodí přírodní lehké tkáně.Stojí za to si vybrat hedvábí, bavlnu nebo vysoce kvalitní viskózu.Oblečení hraje důležitou roli, protože přenáší určitou energii do těla - přírodní látky přistávají na člověku, uklidňují a syntetické (jako je polyester) nebo velmi hrubé (vlna, samet) vykazují negativní auru, ztěžují myšlenky.
Hudba
Používání hudby během meditace je poněkud kontroverzní záležitost.Někteří věří, že stojí za to cvičit v absolutním tichu, soustředit se na své vlastní myšlenky.Jiní rádi poslouchají klidné kompozice a vytvářejí zvláštní atmosféru.V každém případě je lepší vybrat nejneutrálnější hudbu, aniž by vás to rušiloproces.
Mohou to být zvuky přírody - zvuk lesa, zpěv ptáků, šumění vody nebo speciální kompozice vytvořené pro meditaci a jógu.Obvykle se skládají ze zvuků tradičních buddhistických hudebních nástrojů - gong, kaňra, tampura, tibetská zpívající mísa.
Kadidlo
Většina lidí má aktivní pocit čichové paměti a určité pachy se mohou v některých okamžicích života vrátit mentálně.Použití aromatických olejů, svíček a kadidel má příznivý vliv na meditační proces.Je lepší je zapálit 20-30 minut před zahájením meditace, aby byla místnost plná aroma.
Pozitivní vlastnost kadidla je také v tom, že vytvářejí určitý individuální rituál, který je pro každého člověka jedinečný.V průběhu času se tedy vědomí meditace jeví jako čistě osobní proces.
Jak začít meditaci
Meditace pro začátečníky doma by měla být co nejjednodušší a nejjednodušší.Jinak bude mít člověk názor, že tento proces je velmi obtížný a vyžaduje hodně času.Pro začátečníky je nejjednodušší způsob meditace sedět v pohodlné poloze.Měli byste začít s 5 minutami denně a postupně zvyšovat čas.
Předpokládá se, že optimální doba pro meditaci je 11 minut.Je to v 11. minutě, že člověk úplněvědomí je zjeveno a je schopen ponořit se do svých myšlenek tak hluboko, jak je to možné.Prostor musíte větrat předem a v případě potřeby zapálit svíčky nebo zapnout aroma gadgets.
Začátečníci mohou také cvičit meditaci v chůzi.Jeho smyslem je distribuovat inhalace a výdechy podle počtu kroků.Například vdechujte a vydechujte každých 5 kroků.
Třídy meditace doma
Meditace doma je velmi snadná, protože pro začátečníky to nebude obtížné.Chcete-li řídit svůj postup a sledovat dobu trvání každé relace a prodloužit ji v průběhu času, můžete použít následující tabulku.
Je navržena na 10 dní.Během této doby se můžete snadno dostat k požadované meditační době - 11 minut, a pak se pokusit zvýšit ji minimálně na 15 minut denně.
6 dní 8 den1 den | 5 min |
2 den | 5 min |
3 dny | 6 min |
4 dny | 7 min |
5 dnů | 7 min |
8 min | |
7 dnů | 9 min |
9 min | |
9 den | 10min |
10 dní | 11 min |
Pose
V procesu meditace hraje držení těla roli podpory - neměla by zasahovat do hlavní - jednoty s myšlenkami a vnitřními pocity.Je proto důležité, aby samotná přítomnost v určité pozici neutratila velké množství energie, což může vést k dialogu s vaším vnitřním světem.Existuje mnoho různých variant držení těla a ásanů pro meditaci.
Pro začátečníky by však nejvhodnější byl nejjednodušší - sedavý.Chcete-li to provést, sedět na rovném povrchu (můžete si dát měkký polštář) a zkřížit nohy.Póza by měla být otevřená, neměla by být stlačena plíce, protože to může narušovat klid a dokonce i dýchání.Poloha těla musí být uvedena do uvolněného stavu, svaly by neměly být napjaté.
Je důležité zajistit, aby se nohy během relace netěsnily, jinak to bude další rozptylování.
K tomu musíte nejprve zkusit sedět a najít nejvhodnější polohu.V průběhu času, kdy se meditace stane zvykem a stane se nedílnou součástí každodenní rutiny, můžete vyzkoušet nové zajímavé pozice.
Například pozice válečníka (Virabhadrasana) nebo pozice velblouda.Takové variace vyžadují velkou dovednost a tvrdou práci na sobě a na vašem těle.
Oči, ruce, ústa
Celé tělo by mělo být uvolněné.Včetně očí, rukou a úst.Pokud meditace probíhá během denního světla, je lepší zavřít oči.Pokud je však osoba v temné místnosti, může být ponechána otevřená a dívat se na jeden bod, aniž by byla rozptylována cizími okamžiky. Při inhalaci by měla být ústa uzavřena a při výdechu mírně otevřená.
Netahejte rty.Pokud se cvičení koná v sedu, můžete si položit ruce na kolena nebo před sebe.V každémpřípad, hlavní věc je nedostatek fyzické zátěže v jakékoli části těla.Jinak může tento faktor hrát ve výsledném účinku meditace negativní roli.
Jak narovnat záda
Zatímco sedí na jakémkoli povrchu, hlavní oporou celého horního těla je pánve.Páteř, žebra, krk, ramena - vše je založeno na 2 vyčnívajících pánevních kostech (mohou být jasně pociťovány, když sedí na tvrdém povrchu).Proto je nutné rovnoměrně rozložit hmotnost v těchto 2 oblastech.Pak se tělo dostane do přirozeného stavu.
Samotná záda bude v relativně správné poloze - příliš se neohýbat a neohýbat.Všechny svaly horní části těla se uvolní a dostanou stejnou mírnou zátěž.
Dalším důležitým bodem je poloha hlavy.Nemělo by být silně nakloněno dolů a nemělo by být hozeno dozadu, je lepší udržet ho rovně - tak, aby pohled směřoval do bodu umístěného přímo v úrovni očí.
Meditační techniky
Existuje asi 3 000 různých meditačních technik.Čtení mantry, hledání vlastního já v mysli, se zaměřením na „čas a prostor“.V počáteční fázi můžete vyzkoušet to vše a ještě více najít svou techniku a najít maximální svobodu a získat co nejvíce výhod.Není však nutné přebírat pouze jeden druh meditace.
Mohou se navzájem kombinovat, neustále zkoušet něco nového, najít zajímavé nuance, a tím lépeznát sebe sama a pochopit, jak funguje mysl a myšlenky.Mezi běžnými názory účastníků meditačních sezení je, že jakákoli meditační technika je jen „klíčem“ k původnímu výsledku, který je vždy stejný.
Koneckonců, hlavní věcí je odstranit vnější problémy, veškerý hluk a soustředit se na své vlastní myšlenky během meditace.Tak či onak, k tomuto stavu vede jakákoli technika.Ale jak si vyberete ten pro sebe?
Podle výsledků některých studií bylo zjištěno, že lidé, kteří jsou náchylní k vizuálnímu vnímání informací, si častěji představí nějaké příjemné obrázky a obrázky ve svých hlavách.Ti, kteří nesnášejí špatně, mají jinou cestu - pocit energie.Jako by prošlo jejich tělem a cítí se jako hmatatelný předmět.
Dýchání
Během meditace by dýchání mělo procházet žaludkem.Lze si představit, že uvnitř je balónek - když je vdechován, nafouknutý a když je vydechován, je vypuštěný.Základem správného dýchání je klid a měření.Nejprve je lepší zvážit dýchání dovnitř a ven.Příklad: inspirace se provádí v 5 pomalých počtech, expirace by měla být delší - 7-8.
Je důležité, aby to probíhalo přirozeně a přirozeně.Je také nutné věnovat pozornost skutečnosti, že dýchání neprochází do oblasti hrudníku.Vědci zjistili, že dýchání prsu je pro lidi ve stresových situacích charakteristické - je přerušovanější a neklidnější.
Pocity v těle
při inhalaci je tělo plné energie, nasyceno a vydechováno, zbaveno všech problémů a zbytečných myšlenek.Tato myšlenka by měla být během meditace držena v hlavě, pomůže vám vizualizovat vaše vlastní myšlenky a proměnit je v život.
Obecně by pocity v těle měly být lehké.Po meditaci se člověk obvykle cítí prázdný dobrým způsobem, nápor síly a ochotu něco udělat.
Vnější objekt
Koncentrace na vnější objekt je charakteristická pro Tratakovu jógovou meditaci.Jeho význam je ten, že se nejprve člověk s otevřenýma očima zaměřuje na nějaký fyzický vnější objekt.
Například na hořící svíčku.K tomu dojde během 5-7 minut.Dále musíte zavřít oči a pokusit se co nejvíce reprodukovat v paměti obraz stejné svíčky.Tato meditativní praxe trénuje schopnosti soustředění, vizualizace a vědomé paměti.
Interní imaginární objekt
Tento způsob meditace je podobný předchozímu.Jediným rozdílem je, že od samého začátku praxe musí člověk přijít s nějakým objektem nebo si na něj pamatovat a soustředit na něj pozornost.
Zvláštností takových vizualizačních praktik je, že člověk by měl myslet pouze na tento objekt a zbavit všechny vnější myšlenky, aby vyčistil vědomí a důvod od všeho, co je zbytečné a zbytečné.
Stav toku
Podstatou této praxe je uznání sebe sama jako „pozorovatele“ vlastních myšlenek.Může být provedeno vjakákoli póza s otevřeným nebo zavřenýma očima.Pointa je sledovat, jak to bylo zvenčí, všechny myšlenky, které se objevují v hlavě, a pohybovat se od nich.Představte si, že to jsou myšlenky jiné osoby, jsou cizí.
Tato praxe pomáhá zvyšovat povědomí a její průběžné vedení vám umožňuje naučit se ovládat své vlastní myšlenky a být schopni najít to samé nebo naopak zbytečně přerušit.
Beginnerovy chyby v meditaci
- Nadměrné úsilí. Nemusíte neustále sledovat svůj výsledek, počítat minuty a nadměrně namáhat.Meditace se tak může proměnit ve stresující proces.Je lepší se uvolnit, přestat očekávat rychlé výsledky a zaměřit vektor pozornosti na vaše vlastní myšlenky.Potom, v čase, všechno přijde samo.
- Velmi dlouhé relace .Začátečníci mají tendenci věřit, že čím déle meditační sezení trvá, tím užitečnější je, což je absolutní lež.Je lepší trávit 5-10 minut meditace produktivněji a lépe než nutit se sedět na jednom místě po dobu jedné hodiny.
- Špatné držení těla. Jak již bylo zmíněno, hlavní věcí je relaxace a jednoduchost.Nesnažte se provádět meditace ve velmi obtížných pozicích, abyste nekomplikovali svůj vlastní život.Je lepší začít s malými a krok za krokem, abychom se zlepšili a rozvíjeli.
Meditace je tedy neocenitelným procesem užitečným a nezbytným pro každého.Kdokoli to může cvičit doma.Meditace prozačátečníci jsou při provádění jednoduché a srozumitelné.
Hlavní věcí je vždy si pamatovat, že hlavním účelem meditace je naučit se lépe porozumět sobě, svým myšlenkám a touhám, být schopen rozeznat skrytý význam toho, co je v podvědomí, a vždy si naslouchat.
Návrh článku:Anna Vinnitskaya
Video o meditaci pro začátečníkyPokyny, které nám pomohou začít meditovat: