Mastná kůže obličeje a hlavy.Důvody a jak se zbavit, péče a léčba.Krém, maska, prášek, gel, olej pro problémovou pleť

Mastné typy pleti často vyžadují zvláštní péči a pečlivý výběr kosmetiky pro každodenní hygienu.Následující článek popisuje hlavní jemnosti a rysy čištění mastné pokožky a uvádí příklady masek, krémů, pleťových vod, jejichž složení bude ideální pro pravidelné používání jeho majiteli.

Známky mastné pleti

Péče a kosmetika pro mastnou pleť, jejichž pravidla a postupy se výrazně liší od péče o normální, suchý nebo kombinovaný typ, vyžadujídůkladná analýza a vyšetření až poté, co člověk zjistí, že kůže jeho obličeje je opravdu mastná.

Tato skutečnost je označena řadou příznaků:

 • nadměrná „olejnatost“ kůže i po hygienických procedurách;
 • přítomnost nesrovnalostí, velké množství černých skvrn a akné, zejména v oblasti T - zóny;

  Pokyny, jak zjistit, zda máte mastnou pleť nebo ne

 • získání matného, ​​šedivého odstínu pleti;
 • nerovný makeup a nízký odpor;
 • přítomnost místních oblastí mastné kůže na těle, ve většině případů na zádech nebo na hrudi;
 • rychlé „solení“ vlasů;
 • transilluminace vaskulárního plexu na časové nebo čelní oblasti obličeje;
 • nástup a aktivní vývoj seborrhea.

Příčiny nadměrné mastné pokožky

Pro majitele tohoto typu pleti je důležité nejen zajistit, aby jejich pokožka byla charakterizována jako mastná, ale také aby pochopili příčiny nadměrné mastnoty.množství tuku, které je důsledkem významných poruch normálního fungování mazových žláz.

Tradičně označované jako „stimulanty“ tohoto druhu:

 • hormonální nerovnováha v lidském těle, například nadměrná produkce testosteronu;
 • abnormality v endokrinním systému;
 • nadměrná konzumace „nezdravých“ potravin: mastná, kořenitá, sladká atd.;
 • genetickápredispozice;
 • nesprávné chování (nedostatek fyzické aktivity, krátký spánek, častý stres, pravidelné psychologické „přetížení“ nervového systému atd.);
 • dysfunkce různých druhů při práci zažívacího traktu, jakož i pankreatu a žaludečních žláz;
 • periodický výskyt šupinatých skvrn na obličeji a těle;
 • nedostatečná nebo nesprávná péče o pleť („agresivní“ čištění drhnutím, sušení pleťové vody, kůry atd.).

Zásady péče o mastnou pleť

Mastná pleť znamená nejen pečlivý výběr speciální kosmetiky pro péči o ni, ale také dodržování základních pravidel a doporučení.o provádění hygienických postupů jeho majiteli.

Profesionální dermatologové a kvalifikovaní kosmetologové doporučují:

 1. Provádějte pravidelné postupy k očištění povrchu pokožky od přebytečného tuku a nečistot, „přilepte“ na ni, použijte speciálníprodukty určené speciálně pro jeho mastný typ.
 2. Vyloučit používání kosmetických přípravků obsahujících alkohol s ohledem na stávající nebezpečí nadměrného „zasychání“ kůže a dalšího zhoršení situace s jejím stavem.
 3. Proveďte hloubkové čištění kožních vrstev slupkami nebo peelingem, ale ne častěji 1-2krát týdně.V opačném případě může kůže ztratit ochranné funkce, které se nejčastěji projevují v nadměrném výskytu akné nebo akné, komedonů.
 4. Nevytlačte akné, akné a pokud možno se nedotýkejte obličeje špinavými rukama během dne, zejména v oblasti zóny T.
 5. Minimalizujte použití kosmetických přípravků na bázi oleje a upřednostňujte výrobky s přírodním „bylinkovým“ složením.
 6. Veďte zdravý životní styl: cvičte, více se pohybujte, vdechujte čerstvý vzduch, získejte dostatek spánku a minimalizujte stresové situace.
 7. Přezkoumejte stravu, kromě sladkých, moučných, kořenitých, smažených, lehkých jídel, rychlého občerstvení atd.
 8. Včasná výměna ložního prádla na čistou, zejména u polštářů, které mohou „hromadit“ mikroby a bakterie, které způsobují narušení mazových žláz.
 9. Denně před spaním odstraňte make-up před přímým omytím, čímž se zajistí přístup kyslíku k pokožce obličeje, což přispívá k normalizaci tvorby tuku v uvažované oblasti.

Ranní péče o mastnou pleť

Majitelé mastné pokožky by měli začít den procedurami „péče“ s kosmetikou,pozorovat některépravidla týkající se jejich pořadí:

 1. Nejprve se musíte omýt studenou vodou čisticím gelem nebo pěnou.V první fázi dochází k „probuzení“ a očištění kůže od tuku a nečistot nahromaděných v pórech během spánku.Je důležité zvolit správné „měkké“ kosmetické výrobky, které poskytují šetrnou péči, aby nedošlo k vysušení nebo poškození pokožky.
 2. Dále, třete kůžispeciální, zužující se tonikum pórů.Po přímém očištění je třeba jeho parní vrstvu tónovat a „uzavřít“.Doporučuje se upřednostňovat tonika, která zahrnují oxid zinečnatý nebo kyselinu salicylovou.Nejlepší je odmítnout produkty obsahující alkohol, aby nedošlo k nadměrné suchosti nebo loupání.
 3. Dalším krokem je nanesení speciálního hydratačního základního krému s nízkým obsahem mastných složek a olejů.Taková kosmetika je tradičně označována jako „nekomedogenní“, což znamená nízkou pravděpodobnost „ucpávání“ pórů umělými barvivy, zahušťovadly atd.Složení ideálního krému se "lehkou" strukturou by mělo zahrnovat mastné kyseliny, přírodní "antiseptika", například břízu, heřmánku, čajovníku a další.
 4. V konečné fázi je nutné použít speciální výrobky SPF, konkrétně základový nebo minerální prášek.Uvedený typ kosmetiky pomůže zabránit nadměrnému poškození mastné pokožky agresivními ultrafialovými paprsky.Při výběru je vhodné zaměřit se nejen na značku „nekomedogenní“, ale také na doporučení pro jejich použití majitelům citlivé pleti.SPF - indikátor by měl být alespoň 20. Tato úroveň bude dostatečná k ochraně mastné pokožky před sluncem a dodá obličeji v denních situacích „čerstvost“.
Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Vhodnost obličeje pro zvedání obrysu obličeje, omlazení, svalového tónu.Master class fromHelena Karkukuli

Péče o mastnou pleť během dne

Produkty mastné pokožky, pravidla a postupy péče se liší od podobných procesů při čištění jiných typů povrchu obličeje., vyžadují nejen ranní manipulace, ale také pozornost na kůži během dne.

Je třeba brát zpravidla:

 1. Otřete si obličej tkání, které odstraní mastný lesk. Taková kosmetika je velmi výhodná při aplikaci na silnici nebo během pracovního dne z důvodu kompaktnosti jejich balení a snadného použití, což nevyžaduje další „nástroje péče“ a podmínky.
 2. Pravidelně používejte křoviny .Majitelé mastné pokožky by se neměli často uchýlit k praní kvůli nebezpečí mechanického poškození její horní vrstvy.Bude to stačit 1-2 krát týdně.Výběr dotyčné kosmetiky je založen na přírodních složkách, které tvoří její složení, jakož i na velikosti „abraziv“, které by měly být minimální, aby se pokožka zbavila přebytečného tuku.
 3. Oloupejte prostředky obsahující kyselinu AChAnejméně dvakrát týdně.Tyto postupy jemně „odlupují“ keratinizované kožní buňky, což přispívá k plnému toku kyslíku.
 4. Každý druhý den používejte obličejové maskyspeciálně určené pro mastnou pleť, které přispívají k její rohoži.Složení těchto kosmetických prostředků by také mělo být co nejpřirozenější a mělo by obsahovat co nejvícepřírodní složky.

Večerní péče o mastnou pleť

Večerní péče o mastnou pleť by měla být povinná i pro držitele tohoto typu pleti.

Profesionální dermatologové a kvalifikovaní kosmetologové doporučují:

 1. Každý den před spaním očistěte pokožku od líčení.Blokování pórů, které je způsobeno nedostatkem kyslíku vstupujícího do spodních vrstev povrchu kůže během nepřetržitého nálezu make-upové vrstvy na obličeji, může způsobit významné narušení mazových žláz v těle.
 2. Naneste zvlhčující noční krém.Mastná pleť, navzdory své vnější nadměrné „vlhkosti“, jako žádný jiný typ, potřebuje „komplexní“ výživu.Díky pravidelnému používání zvlhčovačů před spaním je možné stabilizovat produkci mazu a snížit počet zvětšených pórů, zejména v zóně T.

Masky pro odstranění nadměrné mastnoty

Péče o mastnou pleť zahrnuje dodržování určitého algoritmu, použití masek k odstranění nadměrné produkce mazu.

Mezi nejúčinnější z nich lze podle lidí, kteří sledují jejich vzhled, jmenovat:

 1. Maska škrobu, mléka a nízkotučného jogurtu. Mléko a jogurt v poměru 1: 1 musí být smíchány se škrobem, dokud nevznikne hustá, viskózní konzistence.Výsledná směs se doporučuje nanést na obličej a „vydržet“minut.Na konci procedury opláchněte obličej velkým množstvím tekoucí vody a masku lehkými masážními pohyby odstraňte.
 2. Maska kefíru a kvasinek. Pytel tradičních pekařských kvasnic musí být zředěn kefírem s nízkým procentem obsahu tuku, aby se získala viskózní buničina.Dále je třeba aplikovat směs na obličej.Při použití bavlny namočené ve vodě o teplotě místnosti je důležité pokožku po 15 minutách očistit.
 3. Maska bílkovin, citronové šťávy a aloe .Smíchejte 1 protein, 1 čajovou lžičku čerstvě vymačkané citronové šťávy a 1 polévkovou lžíci aloe do jedné konzistence.Naneste směs na obličej a následně ji „nechejte stát“ po dobu 15 minut.Opláchněte obličej studenou vodou nebo jemně odstraňte masku pomocí vatových tamponů.

Lotiony a tonika

Když už mluvíme o mastných přípravcích pro péči o pleť, které se používají v každodenních hygienických postupech, máme na mysli pleťové vody a tonika.Moderní výrobci produktů v tomto segmentu nabízejí spotřebitelům široký výběr kosmetiky, která slibuje viditelný efekt v nejkratším možném čase.

Nejoblíbenější z nich jsou:

 1. Pure Line pleťové mléko s měsíčkem bujónu.Cena tohoto nástroje se pohybuje od 75 do 100 rublů.Obsahuje výtažky z měsíčku, heřmánku a sekvence, které mohou výrazně snížit produkci kožního mazu, zmírnit zánět a snížit vyrážky.Krém musí být nanesen na vatový tampón a setřít obličej tímto způsobem 2krát denně: ráno a večer.
 2. Tonic Natura Siberica Cleansing. Průměrné náklady na takové tonikum jsou 250 - 270 rublů na 200 ml.Jedinečnost jeho složení spočívá v naprosté absenci umělých parabenů, vonných látek nebo syntetických barviv.Extrakty z heřmánku, šalvěje a oreganu přispívají k matování a „vyhlazení“ pokožky bez jejího nepříjemného „napínání“.Podle doporučení výrobce pro použití tonikum musí být aplikováno na pokožku 2 až 3 krát denně, jak se znovu objeví „mastný“ lesk.

Mýdlo na bázi bílé, modré hlíny, ovesné vločky

Péče o mastnou pleť vyžaduje přísnou organizaci, je povoleno používat nejen profesionální kosmetiku, ale i výrobkyvyrobeno doma, například mýdlo.Jemně vysychá místa nadměrného hromadění mastného lesku na obličeji a slouží také jako dezinfekční prostředek, který odstraňuje nahromaděné nečistoty a bakterie.

 1. Kousek předem mletého běžného dětského mýdla se smíchá s půlkou sklenice jakéhokoli bylinného odvarku (ideálně měsíčku nebo heřmánku).Potom se výsledná směs zahřívá ve vodní lázni, dokud se nedosáhne konzistence podobné kaši.Po dosažení požadovaného typu ve výsledné mýdlové bázi musíte přidat 1 čajovou lžičku bílé nebo modré hlíny a trochu čerstvě vymačkané citronové šťávy.Nalijte do formy a vychladněte.
 2. Smíchejte kousek předem mletého dětského mýdla s polovinou sklenice bylinného odvarku a výslednou směs proměňte v viskózní „mléko“.Do mouky přidejte 5 kapek esenciálních olejů (v ideálním případě máty peprné) a lžíci mleté ​​ovesné vločky.Po ochlazení výsledné látky ve formě ji použijte pro každodenní mytí.

Kroviny mořské soli, citronové šťávy, medu, pšeničných otrub

 1. Smíšená mořská sůl a čerstvě vymačkaná citronová šťáva v poměru 1 k jednotné konzistenci: 1.Je vhodné používat tento peeling 1 až 2krát týdně, jemně očistit pokožku masážními pohyby po dobu 2 až 3 minut.Na konci procedury je nutné „zpracovanou“ pokožku opláchnout tekoucí vodou.
 2. Mícháním získáte konzistenci „drhnutí“ 2 lžíce.lžíce roztaveného medu, 2 lžíce.lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy a 1 polévková lžíce.lžíci pšeničných otrub.Poté, co se ujistíte, že směs dosáhne teploty, která je pro obličej příjemná, je třeba na obličej aplikovat pohyby ve směru hodinových ručiček a opláchnout pokožku velkým množstvím vody.

Takové typy peelingů jsou nejen schopné jemně čistit pokožku obličeje, ale také šetřit „sušení“ akné, jakož i likvidaci keratinizovaných částic.

Prášky

 1. Poudre Compacte Radiance, YSL Beauté .Náklady na tento matovací prášek jsou v průměru 3255 rublů.Složení takového kosmetického přípravku zahrnuje přítomnost celého komplexu účinných látek, které mohou „fixovat“ make-up, učinit pokožku matnou a také skrýt stávající nedokonalosti.
 2. Nofilter, NYX Professional Makeup. Cena uvedeného dokončovacího prášku je alespoň 970 rublů.Složeníco nejblíže k přírodnímu, vytváří efekt dokonale rovnoměrné pleti bez mastného lesku a jiných vad.

Gely

 1. NeoBio Fresh Skin Cleansing Gel.Ve většině případů jsou náklady na dotčenou kosmetiku 250–270 rublů.Tento gel je považován za nejlepšího organického „pomocníka“ v boji proti mastnému lesku mezi svými „přirozenými“ protějšky.Kyselina mléčná, citronová šťáva a mořská sůl, které jsou součástí Fresh Skin, účinně čistí pokožku, aniž by ji dráždily.
 2. Čistý komfortní čisticí gelod Cena tohoto produktu nepřesahuje 300 - 400 rublů za 400 ml.Aktivní složky, což jsou výtažky z populárních bylin, které snižují sekreci mazových žláz (heřmánek, měsíček a další), důkladně vyčistí ucpané póry a díky jejich zúžení vyhladí pleť.
Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Masáž obličeje podle japonského lékaře Asahi Zogana.

Oleje v boji proti mastné pleti

Na základě naléhavé potřeby zvlhčit mastnou pokožku se oleje aktivně používají v kosmetologii, která může majitele tohoto typu pokožky zbavit nezbytnosti.problémy se vzhledem.

Mluvíme o:

 • meruňkový jaderný olej, který vylučuje nadměrnou suchost nebo loupání určitých oblastí;
 • olivový olej, který zmírňuje podráždění jakéhokoli původu;
 • hroznový olej ze semen, který výrazně snižuje akné, gumu aakné.

Kromě výše uvedených olejů v „čisté formě“ kosmetologové a dermatologové také doporučují vyrábět své vlastní krémy sami.

 1. Včelí vosk musí být smíchán s olejem z hroznových semen v poměru 15:50.Důkladně roztavte a přidejte 5 kapek čajovníku.Je dobré "výslednou směs" porazit a aplikovat jako krém denně 1 až 2 krát denně.
 2. Roztřiďte předem rozemletý kousek dětského mýdla ve vodní lázni a přidejte do něj 10 kapek oleje meruňkového jádra.Důkladně promíchejte, ochlaďte a používejte jako denní praní 2krát denně.

Krémy od profesionálních značek

 1. Hydro stabilizace od Natura Bisse. Náklady na takový krém jsou přibližně 6156 na 75 ml.Pečlivě promyšlená kompozice odborníků ve svém oboru umožňuje nejen matování pokožky, ale také obnovu mastné epidermis díky hluboké výživě buněk.Výrobce doporučuje používat jej jednou denně před spaním.
 2. Botanicals by Oxygen. Cena dotyčného kosmetického prostředku je tradičně nejméně 2500 rublů.I přes maximální „jemné“ složení krému vám jeho použití umožňuje dosáhnout hluboké hydratace vnitřních vrstev pokožky, což při pravidelném používání může vést k normalizaci mazových žláz.

Bylinná medicína.Byliny pro mastnou pleť

Vodný bylinný roztok připravený v poměru 2: 1,Nanáší se na pokožku obličeje pomocí bohatě navlhčené bavlněné podložky, aniž by na konci procedury opláchlo.

Taková „čistící činidla pro póry“ se obvykle vyrábějí na základě:

 • měsíčku;
 • sedmikrásky;
 • extrakty ze zeleného čaje;
 • aloe;
 • nesmrtelnice;
 • kopřivy;
 • horský popel;
 • série.
 • Léky, které normalizují metabolismus tuků

  1. Kapky Graziolu EDAS-107.Náklady na tento lék nepřesahují 700 rublů.Homeopatický lék, přijatý podle pokynů nebo předpisu lékaře, zajistí obnovení normálního fungování mazových žláz.
  2. Tablety Alipid EDAS-907. Na vlastní náklady je dotčený přírodní lék v podobné cenové kategorii.Grafit, fukus, zážeh, dýňový olej a další přírodní složky, které jsou součástí těchto léků, přispívají k normalizaci metabolických procesů v těle a v důsledku toho k regulaci produkce tuků funkčními žlázami.

  Fyzioterapie.Kosmetické hardwarové postupy

  1. Čištění obličeje UZ. Cena je od 1 500 rublů.Vyrábí jej kvalifikovaný řemeslník využívající speciální zařízení pracující s ultrazvukovými vlnami.Výsledkem procedury je eliminace „mrtvých“ buněk, čištění ucpaných pórů.
  2. Darsonvalizace. Cena od 2000 za kurz.Vyrábí jej kosmetička doma nebo v salonu s kosmetikoupomocí speciálního přístroje - darsonval, působícího na povrch kůže pulzním střídavým proudem.Výsledkem postupu je zúžení pórů, normalizace sekrece mazových žláz.
  3. Laserové „resurfacing“. Cena od 10 000 rublů za 1 postup.Vyrábí jej zkušený řemeslník výhradně ve speciálně vybavených místnostech pomocí laseru, který „leští“ horní vrstvy pokožky.Výsledkem postupu je snížení nadměrné aktivity mazových žláz, odstranění jizev, výrazné snížení počtu akné a akné.

  Normalizace životního stylu a výživy

  K normalizaci stabilní produkce mírného množství tuku žlázami na obličeji je nezbytné:

   )
  • dodržovat zásady správné výživy: vyhýbejte se konzumaci velkého množství sladké, mastné, moučné, kořeněné a podobně;
  • dodržujte režim pití (vypijte nejméně 2 litry vody denně);
  • pravidelně organizují procházky na čerstvém vzduchu;
  • vedou mírně aktivní životní styl;
  • soustavně procházejí preventivním vyšetřením lékařskými specialisty;
  • denně nejen čistí, ale také vyživuje mastnou pleť.

  Péče a kosmetika pro mastnou pleť obličeje je nezbytná nejen k maskování mastného lesku, ale také k normalizaci mazových žláz.Pomocí těchto informací můžete snadno dosáhnout požadovaného výsledku.

  Návrh článku:Mila Fridan

  Video: Jak se starat omastná pleť

  6 pravidel péče o mastnou pleť: