Pokusy dát vlasům dobře udržovaný vzhled často vedou k poškození, křehkosti a pomalému růstu.Účes vypadá neuspořádaný, rozcuchaný a další expozice tenký vlasový folikul dokonce způsobuje fokální plešatost.
Dobrou zprávou je, že tento proces můžete zastavit doma, používat masky pro poškozené vlasy a zbavit se špatných návyků péče.
- Příčiny a typy poškození vlasů
- Použití a účinek domácích masek
- Druhy masek
- Hydratační
- Výživné
- Zpevnění
- Oteplování
- Příprava na postup: co hledat
- Receptya pravidla pro používání populárních masek
- Želatina a lopuchový olej
- Vitamin B a kokosový olej
- Kukuřičný olej a citronová šťáva
- Tvaroh a pivo
- Med a želatina
- Hydratační oleja kefírem
- Složení s henou
- Složení rakytníku
- Banán a zakysaná smetana
- Maska s avokádem
- Med a aloe
- Zázvorový a sezamový olej
- Majonéza a hnědý chléb
- Profesionální kosmetické masky
- Vlastnosti používání domácích masek: pravidla, tipy, doporučení
- Užitečné video materiály o tom, jak doma vyrobit masku pro poškozené vlasy
Příčiny a typy poškození vlasů
Trichologové rozlišují následující typy poškození vlasů:
- termální - v důsledku vystavení vysokým teplotám;
- chemické barvení, curling, řezba;
- mechanický - nesprávné česání a mytí hlavy;
- atmosférický - vystavení slunečnímu záření, mrazu, větru, mořské soli.
Téměř každá akce prováděná s nimi ovlivňuje kvalitu vlasů, způsobuje poškození a suchost:
- Změna barvy vícenež dvě úrovně, změna barvy, návaly. Molekula barviva proniká do struktury vlasů, zvyšuje její horní vrstvu (kutikule) a zbavuje ji přirozeného lesku.Než dojde k radikální změně tónu vlasů, kadeřník vždy vyjasní, co je pro klienta důležitější - strukturu nebo barvu, nabídne ochranná opatření nebo alternativní typy barvení: postupné vyjasňování, zvýrazňování, kalamáry, kyvadlová doprava, ombre.
- Trvalé mávání nebo narovnání. Změna v přirozené struktuře vede k oslabení molekulárních vazeb, což způsobuje křehkost struktury vlasů.Stylisté doporučují vybrat nejjemnější formulace pro chemické vlivy a prodloužit čas mezi postupy, skrývat rostoucí kořeny v copech, trsy, mušle.
- Denní praní. Příliš časté vodní postupy zbavují pokožku hlavy její přirozené ochranné tukové vrstvy.Vlasy se stanou tuhé, suché, roztřepené.Musíte si umýt vlasy alespoň každý druhý den a je lepší natáhnout obvyklý rituál péče a stylingu na tři dny:první den umýt a osušit vlasy fénem, druhý den vítr na kulmu, na třetí vytvořit shromážděný účes.Pomůže také snížit teplotu vody, změnit režim sušení na chladnější a před spaním použít suchý šampon.
- Vystavení vysokým teplotám. Je obtížné si představit moderní dívku, která nepoužívá vysoušeč vlasů, a to i přes zjevné zhoršení kvality vlasů v průběhu času.Curling žehličky, žehličky, natáčky na vlasy také nepřispívají ke zdraví vlasů - jsou vyčerpány a na koncích rozštěpeny.Nastavení minimální teploty a použití tepelných ochranných látek pomůže mírně snížit účinek sušení.
- Nedostatek pokrývky hlavy. Životní prostředí a ekologie jsou faktory, které denně ovlivňují stav účesů.Tomuto druhu poškození je však nejjednodušší zabránit: před ponořením do soli nebo chlorované vody noste čepici, deštník, použijte ochranné balzámy.
- Nosit gumičky, sponky do vlasů a obruče. Kovové sponky do vlasů a neviditelné, pevné okraje, elastické pásky otírají vlasy na stejném místě, což způsobuje křehkost a pomalý růst.Účesy by měly být pravidelně měněny, stejně jako vlásenky - to je užitečné nejen pro image, ale také pro zdraví vlasů.
Výhody a účinky domácích masek
Maska pro poškozené vlasydoma pomáhá neutralizovat škodlivé účinky jakékoli přírody, uzavírat pokožku, zvlhčovat a dodávat zdravý lesk.
Pro přípravu restorativních sloučenin jsou vhodné potravinářské výrobky i přírodní oleje, vitamíny z nejbližší lékárny a pokojové rostliny.Zřejmou výhodou produktů pro přírodní péči je to, že neobsahují látky, které mohou zhoršovat problémy.
Výrobky pro domácí péči však mohou být škodlivé - k vysušení, nadměrnému vystavení použití nesprávných poměrů přípravku. Proto je třeba pečlivě prostudovat, jaké kroky má konkrétní produkt, striktně dodržovat předpis a nepřekračovat dobu postupu.
Zvláštní pozornost je věnována oblasti použití.Aktivátory růstu vlasů mohou vyschlé konce vyschnout a výživné se naopak aplikují pouze od středu délky.Existují recepty určené pouze pro tipy nebo pro místní oblasti s růstovými problémy.
Druhy masek
V závislosti na složení a požadovaném účinku masky hydratují, vyživují, posilují vlasy a také zahřívají pokožku hlavy díky složkám, které zvyšují průtok krve.Jaký účinek bude mít postup, závisí na složkách, jejich poměru a dokonce na teplotě okolního vzduchu.
Hydratační
Hydratační masky domaPoužívejte pro suché, oslabené, poškozené vlasy.Jejich komponenty zabraňují rychlému odpařování vody, přitahují další vlhkost ze vzduchu, dodávají vlasům zdravý lesk.
Prostředek může být aplikován jak na konečnou pokožku, tak na délku vlasů.Hlavními složkami jsou mléčné výrobky, žloutky, šťáva z aloe, avokádová dužina, glycerin.
Výživné
Výživné masky se liší od hydratačních látek v tom, že jejich složky pronikají do hluboké struktury vlasů, takže jsou těžké, lesklé a poslušné.Takové masky se vyznačují nasycenými kompozicemi na bázi olejů a zpravidla se neaplikují na kořeny.
Výživné masky mohou ucpat vlasové folikuly, zvýšit tvorbu mazu a omýt barvu, takže jejich použití je omezeno jednou týdně.
Zpevnění
Zpevňující masky posilují vlasy, zabraňují jejich vypadávání a jsou pružnější.Hlavní místo ve složení zaujímají lékárenské vitamíny, modrý jíl, med, citronová šťáva, henna.
Kromě vyztužující složky mají tyto složky také sušicí účinek, proto jsou kombinovány se základními oleji a nevztahují se na silně poškozené špičky.Kořeny by naopak měly být s kompozicí pečlivě ošetřovány a otírány je prsty.
Oteplování
Oteplovací masky zvyšují průtok krve,stimulují vzhled nových žárovek a urychlují růst vlasů.Složky těchto masek - hořčice, zázvor, tinktura pepře, skořice - mohou způsobit podráždění a dokonce i alergie.
První postup by se měl testovat na malé ploše hlavy a snížit expoziční čas na polovinu.V budoucnu striktně dodržujte recept a nepřevyšujte kompozici na hlavě.
Připravujeme se na postup: co hledat
K léčbě poškozených vlasů pomocí masek doma trichologové doporučují následující kroky:[Návrh 125]
- Určete řešení problému, na který je zaměřeno složení masky, a vyberte příslušné složky.
- Připravte si masku důkladným promícháním složek, dokud se nezíská pastovitá textura.
- Umyjte si vlasy bez použití kondicionéru a na oblasti vlasů uvedené v receptu naneste masku.
- Aby se vydržel stanovený čas, opláchněte (mastné sloučeniny mohou vyžadovat dvojnásobné nebo dokonce trojnásobné mytí).
- Opláchněte si hlavu studenou vodou, vlasy osušte bez vysoušeče vlasů.
Recepty a pravidla pro používání oblíbených masek
Želatina a lopuchový olej
Tento recept se nazývá domácí laminace -želatina zakrývá vlasy filmem, který dává lesk a zář.Olej z lopuchu dodává kompozici výživný účinek díky zesílení vlasů a lepenípoškozené vločky.
Taková maska působí pouze v teplém stavu, proto se po její aplikaci používají další metody izolace hlavy.
Příprava a použití masky:
- rozpustí 1 polévková lžíce.lželatina v 1/3 šálku studené vody, nechat granule bobtnat;
- přidejte 2/3 šálků horké vody a míchejte tak, aby nezůstaly žádné hrudky;
- k výslednému hustému roztoku přidejte 1 lžičku.lopuchový olej, zamíchejte a okamžitě začněte nanášet na vlasy;
- ponořte konce vlasů do masky, poté je roztáhněte prsty po celé délce a ustupujte centimetr od kořenů;
- pro zabalení hlavy polyethylenem, poté ručníkem předehřátým na baterii;
- udržujte po dobu 20 minut až půl hodiny, opláchněte je teplou vodou.
Vitamin B a kokosový olejTyto proporce jsou určeny pro středně dlouhé vlasy, pro dívky s krátkým ostříháním stačí taková maska dvakrát.Před dalším použitím se zbytky zahřívají ve vodní lázni nebo při nízkém výkonu v mikrovlnné troubě.
Ampule s vitaminy B lze snadno najít v jakékoli lékárně.Je vhodné brát vitamíny dovnitř pouze po konzultaci s lékařem, ale je bezpečné je přidat do domácích masek.Jako základ se obvykle používá rostlinné odvarky, žloutky, oleje.
Příprava a použití masky:
- pro ohřev 3 lžíce v nádrži s horkou vodoulKokosový olej
- přidat ampuli jakékoli skupiny vitaminu B;
- se vztahují na vlasy,přikryjte fólií, držte alespoň hodinu a poté opláchněte teplou vodou pomocí šamponu.
Takové ošetření jednou týdně vyživuje, posiluje cibule a zabraňuje lámání konců.
Kukuřičný olej a citronová šťáva
Kukuřičný olej je bohatý na omega mastné kyseliny, prospěšné vitamíny E a K a má také vlastnost snižování hladiny cholesterolu v krvi.
Tyto užitečné vlastnosti se používají také při péči o vlnité a kudrnaté vlasy, jejichž struktura je přirozeně křehčí. Tento olej je také vhodný jako základ pro přidání základních složek, protože je prakticky bez zápachu.
Příprava a použití masky:
- smíchejte 2 lžíce.lzahřátý kukuřičný olej se stejným množstvím čerstvě vymačkané citronové šťávy;
- pro podrážděnou a suchou pokožku hlavy budete muset zředit masku 1-2 lžíce.lvoda;
- aplikují výslednou kompozici na délku a masáž do kořenů vlasů;
- Nechejte vsáknout po dobu 20–30 minut, opláchněte.
Tvaroh a pivo
Nikdo není překvapen maskami pro poškozené vlasy z tvarohu a piva, doma se z každého užitečného produktu stává součást péče. Kyseliny obsažené ve tvarohu dodávají lesk i sílu i těm nejvíce vysušeným kadeřím.
Čím vyšší je obsah tuku v produktu, tím výživnější je maska.Přidání piva posílí kořeny a zvýraznění zvýrazní příjemný zlatý odstín.
Příprava a použitímasky:
- potřete 50 g tuku tvarohem jemným sítem a zřeďte 100 ml lehkého piva (brunetky mohou používat tmavé pivo);
- po usazení pěny jemně promíchejte vidličkou.
- zabalte fólii, poté ručníkem a nechte stát nejméně 40 minut.
Tato metoda péče se používá až třikrát týdně.
Med a želatina
Nutriční vlastnosti medu se používají nejen při vaření, ale také v postupech péče o pleť, přidávají se do zvlhčovacích a vyživujících směsí, které byly předtím roztaveny ve vodní lázni.Ideální pro tyto účely je starý kandovaný med, který se nedoporučuje ke spotřebě.
Příprava a použití masky:
- rozpustí 2 lžíce.lželatina v 6 lžících.lstudená voda, vyčleněná na 10 minut.a trochu se zahřeje, nepřivádí se k varu;
- přidat 1 umění.llehký med, naneste na délku vlasů (ne na kořeny!), držte pod filmem 40 minut;
- Praní, suché přirozeným způsobem.
Opakujte maximálně jednou týdně.
Hydratační maska s kefírem
Kefir má složení podobné tvarohu a zvlhčuje vlasy proteiny a kyselinami, je však mnohem snazší je prát kvůli nízkému obsahu tuku a jednotné konzistenci.Kefir je kombinován s dalšími změkčovadly, hlavní věc je, že všechny složky jsou při pokojové teplotě.
Příprava a použití masky:
- smíchejte 200 ml kefíru s lžičkou jakéhokoli ošetřovacího oleje, zahuštětemasku z kuřecího žloutku;
- důkladně promíchejte, naneste na délku a ustupte od kořenů;
- S touto sloučeninou můžete chodit alespoň hodinu, dávat pozor na to, aby nevyschla.
Omyjte šamponem a vlasy po celé délce důkladně opláchněte.
Složení s hennou
Předchozí recept můžete vylepšit a současně přidat odstín rudých vlasů přidáním henny.Tato rostlina je známá svou schopností posílit vlasy, barvit je bez přidání amoniaku.Při použití bez hydratačních složek dává henna sušení a vlasy ztuhlé a hrubé.
K přípravě masky je třeba henna (klasika pro zrzavé dívky, bezbarvá pro zbytek), kefír a žloutek.Složky se s výhodou používají při teplotě místnosti a jejich poměr bude záviset na obsahu tuku kefíru.
Příprava a použití masky:
- rozpustí standardní balení heny v půl sklenici kefíru a přidá se žloutek.Příliš silná směs se zředí horkou vodou (1 až 2 lžičky L.);
- před aplikací chráňte oděv peignoirem nebo starým ručníkem.Naneste masku na kořeny, jemně masírujte, rozložte po celé délce;
- omotat si vlasy filmem, ručníkem - a začít podnikat alespoň hodinu;
- vyplavte alespoň třikrát: teplou vodu, poté šampon, studenou vodu.
Kumulativní účinek je patrný po měsíčním používání týdně.
Složení rakytníku rakytníku
Bobule rakytníku rakytníku obsahují všechnystejné prospěšné mastné kyseliny, fosfolipidy a vitaminy B se používají pro péči o suché vlasy v čisté formě jako součást vícesložkových masek, jako nesmazatelný balzám na špičky.
Ovocné rakytníkové plody, čerstvé nebo zmrazené, se však také používají k odchodu, předem rozmačkané a zahřáté na pokojovou teplotu.
Příprava a použití masky:
- smíchejte 4 lžíce.lrakytníkové pyré s 2 lžícemi.lhliněný prášek (bílý nebo modrý) a 100 ml mléka;
- nechte masku půl hodiny, opláchněte si hlavu bez použití šamponu.
Banánová maska je účinná také pro poškozené vlasy doma.Toto ovoce vyživuje vlasy, plní je vitamíny a posiluje.Další účinek se přidává přidáním jakéhokoli mléčného produktu, například zakysané smetany nebo másla pro péči.
Příprava a použití masky:
- oloupeme jeden nebo dva nebo dva banány (v závislosti na délce vlasů) arozmíchaná v mixéru, dokud nevznikla jednotná textura.Hmota by neměla obsahovat kousky nebo hrudky;
- přidat 1 umění.lmastná zakysaná smetana, příliš hustá směs může být také naředěna 1 polévková lžíce.lmléko;
- navlhčí vlasy a nanese masku, která distribuuje kompozici velkým hřebenem.Chraňte vlasy polyethylenem a zamezte vysychání masky;
- vydržet po dobu 20 minut, opláchnout šamponem.
Maska s avokádem
Vláknina zralého avokáda obsahuje zdravé tuky a vitamíny, má krásnou mastnou strukturu, snadno se aplikuje.Avokádo se používá jako kondicionér pro vlasy a v kombinaci s dalšími komponenty - jako hydratační maska.
Příprava a použití masky:
- oloupejte a rozmačkejte avokádo vidličkou v hluboké misce;
- přidejte 2 lžíce.lrostlinný olej a dobře porazit až do hladké textury.Pro nenatřené vlasy můžete použít olivový olej pro barvený, zejména tmavý, mandlový nebo jojobový olej;
- nosit masku na suché vlasy, nasazené na víčko sprchy;
- Asi po 20–30 minutách expozice prsty, masírujte hlavu a důkladně opláchněte.
Pravidelným používáním jsou vlasy měkké a snadno se stylizují.
Med a aloe
Jedním z mála léčivých přípravků, které nezvyšují mazu pokožky hlavy, je šťáva z aloe.Je vtíráno do kořenů, aby se zbavily lupů a posílily vlasové folikuly.
Chcete-li získat šťávu, vyberte masité stonky domácí rostliny, dužte maso na jemném struhadle a vymačkejte prosek.Výsledná kapalina se použije čerstvá nebo přidaná do ošetřovacích produktů.
Jedna polévková lžíce šťávy z aloe stačí k přípravě zdravé zpevňující masky pro kořeny vlasů.
Trichologové doporučují přidat do něj dvojnásobný objem medu z místnostiteplotu a promíchejte výsledné složení do pokožky hlavy.Po půl hodině si vlasy umyjte šamponem a tento postup opakujte po 4 dnech.Celý kurz je nejméně 3 měsíce.
Zázvorový a sezamový olej
Pikantní zázvorová šťáva dráždí vlasové folikuly a urychluje růst vlasů. Ke zmírnění závažnosti se zázvor kombinuje s rostlinnými oleji, pro tento účel je zvláště vhodný sezamový olej, který přidává lesk tmavým vlasům.
Příprava a použití masky:
- nastrouhejte zázvor a stiskněte 1 polévkovou lžičku.lšťáva;
- zředěný 2 lžíce.llehce zahřátý sezamový olej, naneste na kořeny a rozložte po celé délce vlasů;
- pro udržení ne více než 20 minut, pečlivé sledování pocitů - pokud je pocit pálení a svědění, maska by měla být okamžitě omyta a zvlhčena balzamem.
- Přípravná fáze spočívá v oddělení buničiny od krusty.Zapnutovlasy střední délky vyžadují dva plné krajíce chleba.Vložte buničinu do mísy, nalijte malé množství vroucí vody (v závislosti na velikosti mísy) a namočte na několik hodin;
- mele výslednou hmotu přidáním 1 lžíce.lmajonéza a naneste na umyté vlasy;
- vydržte alespoň hodinu, opláchněte jemným šamponem.
- Estel curex Therapy;
- Love 2 mix Organic;
- Welcos kolem mě zvedl parfémovou masku na vlasy;
- Oprava barevné úspory;
- Ošetření Kapous;
- Uni.tec profesionální maska Gibiscus;
- Oblepikha natura Siberica;
- Profilaktický kapous;
- Okolo mě arganové poškození vlasů;
- Tak dlouhé poškození.
- používají přísady při pokojové teplotě;
- důkladně promíchejte kompozici do jednotné konzistence;
- se nevztahují na kořeny masek obsahujících oleje;
- zabalit hlavu fólií a teplým ručníkem;
- nepřekračují specifikovanou dobu expozice;
- mastné přípravky omývejte šamponem, mýdlo, pokud je to nutné, dvakrát nebo třikrát.
Aby se zabránilo alergickým reakcím, používají se zázvorové masky bez předchozího umytí vlasů
Majonéza a hnědý chléb
) Namočený do buničiny černého chleba si můžete místo šamponu umýt vlasy-pohlcuje kožní maz, posiluje vlasy a dodává lesk. Je to také skvělý způsob, jak používat sušený nevhodný chléb.
K zesilujícímu prostředku lze přidat majonézu - olej, ocet a žloutky v jeho složení dodají masku užitečných vlastností.
Příprava a použití masky:
Maska pro poškozené vlasy od profesionálních kosmetických značek je také oblíbená díky své účinnosti a snadnosti použití.
Kosmetologové mezi produkty známých výrobců rozlišují následující nejlepší formulace:
Vlastnosti používání domácích masek: pravidla, tipy, doporučení
Domácí masky přinesou více výhod a viditelných výsledků, pokud budete postupovat podle obecných doporučení:
Masky pro restaurováníPoškozené a oslabené vlasy by měly být prováděny alespoň jednou týdně, což doma je docela dosažitelné každý den volna nebo nejméně rušného všedního dne.
Může to být součást zvláštního relaxačního rituálu péče o sebe nebo prováděného souběžně s jinými činnostmi.Hlavní věc je vyzvednout „vaši“ skladbu a pravidelně ji používat.
Takové procedury trvají déle než salonové procedury, ale jejich nespornými výhodami jsou nízké náklady, možnost je kombinovat s domácími pracemi a dostupností kdykoli během dne.Pro mnoho dívek je také důležitá absolutní přirozenost složení, absence chemických přísad a poškození životního prostředí.
Užitečné video materiály o tom, jak doma vyrobit masku pro poškozené vlasy
Maska pro obnovení poškozených suchých vlasů:
Jak si vyrobit vlasovou masku doma:
Jednoduchá a účinná maska pro suché vlasy: