Léčba akné na obličeji.Kosmetika, antibiotika, vitamíny, hormony

Akné je zánětlivý proces na kůži obličeje, vyvolaný různými vnějšími nebo vnitřními faktory.Léky pro léčbu jsou vybírány v závislosti na formě a závažnosti akné.

Zánětlivé, nezánětlivé a po zánětlivé formy akné

Patologie je rozdělena do několikaformy a typy v závislosti na průběhu procesu a projevech.Nezánětlivá forma patologie se projevuje tvorbou komedonů - náplastí na kůži ve formě malých sférických forem naplněných sekrecemi mazových žláz.Průchod do papuly prakticky chybí nebo zcela chybí.

Fokusy se následně při rostoucím tlaku rozpadají do vnitřní tkáněkůže tvořící papuli.Milium (whiteheads) - drobné útvary na kůži způsobené nadměrnou sekrecí mazových žláz - také patří do skupiny nezánětlivých forem akné.

Při absenci včasné terapie se papuly vyvinou v uzavřenou formu zánětlivého jevu zvaného rosacea nebo rosacea.V průběhu času se v papule tvoří hnisavé masy - pustuly.Když se proces pohybuje hlouběji do pórů, tvoří se v místě pustulí komplikovaná forma akné, flegmatická akné.

Mezi typy zánětlivých forem akné patří zjizvující akné, keloid, fulminant.Při nesprávné léčbě akné nebo při absenci terapie se v místě zánětlivých ložisek objevují zánětlivé stopy (post-akné) ve formě červených nebo světle růžových mikro-jizev.

Akné lze klasifikovat podle věku

Akné se může vyskytovat v jakémkoli věku, bez ohledu na pohlaví.

Patologie je rozdělena do 2 kategorií - mladistvé akné a věk.1. typ - acne vulgaris.Vyskytuje se v dospívání a mládí.Většinou postihuje mužskou část populace.Charakteristickým rysem je vývoj na pozadí akné seborrhea.

Klasifikace:

 • Papuly. Miniaturní uzlíky s červeným nádechem.Purulentní obsah chybí.Takový druh se vyvíjí po dobu 12 dnů, poté zmizí a zanechává malé stopy, které nakonec zmizí a zmizí.
 • Pustuly.Husté shluky, v jejichž středu jsou koule s hnisavým obsahem.Tvoří se samostatně nebo když infekce vstoupí do papulek.Postupem času se utahují a zanechávají namodralé skvrny.
 • Abscesivní akné. Vytvořeno otevřením pustul.Na místě propuknutí zůstávají mikrotrubičky.Většina se vyvíjí u lidí náchylných k dermatózám.
 • Flegmonous acne. Ploché útvary na povrchu kůže se zřetelnými příznaky hyperémie a otoky.

Druhý typ (související s věkem).Říká se tomu akné adultorum.Nejčastěji pozorováno u lidí od 40 let.

Klasifikace:

 • Pozdní akné. Vyrážky jsou charakteristické pro ženskou polovinu populace.Vznikají před nástupem menstruace, na konci cyklu procházejí samostatně.Mohou signalizovat vnitřní sexuální problémy.
 • Sférické. Spousta hromádek cystických černých teček, na jejichž místě po otevření zůstávají četné jizvy a mikrosvěty.Tento proces se ve velké většině případů vyvíjí u mužů náchylných k seborrhea.
 • Pyodermatitida. Comedones chybí ve vývoji akné.Formace se navzájem slučují.Procesy regenerace mohou být zpožděny a trvat nejméně rok.
 • Anabolické akné. Vyvíjí se na pozadí užívání anabolických kortikosteroidů.

Specialista na kosmetologii nebo dermatologii může určit konkrétní typ patologie vizuálním vyšetřením.

Druhy ošetření vv závislosti na typu akné na tváři

Ošetření akné na tváři, drogy a jiné metody expozice se volí individuálně v závislosti na formě a stupni zanedbávání akné.

Je možné několika způsoby:

 • Drogová terapie. Indikováno pro mírné až střední léze.Léky jsou účinné v boji proti komedonům, papulám, pustulím, flegmatické akné.Jako látky se předepisují makrolidy a tetracykliny pro orální podání.Léky potlačují životně důležitou aktivitu patogenní flóry a přispívají k úlevě od zánětlivých procesů.Pro obnovení hormonálního pozadí se předepisují perorální antikoncepční prostředky na bázi estrogenů a gestagenů.Vitaminový komplex (vitamín A, B, C) pomáhá urychlit regeneraci pokožky.Mohou být také použita antibiotika.Tyto prostředky jsou však předepisovány pouze odborníkem, který bere v úvahu průběh nemoci a individuální vlastnosti lidského těla.
 • Aktuální přípravky. Používá se pro papuly, pustuly, flegmatické akné a také pomáhá vyrovnat se s komedony.Odstraňuje zánět a vysychá ložiska akné, kyseliny salicylové, masti zinku, produktů obsahujících benzylperoxid.V závažných případech mohou být potřebná lokální antibiotika - klindomycin, erytromycin.Účinek užívání těchto léků je pozorován po 1-3 měsících léčby.
 • Mechanické čištění, loupání. Použíttyto postupy mohou být pouze v přítomnosti nezánětlivého akné.Relace se provádějí ručně nebo pomocí speciálních zařízení (vakuové čištění).Chemické slupky na bázi ovocných kyselin jsou vysoce účinné.Nedoporučuje se používat tuto metodu, pokud jsou na kůži drobné jizvy.
 • Laserová expozice. Používá se pro zánětlivé formy akné.Účinné proti mikrozáření a stárnutí.
 • Fototerapie.

Některé postupy a léčebné metody mají kontraindikace, proto se před použitím doporučuje poradit se s odborníkem.

Akné je otevřené a uzavřené

Ošetření akné na obličeji, jehož přípravky jsou vybírány po stanovení přesné formy patologického procesu, se provádí za použití prostředků, jak místních, tak lokálních.a používání systému.Nejúčinnější jsou retinoidy - retinol acetát, Differin.

S vývojem tendence k zánětlivým procesům a infekcím jsou předepisována antiparazitická a fungicidní činidla - Zentel, Triplet.Mezi místní léčivé přípravky jsou velmi účinné pleťové vody na bázi bisabololu, dubové kůry, heřmánku lékárny, zinkové masti.

Smíšená forma - akné a akné

U smíšených typů se doporučuje provádět ozonovou terapii a pro místní ošetření postižené oblasti používat různé krémy.Práškové tablety trichopolea a levomycetinu (poměr 10: 2)musí být smíchán s tinkturou měsíčku.Naneste až do úplného vytvrzení.

Mezi gely se doporučuje používat Skinoren, Baziron, Dermazin.Masti - zinek, síra, salicylová.Pokud je demodex poražen, může být nezbytná celá řada opatření, včetně dietní výživy a úpravy psychoemotivního pozadí.

Pouze pro akné

Pro akné jsou účinné přípravky na bázi lokální kyseliny salicylové - pleťové vody, chatrče, salicylová mast.Mohou být předepsány orální přípravky.Antibiotika obvykle nejsou předepisována.Schéma se vyvíjí v závislosti na důvodu.V případě poruchy hormonálního systému lze použít steroidní látky.

Cystické a uzlové formy

Hlavní lék na léze cystické nebo uzlové formy akné je benzoylperoxid.Tento nástroj lze použít v jakékoli z dostupných forem.

Léčba akné tváří v tvář nedotčeným nebo nodulárním formám vyrážky může být prováděna za použití zvláštního léčiva - isotretinoinu.Pro systémové použití se používají injekční roztoky kortikosteroidů.

Nejúčinnější léky v kosmetologii pro léčbu akné

V závislosti na formě a závažnosti akné jsou vybírána určitá léčiva.

Jmenování léku by měl provádět pouze specialista, protože nesprávně zvolená metoda léčby může způsobit komplikace a pouze zvýší projevy akné.

Hormony

Steroidní léčiva jsou předepisována pouze u těžkých forem doprovázených infekčními nebo zánětlivými procesy. V jiných případech se hormonální terapie externími prostředky na obličeji neprovádí z důvodu rozvoje vedlejších účinků nebo tzv. Abstinenčního syndromu.

Seznam opravných prostředků:

 • Advantan. Vyráběno jako mast.Léčivou látkou je methylprednisalon.Bojuje se zánětem, působí antihistaminicky a eliminuje otoky.Může být použit u dospělých i dětí.Nástroj se aplikuje na postižené oblasti 1krát klepáním.Délka léčby není delší než 10-12 týdnů.Je kontraindikován v případě akné, komedonů.Může být použit bodově v místech zánětu nebo infekce přesně podle svědectví lékaře.Náklady na 300-400 rublů.
 • Akriderm. K dispozici ve formě masti pro vnější použití.Má protizánětlivý a antipruritický účinek, účinný při alergické dermatitidě.Používá se lokálně 1krát denně.Lék je kontraindikován v nezánětlivé formě vyrážky na akné, černé skvrny, komedony.

V případě kontraindikací jsou předepisovány látky bez kortikosteroidů.

Antibiotika

Léčba akné na obličeji, léčiv, která jsou předepisována přísně ošetřujícím dermatologem, může být prováděna pomocí antibakteriálních látek.Největší terapeutický účinek je u topických přípravků.

Mezi nejúčinnější se rozlišuje několik podobných forem:

 • Synthomycinová mast. Výrobek obsahuje ricinový olej a antibiotický syntetomycin.Je předepsán na akné a je doprovázen bakteriální infekcí.Eliminuje zánětlivé reakce, inhibuje životně důležitou aktivitu patogenní mikroflóry.Na obličeji nepoužívají bod déle než 5-7 dní.
 • doxycyklin. K dispozici ve formě tobolek pro perorální podání.Léčivou látkou je doxycyklin.Účinné při akné erupcí různých forem.Přiřaďte 0,5 tablety 1krát denně.Trvání léčby je od 6 do 14 týdnů.Kontraindikováno během těhotenství i dětí mladších 12 let.Cena - 50–70 rublů.

Pokud není výsledek, přestaňte produkt používat a vyhledejte lékaře.

Krémy

Tento typ léčiva je vybrán individuálně pro mírnou až střední závažnost lézí akné.

Příprava:

 • Boro-plus. Krém bojuje s různými bakteriálními a zánětlivými procesy.Regeneruje poškozené oblasti, zklidňuje podráždění.U lidí se zvýšenou mastnou pokožkou musí být krém používán s velkou péčí.Naneste na obličej 2krát denně.Může být použit v dětství a během těhotenství.Průběh terapie spočívá v úplném vymizení všech projevů.
 • Zenerit. Výrobek obsahuje octan zinečnatý a erytromycin, antibiotikum ze skupiny makrolidů.spektrum akcí.Lék má výrazný komedogenní účinek.Dezinfikuje, zmírňuje podráždění, eliminuje zánětlivé reakce.Dovoleno používat v dětství.Naneste na předem očištěnou pokožku 1-2krát denně.Terapie by neměla přesáhnout 2 týdny.

Před použitím krémů obsahujících antibiotikum se doporučuje poradit se s kosmetologem nebo dermatologem.

Vitaminy

Vitaminové komplexy pro aknéjsou předepsány k obnovení imunitního systému a nasycení těla užitečnými prvky:

 • Vitamin Amá regenerační účinek, léčí poškozené oblasti.Může být použit interně i pro lokální ošetření problémové pleti.
 • Vitamin Eje předepisován v kombinaci s vitamínem A. Patří do skupiny retinoidů, podílí se na procesech regenerace kůže a vykazuje antioxidační účinek.Odstraňuje zánět a zmírňuje otoky.Používá se při komplexní léčbě ve formě tablet - Aevit.
 • Vitamin Cmá výrazný protizánětlivý účinek.Používá se pro různé formy akné.Bojuje s infekcemi a viry.

Masti

Jedním z nejúčinnějších prostředků pro vnější použití je retinoická mast. Je předepsán pro cysticko-uzlové formy akné a také při léčbě rosacey.Při aplikaci způsobuje mírné podráždění nebo pálení.Použít na postiženéregion 1-2krát denně.Léčivo je kontraindikováno v případě alergických reakcí na kůži.

Roaccutane.Silný lék založený na retinoidech.Předepisuje ho ošetřující specialista na závažné a komplexní formy akné.Má mnoho vedlejších účinků.Není předepisován v přítomnosti alergií.Aplikujte 1-2krát denně.Průběh léčby závisí na závažnosti.

Prostředky s odmašťovacím účinkem

domácí mluvčí, infuze a pleťové vody pomáhají snižovat nadměrnou produkci mazových žláz, což vám umožňuje zúžit póry a vyschnout stávající vyrážky.

Kyselina salicylová.Nanáší se místně vatovým tamponem.Aplikujte bodově na každý var 1 - 2krát denně.Nástroj pomáhá redukovat zánět, vysušovat a dezinfikovat postiženou oblast.Infuze může způsobit krátkodobé pálení.Naneste velmi opatrně, protože tinktura může vést k popáleninám.

Tinktura z měsíčku.Zmírňuje zánět, bojuje s infekcemi, suší, pomáhá redukovat mastnou pleť.Nanáší se bodově vatovým tamponem nebo hůlkou 1-2x denně.

Kosmetika​​

Ošetření akné na obličeji, které lze považovat za kosmetický přípravek, by mělo být provedeno po konzultaci s kosmetologem.

Antibakteriální pěna je vícekomponentní kosmetický přípravek pro problémovou pleť ze série „Farmaceutická kosmetika Mrtvého moře“.Účinné pro akné, černé tečky, komedony.Složení zahrnuje zinek,aloe vera, výtažky ze šalvěje, heřmánku, měsíčku a více než 20 užitečných minerálů.Jako preventivní opatření lze použít mastnou pokožku, vysušovat.

Janssen Cosmetics je přírodní produkt založený na kvasinkových složkách z Německa.Má protizánětlivé a imunokorekční účinky.Eliminuje mastný lesk, reguluje mazové žlázy.Používá se pro různé formy akné.Cena - od 2 000 do 2 400 rublů.pro nástroj.

Antiandrogeny

Při akné způsobené hormonálními změnami se často používají antiandrogenní drogy.

Diane-35 je kombinovaná hormonální antikoncepce na bázi estrogenu.Účinně při léčbě akné zabraňuje tvorbě nového akné.Kontraindikováno během těhotenství a kojení.Vezměte 1 tobolku denně, počínaje 1. a končící 25. dnem menstruace.Schéma je vyvinuta specialistou na základě patologie.

Janine je antikoncepční látka, která patří do skupiny gestagenních a estrogenních léčiv.Potlačuje nadměrnou produkci mužských pohlavních hormonů a vyvolává rozvoj akné.Má několik kontraindikací, je nutná povinná konzultace.Standardní aplikace: 1 tableta 1krát denně po dobu 3 týdnů.

Specifická imunoterapie

Imunoterapie je předepsána, když klinické projevy akné a imunitního systému fungují.Oslabená ochrannátělesné funkce mohou ovlivnit růst bakterií, které vyvolávají nemoc.

Nedostatečné fungování imunitního systému může také způsobit vývoj onemocnění.K léčbě akné a akné na obličeji se často používají léky patřící do skupiny cytokinů nebo cytomedinů.

Video o léčbě akné po 30 letech

Jak zacházet s akné dospělých: