Kundaliní jóga: co to je, lekce pro začátečníky s Mayou Fiennes, Alexejem Merkulovem

Jméno Kundaliní pochází ze sanskrtského slova „had, stočený“.Kundaliní jóga tvrdí, že každý člověk má spirálově nabitý zdroj energie držený kolem základny své páteře.To je takový trend v józe, jehož následovníci mohou tuto energii extrahovat a nasměrovat ji do svého těla a mysli prostřednictvím čaker a kanálů prány.

Co je to Kundaliní jóga.Terminologie pro začátečníky

Tato forma jógy se nazývá „Jóga uvědomění“, protože poskytujeholistická praxe, která pomáhá probudit něčí kreativitu.Rozvíjí velkou mentální čistotu.

Postoje a praktiky jógy, výživy a meditace společně dávají pocit štěstí, zdraví a prosperity.Pravidelná praxe odemkne spojení člověka se světem a harmonii uvnitř.Třídy umožňují studentovi identifikovat staré vzorce a návyky, které mu již neslouží, a nahradit je novými pozitivními vlastnostmi.

Kundaliní jóga, jak prokázaly tisíce let praxe, je taková harmonická struktura, která používá asana, dýchání, mantru a mudru ke zvýšení vyšších stavů vědomí.

Kundalini jóga poskytuje kompletní revizi všech 10 tělních systémů.

Cvičení posiluje nervový systém, vyrovnává endokrinní systém a stimuluje energii Kundaliní, probouzí vaše vlastní zvýšené vědomí a dává vám větší zážitek z radosti a životní energie.

Kundalini jóga je směr jógy, který je přístupný začátečníkům.Není potřeba žádné speciální vybavení.Stačí si jen obléknout volné oblečení a kravatě dlouhé vlasy, které mohou rušit.

Seznam obecných pojmů, které byste měli vědět při zahájení studia kundaliní jógy:

  1. Jóga Patanjali. Systém starověkého filozofa Patanjali, vytvořený na základě údajů o józe shromážděných v té době (v blízkosti začátku nové éry).Je uznávána všemi autoritami jógy.
  2. The Adi Mantra. Ong NamoGuru Dev Namo: „Naladím se na kreativní energii vesmíru a otevřu se zářivé moudrosti, která mě vede od tmy ke světlu.“Tato mantra otevírá každodenní činnosti.
  3. Apana. Eliminující sílu těla.Například k odstranění toxinů potřebujete silný apana.
  4. Asana. Stabilní a pohodlné držení těla.
  5. Bhanda. Bhanda - úmyslné svalové kontrakce k přesměrování toku energie v těle.Tyto metody urychlují rychlost energie Kundaliní.
  6. Čakry. Energetická centra.Ovlivňují vnímání, pocity a rozhodnutí.
  7. Gyan mudra (místo poznání). Musíte se dotknout špičky palce špičkou ukazováčku.Tato mudra stimuluje znalosti, moudrost a schopnost počítat.
  8. Kriya (akce). Kriya v józe je posloupnost postojů, dechu a zvuku, které se spojují, aby se dosáhlo určitého stavu.
  9. Píseň požehnání slunci (Long Time Sun). Kundalini jóga používá tuto píseň k uzavření každé třídy.Lze ji zpívat nebo číst (recitovat) jako pozitivní prohlášení, které přináší požehnání všem."Nechte na vás svítit slunce po dlouhou dobu, obklopuje vás veškerá láska a čisté světlo uvnitř vás řídí vaší cestou."
  10. Mantra. Mantras jsou vzorce, které mění vzorce chemie mysli a mozku.Mantry, které se používají v kundalinských jógách, zvyšují nebo mění vědomí prostřednictvím jejich významu a rytmického opakování.
  11. Meditace. Meditace je proces překonávání spontánních vln myšlenek,stav vnitřní koncentrace, sebeuvědomění pro dosažení duchovního vhledu.
  12. Mudra. Mudra je poloha rukou, která řídí tok energie a reflexů v mozku.
  13. Prana. Prana je životní síla, která proniká do každého atomu těla a vesmíru.
  14. Pranayam. Pranayama je věda o dýchacích technikách, které řídí pohyb prány v těle.
  15. Sadhana. Sadhana je každodenní duchovní praxe, jejímž cílem je otestovat a realizovat vaše „já“, ovládnout mysl a zmírnit dominanci ega nad návyky, emocemi a myšlenkami.
  16. Sat Nam. Sat znamená true, Nam znamená name.Mé jméno je pravda.Pravda je moje osobnost.Tato mantra se opakuje třikrát, aby se připravila na konec třídy.
  17. Suhasana. Suhasana je pohodlná poloha při sezení, která se podobá poloze lotosu, ale nevyžaduje zvláštní flexibilitu.
  Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Laserové odstranění chloupků na obličeji a těle - jak se provádí, účinnost, fotografie před a po kontraindikacích.

  Rozdíl od ostatních metod, rysů

  Kundaliní jóga je takový směr jógy, jehož hlavní podstatou je „neviditelný bod extrémní síly a energie umístěný nazákladna páteře v lidském těle. “

  Umění probuzení této „kundalinské energie“ vytváří stav, ve kterém se člověk cítí zevnitř mimořádně a jedinečně, jako by se proměnil v kreativnější, inteligentnější a velmi silnější verzi sebe sama.

  Vytvořeno před 2,5 tisíci lety, Rigveda (sbírka znalostí indické kultury), říká, že před 10 tisíci lety již jóga existovala.Ve staré Indii byl způsob života takový, že každý člověk, který žil v pokročilém věku, odešel do hor nebo na jiná nepřístupná místa a věnoval se myšlenkám a školení mladých lidí, kteří se chtěli poučit ze svých životních zkušeností a moudrosti.

  To přitahovalo výuku různých filozofů, kteří na jejich základě vytvořili své vlastní metody.Všechny směry jógy jsou však spojeny jednou věcí: cvičením mysli a těla určitým způsobem lze dosáhnout nesrovnatelně vyšší úrovně vědomí.

  V současné době vědci rozlišují následující aspekty jógy:

  1. Raja jóga -dominance vědomí nad fyzickými, mentálními a duchovními principy člověka.Jde o vrchol jógy, který odhaluje plný potenciál jednotlivce pomocí soustředění pozornosti, sebepoznávání, odstranění podrážděných vnímaných osobou a dalších složitých triků.
  2. Bhakti jóga -nezajímá lásku k vyšším ideálům a obdiv ke všem věcem.
  3. Japa nebo Mantra jóga -získávají zlepšená tělesná nastavení zpěvem slabik a samohlásek.V praxi je stejný výsledek dán mentální reprodukcí těchto zvukových vibrací.
  4. Jnani jóga -nekonečné získávání a systematizace znalostí, které povedou k harmonii.
  5. Karma jóga -je aktivní činnost, která musí probíhat s plným nasazením aodpovědnost.Pouze to povede k úspěchům.
  6. Kriya Yoga -počáteční fáze jakéhokoli druhu jógy.Chcete-li začít zlepšovat, musíte odstranit špatné návyky, slabosti, negativní myšlenky.To by mělo být nahrazeno pozitivními vlastnostmi.
  7. Kundalini jóga -zlepšení a praktické využití možností, které jsou člověku vlastní.
  8. Laya Yoga- touha organicky zapadnout do systému vesmíru a naladit na přirozené frekvence lidí.Laya jóga léčí velké množství nemocí spojených s porušením biorytmů, od molekulární úrovně po biorytmy těla jako celku.
  9. Prana jóga -působení vitální energie na duchovní, mentální, emocionální a fyzické principy člověka.
  10. Tantra jóga -kultivace prostřednictvím probuzení, transformace a používání sexuální energie řízené vědomím.Tato praxe kombinuje mužské a ženské principy u člověka.
  11. Hatha jógazlepšuje tělo prostřednictvím správné výživy, čištění a hojení vody, dýchacích cest, ásan.Výsledkem je dokonalost mysli a ducha.

  Kundaliní jóga je kombinovaná výuka, která pokračuje v hatha józe přidáním meditace.Tato technika se vyznačuje rychlými výsledky.Stejných příležitostí, které se dosahují při cvičení jógy Hatha po dobu 20 let, může jóga Kundalini dosáhnout za 2 roky.Někteří studenti jsou již na prvním místělekce cítí fúze s kosmickou energií.

  Rysy kundalinské jógy:

  • používá všechny nástroje klasické jógy Patanjali;
  • Mantras jsou zpívány na začátku a na konci každé lekce;
  • většina cvičení je k dispozici bez přípravy;
  • Čas potřebný k dokončení jednoho cvičení se pohybuje od několika sekund do hodiny.Delší trvání některých cvičení dává větší účinek než v jiných metodách;
  • dýchací techniky jsou nanejvýš důležité;
  • nejlepší čas pro výuku je před východem slunce;
  • Do každého pohybu je utkáno určité dechové cvičení.

  Účelem kundalinské jógy je přenos energie ze základny páteře přes čakry do 7. čakry na malé řece, kde se stane dirigentem pro energii a moudrost vesmíru.

  7 důvodů proč dělat kundaliní jógu

  Kundalinská jóga je učení, které pomůže těm, kteří chtějí hlubší pochopení Já.

  Studie Kundaliní jógy vede k těmto výsledkům:

  1. Řešení problémů. Není vždy možné vyhnout se problémům, ale jeden může být při jejich řešení účinnější.Studenti, kteří jsou méně emocionální a subjektivní, mění svůj pohled, mohou zvýšit své vědomí, aby přilákali řešení a účinně odolávali změnám, než aby byli bezmocní a vykreslili oběť.
  2. Čištění:Jóga čistí fyzické, mentální a emoční překážky a otevírá přístup k dalšímvysoké znalosti a vlastní vnitřní já každého člověka.Zdraví se znatelně zvyšuje a cítí se hojná energie.
  3. Čisté znalosti:s meditací přichází intuice - znalost a smysl toho, co je správné a lepší, a proto není třeba zvažovat výhody a nevýhody každé situace.
  4. Radostný život:život se stává klidným a veselým.Stoupenci Kundaliní jógy cítí péči Mistra a jsou nesmírně šťastní.Prostřednictvím Kundaliní jógy se navazují úzké vztahy se sebou samým.Tyto vztahy otevírají vztahy s ostatními na vyšší úrovni.
  5. Charakter:bylo dosaženo větší duševní jasnosti a koncentrace a je snazší jednat důsledně, aby bylo dosaženo cíle, být pravdivými, čestnými a čestnými lidmi.
  6. Kontrola:studenti získávají větší kontrolu nad svým životem.A potřebují méně kontroly, protože jsou v procesu objevování a přijímání života a cítí se bezpečnější a důvěryhodnější.
  7. Komunita:studenti se stávají součástí komunity jógy v Kundaliní, kde se každý navzájem podporuje, rozvíjí a sdílí své úspěchy.Pocit části této komunity přináší tolik radosti.

  Indikace pro třídy

  Kundaliní jóga bude těžit:

  • , s nadváhou;
  • pro problémy s klouby a vazy;
  • v případě potřeby zotavení z nemoci a zranění;

   KundaliníJóga bude užitečná pro mladé i staré lidi.
   ​​

  • pro neurologická onemocnění;
  • v případě problémů se zažívacím traktem;
  • pro onemocnění dýchacích cest;
  • , pokud se chcete po porodu zotavit rychleji;
  • starší;
  • pro urologické problémy;
  • v rozporu s funkcí porodu.

  Kundaliní jóga je určena:

  • lidem, kteří se chtějí zbavit strachu a nepochopení situace;
  • ti, kteří se chtějí úspěšně integrovat do rytmu moderního života;
  • lidé, kteří se místo nespokojenosti a stresu snaží zažít radost a štěstí.
   • Kontraindikace

    Pro praxi existují absolutní kontraindikace:

    • zlomeniny a zranění;
    • infekční choroby;
    • akutní stavy různých chorob;
    • vysoká teplota.

    Doporučuje se zdržet se cvičení:

    • s těžkým fyzickým přepracováním;
    • během menstruace;
    • po užití prášky na spaní;
    • po podchlazení nebo přehřátí těla;
    • po jídle;
    • ihned po koupeli nebo sauně.

    Druhy manter

    Kundaliní jógové mantry jsou texty, které jsou zpívány, čteny nebo recitovány zpěvem na začátku a na konci každé lekce.A také během meditací.Jóga používá specifický zvuk, frázi nebo prohlášení jako ohnisko.

    Slovo mantra pochází z „člověka“, což znamená „myslet“ a „tra“, cožzahrnuje „pomoc“.Proto je mantra nástrojem myšlení.Úvodní a závěrečné mantry jsou podrobněji prozkoumány.

    Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Ranní cvičení pro osoby starší 40 let, 50. Cvičení gymnastiky na hubnutí, videonávody.

ADI MANTRA

Toto je první mantru, kterou se nováčci seznámí.Vytváří náladu nutnou pro třídy.Správná výslovnost každého zvuku je nanejvýš důležitá.Nemělo by se zapomenout, že mantry byly vytvořeny v sanskrtu.Proto je velmi důležité řídit pohyby rtů a jazyka.Kromě učitele videa na YouTube mohou zvukové nahrávky na webových stránkách pomoci naučit se mantru.

Fráze „ONG NAMO GURU DEV NAMO“ se vyslovuje zpíváním, třikrát dlouhou.

„NAM“ znamená uctivý pozdrav a připravenost podřídit se vyšším silám a pokynům našeho gurua.

Pravidelné opakování mantry vytváří energetickou obranu proti všem negativním, které mohou proniknout do našeho vědomí zvenčí.ONG NAMO zosobňuje potřebu pomoci vyšších sil.

Slabika „VIRGO“ definuje božský princip a má hluboký posvátný význam.Druhá slabika „NAMO“ znovu zdůrazňuje úctu k vyšším silám a ochotu vyrovnat se s řádem univerzální mysli.Symbolizuje žádost, která vám umožní připojit se k tvůrčí energii vesmíru, abyste se mohli učit zákony vesmíru.

MANTRA SAT NAM

Toto je poslední mantra jógy kundaliní, která pomáhá hladce vrátit se do reality.Zní to stejně, jak se nazývá: „SAT USA“. První slabika musí být vytažena jako píseň: „N-A-A-A-A-A-A-A-A-A-A-A-A-T NAM“ .„Jsem pravda“ je doslovný překlad.

Student opakuje tuto mantru a postupně začne přijímat sebe a strukturu světa kolem sebe.Odmítá sebekopání a uznává, že člověk je nedílnou a neoddělitelnou součástí všeho.Mantra je vyslovována třikrát.Pokud si vzpomeneme na biblické: „Na začátku bylo slovo“, porozumění významu mantras se zvýší.

Hlavní mudry

Pozice rukou nebo mudras slouží k vytvoření rovnováhy v určitých tělesných systémech.V této sadě mudras jsou prsty prstů spojeny v sérii palcem.

Prsty prstů odpovídají 5 prvkům:

 • oheň (palec);
 • vzduch (ukazováček);
 • ether (prostředníček);
 • Země (prsten prstenu);
 • voda (malý prst).

Každá pozice rukou má svou specifickou specifickou sílu:

 1. Gyan Mudra. Souvislost s hroty palce a ukazováčku.Ostatní prsty jsou narovnány a uvolněny.Gyan-mudra přináší moudrost a zvyšuje koncentraci.Spojení se vzduchovým prvkem zlepšuje schopnost myšlení a paměti.
 2. Shuni Mudra. Spojení nad palcem a prostředním prstem.Shuni-mudra podporuje trpělivost.Tato mudra pomáhá přijímat, co je.Spojení s éterem přivádí člověka do kontaktu se světovou energií a prostorem.
 3. Prithvi Mudra. Společně palcem a prstenem prstu.Prithvi-mudra stabilizuje energii a vytváří pocit stability a sebevědomí prostřednictvím komunikace s pozemským prvkem.
 4. Buddhi Mudra. Dotýkají se špičky palce a malého prstu.Zbývající prsty jsou narovnány bez napětí.Budhi-mudra přináší kontakt s vnitřním poznáním, vlastní intuicí.Spojením s vodním prvkem tato mudra podporuje komunikaci.

Existují různé způsoby, jak tuto sadu mudrů udělat.Rychlý způsob: zkombinujte si prsty jeden po druhém a přejděte z ukazováčku k malíčku.Potom znovu přejděte na ukazováček a opakujte.Dalším způsobem je provedení stejných akcí v opačném pořadí.Pokud máte více času, musíte si odpočinout, počínaje Gyan-mudrou.

Zavřete oči a zaostřete na měkký dotyk prstů, musíte udržet tuto polohu, dokud je pocit potěšení.Poté přejděte na další prst a opakujte cvičení.

Musíte se ujistit, že vaše ruce a dlaně jsou uvolněné. V jógě kundaliní se používá více než 30 mudrů. I na obrazech indických bohů je možné pozorovat tento zvláštní symbolismus.

Technika dýchání

Specifická dechová cvičení mohou pomoci zvýšit neaktivní Kundaliní.Dýchání je obvykle nevědomá činnost.Člověk nemyslí na správnou techniku ​​nebo kvalitu svého dýchání - pouze se to děje podle jeho uvážení.Yogis používají speciální aktivační nebo relaxačnícvičení, která probudí spící energii Kundaliní.

Alternativní dýchání nosní dírky

Alternativní technika nosní dírky je jedním z hlavních dechových cvičení používaných v Kundaliní jógě.Je důležité zvládnout tuto techniku ​​před přechodem na pokročilejší cvičení.

Technika:

 1. Je nutné sedět na podlaze v pohodlné poloze, zkřížené nohy, zavřít oči.
 2. Je třeba sevřít pravou nosní dírku palcem pravé ruky a pomalu vdechnout levou nosní dírku.
 3. Na okamžik by měl člověk zadržet dech a pustit pravou nosní dírku.
 4. Pravým ukazováčkem dále zavřete levou nosní dírku.
 5. Vydechněte úplně z pravé nosní dírky.

Tento cyklus by měl pokračovat po dobu 30 minut.

Dlaň této ruky musí být v obličeji.

Breath of Fire

Breath of Fire je komplexní technika rychlého a silného dýchání.

Technika:

 1. Je nutné sedět v pohodlné poloze.
 2. Lekce začíná několika hlubokými dechy.
 3. Po dalším nádechu musíte vydechnout z nosu a vytlačit veškerý vzduch z plic a vytlačit svaly břicha.Mělo by to být rychlé a silné hnutí.
 4. Dále okamžitě dýchejte nosem a nechte vzduch libovolně vracet do plic.

Pokračujte v tomto cvičení, uzavřete břicho, abyste odstranili veškerý vzduch z plic a rychle vdechněte, abyste rozšířili plíce.Cílem je dva až tři dechy za sekundu.

Dlouhé hluboké dýchání

Dlouhé hluboké dýchání je pomalé, uklidňující cvičení, které může pomoci aktivovat čakru třetího oka umístěnou ve středu čela a korunní čakru na temeni hlavy, pokud můžete dýchat dostatečně pomalu.Chcete-li cvičit toto zdánlivě jednoduché cvičení, musíte sedět v pohodlné poloze.

Technika:

 • je nutné položit špičku jazyka na horní obloze;
 • inhalovat co nejpomaleji nosem s otevřenými ústy;
 • je třeba se zaměřit na vyplnění břicha, potom bránice, pak hrudníku vzduchem;
 • se na chvíli zastaví a poté vydechněte co nejpomaleji z nosu;
 • se zaměřují na uvolňování veškerého vzduchu z hrudníku, poté bránice, poté břicha;
 • je třeba usilovat o méně než 4 výdechy za minutu.

Pranayama dává příležitost změnit energetické režimy vašeho těla v závislosti na momentálních požadavcích a je také nástrojem ovlivňující mysl.

Fáze tříd

V ideálním případě Kundalini jóga doporučuje věnovat kultivaci alespoň 2 hodiny každý den až do úsvitu.

Začátek lekce: zpívající mantry

Abychom získali přístup k výukovému kanálu a naladili se na přijímání pokynů duchovního Mistra (Guru), je melodicky přednesena nebo zpívána zvláštní mantru Ong Namo Guru Dev.Namo.Opakování jedním dechem by měla být stejná.Slabika dayv zní lépe než ostatní.

Podvliv jeho vibrací mění nastavení nervového systému. Provedeno třikrát. Zaměřuje se na střed čela.

Trojité provedení starodávné mantry Ad Guru Namo potvrzuje připravenost vnímat informace.

„Ad Gure Name - otevírám svou moudrost,

Djugat Gure Name - moje věčná moudrost,

Sat Gure Name - otevřená moudrost,

Jméno Siri Guru Deve - otevírám se s velkou zářící moudrostí. “

Kriya

Kriya je naplnění, akce, úsilí.Jedná se o komplexy ásanů syntetizovaných dýchacími technikami, provedením manter nebo vlastními návrhy.Podle definice zahrnuje kriya dosažení cíle, dosažení plánovaného výsledku.

Pro rekreační účely je možné najít kriyas:

 • posilující imunitu;
 • eliminace trávicích problémů;
 • zvyšující vitalitu;
 • zlepšující fungování jakéhokoli systému těla.

Kriyas rozvíjí schopnost soustředění a připravuje cestu k meditaci.Každá praxe Kriya pracuje na vytvoření toku energie.Je důležité dodržovat přesné provedení komplexů.V případě potřeby je možné zkrátit dobu trvání pozice.Na konci je nutná hluboká relaxace.

Shavasana

Shavasana - „mrtvola“ nebo „mrtvá pozice“.Jejím cílem je úplné uvolnění těla a vyloučení myšlenek.Musíte však zůstat vzhůru.
Vyžaduje leženízpět, spojovací ponožky a podpatky.

Ramena jsou natažena podél těla, přitlačena k němu, pohled je nasměrován nahoru.Školení Shavasana má 3 etapy.

První fáze

Je třeba zavřít oči.Chcete-li rozlišit mezi stresovaným a uvolněným tělem, několikrát se vší silou musíte napnout všechny svaly a uvolnit je.Se zkušeností to bude stačit udělat jednou, a pak potřeba takové akce úplně zmizí.

Technika:

 1. Relaxace začíná od prstů na nohou a pohybuje se nahoru po celém těle.
 2. Musíme si říci, že se jedná o hotový úspěch: "Palec mé pravé nohy je uvolněný."Takže jděte na všechny prsty.Dále: „Svaly pravé nohy jsou uvolněné.Svaly pravé dolní končetiny jsou uvolněné.Svaly pravého stehna jsou uvolněné.Dobrá noha se uvolnila. “
 3. To samé by se mělo opakovat s levou nohou.
 4. Dále přejděte podrobně k prstům pravé ruky.Leví lidé by měli začít prsty levé ruky.Opakujte to vše analogicky se seberealizací relaxace nohou.
 5. Potom - střídavě uvolněte hýždě, svaly dolní části zad, lopatky, celé záda, břicho, hrudník, ramena, paže a nohy.
 6. Při pohledu mysli musíte jít po krku, bradě, ústech, nosních křídlech, očích, uvolnit si čelo, korunu, šíje, uši.Nezapomeňte mluvit v mysli, jak je uvedeno výše.
 7. Je třeba vše mentálně opakovat, počínaje prsty.Dále je třeba uvolnit vnitřní orgány pánve, dutiny břišní, hrudní kosti, kolem krku, míchy a mozku, nervů,vychází z nich.

Pokud se vám podaří relaxovat, budete se cítit v končetinách v důsledku rozšíření krevních cév.Při zvládnutí zákroku stačí říct: „Moje nohy, paži jsou uvolněné, svaly předních a zadních povrchů kufru, krku.Hlava uvolněná. “Poté projděte vnitřní orgány ve stejném pořadí zdola nahoru.

Na konci této fáze je nutné soustředit se na vnitřní oblast hrudní kosti, na srdce. Naučení se tomuto cvičení může trvat 2 týdny nebo déle. Záleží na úsilí a duševních kvalitách člověka.Po úplném zvládnutí první fáze můžete pokračovat do druhé.

Druhá fáze

Aniž bychom opustili dříve dosažený stav, je třeba si představit modrou bezednou jasnou oblohu.Chcete-li to zrychlit, doporučujeme vám pokusit se opakovat mentální reprodukci obrázku okamžitě po pozorování reálného nebe tolikrát, kolikrát je zapotřebí k získání této dovednosti.

Doba trvání tohoto cvičení je několik týdnů. Po dokončení se třídy zaměřují také na oblast srdce.Po dokonalém zvládnutí všeho pokračujeme ve studiu třetí fáze.

Třetí etapa

Představte si jasnou modrou oblohu, během letícího letu musíte zažít pocit beztíže.Spojení s fyzickým tělem by mělo zmizet.Při zlepšování dovedností můžete vidět pod sebou pozemskou krajinu.Je vhodné být v tomto stavu po dobu 5 minut.a další.Soustředit sespoléhá na oblast srdce.

Potom musíte pomalu vdechnout, pomalu zvedněte ruce a potěšte se potěšením celým tělem.Pomalu musíte zvednout horní část těla, otevřete oči.Orientovaný ve skutečnosti, můžete vstát.Dýchání ve všech stádiích je nosem zdarma.

Každá z etap trvá 5–10 minut v závislosti na schopnostech, dostupnosti času a cílů. Osoba v této poloze zcela spočívá.

Zbavuje se:

 • chronického stresu;
 • nervozita;
 • komplexů.

Shavasana je užitečná při nespavosti a hypertenzi.

Meditace

Třetí fází provádění shavasany popsané výše je meditace.Slovo „meditace“ znamená meditovat, přemýšlet nebo uvažovat.Bez dovednosti soustředění je přechod k meditaci jako poslední, ale jeden krok na cestě k osvícení nemožný.

Schopnost soustředit se umožňuje izolovat konkrétní objekt od prostředí, určit jeho charakteristické vlastnosti a seznámit se s ním.Tento objekt však zůstává oddělený od lidské bytosti.Stav meditace nastane, když se mysl dokáže identifikovat s pozorovaným objektem (v popsaném případě ve 3. fázi savasany - s ptákem).

K vyvolání meditativního stavu je nutné zvolit předmět koncentrace vědomí.Oči mohou být uzavřeny podle přání.

Rozptýlené, spontánní myšlenky lze odříznout:

 • vyslovují v mysli vzorce auto-doporučení;
 • nahlas zpívá mantru nebo smysluplný text;
 • představující si obraz;
 • zaostřování na objekt;
 • pozorováním respiračních cyklů nebo počítáním jejich počtu;
 • poslech tělesných pocitů;
 • sledující vývoj emocí.

Dále předmět upoutání pozornosti již nelze změnit.Z tohoto seznamu jsou nejjednodušší mantry.

Možnosti umístění těla:

 1. Sedí. Sedící pozice se běžně používají k meditaci.Suhasana je hlavní.Flexibilnější meditující si vybírají Padmasana (Lotus Position).Sedadlo v křesle také funguje.Nejdůležitější věcí je striktně vertikální a stabilní poloha páteře.Suhasana: nohy složené způsobem připomínajícím jejich umístění v lotosové pozici, ale dále od hýždí.To pomáhá udržovat přirozenou bederní křivku dolní části zad.Kneeling možný.Páteř je v přímé linii.Uspořádání paží, víček, respiračních pohybů je libovolné.
 2. Představeno chůzí. Je povoleno pohybovat se během meditace.Lidé, kteří jsou ujištěni chůzí, si mohou vybrat své oblíbené bezpečné místo pro procházky.Nejlepší je soustředit se na dýchání nebo rytmus chůze.Postupně byste se v tomto procesu měli rozpustit.
 3. Meditační postavení. Stojící nutí člověka vykonávat bdělost během meditace.K tomu by měly být nohy rozloženy o šířku ramen od sebe.Páteř odspodu k hornímu bodu je na stejné linii.Ruce jsou uvolněné.
 4. Ležící. Výše ​​bylaJe popsán proces meditace v lhavé poloze Shavasanu.Tato pozice může být pro začátečníky předčasná, protože je snadné v ní usnout bez učení.Ve stavu „beztížnosti“ vědomí dochází ke kvalitativním změnám ve fyzickém a psychologickém prostředí člověka.V tuto chvíli člověk, jak to bylo, najde v nekonečnu svůj původní obraz, který není zkreslen okolními podmínkami.Praktikující se zbaví komplexů, duchovně se osvobodí, zbaví se chorob způsobených stresem.Mnoho svědčí o tom, že v důsledku meditace přicházejí k rozhodnutím, která nemohli dlouho najít.Denní cvičení na stejném místě a ve stejnou hodinu pomohou rychleji vstoupit do tohoto stavu.

Ti, kteří jsou silně ovlivněni zvuky, pozitivními slovy, jako: „Dnes je dobrý den.Zítra bude den ještě lepší, “zopakoval mentálně, přinese jen výhodu.Možná zpěv starověkých manter.Možnosti jsou také použití zvukového záznamu zpěvu nebo poslechu relaxační hudby.

Jako předmět vizualizace si můžete vybrat tvář blízké osoby.Soustředění na pečlivou implementaci jakékoli dýchací techniky také rychle eliminuje cizí myšlenky.Je nutné se zbavit pocitů jakéhokoli nepohodlí v těle a vzrušujících myšlenek.

Pokud zaznamenáte negativní emoce nebo zvýšíte fyzické problémy, musíte změnit polohu těla (z chůze na sezení, ze sezení na stojící) nebo zkrátit dobu cvičení.

Absolvování tříd: zpívat mantry

Organickým zakončením třídy Kundalini jóga je provést speciální satmanovou mantru třikrát. Umožňuje hladce opustit atmosféru meditace a sebevědomě se vrátit do reality.Aby se upevnil pozitivní účinek každé praxe, zpívají píseň požehnání slunečnímu světlu.Další dobrou stránkou zpěvu je produkce hormonů štěstí (endorfiny).

Sada cvičení „Všechny čakry“ s Mayou Fiennes

„Cesta skrz 7 čaker“ - lekce jógy Kundalini s Mayou Fiennes.Zde je sedm jógových lekcí Kundalini, z nichž každá je pro větší pohodlí věnována jedné čakře.Proto můžete trénovat s Mayou v pohodlí vašeho domova.Těchto sedm online tříd se zaměřuje na odblokování čaker.

Kompletní sada energetických center v lidském těle:

 1. Čakra 1 (kořenová čakra) - odvaha - se nachází v perineu a v kostní kosti.
 2. Čakra 2 (posvátná čakra) - tvořivost - se nachází mezi pubis a pupkem.
 3. Čakra 3 (čakra Solar Plexus) - Vůle je v oblasti solárního plexu.
 4. Čakra 4 (srdeční čakra) - Láska je ve středu hrudníku.
 5. Čakra 5 (hrdlová čakra) - Pravda - v oblasti hrdla.
 6. Čakra 6 (čakra třetího oka) - moudrost - je mezi obočím.
 7. Chakra 7 (Chakra Crown) - Bliss - na temeni hlavy.

Maya Fiennes vytváří instruktážní videa, která lze snadno najít na internetu.Ujišťuje, že její komplex je velmi důležitý pro moderní život.

Jeho splněním se vzdávýsledek:

 • pocit radosti a plnosti života;
 • sebeúcta;
 • úcta k ostatním;
 • sebevědomí;
 • láska k druhým;
 • fyzické zdraví.

Mayin styl výuky odráží popis jednoho z jejích videí.

Technika:

 1. Sedí v Savasanu (dlaně v pozdravné poloze před hrudníkem), třením si dlaněmi, začne Maya cvičit zpívání Ong Namo Guru Dev mantra třikrát.Namo.Potom se zhluboka nadechněte a vydechněte.
 2. Provedení ásany při ležení na zádech je doprovázeno soustředěním na hluboké dýchání a klidnou melodii.Návrat na stránku „Savasana“.Hluboké dechy a výdechy, dokud se rytmus srdce nevrátí k normálu.Soustředění na vaše pocity.
 3. Dále je v této poloze třeba, aby se napůl ohnuté paže aktivně narovnávaly nahoru a dolů pod energickým, s vírou v měnící se sílu systému, zpíváním věty: „Já jsem kdo jsem.“Toto je zaměřeno na plné přijetí sebe samého.Provedeno s úsměvem a radostnými emocemi.Ve vědomí dochází ke změně vnímání vašeho obrazu.Nahrazení staré šablony tímto typem zábavné a spokojené osoby.Trvá 10 minut.440Výkon skladby s automatickým návrhem pokračuje stejně energicky.Mysl je očištěna od minulosti.Život otrávení emocí zmizí.

Na začátku každého týdne posílá Maya výživové tipy s některými svými oblíbenými zdravými a chutnými recepty a tipy, jak posílit imunitní systém a zlepšit metabolismus.

Komplex sAlexej Merkulov pro začátečníky

Komplex „Kundaliní jóga s Alexejem Merkulovem“ pro začátečníky zcela mění energii studentů.Lidé se zbavují nemocí, chudoby, strachu a nejistoty a stávají se aktivními, milujícími a úspěšnými občany. Kurz zahrnuje 35 lekcí videa, z nichž každá řeší konkrétní problém.

První lekce je věnována studiu nejdůležitějších pojmů jógy a demonstraci těchto konceptů v praxi.Alexei ve svých videích ukazuje, jak vede třídu, komunikuje se studenty.Alexey Merkulov založil také své vlastní centrum v Moskvě, kde osobně vyučuje.

Komplex pro pokročilé jogíny doma

Je možné zlepšit výsledky tříd, pokud pravidelně čtete duchovní literaturu a pokračujete v meditaci, dechových cvičeních a používání manter.Následující tabulka popisuje 12 hlavních pozic pro pokročilé úrovně.

Název pozice Technika Efekty
Kala Bhairavasana („Ničitel vesmíru“) Spoléhání se na dlani jedné ruky a na druhé straně chodidla, přímo rozšířené na stranu nohy.Opěrné rameno musí být svislé.Tělo je v úhlu 45 ° k podlaze.Druhá noha je hozena za hlavu, rovná druhá ruka je nahoře.Pozitivní účinek na zažívací systém, zbavuje obsedantních myšlenek.
Shavasana („Pose mrtvého muže“) Tělo je natažené zpět na zem a uvolněné.Dává pocit hluboké relaxace.Stabilizuje nervový systém.
Eka Hasta Vrikshasana („Strom“ s podstavcem na jedné paži) Vertikální důraz na přímé paži.Druhá ruka a nohy jsou rozprostřeny na stranu těla udržujícího rovnováhu.Posiluje svaly paží a zad, šlachy zápěstí.Přívod vody