Kryoterapie - indikace a kontraindikace v kosmetologii obličeje, vlasů, hubnutí, jak postup probíhá, výsledky, fotografie

Léčba za studena je známa již od starověku.Za zmínku stojí tradice zimního potápění v ledové díře, tření těla sněhem a nalití ledové vody na něj.Nejnovější technologie XXI století vám umožňují vytvářet analogie možností léčení těla, které prokázalo mnoho generací.

Tato oblast se označuje jako kryoterapie, která se projevuje jako ošetření chladem.Při léčbě krátkodobým ochlazováním je však třeba studovat, jaké indikace a kontraindikace existují v každém konkrétním případě.

Co je kryoterapie ]

Je třeba uplatnit podstatu moderního postupu prevence nebo léčby kůžeumělé chlazení pomocí speciálního vybavení.Pod vlivem nízké teploty se krevní cévy zpočátku prudce zúžily a poté rychle expandovaly.Díky této zvláštní „šokové terapii“ se v ošetřované oblasti aktivují fyziologické procesy.

​​

Na základě indikací a kontraindikací pro kryoterapii lékaři doporučují používat různé způsoby ovlivňování dermis (led, studený vzduch, kyslík, inertní plyn).

Provádění „studených“ postupů je v lékařské praxi běžné (terapie, chirurgie, neuropatologie, gastroenterologie, sportovní medicína atd.).Tato metoda není o nic méně oblíbená pro kosmetické účely.

Podle mnoha pacientů je metoda kryoterapie poměrně jednoduchá, relativně dostupná, téměř bezbolestná a má vysokou terapeutickou účinnost.

Jak na chlad působí na tělo

Zmrazením je možné dosáhnout nezbytného terapeutického účinku aktivací metabolismu, ničením patologických částí tkáně regenerací nových buněk a normalizováním svalového tónu.

Výsledkem zlepšené mikrocirkulace v kapilárách, čištění krevních cév szrychleným průtokem krve do vnitřních orgánů, je tendence těla přirozeně si udržovat teplo nezbytné pro tělo. Kromě toho krev nasycená živinami a kyslíkem stimuluje aktivitu imunitního a endokrinního systému, vylučování toxinů.

Účinek chladivzáleží na technice a způsobu jejich použití.Hovoříme o radikálním odmítnutí patologických tkání po jejich zničení, nebo pouze o šetrnějším způsobu ostrého zúžení /rozšíření krevních cév s následným zvýšením průtoku krve do ošetřované oblasti.

Rozhodnutí o tom, kdy je nutná kryoterapie, indikace a kontraindikacetýkající se jejího použití v každém jednotlivém případě, by mělo být dohodnuto s příslušnými odborníky.

Indikace pro kryoterapii:

 • léčba neurodermatitidy, dermatitidy, psoriázy, senilní keratózy;
 • použití při radikulitidě, revmatismu, revmatoidní polyartritidě, osteochondróze;
 • přítomnost primárních příznaků kožních změn souvisejících s věkem (vrásky, snížení dolní části obličeje /víček, otok, ochabnutí atd.);
 • bledost, letargie kůže, její anémie způsobená problémy s dodávkou krve;
 • celulitida;
 • zvětšení pórů kůže obličeje, jeho nadměrná mastnota;
 • akné (akné, akné, rosacea);
 • benigní novotvary (bradavice, papilomy, condylomy, krtci atd.);
 • hypertrofické jizvy, posttraumatické jizvy, také po chirurgickém zákroku;
 • nadváha;
 • plešatost (alopecie);
 • obecné posílení těla lidmi bez chronických onemocnění.

Kontraindikace při kryoterapii:

 • individuální chladná intolerance (alergie), odmítnutí této metody léčby;
 • infekční choroby v různých stádiíchvývoj (bronchitida, chřipka, faryngitida, angína, atd.);
 • kardiovaskulární dekompenzace („skoky“ v krevním tlaku, ischemii, srdečním infarktu, mrtvici atd.);
 • gynekologická onemocnění;
 • těhotenství a kojení;
 • horečka;
 • onkologické problémy;
 • nemoci dýchacího systému a zejména plic (tuberkulóza);
 • diatéza (hemoragická);
 • individuální duševní poruchy;
 • rosacea;
 • migréna;
 • epilepsie.

Spolu s tím odborníci nedoporučují kryoterapii mladistvým mladším 16 let a lidem ve věku po 60 letech.

Je důležité vzít v úvahu, že tento seznam není vyčerpávajícím popisem důvodů, proč lze kryoterapii použít. Indikace a kontraindikace by měly být stanoveny specializovanými odborníkyspolečně s vysoce kvalifikovanými kosmetology.

Aby se předešlo negativním důsledkům, musí být pacienti a klienti kosmetických salonů před zahájením kryoterapie podrobeni vyšetření, včetně krevních a močových testů, kardiogramu.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Kyselina hyaluronová v tabletách.Výhody, jak brát, recenze lékařů a účinnost.

Použití kryoterapie v kosmetologii

Odstranění příčin lékařské povahy, které brání provádění kosmetických procedur pomocí chladu, umožňuje využití jejích schopností ke zlepšení vzhledu kůže.

To se týká především čištění dermy od různýchdefekty, jeho předběžné ošetření před očištěním /loupáním /zvedáním, masáží, injekcí atd. Metody kryoterapie jsou velmi populární pro všeobecné omlazení pokožky celého těla, obličeje, vlasů, paží, nohou.

Konkrétnější doporučení týkající se individuálního použití kryoterapie v kosmetologii, její indikace a kontraindikace lze získat od odborníků.Rovněž je třeba mít na paměti, že musí sledovat pokrok a výsledky probíhajících postupů.

Kryoterapie obličeje

Existují 3 směry péče o pokožku pomocí nachlazení:

 1. Kryomasáž poskytuje vhodnéhardwarové nebo manuální manipulace, které jsou kombinovány s protizánětlivými analgetickými účinky nízké teploty kapalného dusíku.
 1. Kryoelektroforéza pomocí elektrických výbojů.
 2. Bodový účinek tekutého dusíku na problémové oblasti dermis.

Pro omlazení

Kromě místního ochlazování jednotlivých oblastí pokožky se široce používá všeobecná kryoterapie pro celé tělo.Ve skutečnosti je v obou případech dosaženo terapeutického i anti-aging účinku.Důvodem je příznivá reakce malých tepen na výkyvy teploty, saturace buněk kyslíkem a zrychlení buněčného metabolismu.To vše má pozitivní vliv na výživu pokožky a v důsledku toho i na její obnovu. Tyto procesy stimulují výživu a obnovu pokožky.integuments, liftingový efekt díky mobilizaci vnitřních zdrojů těla.

Obecná a místní kryoterapie, jejíž indikace a kontraindikace jsou uvedeny výše, pomáhají řešit mnoho problémů, lékařských i kosmetických.V tomto případě je nutné správně zvolit typ a léky, které pro ně byly použity.

Kryoterapie těla

Tento obecný fyzioterapeutický postup je zaměřen na činnost centrálního nervového systému, a nikoli na reakci krevních cév, jako u místní kryoterapie.Tento krátkodobý postup se provádí na zvláštním místě (kryobasin, kryokamer, kryosauna).

Zjevně se jedná o miniaturní analoga kontejnerů stejného jména.Na rozdíl od jejich „bratrů“ je však zde možné uzdravení, omlazení těla se projevuje chladem a ne teplým koupáním.

Taková zařízení jsou určena k chlazení celého těla s výjimkou hlavy a krku,zahříváním končetin palčáky, ponožkami, botami.Rovněž je povoleno spodní prádlo z přírodní textilie.

Kryomasáž

Tento postup se provádí dvěma způsoby:

 1. Použití aplikátoru s vatovým tamponem namočeným v kapalinědusík.
 2. Plnění pod tlakem paprsku tohoto odpařovacího média ze speciálního zařízení.

V obou případech se masáž provádí rychlými pohyby lokálně nebo ve směru linií kůže.Doba zpracování pro jednu zónu je až 15 sekund a celápostupy - ne více než 6 minut.

Kryomasáž, mnoho uživatelů, kosmetologů ve srovnání s peelingem, , protože se provádí účinek na receptory kůže, což zvyšuje svalový tonus.V důsledku toho je epiderma aktualizována na buněčné úrovni, její exfoliace.

Na rozdíl od loupání pomocí chemických látek se však kryomasáž provádí formou 5minutové masáže podél odpovídajících linií obličeje pomocí speciálního aplikátoru s tryskou využívající kapalný dusík.

Podle odborníků je krátké trvání kontaktu zcela bezpečné díky vytvoření „polštáře“ z tenkého vzduchu, který chrání pokožku před přímým kontaktem s tekutým dusíkem.Díky tomu je chladicí postup šetrnější k horním vrstvám kůže, aniž by došlo k zánětu.

Kryoterapie s kostkami ledu

Tento jednoduchý postup využívá speciálně upravené kostky ledu ze zmrazené, ekologicky dokonalé minerální vody nebo bylinných odvarů. Spolu s nachlazením je zde důležitým léčivým aspektem doplňování výživných složek olejů, ovoce a léčivých rostlin.

K přípravě kostek ledu je nutné mletou přidanou rostlinu, nalít 0,25 šálku vroucí vody, směs vyluhovat po dobu alespoň 1 hodiny, ochladit a nalít do forem pro chlazení.

Tyto polotovary mohou masírovat očištěnou pokožku obličeje až třikrát během týdne po parních lázních (3-5 minut).V takovém případě je třeba se vyhnout podchlazení pokožky, k čemuž se doporučuje použít mírně roztavené kostky zabalené do látky.

Na konci postupu se doporučuje provést kontrastní kompresi s navlhčenou horkou utěrkou a následně promýt studenou vodou.

Kryoterapie pro hubnutí

Možnost použít kryoterapii proti obezitě je potvrzena výsledky experimentálních studií.Svědčí o účinnosti metody v důsledku ztráty energie a její kompenzaci aktivním rozkladem tukových buněk nestabilních proti chladu.

Současně nízká teplota normalizuje metabolismus, který přispívá k dlouhodobému uchování hormonu v krvi a snižuje hlad (leptin).

Obdobný postup je zvláště příznivý pro místní použití (úprava jednotlivých zón).V tomto případě probíhá hladký proces hubnutí bez negativních důsledků pro celý organismus. Kromě odstraňování tělesného tuku pomáhá kryoterapie v boji proti celulitidě.

Pro léčbu celulitidy

Na úrovni domácnosti se tyto vnější změny kůže nazývají „pomerančová kůra“, „polštářky“, „kalhoty“, „oplatka podobná /kopcovitá“/hlízová kůže. “

Vzhled celulitidy je způsoben akutním zánětem podkožního tuku vyvolaným slabým tónem kůže a problémy s lymfatickým oběhem a krevním oběhem. To zase vede k nerovnoměrnostiukládání tuku, nedostatek vlhkosti v problémové oblasti. Celulitida je zvláště patrná na kyčlích, břiše, hýždích a pažích.

Kryoterapie je indikována k léčbě celulitidy a je kontraindikována, pokud existují plicní onemocnění, jako je bronchitida

Podle lékařů je příčinou vzniku celulitidy nazývána také liposcleróza, lipodystrofie.Mohou existovat mikroorganismy streptokoka, které přispívají k akutním zánětlivým procesům ve vlákně.Vědci se domnívají, že se jedná o druh reakce podkožního tuku na ženské pohlavní hormony (estrogeny).

Účinek extrémního nachlazení má v tomto případě dvojí účinek:

 1. Aktivace metabolismu, průtoku krve a odbourávání tuků.
 2. Zvyšování účinnosti dalších anticelulitidových programů (fyzioterapie, kurzy hubnutí, masti, krémy atd.).

Počet zákroků může být předepsán lékařem individuálně na základě indikací a kontraindikací, závažnosti celulitidy.

Nenechte si ujít nejoblíbenější nadpis:Plazmová zvedací tvář - co to je, jak se provádí, výsledky, fotografie před a po zákroku.

Kryoterapie pro vlasy

Tato metoda má pozitivní účinek na zlepšení krevního oběhu v hlavě, výživu kořenů a vlasových folikulů.Koneckonců, právě tyto procesy jsou často hlavní příčinou problémů s pokožkou hlavy.

Pomocí kryoterapie je možné provádět preventivní a léčebné postupypro účinný účinek proti takovým odchylkám, jako jsou:​​

 1. křehkost, suchost vlasů;
 2. plešatost;
 3. lupy (seborrhea);
 4. vypadávání vlasů.

Doba trvání jedné kryomasážní relace pro vlasy je 20 minut. Po zákroku je dočasně pozorována křehkost prutů a poté dochází k transformaci: zvýšený růst, zlepšení druhu, nádhera.

Podobná metoda je nejúčinnější v kombinaci s léky, masky, pleťovými mléky, darsonvalizací kůže.Výjimkou je přijetí postupů ošetření světlem /teplem /laserem v den kryoterapie.

K dosažení požadovaného účinku je třeba se neomezovat pouze na jednorázové chlazení, nýbrž absolvovat celý kurz, který předepisuje kvalifikovaný tricholog.Pro obyvatele ekologicky znevýhodněných regionů je vhodné, aby se každý rok absolvoval celý kurz prevence, a to i při absenci vlasů.

Je důležité vzít v úvahu, že použití tekutého dusíku pro sušení pokožky je povoleno pouze se zvýšenou mastnou pokožkou hlavy!

Péče o pleť po terapii

Při provádění postupu je třeba mít na paměti, že oblast ošetřená tekutým dusíkem může zpočátku získat porézní, růžovou /červenou barvu.30 minut po kryoterapii je nutné vyloučit jakýkoli dotek v této oblasti.

Po kontaktu s přípravkem je tvorba puchýře zcela přirozená a po 2 až 3 dnech - výskyt krust. Užpo 0,5 měsících by se měl tento odloupnout samostatně.K získání původního vzhledu pokožky to nebude trvat déle než 4 měsíce.

Hlavním pravidlem péče o kůži po kryoterapii je minimalizovat vliv vnějších faktorů na ošetřovanou oblast.Aby se předešlo infekci výsledného blistru, musí být zakryté pásovou pomůckou.V případě bolesti a opožděného prasknutí této formace byste měli pomocí kapaliny odstranit pomocí sterilních nástrojů pomoc specialisty.

Je možné kryoterapii používat doma?

V případě domácí kryoterapie lze provádět postupy, které nevyžadují hardware ani kapalný dusík.Mezi nejpřijatelnější metody patří místní použití ledu a kontrastní sprcha pro celé tělo.

V závislosti na typu pokožky obličeje se při výrobě kostek ledu používají odvar z léčivých rostlin. Například, aby se zmačkaly vrásky, může být mátou;a pro zesvětlení pigmentace - petržel, citronová šťáva.

Je-li třeba zvlhčení, přidá se jitrocel tráva;tónování - šťávy z pomeranče, grapefruitu, mandarinky atd. Všem domácím procedurám by však měla předcházet konzultace s ošetřujícím lékařem.

Jak postup pokračuje

Před zahájením postupu se provede důkladné očištění a ošetření alkoholovým roztokem požadované oblasti kůže.Během kryoterapie těla pacient nejprve pomocí vzduchové lázně nejprve ochlazuje pokožku a normalizuje fungování potužlázy.

Postup je tedy následující:

 • uvedení pacienta do zvláštního zařízení;
 • plnění nádoby směsí tekutého dusíku s kyslíkem (během 2-3 minut);
 • ochlazování těla vytvořenou chlazenou směsí na –150 ° С po dobu 2-5 minut a pro profylaxi - až 3 minuty (trvání postupu lze individuálně upravit odborníky).

Bodová kryoterapie se provádí aplikací tekutého dusíku na konkrétní místo (bradavice, jizvy, papilomoly, akné, post-akné atd.). Provádí se na konci pomocí aplikátoru s bavlnou.Lék by měl působit na požadovanou oblast po dobu 30 sekund.

Kryoelektroforéza se provádí zaváděním chlazených léčiv pod kůži pomocí výbojů elektrického proudu. Na začátku procedury je cítit chladný, mírný pálivý pocit brnění a po dokončení dochází k intenzivnímu nárůstu tepla do ošetřované oblasti kůže.

To vám umožní výrazně zúžit póry uvolněním žláz z mazových bloků, napnout pokožku, zlepšit krevní oběh.

Kolik je potřebných sezení

Kurz kryoterapie sestává z 10-20 procedur.Tuto standardní částku mohou odborníci v každém případě upravit.Potřeba zvýšit /snížit počet relací závisí na reakci těla a na nutnosti opakovat je.

Náklady na kryoterapii

Ceny vzdravotní střediska jsou určena podle vlastních kritérií.To může záviset na jmenování lékaře (počet ošetřovaných oblastí, frekvence a trvání sezení, použití dalších anestetik atd.). Náklady na kryoterapii v Moskvě se pohybují od 500 do 2 000 rublů za zákrok.

Účinnost a výsledky po kryoterapii

Obecně pozitivní výsledky jakékoli kryoterapie jsou:

 • zvýšený tónsvaly, pružnost, pevnost, pevnost kůže;
 • normalizace krevního oběhu;
 • zlepšování metabolických procesů, regenerace tělesných buněk, výživa tkání;
 • jak se zbavit různých kosmetických problémů;
 • posílení tělesné imunity;
 • překonání chronické únavy.

Poznání předností kryoterapie umožňuje, aby byla tato metoda začleněna do systému péče o tělo pro lidi různého věku.Přítomnost nejen indikací, ale také kontraindikací však naznačuje rozumnou kombinaci různých metod léčby, hojení celého těla nebo jednotlivých částí.

Video o kryoterapii

Kryomasáž:

Léčba za studena - kryoterapie: