Kinezioterapie.Co je to v kosmetologii, medicíně, sportu.Teip, estetická, lymfatická drenáž z vrásek, nasolabiální záhyby

Kinezioterapie nebo kinezioterapie je technika, která pokrývá použití speciálních pásek pro zhoršenou funkci pohybového aparátu.Tento koncept je tvořen dvěma pojmy - kinesio (pohyb) a pásek (pásek).

V závislosti na aplikační technice, barvě a struktuře stuh se v mnoha oblastech používá moderní metoda lepení a pomáhá vyrovnat se s různými lékařskými a estetickými problémy.Před použitím této techniky v konkrétní situaci je důležité seznámit se s pravidly pro nanášení pásek, mechanismem účinku, indikací a kontraindikacemi.

Co je teip a taping

Kinesiotapeing je účinným nástrojem používaným v lékařské terapii, preventivních opatřeních a estetické kosmetologii.Hlavním rysem této metody je použití speciální barevné pásky - teipu, která je položena na problémové oblasti, fixována správným směrem, aniž by blokovala práci svalů.

Lepicí pásky jsou vyrobeny z přírodních materiálů - hedvábí, nylonu nebo 100% bavlny. Na vnitřní stranu pásky, připomínající náplast, je nanesena adhezivní vrstva, která neobsahuje toxické ani léčivé přípravky.Díky své speciální struktuře je páska ohebná, napnutá a pevně fixovaná ve správném směru.

Teip na těle je téměř nepostřehnutelný, překrytí je fixováno v problémové oblasti po dobu několika 3 až 7 dnů, přičemž se aktivně věnuje každodenním činnostem, sportu, plavání bez omezení a nepříjemným omezením pohybů.Při nepřetržité kinezioterapii dochází k pozitivnímu a terapeutickému účinku, mobilizaci a zlepšování přirozených zásob těla.

V důsledku správně zvolené aplikační techniky je možné na krátkou dobu potlačit syndrom bolesti, obnovit mikrocirkulaci, zlepšit odtok lymfy, zmírnit otoky asvalová hypertonicita, která vznikla, simulují procesy opravy tkáně.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Kyselina hyaluronová v tabletách.Výhody, jak brát, recenze lékařů a účinnost.

Jaká je barva teips?

Pro kinezioterapii se používají barevné pásky s adhezivním podkladem.Podle odborníků má barevná terapie pozitivní fyziologický účinek, každá barva způsobuje různé asociace a emoce, které urychlují regenerační proces a zvyšují hojivý účinek.Proto je volba barvy teipu pro procedury jedním z hlavních kritérií.

Výrobci nabízejí teipsy v několika odstínech:

 • hnědá, béžová barva- pásky se slučují s pokožkou co nejvíce, jsou na těle neviditelné a mají stabilizacivlastnosti;
 • černá- používají se pro vodní sporty, mají oteplovací účinek a lépe se udržují ve vodě;
 • modrá, modrá- chladná, uklidňující, poskytuje relaxační účinek, přispívá k rychlému zotavení;
 • zelená- prospěšná pro psychiku, přirozenou barvu, poskytuje zrychlenou regeneraci a obnovení rovnováhy v těle;

 • červená- s oteplovacím účinkem pro stimulaci protizánětlivých procesů a doplnění energetických zásob;
 • růžová- ke zlepšení pozitivního přístupu spojeného s lehkostí, mládím, čerstvostí;
 • žlutá, oranžová- slunečné odstíny s oteplovacím účinkem, které stimulují regeneraci, energetický náboj a přijímají pozitivní emoce;
 • fialová- s neutrálním fyziologickým účinkem barva symbolizuje moudrost, mír.

Výrobci nabízejí teipsy s originálními designovými tisky.Neobvyklé stylové stuhy vyvolávají živé emoce, vytvářejí dobrou náladu, což přispívá k rychlému uzdravení.Podle mnohých není barva teipu rozhodující, pouze psychologická nálada a estetické odlišnosti stuh.

Jak ukazuje praxe, při častém kontaktu s vlhkostí jsou při cvičení vodních sportů na těle spolehlivěji drženy tmavě zbarvené kineziomy.

Rozdíl mezi kinezioterapií a tvrdým nahráváním

Kinezioterapie je preventivní léčebný a léčebný nástroj, který zahrnuje několik typů technik.Existují 2 hlavní metody - kinesiotape a hard taping.Metody jsou do značné míry podobné, v obou případech se používá aplikace teips v problémových oblastech.

Navzdory obecné orientaci technik existuje několik základních rozdílů mezi typy nahrávání, které lze zvážit prostřednictvím seznamu základních kritérií pro výběr typu postupu.

Kritérium Kinesiotape Tvrdé nahrávání
Úkol Pomoc při vymáhání, zlepšenímikrocirkulace, odtok lymfy Úplná imobilizace, komprese poškozené oblasti
Druh fixace Jemný, s pohyblivostí poškozené oblasti Plná, se znehybněním svalů v poškozené oblasti
Druh pásky Pružný, s prodloužením v jednom směru Tuhý, neroztažný, podobný standardní lepicí omítce
Účinek Zvětšený intersticiální prostor, modelování pohybu, pozitivní změna svalového tónu Odstranění syndromu bolestiRomové, stabilizace kloubů, prevence závažných otoků

Tuhé nahrávání se také nazývá sport.Metoda se používá jako terapeutické i preventivní opatření.Například, v soutěžích, atleti opraví kotník nebo jiné natažené části těla použitím tvrdého teipu.Tato technika umožňuje zajistit pohodlí a zabránit vážnému zranění.

Kinesiotape - technika používající elastické vícebarevné stuhy s reflexním a mechanickým typem vlivu.

Technologie nanášení stuh natahujících se v jednom směru může snížit závažnost bolesti a kontrolovat svalový tonus v problémové oblasti.

Hlavní oblasti použití kinezipiping

Moderní metoda kinezioipipulace našla účinné uplatnění v různých oblastech.Až donedávna technologiePoužíval se výhradně v oblasti sportovního lékařství pro léčbu a rehabilitaci po úrazech.

Díky svému mnohostrannému pozitivnímu dopadu dnes metoda aplikace teips efektivně funguje v mnoha oblastech a je aktivně používána odborníky.

Jedná se o:

 • v oboru lymfologie;
 • pro prevenci rozvoje a fyziologie skoliózy u dětí a dospělých;
 • při dětské mozkové obrně, léčení valgusu a dalších patologií muskuloskeletálního systému;
 • v léčbě, usnadňující rehabilitaci po různých typech zranění;
 • pediatrie a ortopedie;
 • v manuální terapii;
 • v oblasti sportovní stabilizace, terapie;
 • v neurologii, rehabilitace po mrtvici;
 • v oblasti maxilofaciální terapie pro korekci dysfunkce temporomandibulárních kloubů;

 • v oblasti estetické kosmetologie k odstranění a prevenci různých defektů.

Široká škála použití je způsobena skutečností, že tahové vlastnosti teepů jsou identické s elasticitou kůže.Při použití pásky dochází ke zvýšení účinku, přirozené stimulaci receptorů a okamžitému snížení komprese, což pomáhá obnovit a normalizovat tok lymfy, mikrocirkulaci.

Díky různým technikám aplikace elastických pásů je možné aktivovat tělesné rezervy pro samoléčení bez použití další terapie léky, fyzioterapie nebo vnějších mastí.

Indikace

Kinezioterapie jemoderní technologie pro prevenci, léčbu a rehabilitaci v lékařské, sportovní a kosmetické oblasti.Takové překrývající se teipy vám umožňují aktivovat přirozené ochranné, regenerační procesy v těle, aniž by omezovaly svobodu pohybu.

Kinesio taping je moderní technika používaná k opravě a léčbě:

 • poranění pohybového aparátu (dislokace, modřiny, výrony);
 • zánět svalů, poškození kloubů, šlachy;
 • přítomnost otoků, hematomů a onemocnění lymfedému;
 • silná bolest;
 • polyneuropatie;
 • dětská mozková obrna, skolióza, kýla, dětská torticollis;
 • dvouleté změny v epidermis související s věkem, lumbago;
 • bolest hlavy, bolest nervů;
 • zajištění zvedání oteklých oblastí obličeje a krku;
 • vrásky, druhá brada;
 • ptóza obrysů obličeje, bryly;
 • kostní patologie - periartritida, artróza, epiklitida, osteochondróza;
 • bolest dolní části zad, otoky nohou u těhotných žen.

Kinesiotapeing se aktivně používá v oblasti pediatrie u dětí se sníženou funkční motilitou.Správné teiping vám umožní rychle se zbavit menstruační bolesti.

Kinezioterapie je jednou z léčebných metod pro rychlé zotavení v pooperačním období, aktivaci přirozených rezerv těla a slouží jako preventivní opatření proti tvorbě hrubých keloidních jizev.

Kontraindikace

Kinezioterapieje bezpečný, relativně jednoduchý postup.Při aplikaci elastických lepicích pásek na problémové oblasti nebo oblasti vyžadující korekci je zachována úplná pohyblivost.

Tuto metodu lze kombinovat s různými typy masáží, kryoterapeutickými sezeními a elektrickou stimulací.Před použitím této techniky je důležité nejen zvolit správnou metodu aplikace teipu, ale také vyloučit přítomnost kontraindikací u pacienta.

​​

Mezi hlavní kontraindikace patří:

 • přítomnost dermatologických problémů v oblasti aplikace pásek;
 • alergické reakce na složky lepidla;
 • infekční, mentální, neurologické patologie;
 • ischemická choroba srdeční nebo změny v krční tepně;
 • otevřené rány, oděrky, kožní léze epidermy v oblasti aplikace;
 • horečka;
 • trombóza, tromboflebitida hlubokých žil končetin;
 • onkologické nádory, karcinomy, nediagnostikované novotvary v oblasti aplikace teipů;
 • se závažným edémem způsobeným patologiemi ledvin a kardiovaskulárního systému.

Tapování v prvním trimestru těhotenství se nedoporučuje, je možné zajistit další segmentovou stimulaci orgánů.

Pro diabetes mellitus se technika používá opatrně.Aplikace může způsobit zvýšenou potřebu inzulínu, zejména pokud je teip aplikován na místěinjekce inzulínu.

Zásada kinezioterapie a účinky aplikace

Zásadou účinku je aplikovat na problémovou, poškozenou nebo bolestivou část pásky 5–10 cm široké 10 cm nebo více.kontakt s pokožkou, vrstva lepidla zjemňuje, činnost je aktivována zahříváním z tělesné teploty.Aplikace může zůstat na kůži až 7 dní, aniž by byla omezena svoboda pohybu a přijímání vodních procedur.

Délka pásky může dosáhnout několika desítek cm a forma aplikace závisí na specifikách poškození nebo vlastnostech korekční zóny.Pro dosažení požadovaného účinku bylo vyvinuto mnoho způsobů fixace teipu.Metodu lze použít jako samostatnou terapii nebo jako součást různých preventivních, terapeutických nebo rehabilitačních programů.

Charakteristickým rysem této techniky je identita napětí teipu a elastických vlastností epidermis.Tato vlastnost umožňuje převzít většinu zatížení poškozených oblastí, což pomáhá fungovat.Podle použití metodiky existuje řada vědecky doložených zdůvodnění, pozitivních výsledků získaných v praxi.

Mechanismus účinku kinezioterapie

Následující účinek je pozorován při použití kinezioterapeutických sezení:

 • Napnutím tkáněpásky uvnitř zvětšují oblast intersticiálních prostorů.
 • Svalový tón se mění pozitivně a ovlivňují se interprioreceptory a proprioreceptory.
 • S technikou vektorového překrytí se simuluje pohybový vzor.
 • K regulaci a normalizaci viscerálních poruch dochází s aktivním účinkem na orgány přidružených svalů.
 • Se snížením komprese je závažnost bolesti výrazně snížena.
 • V důsledku regulace přirozených vnitřních procesů dochází ke snížení otoku, k eliminaci příznaků lymfhostázy.
 • Cirkulace se zlepšuje, proces hojení, zrychluje se resorpce hematomů.
 • V důsledku aktivního účinku na svaly a vazy dochází ke stabilizaci a zlepšení kloubních funkcí.
 • Odstraňování vnitřních bolestí aktivním ovlivňováním fasciální sítě.
 • Poskytuje protizánětlivý a relaxační účinek pro předpjaté svaly fixací elastické pásky v poškozené oblasti.

Obvykle se pásky používají k léčbě různých zranění ve všech stádiích, ke snížení bolesti, ke snížení otoku a ke stimulaci resorpce hematomů v důsledku zvýšeného průtoku krve, také k oslabení svalových křečí, imobilizaci a stabilizaci zraněného kloubu.

Bylo experimentálně prokázáno, že metoda kinezioterapie může zmírnit žaludek, hlavu, nervovou bolest, menstruační bolesti, pomáhá těhotným ženám (od druhého trimestru) zmírnit nadměrný stres na páteři, zmírnit únavu abolesti zad.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Plazmová zvedací tvář - co to je, jak se provádí, výsledky, fotografie před a popostupy.

Různé možnosti kineziologického teipu

Teip je vyroben z bavlny a akrylu.Na vnitřní stranu pásky je nanesena adhezivní hypoalergenní vrstva, která zajišťuje spolehlivou fixaci teipu v oblasti poškozené oblasti.Páska může zůstat na kůži až 5 až 7 dní, což během této doby poskytuje terapeutický účinek.

Při výběru pásky pro teiping věnujte pozornost následujícím parametrům:

 • Barva. Všechny teipsy jsou vícebarevné, účinek do značné míry závisí na vybraném odstínu nebo tisku.
 • Lepicí vrstva. Existují teipy se zesílenými adhezivy, které mohou zůstat na kůži déle, než je standardní trvání léčby.Měkké lepicí pásky jsou vhodné pro děti a pro zvláště citlivé oblasti pokožky.
 • Složení. Základem vysoce kvalitní teipu je prodyšná bavlna, takže pokožka může volně dýchat.Výrobci také nabízejí pásky pro teiping z nylonu, umělého hedvábí, hypoalergenního akrylu.
 • Prodloužení. Teip se vydává s prodloužením o 15–20%.Každá modifikace pásky má index prodloužení - 120 - 140% původní délky, po aplikaci je tažena dohromady.
 • Výrobní společnost. RockTape a BBTape jsou výrobci kvalitních páskovacích pásek.Při výběru pulzu je důležité nekupovat falešné, což sníží účinnost aplikace na nulu.

 • Konstrukce. Všechny teipsy jsou navrženy pro konkrétnírozsahy - sportovní úrazy, odstranění kosmetických defektů, léčba lymfodermy a odstranění otoky.

V prodeji je více než 50 variací kineziotů, můžete si vybrat modifikaci sami, protože znáte vlastnosti a funkce každé modifikace.

Mělo by být zřejmé, že nesprávně vybrané a překrývající teip může efekt nejen minimalizovat, ale také tento problém prohloubit.

Pro účinnou léčbu je proto vhodné zvolit typ pásky a způsob aplikace pomocí specialisty na lepení nebo doporučení lékaře.

Technika lepení pásky

Kinesiotapeing je tak široký koncept, který kombinuje několik základních technik:

 • Svalnatý.
 • Ligamentózní.
 • Oprava.
 • Funkční.
 • Fasciální korekce.
 • Lymfatický.
 • Neurální.

Nejčastěji používanými technikami v procesu korekce nebo léčby jsou zvedání, lymfatická drenáž a vektorové nahrávání.Všechny techniky jsou na první pohled identické, ale účinek, princip aplikace a působení teipu při řešení konkrétního problému se liší.

Způsob zvedání

Tato technika je jednou z hlavních.

Zásada spočívá v několika pravidlech pro uplatňování žádosti o zvedání:

 • Plocha pod teipem s podkladovými tkáněmi v problémové oblasti stoupá.
 • Intersticiální prostor se zvětšuje se snižovánímkomprese v překryvné zóně.
 • Vytváří se příznivé prostředí pro aktivaci interních sanogenetických procesů.

Procedura poskytuje silný zdvihací efekt problémové oblasti.Dochází k vnitřní korekci všech funkcí a přirozených procesů, takže po odstranění teipu je výsledek uložen.

Vektorový taping

Jednou z hlavních metod je vektorový taping.Hlavní funkcí této techniky je korekce svalové práce.Principem je aktivně simulovat proprioreceptory, interoreceptory.

Spodní řádek spočívá v použití pásky pro teiping s poruchami pohybového ústrojí, což vám umožňuje změnit vzorec pohybu.

Lymfatická drenáž

Technika lepení lymfatických drenáží zlepšuje průtok lymfy, což vede k:

 • normalizaci mikrocirkulace;
 • aktivace lymfatického toku;
 • zrychlená výměna intersticiálních tekutin.

Metoda se aktivně používá při léčbě lymfhostáz, mikrocirkulačních poruch, hematomu, otoků a dalších metabolických poruch, transportu tekutin v tkáních a intersticiálním prostoru.

Jak se připravit na postup

Technika kineziologického lepení zahrnuje několik základních technik pro aplikaci různých typů aplikací kinesiotape.Výběr pásek závisí na typu, závažnosti zranění nebo vlastnostech opravené oblasti.

Chcete-li zabránit poškození TeipuExistuje tedy řada přípravných pravidel, a proto je před použitím žádosti nutné:

 • provést odpovídající analýzu a posouzení stavu;
 • provádí řadu ortopedických testů;
 • vyberte teip požadované barvy a s optimálním indikátorem prodloužení;
 • čistí, suší a odmašťuje překryvnou plochu teipu;

 • pro zajištění lepší přilnavosti a bezbolestného odstranění aplikace odstraňte vlasy z problémové oblasti.

Výsledek nahrávání pásky závisí na správné poloze a směru.Vyšetření a analýza fyzické kondice s nezbytnými testy proto provádí odborník.

Je-li použita páska, aby se zabránilo zranění, podvrtnutí nebo modřině, musí být přípravný postup s aplikací dokončen do 30 minut.před zahájením sportovního tréninku.

Schémata a pravidla pro estetické lepení obličeje a krku

Kinesioteiping je takový obecný koncept, který zahrnuje estetické lepení.Technika nanášení adhezivních pásek na oblast obličeje a krku se používá v omlazovacích programech, což vám umožňuje provádět korekci problémových oblastí bez chirurgického zákroku.

Klíčem k úspěchu je výběr optimálního nápravného uspořádání a dodržování pravidel estetického nahrávání.

S pomocí sezení můžete:

 • zbavit se vrásek, obličejových vrásek, hlubokých záhybů;
 • eliminují otoky, sáčky pod očima;
 • vyrovnat reliéf;
 • vytáhněte vnější rohy víček;
 • snižují závažnost druhé brady;
 • pro simulaci obrysu.

Vzhledem k jednoduchosti techniky a také díky zvedacímu účinku vytvořenému aplikací můžete opravu provést sami bez použití drahých léků a vybavení.Pro jednu relaci nelze dosáhnout viditelného výsledku, je nutný denní kurz nahrávání.Každý graf je upraven podle konkrétního, individuálně vybraného vzoru.

Klepnutím na pásku se zbavíte nasolabiálních záhybů a lícních kostí

Pokyn:

 1. Připravte si pásku o šířce 1 cm,délka se měří v závislosti na vlastnostech struktury jednotlivě, zaokrouhluje konce pásky.
 2. Upevněte náplastní kotvu pod linii úsměvu (nasolabiální záhyb), napněte svaly a lehce nafoukněte tvář.
 3. Pruh strhněte diagonálně.Na každou stranu položte 2-3 pruhy.
Z vrásek kolem očí

Pokyn:

 1. Řezejte dva proužky dlouhé 4 cm, širokéDélka je volena v závislosti na vlastnostech struktury obličeje.Zaokrouhlete rohy každého prvku.
 2. Připevněte konec proužku k bodu na vnějším okraji obočí.Pomocí dlaně jemně napněte kůži z chrámu do zadní části hlavy.
 3. Pruh připevněte diagonálně, ale bez silného napětí.Směr - zdola nahoru do časové zóny.Podobně naneste pásky na druhou stranu.

Z vodorovných vrásek na čele

Pokyn:

 1. Řezejte čtyři proužky široké 2 cm. Zaoblete rohy každého prvku.
 2. Upevněte první teip v bodě nad obočím a couvejte o něco méně než 1 cm od základny linie.
 3. Tkáň čela je mírně vytažena nahoru a vyhladí oblast korekce.Bez uvolnění upevněte pásek bez tažení.Stejným způsobem připojte zbývající proužky.
 4. Z vrásek na obočí

  Pokyn:

  1. Připravte proužky široké 2,5 cm.
  2. Natahujte obočí mírně v opačných směrech.
  3. Připevněte teip k hladké oblasti kůže, aniž byste tahali látku.

  Z brylya zvednout ovál tváře

  Pokyn:

  1. Vystřihněte pruh o šířce 2,5 cm. Určete délku změřením vzdálenosti pod bradou od ucha k uchu.Přibližná délka - 23-25 ​​cm. Oblé rohy teipu.
  2. Odtrhněte ochrannou pásku uprostřed pásky.Dotáhněte pokožku zatažením spodní ret na horní.V oblasti uší také trochu vytáhněte pokožku.
  3. Naneste stan bez napětí pod bradu a zajistěte konce v příušní oblasti.

  Z vrásek kolem úst

  Pokyn:

  1. K vyhlazení vrásek z kabelky (kolem rtů), je nutné připravit 5 proužků o šířce 2,5 cm pro horní část rtu a 3 proužky pro spodní ret.
  2. Kůže mírně vytáhněte na strany nad horním okrajem, teip šikmo vzhůru, aniž byste tahali.
  3. Kůže mírně stáhněte dolů pod spodní ret, teip teip diagonálně dolů, aniž byste ji tahali.

  Lymfatická drenážní vrstva obličeje

  Pro zmírnění otoky obličeje se používá metoda lymfatického drenážní pásky.

  Podmínky použití:

  • Pruhy jsou slepeny ve vlnách.
  • Směr aplikace je zvlněný, s minimálním tahem.
  • Kotva proužku je umístěna nad lymfatickou uzlinou a páska samotná je umístěna podél kanálů.

  Jak odstranit

  Důrazně se nedoporučuje zlomit pásku.

  K bezbolestnému odstranění z pokožky můžete použít:

  • se speciální tekutinou nebo sprejem;
  • teplou vodou, důkladné navlhčení pásky;
  • čisticí prostředek na kůži (Sterilium);
  • dětský výživný olej.

  Pravoúhlá I-páska

  Pokyn:

  1. Náplast důkladně navlhčete teplou vodou nebo mastným krémem.
  2. Pryč z okraje zvenčí.
  3. Pomalu zvedejte proužek a odstraňte ve směru masážní linie k základně pásky.

  Lymfatická páska ve tvaru ventilátoru

  Pokyn:

  1. Každý proužek důkladně promočte teplou vodou, výživnoumáslo nebo tukový krém.
  2. Pryč z okraje zvenčí.
  3. Pomalu odstraňte každou dráhu ve směru lymfatických uzlin.

  Moderní technika kinesioteipingu je nástroj, který zahrnuje několik různých technik teipu .Taková léčba a preventivní opatření vám umožní zbavit se bolesti bez použití lékové terapie,léčí zranění, modřiny, výrony, zlepšují estetický stav pokožky obličeje a krku.

  Návrh článku:Anna Vinnitskaya

  Video o kinesiotape

  Základy kinesiotape: