Jak zvýšit fyzickou vytrvalost, sílu, rychlost při běhu, plavání, zápas, sílu, svaly a rozvíjet dýchání: prostředky a metody tréninku těla

Důležitým faktorem pro udržení stresu, zlepšení pracovní kapacity a outdoorových aktivit je fyzická vytrvalost.Jak vychovat, je zajímavé nejen pro profesionální sportovce, ale také pro začínající sportovce.

Základní pravidla a životní stylzvýšit tělesnou výdrž

Pro zvýšení síly těla je důležité mnoho faktorů.Fitness trenéři vždy založí tréninkový program a třídy v plnohodnotném komplexu pro rozvoj fyzických schopností oddělení.

Za nejdůležitější faktory se považuje racionalizace takových složek života:

 1. Výživa .Nadváha často způsobuje snížení aktivity a vitality.Potraviny, které zvyšují výdrž: mléčné výrobky, vařené maso, ryby, vejce, sušené ovoce, cereálie, byliny, zelenina, med, ovoce.
 2. Pití .Chcete-li zabránit zahuštění krve a zpomalení metabolismu, měli byste pít 2 litry vody bez plynu denně.Je vhodné pít pomalu, polykat pomalu.Během tréninku omezte pitný režim, můžete si ústa lehce propláchnout vodou a poté ji vyplivnout.
 3. Denní rozvrh .Po intenzivním cvičení se tělo musí zotavit, takže je důležitý zdravý spánek.Má usnout co nejdříve a spát asi 8-9 hodin.
 4. Fyzické aktivity. Mají pozitivní vliv na emoční a tělesnou vytrvalost.
 5. Breath. Aerobní sporty pomáhají rozvoji srdečního svalu, zvyšují kapacitu plic, zlepšují vaskulární elasticitu, vyživují všechny orgány užitečnými látkami a zvyšují tělesnou výdrž.
 6. Psychoemocionální stabilitaznamená ochotu klidně reagovat na různé životní situace a přispívá kpřekonávání obtíží.Vyjadřuje se ve schopnosti snadno hledat cestu ven z těchto situací.

Léky zvyšující vytrvalost

Kofein a psychostimulancia - Sydnocarb a fenamin jsou známy mnoha lidem a jsou užívány denně.Látky oživují neurotransmiterové vazby, přitahují rezervní síly těla do funkčních biologických procesů a funkcí generujících energii.Ovlivňuje psychiku a tělo.

Základní zdroje energie v těle jsou vyčerpány a člověk se nechrání.Vystavení drogám vede ke snížení síly a ke krátkodobému zvýšení výkonu.

Drogy mají vedlejší účinky ve formě vývoje závislosti vitálního systému na pocitech únavy.Po skončení příjmu potřebuje tělo dlouhý odpočinek.

Farmaceutické výrobky obsahující tyto složky:

 1. Pyridrol. Psychostimulační tablety.Denní dávka je 2 - 3 r.1 mg každý.Vezměte si ráno.Závislost a závislost nejsou vyloučeny.Kontraindikace: nespavost, angina pectoris, hypertyreóza, podváha, ateroskleróza.
 2. Sydnofen. Stimuluje centrální nervový systém.Spotřeba 5 mg 2 r.za den.V případě potřeby se dávka postupně zvyšuje na 20-30 mg denně.Po dosažení požadovaného účinku je dávka opět snížena.Tento léčivý přípravek může způsobit zvýšení krevního tlaku.
 3. Mesocarbje psychostimulant.Zvyšujevýkon a vytrvalost, ale způsobuje nežádoucí účinky: vysoká podrážděnost, bolest hlavy, ztráta chuti k jídlu.Používá se pro lékařské účely, ve sportu se důrazně nedoporučuje.
 4. Meridil .Psychoanaleptikum se slabostí a únavou.Vezměte si před obědem.Denní norma je 10 až 30 mg.Délka přijímacího řízení je od 2 týdnů do 3-4 měsíců.Kontraindikace: vyčerpání, podrážděnost, angina pectoris, nespavost.

Steroidní léčiva

Fyzická výdrž závisí na steroidech.Jak zvýšit její profesionální sportovci bez rizika dopingu - je zajímavé pro mnoho sportovců.Je nutné používat drogy šetrně, hlavně jako součást monoterapie.

Steroidy ne vždy přímo zvyšují sílu, někdy mohou pouze zvýšit růstový hormon a erytropoetin.

 1. Stanazol. Populární mezi sportovci, vyráběný v tabletách nebo ampulkách.Aplikováním denní dávky 50 mg denně nebo každý druhý den se zvyšuje pracovní kapacita, síla, spaluje tuk a zlepšuje pružnost svalů.
 2. Boldenon .Lék pro obnovení síly má malé vedlejší účinky.K dispozici v ampulkách.Trvání akce je až 15 dní.
 3. Retabolil .Po intramuskulárním podání se výsledek objeví po 2 týdnech.Má nízkou toxicitu, používá se již několik let, nezpůsobuje abnormality v játrech.Odborníci doporučují používat Retabolil dlouhokurzy v kombinaci s různými doplňky, vitamíny a jinými steroidy.Typický průběh užívání je 6-8 týdnů., Týdenní 200-400 mg, ale ne více než 600 mg.Je lepší jej rozdělit na 2-3 série po 200 - 300 mg.

Aktoprotektivní látky

Zvyšují fyzickou výdrž bez zvýšené spotřeby, jako produkce kyslíku a tepla může být aktivní.Tyto syntetické látky jsou metabolické, nedegradující léky, které se liší antihypoxickou aktivitou.

Actoprotektory stimulují syntézu proteinů a zvyšují výkonnost.

Indikací pro použití léčiva ve sportovní medicíně je tendence k hypoxii, ke které dochází po intenzivním fyzickém cvičení v přípravné a konkurenční fázi.Je vybíráno individuálně s ohledem na toleranci, věk, hmotnost a genetické vlastnosti. Actoprotektory nezhoršují zdravotní stav, ale posilují psychiku a tělo.Je povoleno používat po delší dobu.

Existují takové druhy léků:

 1. Tomersol a Yakton. Podporují růst energie, ovlivňují metabolické procesy.Průběh přijímání může být dlouhý, protože zásoby těla nejsou vyčerpány.
 2. Bemityl. Zvyšování energetické rovnováhy a vytrvalostního léku.Účastní se procesůpsychostimulace, chrání před hypoxií, vyvíjí odolnost vůči těžkým břemenům.Užívejte ráno nepřetržitě 10 nebo 20 dní.po jídle 0,5 g 2 p.za den.
 3. Nootropická léčiva

  Nootropika - léčiva, která mají charakteristický účinek na vyšší duševní aktivitu mozku. Pomáhají stimulovat duševní činnost , spouštějí kognitivní procesy a zlepšují paměť.

  Steroidy zvyšují mozkovou odolnost vůči negativním účinkům, jako je nedostatek kyslíku, nadměrné zatížení a toxické látky.Pozitivní vliv na krevní oběh a metabolickou funkci mozku.

  Požadované dávky a délka trvání jsou předepsány individuálně.Nedoporučuje se používat u osob se selháním ledvin, trpících nespavostí a kardiovaskulárními chorobami. Nootropická léčiva jsou představována těmito léčivy:

  1. Piracetam. Zvyšuje intenzitu mozku, aktivuje redoxní aktivitu, zlepšuje energetickou rovnováhu těla.K dispozici ve formě roztoku a tablet.Při perorálním podání je léčivo dobře absorbováno v zažívacím traktu, maximální koncentrace v krvi se objeví po 1 hodině.Poločas je 4 hodiny, užívejte před jídlem.
  2. Acefen. Stimuluje nervový systém, normalizuje mozkovou aktivitu, zlepšuje kognitivní funkce.Standardní denní dávka je 250-500 mg.Vyrábí se ve formě tablet.Průběh přijímání je až 3 měsíce.
  3. Nesteroidní anabolika

   Anabolika zvyšují syntézu bílkovin a dalších biologických složek v těle prostřednictvím expozice různým mechanismům, urychlují růst hmotytěla, včetněa svalů.Zvyšte chuť k jídlu, zrychlete regenerační aktivitu.Jsou přijímány v kurzech, které pomáhají budovat svalovou hmotu a snižují tělesný tuk.

   V kostech je kompenzován nedostatek fosforu a vápníku, zvyšuje se schopnost pracovat a vytrvalost.Zlepší se přívod krve do cév a fungování mozku.Díky nárůstu hmotnosti se zvyšuje zatížení vnitřních orgánů, zvyšuje se krevní tlak, narušuje se tvorba vlastních hormonů.

   Anabolická léčiva mají následující názvy:

   1. Riboxin. K dispozici v tabletách nebo ampulkách.Aktivuje metabolické a biochemické procesy.Při intenzivním cvičení trvat dlouho bez vážných zdravotních následků.Průběh použití se pohybuje od 1 do 3 měsíců.Během tohoto období produkt zvyšuje energetickou rezervu a zlepšuje krevní oběh.V některých případech to může způsobit alergie a zarudnutí kůže.Začněte užívat tablety postupně od 0,6 do 0,8 g denně před jídlem a dosáhnout 1,5 až 2,5 g. Kontraindikace: nesnášenlivost, selhání ledvin.
   2. Orotan draselný .Stimuluje biochemickou aktivitu, zvyšuje svalovou sílu aurychluje funkce obnovy.Vyrábí se ve formě tablet 0,5 g, denní norma je 2 g. Bez nežádoucích účinků.Při dlouhodobém používání a vysokých dávkách je tolerován normálně.Ve vzácných případech jsou možné alergie.Ve srovnání s jinými anabolickými steroidy má nízký účinek.

   Adaptogenní látky

   ​​

   Adaptogeny se často používají v kulturistice pro ke zvýšení fyzické vytrvalostikteří jmenují oba před a po soutěži.Mají tonický účinek, zvyšují energetické rezervy potřebné pro namáhavé cvičení a dobře absorbují bílkoviny.

   Výhody adaptogenních látek:

   • zefektivňují výcvik;
   • produkují velká množství testosteronu;
   • zlepšují metabolismus a koncentraci;
   • budují sval;
   • nejsou dopingové;
   • nepříznivě neovlivňují tělo;
   • nejsou návykové;
   • po 2-4 týdnech podávání mají znatelně pozitivní výsledek.
   • Nejlepší adaptogenní látky:

    1. Obsahující ženšen - Aerovit, Herbion,Farmaton vitální, tinktury, Gerimakové.
    2. S Eleutherococcus - tekutý sirup, Eleutherococcus Plus.
    3. Na základě Rhodiola rosea - suché doplňky, Rhodiola extrakt, Zlatý kořen.
    4. Přípravky obsahující ve svém složení kořen maralu - Leuzea P,Extatické.
    5. Makroergi-Neoton, Leveton forte, Phosphaden, kyselina adenylová.
    6. Vitamínové komplexy - Koplevit, Supradin, Ortomol sport, Undevit.
    7. Vitamíny a minerály - abeceda, dynamisan, vitrum performance.
    8. S aminokyselinami - histidin, arginin, taurin.
    9. Léky se smíšeným účinkem: syntetické glukokortikoidy

     Glukokortikoidy komplexně zvyšují vytrvalost.Tyto syntetické látky akumulují glukózu v těle a potřebná energie je půjčována díky zvýšenému dělení aminokyselin.Zvýšený výkon v tomto případě působí na úkor růstu svalů.

     Tyto léky pomáhají spouštět katabolické procesy, které mohou tělu způsobit velké poškození.Například snižte hustotu kostí nebo spusťte dystrofii svalů v končetinách a současně zvyšujte tělesný tuk.

     Potlačuje účinek vitamínu D, má negativní účinky na metabolismus vápníku.Ve sportovním lékařství se používá k léčbě zranění kloubů a měkkých tkání chronického nebo akutního typu.

     Pro snížení vedlejších účinků užívání glukokortikoidů se doporučuje jednodenní dávkovací režim.ráno.Použití finančních prostředků po dlouhou dobu snižuje stresovou reaktivitu nadledvin a adaptivní kapacitu těla. Příklady přípravků:

     1. Dexamethasonje protizánětlivé léčivo, které zadržuje vodu v těle.Zvyšuje chuť k jídlu.Má negativní účinek: snižuje imunitu a negativně ovlivňuje činnost žaludku.Doporučuje se konzumovat nejvýše 2 mg denně podle schématu: 2 tablety ráno a večer, střídavě s 1 intravenózním podáváním každý druhý den.Průběh přijímání není delší než 2 měsíce.
     2. Prednison. Léčí pojivové tkáně, zvyšuje katabolismus svalů, redistribuuje hromadění tuků.Má mnoho vedlejších účinků v závislosti na dávce a době použití.Pro krátkodobé použití je hlavní kontraindikací individuální nesnášenlivost složek.
     3. Výživa ke zvýšení vytrvalosti

      Nejškodlivějšími prostředky ke zvýšení fyzické vytrvalosti jsou produkty, jako například:

      1. Zelenina , z nichž nejúčinnější jsou řepa, rajčata, zelí.
      2. Ovocejsou banány, které zlepšují krevní oběh, a jablka, která zvyšují výdrž.
      3. Ze sušeného ovocerozinky, které obsahují komplex vitamínů a minerálů.Podporuje dobrý spánek a pozitivní vliv na nervový systém.Bobule(maliny, třešně, brusinky) zvyšují práh bolesti, který přímo ovlivňuje únavu sportovce.
      4. Nápoje .Šťávy, z nichž nejužitečnější jsou rajčata bohatá na antioxidanty.Zelený čaj obsahuje složky, které stimulujínervový a oběhový systém.Káva je silný stimulant a stojí za to zodpovědně přistupovat k jeho dávkování.
      5. Ořechyjsou bohaté na mastné kyseliny a užitečné stopové prvky.Pro běžce, kteří je zařazují do stravy, je snazší snášet stres a odolávat únavě.
      6. Včelařské výrobky .Pyl, voštiny, med zvyšují kvalitu přísunu krve a normalizují hladinu hemoglobinu.
      7. Zelení(salát, petržel, špenát) pomohou zlepšit funkci svalů.
      8. Jak rozvíjet vytrvalost při běhu?

       Běh je cenově dostupný a účinný způsob, jak zvýšit výdrž.

       Abyste dosáhli znatelných výsledků, musíte dodržovat určitá pravidla:

       • na začátku byste měli dodržovat režim - ne více než 1 km 2-3 p.za týden;
       • pravidelné jízdy s postupným zvyšováním intenzity a doby trvání;
       • Nejlepší druh je jogging nebo intervalové jogging.

       Odborníci doporučují dýchat nosem rytmicky, nikoli občas. Pokud je to těžké, lze to provést současně s nosem a ústy.Zhluboka se nadechněte, zkuste vdechnout břišní svaly.Při výdechu se pokuste úplně vyprázdnit plíce ze vzduchu.

       Jak rozvíjet vytrvalost v plavání?

       Fyzická vytrvalost, jak při plavání, tak v jiných sportech, závisí na stupni připravenosti všech tělesných systémů.Výkon naplavci stoupají zlepšováním všech funkcí života.

       Pro zvýšení celkové vytrvalosti je vhodné diverzifikovat tréninky s těmito typy aktivit:

       • chůze;
       • běží;
       • rotoped;
       • lyžařské procházky;
       • veslování;
       • cvičení ve vodě;
       • sportovní a venkovní sporty;
       • aktivní odpočinek.
       • U dětí se odolnost proti únavě vyvíjí opatrně.Správný efekt bude zajištěn pravidelnou akvakulturou v kombinaci s ranními cvičeními a různými fyzickými cvičeními.

        Až do dospívání se vytrvalost vyvíjí postupným zvyšováním počtu tréninků, jejich trvání a intenzity.Speciální techniky pro všeobecnou tělesnou výchovu jsou plánovány v plném rozsahu pouze pro plně formované plavce.

        Jak rozvíjet vytrvalost v boji?

        V těžkých sportech je důležitá fyzická vytrvalost.Jak zvýšit její zápasníky k dosažení vysoké úrovně dovedností, najdete čtením základních doporučení odborníků.

        V zájmu všestranné pracovní kapacity odborníci doporučují používat různé sportovní aktivity s postupným zvyšováním délky provádění.To přispívá k začlenění různých svalových skupin do práce.NejvhodnějšíKříž, plavání a lyžování jsou považovány.

        Velká pozornost je věnována zvyšování celkového výkonu na samém začátku výcviku.Budoucí zápasníci by měli postupně zvyšovat délku nepřetržité aktivity (od 5 do 10 minut do 1 hodiny), přičemž by měli dodržovat střední intenzitu.

        Přispívá to ke značnému množství práce, což pomáhá všestrannému přizpůsobení těla sportovním úkolům.

        Jak zvýšit vytrvalost a sílu svalů?

        Při vypracování výcvikového plánu zaměřeného na rozvoj vytrvalosti a svalové síly je vhodné vzít v úvahu, že svaly musí být během cvičení namáhány více než při běžných cvičeních.

        Odborníci radí, aby neustále zvyšovali sílu, prováděli úkoly se značným odporem a malým počtem opakování, a aby jednotně a neustále zvyšovali zatížení svalových skupin.Svaly se rozvíjejí díky velkému počtu opakování a nízkému odporu.

        Školení se nejlépe provádí každý druhý den.

        Push-upy ovlivňují vývoj svalů v pažích a hrudníku.

        1. Lehněte na podlahu lícem dolů.
        2. Paže jsou rozprostřeny širší než ramena a nohy jsou širší.
        3. Pomalu nižší, dosahující vzdálenosti na úrovni pěsti od hrudi k podlaze.
        4. Opakujte 20–25 str.
        5. Tajemství vytrvalosti je velké množství opakování.Pokud je to obtížné, musíte klečet.

        Zvedání špičkyrozvíjet lýtkové svaly.

        1. Postavte se rovně, paže na švech, chodidla šířka ramen od sebe.
        2. Chcete-li vystoupit na prsty, napněte oblast lýtka.
        3. Zůstaňte v této poloze několik sekund.
        4. Návrat do výchozí polohy.
        5. Proveďte dalších 15–25 str.
        6. Kardio tréninky ke zvýšení tělesné výdrže

         Kardio tréninky zahrnují aerobní cvičení, které zahrnuje mnoho svalů a tělesných systémů.Hlavními kritérii jsou trvání a frekvence.

         Pro dobrý výsledek, 3-5 p.za týden.Začněte trénovat od 30 minut.postupně se zvyšuje na 1 hodinu.

         Odborníci s nedostatkem času doporučují kombinovat třídy s každodenními činnostmi.Například na kole nebo do práce.Nepoužívejte výtah, ale počítejte na nohy.

         Nejlepší denní čas pro aktivitu je od 5:00 do 19:00. Pro řízení pulsu a plánování zátěže podle jeho ukazatelů.

         Squats.

         1. Postavte se rovně, šířka ramen od sebe, ruce v pase.
         2. Crouch při dýchání.Ohněte si nohy a opřete se o chodidlo.
         3. Squatting, ruce natažené dopředu.
         4. Návrat na původní výdech.

         Skákací lano.

         1. Při každém otočení sportovního vybavení udělejte skok.
         2. Odrazit a dopadnout na prsty.
         3. Nohy trochuse ohnul na kolena.
         4. Norma je až 150 skoků za 1 minutu.

         Planck.

         1. Postavte se čelem k podlaze a opřete se o prsty na nohou a předloktí.
         2. Vyrovnejte kryt a podívejte se dolů.
         3. Utažení břišních svalů, aby se po určitou dobu udržel stojan.

         Intervalový trénink pro rozvoj vytrvalosti

         Intervalový trénink - měnící se intervaly zvýšené a snížené intenzity sportovních cvičení nebo střídání síly a aerobního tělesaúkoly během jedné hodiny.Vyznačuje se možností cvičit všechny svalové skupiny s krátkými přestávkami.

         Existují pravidla pro řádné provedení:

         • správný výběr cvičení;
         • přiměřená sada přestávek;
         • zotavení a odpočinek.

         Cvičení na běžícím simulátoru:

         • na jogging 10 min;
         • rozdělují běhy do 9 intervalů po 3 minutách.každý, střídavé intervaly zrychleného běhu s klidnými pohyby;
         • poslední fáze - jogging - 5 min.450 450 ';
         • skákající extrémně rychlým tempem;
         • se vracejí k tichému rytmu skoků.

         Procházky:

         • 5 minut zahřívání;
         • 3 min.intenzivní fáze pohybů;
         • 3 min.klidná fáze chůze;
         • opakování 2 pp;
         • zvyšují následující střídavé cykly na 20 sekund;
         • reprodukují 3 strany;
         • 5minutový závěs.
         • Cvičení s dlouhým tempem

          Cvičení s dlouhým tempem rozvíjejí schopnost podporovat zvyšující se úroveň stresu po stále delší dobu zlepšením systému snižování mléka.kyseliny.Rozvíjejte trpělivost a udržujte rovnoměrné a vysoké tempo.

          Dlouhá jízda:

          • bez námahy běhají velké vzdálenosti v normálním režimu;
          • postupně začínají zrychlovat rychlostí několika posledních kilometrů;
          • cvičí každý týden.

          Progresivní kříž:

          • běží normálně na velkou vzdálenost;
          • v intervalu pro rovnoměrné zrychlení;
          • posledních 5 minutběh v prahovém rytmu.

          Fartleck.

          • pro cestování průměrnou rychlostí;
          • dosahující 3-5 km, zrychlovat po dobu 30-60 s;
          • se vrací ke snadnému běhu.

          Vývoj dýchání: metody a vlastnosti

          Existuje mnoho metod pro rozvoj správného dýchání.

          1. Odmítněte sedavý životní styl.Vhodné jsou aktivní sporty - aerobik, běh, basketbal.
          2. Ranní jogging vyvíjí dýchací trakt a zvyšuje celkovou výdrž.Především stojí za to se zahřát.
          3. Lidé žijící v domech s výtahem mohou na schodech uspořádat procházky rychlostí.
          4. Jděte plavat.Pro zlepšení práce dýchacího systému stačí dát sportu 2-3 str.týden s kombinací klasických metod s hlubokým potápěním.
          Doma se doporučuje nafouknout balóny, posílit svaly žebra dýchacími technikami nebo použít plynovou masku.

          Role fyzioterapie při zvyšování výdrže v těle

          Vana má léčivý, obnovující a temperovací účinek. Kardiovaskulární systém je posílen, aktivita psychiky je zvýšena, únava zmizí.Užitečné pro sportovce po těžké námaze k uvolnění svalů a odstranění bolesti v nich.

          Užitečné pro lidi se sedavým životním stylem a trpící nespavostí.Uklidňuje nervy, zlepšuje náladu, je prevencí srdečních a katarálních chorob.Podle studií po fyzické námaze lázeň zvyšuje výdrž.

          Masáž uvolňuje svaly, obnovuje jejich pohyblivost a odstraňuje bolest způsobenou únavou. Přiměřené dopady na body a zóny mají příznivý dopad na fungování orgánů a usnadňují pohodu u mnoha nemocí.

          Speciálně vyvinutá sportovní masáž zvyšuje vytrvalost, zvyšuje pracovní kapacitu, odstraňuje únavu a obnovuje tón.Skvělá příprava nakonkurence.Hlavní akce je zaměřena na uvolnění šlach, vazů a svalů.

          Zdravotní přínosy kontrastní sprchy:

          • posiluje imunitu;
          • pokusy: účinky vody různých teplot aktivují obranyschopnost těla;
          • zvyšuje vytrvalost: termoregulace těla je zlepšena, dochází k rychlé adaptaci na nepříznivé teplotní podmínky;
          • se posiluje svalová hmota a krevní cévy: střídání teplé a studené vody tónuje oběhový systém a svaly, stěny krevních cév jsou pružnější;
          • se nálada zvyšuje, objevuje se živost a deprese zmizí.

          Tipy od profesionálů: jak „vydržet“ vytrvalost je bezpečná pro zdraví

          Pro správný rozvoj vytrvalosti odborníci doporučují:

          • na začátku každého tréninku svědomitě proveďte rozcvičku;
          • se zatížení postupně zvyšuje a zvyšuje se s každým dalším tréninkem;
          • běh 3 str.za týden od 20 min.a další;
          • je žádoucí nosit na nohou vlněné nebo bavlněné ponožky střední hustoty;
          • pravidelně trénovat;
          • dodržují správnou výživu;
          • pozorují spánkové vzorce;
          • k pití dostatečného množství vody (nejméně 2 litry denně);
          • , aby se zabránilo špatným návykům;
          • odolává stresu.

          Pro vývojvytrvalost Existují typy fyzické aktivity, které nevyžadují návštěvu tělocvičny:

          • běží;
          • press swing;
          • skoky na lanech;
          • chůze na dlouhé vzdálenosti;
          • chvíli plavat;
          • lyžování;
          • pull-upy;
          • cyklování;
          • silová cvičení (kettlebells, činky).
          • Nejzákladnější věcí je zde provádět zátěž proveditelným způsobem.Špatně připravené tělo je více náchylné k úrazům a použití intenzivního tréninkového režimu pro začátečníky přispívá ke vzniku bolesti svalů, což snižuje úsilí na nulu.

           Lidé, kteří mají slabý fyzickou výdrž, se mohou naučit, jak zvýšit ]její vlastní.Při tom dodržujte rady odborníků, provádějte speciální cvičení a dodržujte výše uvedená pravidla.

           Video o tom, jak zvýšit vytrvalost

           Cvičení pro rozvoj vytrvalosti od Julie Smolné:

           ) Více o mechanismu rozvoje vytrvalosti: