Gymnastika - co to je, typy (klasifikace), vlastnosti, technika, cíle

Je dobře známo, že sportovní sporty jsou klíčem k udržení dobrého fyzického stavu a posílení lidského zdraví.V průběhu tisíciletí si lidé vymysleli desítky a stovky možností pro tělesnou výchovu, soutěže a formy sportu, nejen jako soutěžní disciplíny, ale také pro posílení zdraví pro preventivní účely.

Gymnastika je jedním z nejpopulárnějších a nejúčinnějších typů fyzické aktivity k posílení celkového zdravotního stavu.

Gymnastika (z řeckého „gymnastika“, z „gymnazo“ - cvičím, cvičím) je systém speciálně vybraných fyzických cvičení, která mají komplexní účinek na lidské tělo, které rozvíjí své fyzické schopnosti.

Pro každou osobu existuje bez ohledu na věk a pohlaví vhodný druh gymnastiky.

Mezi oblíbené sportovní druhy gymnastiky patří: sport, umělecké, akrobatické, estetické, týmové, aerobní.Je dobře známo, že sport je klíčem k udržení dobré fyzické kondice a zlepšení zdraví.

Během tisíciletí lidstvo vymyslelo desítky a stovky možností pro soutěže, disciplíny a formy sportu.Jedním z těchto typů fyzické aktivity je gymnastika.

Gymnastika - co to je a proč je to nutné

Pojem gymnastika kombinuje různé fyzické cvičení, prostředkyvuyuschih rozvoj nebo zlepšování stávajících motorických dovedností spojených.

Charakteristickým rysem gymnastiky z jiných sportů je její všestranný a harmonický účinek na lidské tělo a tělo.

Gymnastická cvičení pokrývají všechny části pohybového aparátu, rovnoměrně rozvíjejí svaly azlepšit koordinaci.Zároveň gymnastika ovlivňuje nejen fyzickou kondici člověka, ale také formuje určité morální a volební vlastnosti.

Považuje se za jednu z nejdůležitějších složek zapojení populace do sportu.Gymnastiku najdeme ve školách a školkách, praktikujeme doma i ve fitness centrech, používají se ve výrobních podnicích a v medicíně.

Rozmanitost gymnastických cvičení si vyžádala systematizaci typů gymnastiky, která byla provedena na konferenci All Union v roce 1984

Obecně jsou všechny směry gymnastiky spojeny do několika velkých skupin:[[PN 79]

 • gymnastika zlepšující zdraví, jejíž odrůdy jsou zaměřeny na posílení lidského zdraví (stávající klasifikace zahrnuje více než 30);
 • gymnastika, která je v podstatě profesionálním sportem;
 • vzdělávací a vyvíjející se druhy, které sledují nejen rekreační cíle, ale i vzdělávací.
Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Kyselina glutamová - co to je, na co a jak se používá ve sportu a kulturistice.

Rekreační gymnastika

Rekreační gymnastika je forma tělesné výchovy, která zpravidla nevyžadujedobrou fyzickou přípravu a je zaměřena obecnělidské zotavení , zlepšení současného stavu organismu, zvýšení pracovní kapacity a kvality života.

Pro wellness třídygymnastika nevyžaduje zvláštní tělesnou výchovu.

Některé typy zdravotní gymnastiky již dlouho dostaly zasloužené uznání, zatímco jiné získaly popularitu pouze v posledních několika desetiletích.

Ranní cvičení (cvičení)

Cvičení zahrnuje soubor jednoduchých cvičení zaměřených na aktivaci fyziologických procesů v těle po probuzení.

Hlavní pohyby:

 • zatáčky a naklápění hlavy;
 • rotační pohyby ramen a trupu;
 • kyvné paže a nohy atd.

Soubor cviků trvajících 15–20 minut poskytuje po celý den obživu a pozitivní náladu.

Ranní cvičení by měla začít rotací a nakláněním hlavy.

Bylo vědecky prokázáno, že ranní cvičení mají příznivý účinek na všechny orgány a systémy lidského života:

 • stimuluje krevní oběh a metabolismus;
 • optimalizuje fungování srdce a dýchacích orgánů;
 • rozvíjí svaly a klouby;
 • posiluje imunitní systém atd.

Úvodní gymnastika

Úvodní gymnastika-to jsou malé sady cvičení, které se nacházejíjejí aplikace v podnicích a organizacích před začátkem pracovního dne. Jejich úkolem je zajistit rychlý vstup osoby do pracovní činnosti .

Úvodní gymnastika se provádí ve výrobě před zahájením práce.

Proto všechna cvičení pokračujíjejich obsah a orientace jsou co nejblíže činnostem prováděným v průběhu práce.V důsledku toho-se přirozeně zvyšuje pracovní kapacita personálu.

Obecně se používají taková cvičení:

 • kroky a běží na místě;
 • různé druhy pohybů rukou a těla;
 • protahování svalů;
 • cvičení, která pomáhají zlepšit koncentraci atd.

Trvání gymnastiky je 5-7 minut.Forma: společně nebo jednotlivě.

Tělesná výchova (tělesná výchova na vzdělávacích institucích)

Tělesná výchova-je druh gymnastického cvičení, které se používá ve vzdělávacích institucích (zejména v základních ročnících av předškolních vzdělávacích institucích).Zápisy z tělesné výchovy se zpravidla skládají ze 3–4 speciálních cvičení.Jejich doba trvání nepřesahuje 1,5–2 minuty.

Forma může být:

 • tanec;
 • sporty;
 • motorická řeč;
 • zahřívání prstů nebo očí;
 • dechová cvičení.

Zápisy z tělesné výchovy se osvědčily jako účinný způsob, jak udržet výkon studentů.Je třeba poznamenat, žejejich implementace vám umožní uvolnit nervový systém a kosterní svaly , které jsou v napětí v důsledku dlouhodobého sezení u stolu.

Tělesná výchova pomáhá zlepšit duševní a fyzickou výkonnost studentů.

Kromě toho tělesná výchovazajistit potřebný odpočinek pro oči a sluch.A nakonec pomáhají studentům překonávat únavu a ospalost a mentálně relaxovat.

Hygienická gymnastika

Úkolem hygienické gymnastiky je zajistit udržování lidského těla v nejzdravějším stavu.Výrazný rys od jiných druhů gymnastiky v kombinaci fyzických cvičení s vytvrzovacími prvky a hygienickými komponentami (kontrola okolní teploty, uniforma oblečení a obuvi, hygiena a řada dalších).

Bez ohledu na typ hygienické gymnastiky lze cvičení provádět v jakémkoli věku as jakoukoli fyzickou přípravou.

Kromě obecných posilovacích cvičení se používají protahovací cvičení.Nejsou zapotřebí žádné improvizované nástroje.

Ve skutečnosti koncept hygienické gymnastiky kombinuje takové typy jako:

 • ranní gymnastika (cvičení);
 • gymnastika v režimu pracovních dnů (úvodní, zápisy z tělesné výchovy);
 • večerní gymnastika (před spaním).

Hygienická gymnastika je vhodná pro lidi jakéhokoli věku a na různých úrovních výcviku.

Rytmická gymnastika

Rytmická gymnastika (rytmus) - tělesná výchova v taneční formě.Používaná cvičení jsou jednoduchá, ale účinná, protože pokrývají všechny svalové skupiny.Jejich tempo, forma a intenzita závisí na hudbě.Charakteristické pohyby jsou: ohýbání a natahování, zatáčky a rotace, výkyvy nohou a paží,běh, skákání, skákání atd.

Rytmická gymnastika je jednoduchá kombinace cvičení, která se provádějí výhradně v rytmické hudbě.

Pravidelná cvičení mají příznivý vliv na fungování srdce a plic , posilují svaly, rozvíjejí vytrvalost a pocit rytmu.Z emocionálního hlediska rytmická gymnastika zlepšuje náladu, uvolňuje napětí a dodává vitalitu.

Terapeutická gymnastika

Určená k rehabilitaci pacientů s neurologickými a kardiologickými problémy, poraněním různého charakteru a původu atd.

Terapeutická gymnastikaprovádí pod úplným dohledem ošetřujícího lékaře.

Všechna cvičení terapeutické gymnastiky se provádějí ve statice , tj. Zpravidla se provádějí pomalu a ve stresu.Jejich akce je zaměřena na zlepšení práce konkrétního těla.Terapeutická cvičení jsou často kombinována s dechovými cvičeními.

Rozsah lékařské gymnastiky je velmi rozsáhlý:

 • poranění a poruchy pohybového aparátu (včetně imobilizace);
 • skolióza;
 • onemocnění neurologické povahy atd.
​​

Třídy: ve skupinách a jednotlivě.Obecný průběh léčby obvykle sestává ze 3 fází: úvodní, základní a závěrečná.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Sušení těla pro dívky.Výcvikový program, podrobné nutriční menu na měsíc po dni.

Nekonvenční gymnastika zlepšující zdraví

V posledních desetiletích se netradiční druhy fyzické aktivity staly stále více a více zajímavými.

Každá z odrůd netradičních zdravotních gymnastik pozitivně ovlivňuje celkový stav těla, fungování srdce a dalších orgánů.

Mezi tyto typy gymnastiky patří:

Protahování

Protahování (představuje gymnastiku) je cvičení, které podporujeprotažení svalů a vazů, díky čemuž celé tělo získá větší flexibilitu.Výhody protahování: pomáhá zhubnout, odstraňuje toxiny a toxiny z těla, zlepšuje držení těla.

Callanetics

Callanetics je zdokonalení vlastního těla prováděním statických cvičení.Růst zátěže se dosahuje udržováním určitého držení těla po delší dobu.Výhody: hubnutí, vývoj svalů, normalizace metabolismu.

Tvarovací systém

Tvarovací systém - charakteristický rys je individuální výběr výcvikového režimu na základě počítačového testování, který zohledňuje zvláštnosti struktury těla.

Tvarovací systém má mnoho poddruhů: tvarování klasických, tvarování uni, tvarování pro těhotné ženy atd. Pros: účinky na určité části těla, ztráta hmotnosti, schopnost formovat požadovaný tvar a proporci těla.

Orientální wellness systémy

Orientální wellness systémyGymnastika zahrnuje různé druhy jógy, čchi-kungu, tsaiji chuan a další cvičení, jejichž domovinou je východ.Hlavní myšlenkou těchto učení je kombinace duševní a fyzické rovnováhy.

Harmonický přístup ke světu a normalizace emočního stavu jsou navíc klíčem k úspěšnému fyzickému rozvoji člověka a zachování jeho zdraví.Výhody systémů: nejen posílit tělo, ale také rozvíjet harmonické vnímání světa.

Hatha jóga

Hatha jóga je jednou z odvětví indické jógy, což je řada cvičení zaměřených především na dosažení fyzické dokonalosti.

Tato praxe zahrnuje dechová cvičení, prvky psychoregulace a sebeovládání, statické pozice ásan a správnou výživu.Má se za to, že hatha jóga je základním stylem jógy, která zvládla, které můžete využít k jiným metodám.Výhody: zvyšuje svalovou pružnost, vytrvalost, rozvíjí pozitivní postoj k světu.

Jóga - gymnastika pacifikace

Jóga je jednou z nejoblíbenějších oblastí fyzické aktivity v posledních letech.Ve svém jádru nejde jen o systém zdravotních cvičení, ale také o určitou filozofickou kulturu, v níž je Indie domovem.

Ve skutečnosti pojem jóga kombinuje několik typů orientální gymnastiky .

Hlavní složkou jógy je přesná realizace zvláštních fyzických pozic - ásan.

Specialisté mají více než dvacet jógových stylů.Ale hlavními složkami jakéhokoli směru jsou speciální fyzické pozice (ásany), dechové techniky a meditace (nebo relaxace).Dělejte jógu jednotlivě i ve skupinách.

Vysoký požadavek na jógu je spojen s řadou jeho výhod ve srovnání s mnoha jinými typy tělesné výchovy, konkrétně:

 • dostupnost (nevyžaduje zvláštní vybavení a tělocvičnu));
 • univerzálnost (mnoho pozic mohou provádět i začátečníci);
 • podporuje všestranný vývoj člověka, včetně duchovního, zbavuje emoční stres a vytváří pozitivní myšlení.

Respirační gymnastika

Respirační gymnastika je zvláštní druh cvičení, které rozvíjí dýchací svaly.Mezi její úkoly patří zlepšování zdraví a boj proti řadě nemocí, jako jsou nemoci dýchacího ústrojí, problémy s kardiovaskulárním systémem, sexuální poruchy atd.

Základní složky odborné přípravy jsou:

]
 • změna frekvence a hloubky dýchání;
 • umělé dýchání;
 • změna směru dýchání (ústy a nosem);
 • umělá odolnost vůči vnějšímu toku atd.

Podle odborníků je při správném provedení cvičenírespirační gymnastika vynikající prevencí bronchitidy a bronchiálního astmatu , rýmy.Navíc, dechová cvičení snižují stres, uvolňujínespavost, posílení svalů těla.

Správně prováděná dechová cvičení zlepšují krevní oběh, rozvíjejí dýchací svaly a přispívají k potlačení různých nemocí.

Existuje několik druhů dechových cvičení.Mezi nimi: jógová gymnastika, Strelnikova gymnastika, gymnastika s nadváhou atd.

Gymnastika

Sportovní gymnastika vyžaduje vysokou úroveň výcviku.Trénink začíná v raném dětství. Sportovní úspěchy a vítězství jsou pro ty, kdo se zajímají o gymnastiku, hlavním úkolem a motivací .Typy (klasifikace) zahrnují: akrobatickou, rytmickou, sportovní a týmovou gymnastiku.

Rytmická gymnastika

Uznáváno jako jeden z nejnápadnějších, nejelegantnějších a nejpamátnějších sportůPředstavení sportovců je kombinací cvičení a prvků doprovázených hudbou .Všechny pohyby se vyznačují elegancí a plasticitou.

Rytmická gymnastika zahrnuje použití různých atributů sportovci.může to být páska, míč, obruč a další.

Na světových soutěžích je použití různých předmětů povinné: stuhy, míče, obruče atd.Třídy rozvíjejí flexibilitu , plasticitu, milost, správný postoj a chodu.

Rytmická gymnastika má věková omezení. Začněte to dělat ve věku 3-5 leta jakozpravidla již ve věku 14-16 let většina atletů svou kariéru ukončí a vydá se jiným směrem.Tento sport patří mezi nejdostupnější, ale na vzhled sportovců jsou vysoké požadavky.

Akrobatická gymnastika

Akrobacie je část gymnastiky, která se skládá z takových cvičení jako:

 • skákání;
 • výkon;
 • schopnost udržet rovnováhu;
 • rotace těla s a bez podpory a řada dalších.

Cvičení se provádějí buď na podlaze nebo pomocí speciálního vybavení (prsteny, tyče, gymnastické kulatiny).Jsou dynamické (žabky, žabky, žabky) a statické (stojany, pyramidy).

Abyste se mohli věnovat sportovní akrobacii, musíte mít zvláštní tělesnou výchovu.

Ve sportovní akrobacii existuje celá řada disciplín:

 • sólisté;
 • páry;
 • skupin;
 • Trampolína na lyžích.

Akrobacie rozvíjí obratnost, odvahu, odhodlání, sílu vůle, obratnost, posiluje pohybový aparát a rozvíjí koordinaci a orientaci ve vesmíru.

Sportovní aerobik

Sportovní aerobik je disciplína, ve které jsou všechna cvičení prováděna s velmi vysokým tempem pod hudebním doprovodem.Všechny pohyby se vyznačují ostrostí a dynamikou.

Sportovec je požadován nejen složitost a srozumitelnost provedených akcí, ale také umění.

Soutěže se konají jakojednotlivě a ve skupinách.Je třeba poznamenat, žesportovní aerobik je extrémně obtížným sportemz hlediska fyzické aktivity, kterému je gymnastka během výkonu vystavena.Podle odborníků lze jeho práci přirovnat k běhu 800 metrů.

Sportovní výkony aerobiku se vyznačují jasností a pohyblivostí.

Pravidelné aerobní cvičení vám umožňuje udržovat dobrou fyzickou kondici, pozitivně ovlivňuje emoční stav sportovce a posiluje kardiovaskulární a respirační systém.

Vzdělávací typy gymnastiky

Nejen, že mají léčivý účinek, ale také podněcují zájem o sport, rozumějí a zlepšují funkční schopnosti těla, a vzdělávací, rozvíjející se gymnastika se vyzývá k rozvoji sebekázně..

Typy (klasifikace) zahrnují: vzdělávací, ženskou, atletickou a profesionální aplikovanou gymnastiku.

Obecná gymnastika

Používá se ve třídách tělesné výchovy ve všech vzdělávacích institucích (školy, mateřské školy, univerzity atd.) A ve skupinách pro střední a starší lidi.věk.

Úkolem tříd je rozvíjet a zlepšovat nejjednodušší motorické dovednosti(běh, chůze, překonávání překážek), učit studenty ovládat své tělo a celkově představovat mladší generaci sportu.

Cvičení ve vzdělávací gymnastice skákají, některéakrobatické prvky, běh atd.

Cvičením vzdělávací gymnastiky jsou skoky (na výšku, délka, prostřednictvím gymnastických lavic atd.), některé akrobatické prvky (stojí na lopatkách) atd. Výcvikpro seniory jsou zaměřeny na zlepšení jasnosti prováděných pohybů a jejich koordinace.

Dámská gymnastika

Dámská gymnastika je navržena speciálně pro ženy.Zohledňuje strukturální vlastnosti ženského těla.Současnězastává funkce mateřství ústřední místo , a proto jsou cvičení na posílení svalů nohou, pánve, břicha atd. Povinnou součástí výcviku

Gymnastika žen je zaměřena na posílenípánevní svaly.

Třídy kombinují obecná vývojová cvičení, prvky rytmické gymnastiky a některé taneční styly.Důležitou roli hraje hudební doprovod. Dámská gymnastika přispívá k rozvoji pružnosti , milosti, tvoří krásné držení těla, připravuje ženské tělo na těhotenství a porod.

Atletická gymnastika

Typ gymnastiky zaměřený na rozvoj silových kvalit.Lidé podílející se na atletické gymnastice se vyznačují výraznými svaly a proporcionálním vývojem svalů celého těla.

Atletická gymnastika se provádí za účelem posílení svalů a zdokonalení postavy.

Cvičení v atletické gymnastice se provádějí jak s předměty, takzávaží (činky, činky atd.) a bez nich. Tento druh fyzické aktivity trénuje kardiovaskulární systém , rozvíjí svaly, posiluje nervový systém a vnáší sebekázeň.

Dostupnost atletické gymnastiky je vysvětlena její vysokou popularitou.Můžete to udělat jednotlivě, ve skupinách, doma, na zahradě atd.

Profesionálně aplikovaná

Profesionálně aplikovaná gymnastika kombinuje cvičení a tréninky, které umožňujízvládnout nové nebo zlepšit stávající dovednosti lidí, jejichž specifika povolání vyžaduje složité fyzické jednání nebo odolnost vůči zvýšenému zatížení.

Cílem odborné a aplikované gymnastiky je nejen zlepšení fyzické zdatnosti, ale také morální posílení pracovníků a týmů.

Samotné třídy jsou zaměřeny na rozvoj nejen fyzických, ale i morálních kvalit, bez nichž není možné ovládnout vybranou specialitu.Například,v mnoha odborných školách pro instalatéry ve vysokých nadmořských výškách se kurzy tělesné výchovy konají na kopci , což odstraňuje pocity studentů ze strachu z výšek a rozvíjí obratnost, sebevědomí a další kvality.

Prevence úrazů, zvyšování produktivity práce, zlepšování dovedností ve zvolené oblasti - to jsou cíle profesionálně aplikované gymnastiky.

Typy (klasifikace) závisí na oblasti použití, například,K dispozici je gymnastika pro astronauty, piloty, hasiče, námořníky atd.

Typy týmů

Narodilo se ve skandinávských zemích a je zastoupeno 3 disciplínami: podlahovými cviky (s prvky tance a choreografie), mini-trampolínovými skoky a akrobatickými skoky. Všechna cvičení jsou prováděna podle hudby .

Charakteristickým rysem týmové gymnastiky je povinný počet osob od 6 osob.

Soutěže se konají ve 3 kategoriích: představení žen, mužů a smíšených týmů.Složení týmu se pohybuje od 6 do 12 účastníků.Tento sport se vyznačuje vysokou dynamikou a zábavou, dobře koordinovanou prací účastníků, vysokou úrovní techniky pro provádění akrobatických prvků.

Charakteristickým znakem disciplíny je vydávání závěrečné známky.

Výsledkem může být pouze týmový výsledek.Rozhodčí berou v úvahu složitost a přesnost techniky pro každou gymnastku a zároveň umění a koordinovanou práci všech členů týmu.

Cirkusová gymnastika

Žánr cirkusového umění, což je výkon a demonstrace cviků (triků) na veřejnosti za použití zvláštního vybavení a granátů, někdy vytvořených pro jedinečné cirkusové číslo.

Pro každé číslo jsou vybrány nezbytné atributy pro cirkusovou gymnastiku.

Existuje rozdělení typů cirkusové gymnastiky v závislosti na místě provádění triků:

 • cvičení používající přístroje a granáty instalované na aréně;
 • anténa - cvičení využívající zařízení instalovaná nad arénou.

V tomto případě má každý typ svá odvětví: cviky na vodorovných prutech, prstenech, lichoběžnících, bambusu, pásech atd. Častocirkusová gymnastika předpokládá přítomnost jakéhokoli scénářenebo dokonce divadelní produkce, přítomnost určitého spiknutí, podle kterého umělci provádějí své triky.

Úkolem cirkusových gymnastů je zaujmout a zaujmout publikum.A pokud je gymnastika konkurenceschopná, pak cirkus je ukázkou dovednosti.

Představení v cirkusu vyžadují dobrou fyzickou přípravu, takže sem často chodí sportovci z jiných typů gymnastiky nebo umělci cirkusové dynastie, kteří ji praktikují již od raného dětství.

Ulice (yard)

Koncept pouliční gymnastiky (Street Workout) hovoří sám za sebe -veškerý výcvik probíhá mimo domov nebo tělocvičnu .Cvičení a prvky jsou prováděny na pouličních turniketech a granátech nebo jednoduše na zemi.Hlavní důraz v hodinách je na síle a vytrvalosti, schopnosti pracovat s vlastní váhou.

Hlavní cvičení v pouliční gymnastice jsou: vytahování na vodorovném pruhu, z podlahy nebo na nerovných mřížích.

Tento typ výcviku zahrnuje pull-up na vodorovné liště, push-up z podlahy, push-up na tyče, atd.Street Work vyvinula své vlastní kategorie astandardya dokonce i soutěže: ve volném stylu nebo ve formátu „bitev“ (včetně mezinárodních).

Kritériem hodnocení není často pouze složitost a kvalita prvků, ale také umění sportovce.

Od roku 2000 je Street Workout v Rusku, Evropě a Spojených státech stále populárnější.

Flexibilita, koordinace, vytrvalost, odvaha, odhodlání, vytrvalost - to je jen neúplný seznam kvalit a dovedností, které gymnastika rozvíjí.Jeho druhy a klasifikace jsou velmi rozmanité.

Můžete si vybrat směr pro každý vkus a s jakýmikoli finančními možnostmi.Současně sport, stejně jako jiné oblasti lidského života, nestojí v klidu, proto je možné, že v blízké budoucnosti se objeví všechny nové gymnastické směry.

Zajímavá videa o různých typech gymnastiky

V tomto videu se můžete dozvědět o základní sadě cvičení v gymnastice, co to je, o typech, vlastnostecha technika provedení:

Tento videonávod ukazuje soubor cvičení pro nejmenší (skupina 3-5 let) v choreografii a rytmické gymnastice.Zahrnuje protahování vlákna, rovnováhu, rovnováhu, postoj a postoj.