Fonoforéza obličeje hydrokortizonem, karipainem, kyselinou hyaluronovou.Indikace a kontraindikace, zařízení pro ultrazvukové výkony

Phonoforéza je ultrazvuková energie používaná ke zvýšení propustnosti kůže na obličeji a těle, která vám umožňuje absorbovat hydrokortizon a další léky tkání.

Cbýt technologie

, fonoforézou tvář s hydrokortizon od svého vzniku v roce 1954 se stala velmi populární metoda pro klinickou léčbu muskuloskeletálních zranění u sportovců.

Na rozdíl od ionoforézy se předpokládá, že fonoforéza tlačí celé molekuly kůží do podkladových tkání a krevního řečiště.Pulzní metoda se obvykle používá pro kontinuální absorpci léčiv a zpravidla se používá k léčbě muskuloskeletálního systému, jako je bursitida a tendonitida.

Fonoforéza vyžaduje ultrazvuk.Toto je nevstřikovací metoda pro dodávání určitých léků.Protizánětlivé léky se dodávají s jeho použitím.

Speciálně vyškolení terapeuti mohou léčit pacienty pomocítato metoda je pro podávání léčiva přímo v oblasti zájmu pacienta.Působení ultrazvukových vibrací je speciální přenos vln na úrovni tělesných buněk, díky čemuž dochází k účinnému ovlivnění určitých patologií a chorob.

Účinnost ultrazvuku je vysvětlena skutečností, že je schopen generovat vlny ve frekvenčním rozsahu od 900 do 4000 kHz, díky kterým proniká hluboko do tkání a má terapeutický účinek na tělo.

Pro větší účinek se používají určitá léčiva, zejména vitaminy, antibakteriální a protizánětlivá léčiva, hydrokortizon.Ultrazvuk neproniká více než 6 cm, je schopen zahřívat tkáně a zvyšuje citlivost bílých a červených krvinek.

Tento postup se používá téměř ve všech oblastech medicíny, takže specialista vybírá léky pro konkrétní případ. Tento lék je multifunkční, protože se používá jako antibakteriální, protizánětlivé a antialergické činidlo.

Mechanismus účinku

Transport léčiva přes kožní bariéru je omezen jeho schopností překročit vnější vrstvu kůže - roh.Protože tato vrstva sestává z mrtvé stratifikované skvamózní epiteliální tkáně, její propustnost do značné míry závisí na její hydratační úrovni.

Odstranění části stratum corneum pomocí oděru se výrazně zvyšujeabsorpce léčiva, dokud se vrstva neobnoví po 2 až 3 dnech.

Nejjednodušší cesta kůží je přes vlasové folikuly a mazové žlázy.Folikuly slouží jako hlavní cesta přenosu.Zahřívání kůže před fonoforézou zvyšuje rychlost přenosu léčiva, čímž se zvyšuje místní dodávka.

Naopak zahřívání bezprostředně po fonoforéze zvyšuje rychlost absorpce léčiv vaskulárním systémem, čímž se snižuje místní dodávka, ale zvyšuje systémové dodávání.

Nástroje a senzory, u nichž dochází k ošetření nebo kosmetickým postupům, mají obvykle mnoho režimů intenzity.Při jejich výběru se lékař nebo kosmetolog vždy zaměřuje na hlavní problém, aby nenarušoval dermální nebo horní vrstvu kůže.Poté se lékař pokusí určit určitou intenzitu, soustředí se na pocity pacienta a vezme v úvahu jeho vlastnosti.

Fonoforéza obličeje hydrokortizonem existuje ve 3 různých variantách:

 • Vysokofrekvenční. Vysoké frekvence se používají pro některé procedury v kosmetologii, zejména na obličeji.Při vysoké frekvenci nemohou ultrazvukové vlny proniknout hluboko, maximálně 3 cm.
 • Střední frekvence. V kosmetice se používá k odstranění podkožního tuku působením ultrazvukových vibrací nebo celulitidy.Takováto fonoforéza je také vhodná k odstranění jizev lékem Lidaza.Druhý typ fonoforézy proniká hlouběji do tkáně,asi 5 cm.
 • Nízkofrekvenční. S jeho pomocí pronikají ultrazvukové vibrace hluboko do pojivových tkání, zahřívají je a mají terapeutický účinek při problémech, jako je těžký zánět.V tomto případě je intenzita ultrazvukových vln nejvyšší.Kolísání zahřívá tkáně a eliminuje příčinu vzniku zánětlivých procesů.

Intenzita vln může být dvou typů:

 • Impulsivní vlny. Tyto vlny nejsou schopny zahřát tkáně a proniknout hluboko, a proto jsou vhodné i pro velmi citlivou pokožku, pro léčbu zánětlivých procesů a růžovky, pro zvláštní onemocnění vyžadující jemný a šetrný léčebný režim, stejně jako pro pediatrickou terapii.Tyto vlny jsou zcela bezbolestné pro použití s ​​nástroji a senzory, takže pacienti mohou takové postupy snadno tolerovat.
 • Trvalé vlny. Používá se pro závažnější poruchy, jako je například ošetření a odstranění jizev na kůži, hematomů a strií.

Výhody fonoforézy jsou:

 • Neinvazivní metoda podávání léčiv do tkání pod kůží.
 • Alternativa k injekci.
 • Zajišťuje průnik léčiva do cílové oblasti.
 • Žádné vedlejší účinky a rychlé zotavení.
 • Pomáhá léčit širokou škálu nemocí.

Indikace

Je indikována fonoforéza k vyřešení následujících problémů:

 • Bolesti svalů.
 • Bolest kloubů.
 • Bolest hlavy.
 • Podvrtnutí.
 • Hernias.
 • Celulitida a nadváha.
Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Kyselina hyaluronová v tabletách.Výhody, jak brát, recenze lékařů a účinnost.

Kontraindikace

Fonoforéza osoby s hydrokortizinem je poměrně odpovědný postup, a proto má kontraindikace, které je třeba vzít v úvahu.

Postup se nedoporučuje pro:

 • vegetativní vaskulární dystonie;
 • zánět a podráždění v oblasti zákroku;
 • tuberkulóza;
 • šišinka rostoucích kostí;
 • u srdečních chorob;
 • maligní nádory;
 • tromboflebitida;
 • zhoršený krevní oběh;
 • onemocnění reprodukčních orgánů;
 • ischemická onemocnění;
 • hypertenze;
 • metabolické poruchy;
 • problémy v gynekologii, jmenovitě onemocnění dělohy a vaječníků;
 • přítomnost maligních nádorů;
 • diabetes mellitus;
 • v přítomnosti chemických slupek;
 • imunodeficience;
 • přítomnost infekcí, které jsou spojeny s narušenou imunitou.

Měli byste věnovat zvláštní pozornost také používaným drogám.Je důležité, aby neměly alergické reakce.S fonoforézou nejsou spojeny žádné významné vedlejší účinky.

Ošetření by však nemělo být prováděno v oblasti novotvarů, v infikovaných oblastech, kovových částíimplantovaných uvnitřtělo, cévní abnormality a citlivé oblasti, jako jsou oči, slabiny, lebky a břišní oblasti těhotné ženy.

Výhody provádění doma

Provedení jakéhokoli druhu fonoforézy doma má své vlastní vlastnosti a výhody.Nejprve si procedura nevyžaduje vysoké hotovostní náklady, ale k tomu je nutné mít speciální vybavení, zařízení a senzory, drogy.

Doporučuje se absolvovat lékařské vzdělání nebo absolvovat speciální kosmetologické kurzy.Pro tento postup musí být k dispozici profesionální zařízení.

Podrobný popis postupu fonoforézy doma:

 1. Je nutné pacienta umístit na židli v pohodlné poloze.
 2. Zkontrolujte intenzitu ultrazvukového přístroje a ujistěte se, že je vypnutý.
 3. Na ošetřovanou oblast a na povrch ultrazvukové hlavy naneste teplý gel na axony (nalezený v ultrazvukových gelových ohřívačích).Při provádění fonoforézy se nejprve aplikuje hydrokortisonový gel na ošetřovanou oblast a poté gel na axony.Protože fonoforéza zahrnuje penetraci léků na předpis do tkáně, musí být předepsána nebo ústně schválena dodavatelem.
 4. Nastavte kontinuální /pulzní nastavení, jak je uvedeno v tabulce.Pro zahájení léčby nastavte časovač na určený čas (obvykle 5 až 10 minut).
 5. Ultrazvukem pohybujte plynule kruhovým pohybemDostatečně pomalý k zajištění správné penetrace chemických sloučenin, ale dostatečně rychle, aby se zabránilo nadměrným účinkům na tělo, pocitům intenzivního tepla a bolesti.Současně je nutné postupně zvyšovat intenzitu na indikovanou intenzitu (obvykle 0,5 - 1,5 W /cm 2) a ujistit se, že pacient nepociťuje nepohodlí.
 6. Při použití pulzního ladění (jako u fonoforézy na malé ošetřované místo) není třeba přesouvat ultrazvukovou hlavu.

Po dokončení ošetření musí být léčivo odstraněno z povrchu kůže a hlavy ultrazvuku.V případě potřeby otřete pokožku alkoholem.

Přístroje pro provádění postupu doma

Poté, co jste se rozhodli pokračovat doma s fonoforézou, můžete si vybrat různé přístroje.

Vhodnější jsou:

 • Delta Combi. Toto zařízení s obrovskou sadou funkcí několika terapeutických zařízení současně.Jedná se o neurostimulátor a ultrazvukové zařízení, které je vhodné pro domácí použití při chorobách a komplikacích různých forem.Zařízení je kompaktní, ale přesto má k dispozici velké množství programů pro léčbu nemocí.Je snadno ovladatelný a nevyžaduje zvláštní znalosti pro výcvik v používání.

Pomocí zařízení jsou možné tři typy terapií:

 1. BSEC.
 2. Terapie pomocí terapeutických léčiv.
 3. Terapie bez použitílékařské přípravky.
 • Delta AUT. Je široce používán v mnoha oblastech kosmetologie.Pokud jde o funkčnost, nejedná se o krok podřazený zařízením kosmetických ordinací, ale zároveň kompaktní, na rozdíl od stacionárních.Ve výzbroji aparátu je mnoho způsobů různé orientace, s nimiž je možné léčit nemoci.
 • AUTN-01 RONET. Aktivuje metabolismus v lidském těle, svým působením proniká do vzdálených vrstev tkání a do vnitřních orgánů, zlepšuje fungování buněk, rozpouští jizvy a uvolňuje křeče.Zlepšuje také krevní oběh a reguluje funkci hladkého svalstva.

Zařízení by mělo být vybráno s ohledem na počáteční problém a dosažení jednotlivých výsledků.Nezapomeňte postupovat podle pokynů, abyste zabránili poškození vašeho těla.

Látky a přípravky pro fonoforézu: hydrokortison

K dosažení molekulárního pohybu se používá fonoforéza osoby s hydrokortizonem (speciální hormon, který je analogem hormonu produkovaného v ledvinách).způsobuje tření částic a zvýšení teploty tkání.

Může zvýšit místní průtok krve, roztažitelnost kolagenu a uvolnění svalů, snížit bolest a svalové křeče a také zvýšit místní krevní oběh a enzymatickou aktivitu.Účelem fonoforézy je penetrace lokálního léčiva pomocí ultrazvuku jako přenosového média. Nejčastěji se hydrokortison používá jakoprotizánětlivé činidlo.

Mechanismus účinku hydrokortizonu.Zpravidla se pro zranění používá u člověka s tímto lékem fonoforéza

. Lék je schopen působit jako antibakteriální, antialergická a antipruritická látka.Pomáhá blokovat produkci alergenů, zmírňuje příznaky alergie a snižuje citlivost (s impulzivními vibracemi).Hydrokortison je také schopen ovlivnit metabolismus v těle: metabolický a lipidový.

Fonoforéza s hydrokortizonem by se neměla provádět po dlouhou dobu, protože to může způsobit problémy s nadledvinami, zejména zastavení hormonální produkce v těle.K léčbě musíte absolvovat 7-8 kurzů, což je krátkodobé.Při těchto cyklech jsou poškozené tkáně kompletně vyčištěny a obnoveny.

Fonoforéza je indikována pro onemocnění ledvin, páteře a kloubů, hydrokortizon se v kosmetologii používá jen zřídka.Fonoforéza s hydrokortizonem může být prováděna doma i v salonu.

Použití s ​​kyselinou hyaluronovou

Kyselina hyaluronová se spolu s fonoforézou nejčastěji provádí pro kosmetické než terapeutické účely.Před ošetřením pokožky ultrazvukovými vibracemi se na ni aplikuje kyselina hyaluronová, která je schopna se zahřát, proniknout hluboko do tkáně a působit přímo na ošetřovanou oblast.

 • Čištění obličeje. Kyselina hyaluronová.Je schopen proniknout do pórů působenímultrazvukové vibrace a očistěte je od akné.Je také důležité neprovádět postup se silnou citlivostí pokožky obličeje, protože budou použity intenzivní režimy, které mohou na obličeji způsobit popáleniny.
 • Odstranění celulitidy. Obvykle se takový postup provádí na specifické oblasti těla, jako je žaludek nebo boky.Kyselina hyaluronová se aplikuje na vybranou oblast a potravinový film se používá k vytvoření výraznějšího účinku sauny.Poté kosmetička provádí v problémové oblasti těla různé intenzity senzorů.Ačkoli celulitida neodezní během jedné sezení, bude stačit 3-4 krát, aby se svěží a obnovená pleť.Stejným způsobem dochází k úbytku hmotnosti v pase.Pouze v tomto případě vytváří hlavní tlak na tělesný tuk.
Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Plazmová zvedací tvář - co to je, jak se provádí, výsledky, fotografie před a po zákroku.

With Contractubex​​

Contractubex je droga, která se používá ve většině kosmetických procedur.

Při jeho použití se provádějí následující postupy:

 • odstranění jizev z kůže;
 • ultrazvukové čištění obličeje;
 • zbavení se celulitidy a dalších centimetrů v pase;
 • odstranění pigmentace a nedokonalostí na tváři.

S fermencolem

Fermencol je droga, která se v kosmetologii používá při fonoforéze.Je schopen vyhladit povrch kůže aodstranit vrásky, zbavit se vad, pigmentace a jizev.

S karipainem

je Karipain suchý práškový přípravek pro léčbu páteře a kýly.Spolu s fonoforézou má lék oteplovací a protizánětlivé vlastnosti, které přispívají k účinné léčbě.

S lidázou

Lidase je speciální enzym, který může štěpit kolagenová vlákna, zejména na tkáni jizvy.Má výrazný účinek na pojivovou tkáň těla a rozděluje její základnu.

Síla a hloubka fonoforézy s Lidase závisí na výkonu zařízení. Procedura se doporučuje u pacientů se zjevnými kožními vadami na obličeji, aby se vyhladil povrch kůže.Nejčastěji se používá v kosmetologii k odstranění jizev a zbytků akné.

Technika

Fonoforéza obličeje reguluje a zlepšuje buněčný metabolismus, a proto se zvláště často používá v kosmetologii při postupech, jako je ultrazvukové čištění obličeje, anticelulitidová masáž a odstranění otoků,zbavit se podkožního tuku a normalizovat arteriální oběh.

K tomu se používají hydrokortison, kyselina hyaluronová a další léky s podobným principem účinku.

Mechanismus se prakticky neliší od fonoforézy pro terapeutické účely.Jeho hlavním úkolem je pronikání ultrazvukových vibrací do tkání k dosažení čistícího účinku.

Fáze ultrazvukového čištění obličeje:

 1. Čištění kůže od kontaminantů a produktů mazových žláz.K tomu používá master speciální řešení obsahující zpravidla obyčejnou micelární vodu.
 2. Je-li osoba připravena a očištěna, musí být dezinfikována, aby se předešlo případným vniknutím infekcí do malých ran.
 3. Poté se na pokožku obličeje aplikuje speciální ošetřovací roztok, například kyselina hyaluronová nebo jakákoli jiná látka, která je schopna proniknout hluboko do pórů, která je očistí.
 4. Zahájení léčby ultrazvukovými vlnami.K tomu kosmetolog přenese senzor do každé oblasti kůže a zpožďuje jej o 15 sekund.V této době musí master také upravit a změnit výkon zařízení.Kosmetička obvykle pohybuje senzorem směrem k víčkům a provádí kruhové pohyby v obličeji.Tento proces trvá 15-20 minut.
 5. Poté se pokožka zklidní použitím zvlhčovače.Buňky se regenerují rychleji a tvář vypadá svěží.Výsledkem je čistá pokožka bez akné a zánětu.

Účinek fonoforézy

Účinek fonoforézy je v zásadě lymfatická drenážní masáž, která se provádí na určité části těla.V různých oblastech to budou různé efekty.Například v kosmetologii - vyhlazovací účinek, od procedury můžete očekávat hladký povrch pokožky bez vad a pigmentace.

Některé studie ukazují, že fonoforéza nemusí být účinnější než typická ultrazvuková terapie pro stavy, jako je syndrom myofasciální bolesti (MPS).Jiné studie ukazují, že fonoforéza je účinnější než ultrazvuk při takových stavech, jako je osteoartróza kolene.

Fonoforéza je obecně považována za účinnější, pokud je použita s jinými léčbami nebo terapiemi.Například manžeta může být použita kromě fonoforézy na zápěstí nebo onemocnění, jako je De Kervenova tenosynovitida.

Jedna studie naznačuje, že fonoforéza je zvláště účinná při použití s ​​gázou nebo jiným obvazem.Dexamethason s gázovým dresinkem zvaným okluzivní obvaz lze aplikovat nejméně za 30 minut.před použitím ultrazvukových vln k dosažení lepších výsledků.

Studie účinků fonoforézy ukázaly, že procedura hydrokortizonu zvyšuje difúzi léčiva kůží, avšak většina přípravků hydrokortizonové fonoforézy byla navržena jako špatné ultrazvukové vysílače.

Návrh článku:Mila Fridan

Video o fonoforéze

Jaký je postup fonoforézy obličeje: