Akupunkturní body na lidském těle.Atlas, foto, jak dělat akupresuru

Lidské tělo má síť meridiánů, po které se pohybuje životně důležitá energie.Asi 6 tisíciletí ve východní medicíně se praktikoval způsob léčení a léčení těla působením na speciální body na těle, které jsou spojeny s těmito energetickými kanály.

Akupunktura je jednou z technik prováděných za použití jehel.Vzhledem k tomu, že metoda má dostatečně silný účinek na tělo, měla by být prováděna pouze profesionály.

Jak funguje akupresura

Akupresura- absolutně atraumatický a měkčí ve skutečnosti analog akupunktury, ve kterém se místo jehly používají ruce.Čínští lékaři také používají jiné masážní nástroje, jako jsou ostré bambusové tyčinky, fazole nebo dokonce rýži.

Správně vybraná akce v nezbytných bodech šetří bolest, stimuluje tělo k zotavení, obnovuje funkce vnitřních orgánů, podle potřeby je vzrušuje nebo uklidňuje.Metoda také dobře funguje u všech druhů nervových a psychologických onemocnění, zejména u deprese a nespavosti.

Varianty bodů v akupunktuře, klasifikace

Akupunkturní body na lidském těle jsou spojovány s meridiány, takže byste měli nejprve studovat hlavní energetické kanály.

Východní medicína je zná mnoho, ale rozlišuje 2 hlavní a 12 hlavní:

Akupunkturní body na lidském těle prvního poledníku, plíce.
(Yin-Meridian (115] )]
Jméno Umístění Počet bodů Oblast odpovědnosti
Podél těla na přední straně začíná v oblasti ochlupení a končív očích 24 Páteř
Jan Meridian Za páteří začíná v perineu, stoupá k mozkupak sestoupí korunoudo očí 28 Doplnění energie
Plísní poledník Počínaje žaludkem, přes tlusté střevo stoupá k plicím a krku,sestupně po vnějším povrchu ruky k palci 11 Metabolismus, respirační systém
Poledník tlustého střeva Prochází z indexuprst, zvedá se podél paže, pak do plic a střev 20 Funkce vylučování
Meridián žaludku Začíná u křídel nosu, na obličeji stoupá k zadní části hlavy, sestupuje do klíční kosti, pak žaludkemsestupuje na nohu a končí druhým prstem 45 Žaludek
Poledník slinivky břišní a sleziny Prochází palcemnohy ke slezině, bránici a hrtanu, končící pod jazykem 21 Propagace a trávení potravin, získávání živin
Meridián srdce Ze srdce sestupuje bránicí do tenkého střeva, zvedá se do plic a prochází podél ruky k malíčku 9 Vědomí, činnost mozku, emoce, oběhový systém
Meridtenké střevo Z malého prstu jde do klíční kosti, sestupuje do srdce, bránice, žaludku, končí v tenkém střevu 19 Absorpce živin z potravy
Poledník močového měchýře Z rohu oka prochází mozkem, dolů páteř do ledvin a močového měchýře 67 Reguluje činnost močového měchýře a ledvin
Meridián ledvin Začíná na malém prstu chodidla, stoupá k ledvinám, játra, bránice, plic a končí u kořene jazyka 27 Ukládání vitální energie pro orgány, růst a vývoj
Meridián perikardu Od sestupu perikardu k dolní části těla jde větev podél paže ke střednímu prstu 9 Ochrana srdce
Poledník tří ohřívačů Z prstencového prstu stoupá k rameni, klesá do bránice a do spodní části trupu.Větve procházejí oblastí obličeje 23 Funkce všech orgánů, nervová excitabilita
Poledník žlučníku Pochází z vnějšího rohuoči a sestupující se po celém těle končí ve čtvrté špičce 44 Funguje ve spojení s poledníkem jater
Poledník jater Prochází od prvního pata do genitálií, jater, močového měchýře, bránice a stoupá ke koruně hrdlem a zadním patrem 14 Metabolismus, centrum chemických procesů

Lidským onemocněním je ve většině případů stagnace, blokáda, nedostatek nebo nadbytek energie v orgánech.Akupunkturní body na lidském těle se dělí podle jejich příslušnosti ke konkrétnímu poledníku, účinkům na orgán nebo malátnost.

Seznam:

 • Uklidňující. Účinek na ně je pro pacienta příjemný, potlačuje nadměrnou aktivitu odpovídajícího orgánu a uvolňuje nervozitu.U každého poledníkunachází se pouze jeden takový bod.
 • Vzrušující .Také jeden na každém kanálu.Stimulujte unavené orgány a aktivujte jejich práci.
 • Harmonizace .Tyto body jsou umístěny na konci a na začátku každého poledníku a vyrovnávají energii orgánů a systémů.
 • Signál nebo „body Mu“ .Přiřazeno konkrétnímu orgánu.Mimořádně účinný pro „první pomoc“ a rychlé odstranění bolesti.
 • Speciální,pracující se specifickou nemocí.

Celkem je na lidském těle umístěno více než 700 aktivních bodů.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Laserové odstranění chloupků na obličeji a těle - jak se provádí, účinnost, fotografie před a po kontraindikacích.

Kontraindikace akupresury

Navzdory skutečnosti, že akupresura je velmi mírnou technikou, existuje řada kontraindikací:

]
 • Těžká organická onemocnění srdce a oběhového systému.
 • Jakákoli patologie těhotenství.
 • Akutní kožní onemocnění, rány, popáleniny, vředy na masážních místech.
 • ​​
 • Diagnostikováno s depresí.
 • Onkologie také někdy odkazuje na kontraindikace.
 • Těžká práce.

Pokud se pacient během masáže náhle cítí dobře, měl by být ihned zastaven.

Jak najít potřebné akupunkturní body, atlas

Body používané při masáži se nacházejí na kůži a majíjejich přibližné umístění je popsáno v atlasech a popisech akupunktury.Body najdete ukazováčkem, umístíte je do navrhované oblasti a sledujete změnu v pocitech.

Kůže a linie těla, jako jsou záhyby, výčnělky, fosílie, mohou sloužit jako vodítko, které mají zahušťování nebo různé hustoty s okolními tkáněmi.Navíc v místě bodu může pacient cítit mírnou bolestivost, mravenčení nebo necitlivost.

Atlas často používá míru délky nazývanou „cun“ - vzdálenost mezi záhyby na druhé falangě prostředního prstu pacienta, když je úplně ohnutá (ženy používají pravou ruku a muži používají levou).Pro objasnění existují další dvě orientační body: společná šířka indexu a prostředních prstů je jeden a půl tsun, všech prstů kromě palce - 3 tsun.

Jak dělat akupresuru

Akupresura, stejně jako běžná masáž, zahrnuje použití řady pohybů, pro její použití jsou polštářky palce, prostřední a ukazováčky, dlaň ruky.

Rozlišuje se několik typů nárazů, z nichž:

 • Lisování,jedním nebo více prsty umístěnými kolmo na povrch kůže, nebodlaňová základna pro hlubší a silnější tlak.
 • Tření. Prst, který vytváří konstantní tlak, popisuje kruhy o průměru asi 5 mm ve směru nebo proti směru hodinových ručiček při rychlosti asi 2otáčky za sekundu.
 • Vibrace- rytmický silný tlak na bod prstem nebo hranou dlaně rychlostí 2 až 3 pohybů za sekundu.
 • Protažení kůžedvěma prsty podél linie nezbytného nárazu.
 • Uchopení,ve kterém dva nebo tři prsty uchopí kůži, rotace světla, opakovaná 3-4 krát.

Akupunkturní body na lidském těle se shromažďují hlavně v následujících oblastech:

 • Nohy.
 • Ruce.
 • Páteř.
 • Hrudník.
 • Tvář.

Na chodidlech

Masáž chodidel vyvíjí všechny tělesné systémy, zlepšuje metabolické procesy, stav kůže a psychiky, posiluje imunitní systém a zlepšuje svalový tonus.Musíte ji začít napařením nebo namazáním chodidla krémem.Poté se provádí aktivní hladení chodidel a masáž prstů z nehtových desek na jejich základnu.Dále přistoupíme ke studiu biologicky aktivních bodů (BAP).

Podle teorie akupunktury se lidské tělo promítá na chodidlo v pěti zónách:

 • jsou prsty a jejich základny orgány hlavy a krku, zejména vypracování palcových polštářků je dobré.stimuluje mozek;
 • část, která zachycuje začátek oblouku chodidla, je hrudník;
 • střední částí oblouku je žaludek;
 • blíže k patě - tlustého a tenkého střeva;
 • Samotná pata je genitálií.

Párové a centrálně umístěné orgány mají body na obou nohou, ostatní jsou umístěny na odpovídající noze (například srdce navlevo, játra - vpravo).Stimulace bodů se provádí palci třením.

Je třeba mít na paměti, že výskyt bolestivosti naznačuje problémy s orgánem, který se na toto místo promítá.Poté, co jste to cítili, byste měli změnit metodu masáže: musíte střídavě zatlačit na bod a pustit, opakovat každý pohyb po dobu 30 sekund, dokud bolest nezmizí.

Na rukou

Masáž a samomasáž rukou je alternativou k vypracování nohou, navíc je vhodné ji provádět kdekoli.Nejprve je třeba zahřát kartáč intenzivním kruhovým broušením, poté každý prst od hřebíku po základnu.

Chcete-li pracovat s BAP pravou rukou, uchopte levou ruku tak, aby palec byl v dlani.Je to on, kdo musí provádět všechny masážní pohyby.Můžete najít a studovat všechny aktivní body na vašich rukou ve speciálních atlasech.Stojí za zmínku, že prsty jsou zodpovědné za hlavu (velkou), nohy (anonymní a střední) a ruce (pinky a ukazováček) a dlaň pro vnitřní orgány.

Na uchu

Uši jsou další skupinou užitečných bodů.Tření jim pomáhá vyvést člověka ze stavu mdloby nebo těžké intoxikace alkoholem.Vývoj bodů by měl být prováděn současně na pravém a levém uchu, zachycovat je mezi prvním a druhým prstem, tlačit a třít ukazováčkem.

Zajímavá jsou následující místa:

 • Endokrin se nachází ve fosílii poblíž laloku.bod, který normalizuje metabolismus, pomáhá s alergiemi a záněty.
 • V horní fosse ucha je bod autonomního nervového systému, který je zodpovědný za střeva, ledviny, krevní cévy a pomáhá při menopauze.
 • Na spodní straně ušního lalůčku najdete bod mozkové kůry, jehož účinek zvyšuje schopnost těla se zotavit.
 • Bod srdce a plic je umístěn hluboko v uchu těsně nad zvukovým kanálem.Jeho stimulace zabraňuje infarktu a mrtvici, pomáhá při tachykardii, bronchitidě a zánětu.Lidé, kteří chtějí přestat kouřit, potřebují tento bod masírovat několikrát denně.

Na obličeji

Masáž obličeje pomáhá zachovat mladistvost a krásu pokožky, zmírňuje nespavost a bolesti hlavy.

Hlavní body akupresury jsou:

 • Třetí oko.Nachází se těsně nad nosním nosem, zlepšuje jaterní a endokrinní systém.
 • Body mládí zodpovědné za vidění jsou skryty poblíž vnitřních rohů očí na nose.
 • Body v blízkosti křídel nosu, které zlepšují čich a pomáhají bojovat proti nachlazení.
 • Bod ve středu brady vás zachrání před otravou a intoxikací.
 • Boj s bolestí hlavy při zlepšování zraku a zásobování mozku krví lze provést třením chrámů.
 • Body poblíž ušního tragusu, které se snadno nacházejí v jamkách, které se objevují při otevření úst, obnoví sluch a posilují vestibulární aparát.

Ztužující body

Bodyakupunktura, jejíž stimulace pomáhá posílit lidské tělo:

 • Bod dlouhověkosti .Pokud zaujmete polohu, položte dlaně na kolena, pak malý prst bude označovat směr a prostředníček bude výška umístění tohoto bodu.Na tomto místě je deprese, lisování je středně bolestivé.Podle legendy masáže této zóny v prvním týdnu lunárního cyklu pomáhají zachovat mládí a prodlužují zdravý život.
 • Bod Nei Guana , který se nachází tři prsty nad zápěstí, odpovídá za harmonii nervového systému a srdce a zmírňuje nevolnost.
 • Stimulace bodů Wei Zhongumístěných v popliteálních fosíliích umožňuje udržovat zdraví genitourinárního systému.
 • Body Sheng Menna vnější straně zápěstí pomáhají srdci.Kromě toho se používají při léčbě duševně nemocných lidí.
 • Bod Bai Hui , který se nachází na průniku mnoha poledníků na temeni hlavy, má velmi širokou škálu účinků.
 • „Mládežní kanál“se nachází čtyři prsty nad vnitřní kostí kotníku a pomáhá udržovat ženské tělo v mladém stavu po dlouhou dobu.
Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Ranní cvičení pro osoby starší 40 let, 50. Cvičení gymnastiky na hubnutí, videonávody.

Další užitečné body na těle

Existuje řada bodů, které vám pomohou rychle se zbavit náhlých problémů:

 • Bolest hlavy, bolesti zubů, malátnost sartritida, zácpa, kocovina se uzdraví tím, že se několik minut třese body na křižovatce palce a ukazováčku.
 • Masáž po dobu 2 minut palci obou rukou složenými v modlitbě, střed hrudníku na místě ve vzdálenosti 4 prsty nad koncem kosti, pomáhá zbavit se nervového vzrušení, deprese, úzkosti.Tyto pohyby také zvyšují imunitu a odolnost těla.
 • Aby se zlepšila koncentrace a paměť, zbavily se bolesti hlavy a únavy, měl by se bod na zadní straně chodidla stimulovat po dobu 2-3 minut dvakrát denně v průsečíku 1. a 2. prstu.
Masážní techniky na hubnutí

Akupresura je široce používaná na pomoc lidem, kteří chtějí zhubnout.Chcete-li vybrat požadované body, musíte před sezeními zjistit příčinu nadváhy.

Hormonální selhání

Při této anamnéze hodně pomáhá ležet ležet po dobu 30 minut v bodě Guan Yuan ve vzdálenosti 3 tsuns pod pupkem.

Poté je spojena masáž bodů Zi Gongu, které lze nalézt krokem 1 cun nahoru od pupku a poté doleva a doprava 3 cun.Studium těchto míst je lepší kombinovat s rotačními pohyby boků ve stoje.

Nesprávná výživa

V současné době je obtížné sledovat správnou stravu a složení.

Pokud příčina úplnosti spočívá v tomto problému, lze použít následující postupakupresura:

 • Bod Lin Quanpod patellou se masíruje po dobu 30 sekund k boji proti celulitidě.
 • „Mládežnické kanály“by měly být vypracovány palci nejméně 40krát na každou nohu.
 • Body Tien Shui , umístěné ve 2 vlnách tsunami vpravo a vlevo od pupku, se masírují ve stoje, lehce se ohýbají stiskem 5 sekund 20krát.

Tato masáž by se měla opakovat třikrát denně, dokud se stav nezlepší, pak pro profylaxi jednou denně.

Stresový stav

Pro zmírnění nervového napětí by měl být bod Nei Guan z obecné zesílené sekce stimulován po dobu 5-10 minut.Musíte také použít bod Bai Hui, rytmicky spočívající na něm palcem.

Nespavost a chronická únava

K odstranění těchto nepříjemných symptomů stimulujte body jednu hodinu před spaním v následujícím pořadí:

  )
 1. Stiskněte a masírujte bod „třetího oka“.
 2. Opatrně, vyhýbejte se silné bolesti, určete bod mezi 1. a 2. prsty ruky.
 3. Na vnitřní straně každé nohy je bod pro nespavost, na patě blíže k oblouku nohy.
 4. A už leží v posteli, je vhodné masírovat jamky za ušními lalůčkami a hrotem na temeni hlavy, což rychle uklidní a uvolní tělo.

Během 7 až 9 dnů se spánek výrazně zlepší.

Masáž břicha při hubnutí

Účinná je také masáž solárního plexu ve směru hodinových ručiček v poloze na zádech.Všechnybolest, škytavka, dunění naznačují začátek procesu, ale nevydrží akutní bolest.

Jak se provádí akupresura u různých nemocí

Akupunktura pomáhá pacientům vyrovnat se s mnoha nemocemi.

Pro chronickou gastritidu

Během remise nemoci na měsíc nebo déle může být akupresura prováděna ráno ráno v těchto oblastech:

 • Body dlouhověkosti v oblasti kolene.
 • Umístí 2 cs nad kotníky na vnitřní a vnější stranu každé nohy.
 • Body na rukou těsně nad základnou palců.
 • Tien Shui vpravo a vlevo od pupku musí být masírována současně a pak věnovat pozornost bodu 2 tsun pod pupkem.

Pro osteochondrózu

Chcete-li pomoci s cervikální osteochondrózou, musíte stimulovat níže uvedené body po dobu 2 minut pomalým kruhovým pohybem, zvyšováním intenzity a poté na chvíli stisknětea opakujte pohyby v opačném směru a postupně snižujte tlak.

Vlastnosti:

 • Feng Fu bod umístěný pod týlním výběžkem.
 • Feng Chi body umístěné na úrovni Feng Fu směrem k uším.
 • Ve vzdálenosti 3 prsty pod prvním je bod I Men.
 • 7. krční páteř.
Při kašlání

Je třeba poznamenat, že akupresura se nedoporučuje pro alergické typy kašle, pokudnemoc je spojena s nachlazením, poté, bez ohledu na její povahu, úleva přichází dostatečně rychle.

Uvedené body se masírují po směru hodinových ručiček po dobu až 2 minut:

 • „Třetí oko“.
 • Střed čela.
 • Místa na obou stranách nosu.
 • Spodní část nosu.
 • Fossa uprostřed krku.
 • Subclavian fossa.
 • Bod uprostřed hrudníku.
 • „Bod bolesti“ při uzavření prvního a druhého prstu.
 • U diabetes mellitus

  Je téměř nemožné léčit diabetes mellitus akupresurou, ale některé techniky samomasáže mají pozitivní účinek na udržení těla v aktivním stavu a na snížení cukrukrev.Symetrické body na obličeji a nohou jsou stimulovány současně, zbytek - střídavě.

  Užitečné body:

  • Body na nose v blízkosti rohů očí.
  • Odsazení v chrámech.
  • Body na začátku ohybu tvořené ohýbáním loktů.
  • Prohloubení nad klíční kostí.
  • Body dlouhověkosti.

  U sinusitidy

  Akupresura by měla být prováděna v počátečním nebo konečném stádiu nemoci, jakož i v jejím chronickém průběhu.

  V akupunkturních atlasech se považuje za hlavní pomoc při zánětu dutin pět hlavních bodů:

  • oblast vedle křídel nosu;
  • bod nad horním okrajem;
  • špička nosu se zpracuje lehkým brněním;
  • vnější rohy očí jsou hněteny kruhovým pohybem;
  • končímasážní stimulace „třetího oka“.

  Průběh takové masáže musí být prováděn po dobu 14 dnů.Zpravidla dochází ke zlepšení za týden.

  V případě bronchiálního astmatu

  Akupresura v případě bronchiálního astmatu se provádí během nástupu nebo během útoku.Body jsou rozděleny do 3 skupin, z nichž první se provádí uklidňující metodou (lehký tlak a hladil), druhá - pro lidi starší 40 let - tonikum (rotace s hlubokým tlakem), třetí během období remise.

  Pro alergie

  Prevence sezónní senné rýmy by měla začít 7-10 dní před zamýšleným obdobím.Masáž se provádí dvakrát denně: ráno tonikem, večer - uklidněním.

  Akupunktura směřuje k vyřešení problému na lidském těle:

  • Třetí oko. "
  • Pod křídly nosu.
  • Před tragusem ucha.
  • Na zadní straně hlavy v oblasti dutiny.
  • „Pain point“ na ruce.
  • Ušní ušní.
  • Nad ušním kanálem.

  Pokud alergie začala, pak se masáž provádí každou hodinu po dobu 3-4 dnů, pak - podle zdraví.

  Pro bolest zubů

  Pro akutní bolest je nejlepší konzultovat zubního lékaře, ale pokud návštěva není možná, můžete bolest na chvíli zmírnit.

  Existují 3 body, které by měly být stimulovány na straně problému:

  • „Bod bolesti“ nebo He Gu se masíruje po dobu 2-3 minut, dokud kůže nezčervená.
  • Levý roh hřebíku na ukazováčku (Shang Yang) je rytmicky stisknut, dokud se neobjeví bolest.
  • Křižovatka čelistí se zpracovává pětisměrným stisknutím ukazováčku a poté se provede 30 kruhových pohybů.

  Jak často by měla být masáž prováděna?

  Stimulace akupunkturních bodů musí být prováděna v souladu s metodologií pro léčení specifických tělesných onemocnění.Zmírnění akutní bolesti může trvat jen několik minut a u chronických onemocnění to může trvat dny, týdny nebo dokonce měsíce.

  Ale v každém případě si tato metoda zaslouží pozornost pro svou jednoduchost a přístupnost, ale každý člověk může otestovat její účinnost z vlastní zkušenosti.

  Návrh článku:Oleg Lozinsky

  Video o akupunkturních bodech na lidském těle

  Akupunkturní body na lidském těleve videu: