Kožní problémy ve formě akné - někdy závažný signál od těla, že existuje určitá patologie.A akné na tvářích je častá lokalizace zánětu u žen, která může být způsobena různými onemocněními vnitřních orgánů.
- Druhy akné na tvářích
- Vnější a vnitřní příčiny aknéna tvářích
- Diagnóza
- Vyrážky s dysbiózou
- Akné na tvářích s demodikózou
- Akné během hormonálních nerovnováh
- Akné během těhotenství a kojení
- Léky
- Mikroproudé ošetření
- Laserové resurfacing kůže
- Mezoterapie
- Dermabraze
- Ozonová terapie
- Jak se starat o pleť s aknéa na tvářích
- Domácí peelingy
- Domácí masky
- Lotiony
- Aloe
- Jitrocel
- Bitter Wormwood
- třezalka tečkovaná
- Měsíček
- Syrová dýně
- Šalvěj a heřmánek
- Kalina
- Soda
- Jód
- Esenciální oleje
- Přeslička a lípa
- Dieta
- Co dělat, když se na tvářích objeví akné
- Video na téma: Akné na tvářích žen.Co dělat
Druhy akné na tvářích
Akné na tvářích: příčiny u žen, povaha zánětu, doprovodné příznaky mohou mítjiné zaměření.
1. Alergické vyrážky- jsou spojeny s působením dráždivé látky na kůži.Mohou vypadat jako jednotlivé jasně červené pupínky nebo jako rozsáhlé zarudnutí nebo puchýře.Kůže v místě kontaktu s dráždivými otoky často dochází ke svědění a je také možné následné loupání.Pokud je kontakt s alergenem vyloučen, pak akné zmizí.
Příčiny výskytu:
- citlivost na jednotlivé potravinářské výrobky:
- citrusové plody;
- ořechy;
- mléčné výrobky;
- čokoláda;
- červené bobule;
- exotické ovoce;
- potravinářské barvivo;
- med;
- vedlejší účinky léků.
2. Subkutánní akné- nejbolestivější a nejobtížnější odstranit vyrážky, které vypadají jako červené hrboly nad povrchem kůže, uvnitř plné hnisu.Zrání takového akné nastává po dlouhou dobu a je často bolestivé.U některých produktů lze dosáhnout vnitřní resorpce.
Příčiny výskytu:
- endokrinní poruchy;
- subkutánní klíště;
- blokáda mazových žláz;
- infekční;
- gynekologická onemocnění.
3. Suché akné- častěji se vyskytují na suché a dehydratované pokožce.Neobsahují hnis a lze je snadno odstranit z kůže.
Příčiny výskytu:
- ucpávání pórů;
- problémy s gastrointestinálním traktem;
- napětí;
- potravinové alergie.
4. Purulentní akné- zánět vlasového folikulu,charakterizovaný výskytem bílé hnisavé oblasti na kůži.S mírnou formou takového zánětu může být pupínek snadno odstraněn, ale pokud je pod ním zánět kůže, musíte počkat, až je úplně zrající.
Příčiny výskytu:
- hormonální selhání;
- onemocnění gastrointestinálního traktu;
- nadměrná produkce podkožního tuku;
- demodikóza.


Vnější a vnitřní příčiny akné na tvářích
Akné na tvářích žen se může objevit z mnoha důvodů.Někteří dermatologové věří, že zánět na tvářích naznačuje narušení reprodukčního systému ženy.To je hlavní důvod, ale ne jediný.
Vnější příčiny akné na tvářích | Vnitřní příčiny akné na tvářích |
Nesprávně vybraná kosmetika pro péči o pleť Dekorativní kosmetika špatné kvality Dlouhé vystavení slunci Omrzlina tváře kůže Častý kontakt špinavých rukous obličejem Styk s škodlivými látkami Vytlačování akné na obličeji | Hormonální porucha v těle Gastrointestinální onemocnění Nesprávná výživa, toxiny Pokles v němuniteta parazity v těle Hormonální změnytěhotná Infekční onemocnění ženských orgánů Demodecoza |
Diagnóza
Aknéna tvářích (důvody pro ženy popsané výše) se mohou lišit, proto je pro stanovení onemocnění, které způsobuje zánět, nezbytná diagnóza.
Nejprve je třeba vyloučit problémy gynekologické povahy, proto je vhodné podstoupit vyšetření dvěma lékaři - gynekologem a endokrinologem. Na klinikách je často jeden lékař - endokrinolog-gynekolog, který podrobněji studuje otázku vztahu pohlavních hormonů s narušeným fungováním ženského reprodukčního systému.
Každá žena bude diagnostikována individuálně, ale hlavní testy budou pravděpodobně stejné.
Jedná se o:
- analýzu pohlavních hormonů;
- pánvový ultrazvuk;
- transvaginální ultrazvuk;
- analýza latentních pohlavně přenosných infekcí;
- obecný nátěr na flóře.
Během konzultace může lékař na základě stížností pacienta stanovit další testy.
Pokud žena nemá gynekologické problémy, dalším krokem bude návštěva gastroenterologa, protože příčinou akné na tvářích žen jsou často žaludeční potíže.Aby se zajistilo, že gastrointestinální trakt funguje bez patologií,je třeba provést následující testy:
- gastroskopie;
- fluoroskopiežaludek;
- ultrazvukové vyšetření;
- krevní test;
- analýza moči;
- studie výkalů.
Kromě těchto příčin akné na tvářích žen existuje pravděpodobnost výskytu tohoto příznaku v přítomnosti parazitů.V lidském těle snižují imunitu, narušují metabolismus a projevují alergické reakce.
Pro jejich diagnostiku je nutné složit takové testy, jako jsou:
- studie stolice;
- analýza moči;
- celkový krevní obraz;
- sérologické a imunologické studie;
Obecná vyšetření však nemusí vždy ukázat přesný výsledek, a tak často, pokud existují další příznaky, které svědčí o přítomnosti parazitů v těle, je předepsána tkáňová biopsie.
Vyrážky s dysbiózou
Dysbakterióza není sama o sobě nemoc, ale znamená nesprávnou mikrobiální rovnováhu ve střevu .Tento stav může být asymptomatický, ale je často doprovázen nevolností, nedostatkem síly, nadýmáním, průjmem, zácpou a kožními vyrážkami.

Akné dysbakterióza neovlivňuje vždy tváře, ale nejsou výjimkou.Povaha vyrážky se může lišit, od malé vyrážky až po subkutánní akné, v závislosti na složitosti dysbiózy.Je důležité pochopit, že externí léčba akné problém nevyřeší, i když to pomůže zlepšitvnější projev, proto je nutné se zbavit kořenové příčiny.
Diagnóza:K diagnostice dysbakteriózy je nutná analýza stolice.Tři dny před porodem je nutné přestat používat prostředky, které uvolňují střevní motilitu a další léky pro rektální použití.
Ošetření:
- Přísně dodržujte dietu a odmítejte smažené, kořeněné a uzené pokrmy.Správná strava zahrnuje fermentované mléčné výrobky bohaté na bifidobakterie (kefír, jogurt, jogurt, jogurt a Narine).
- Léčba zahrnuje užívání antibiotik pouze v pokročilých případech dysbiózy.
- Užívání léků, které normalizují střevní mikroflóru (Bifidumbacterin, Hilak Forte, Linex a další)
- Při správné léčbě zmizí dysbióza do dvou měsíců od doby léčby a během léčby zmizí akné..
- seškrábáním z poškozených oblastí kůže.K tomu, týden před nadcházející analýzou, nemůžete umýt poškozenou pokožkualkalické výrobky a použití kosmetiky;
- mikroskopické vyšetření řas;
- nalepování speciální pásky na poškozenou pokožku v noci.
- Jako lokální terapie různé masti a sérum ničí klíšťata (erytromycin, Lindane, Metronidazol, Spregal, mastná síra adalší).Stejně jako oční kapky (Armin, Tosmilen), pokud nemoc ovlivňuje sliznici oka.
- Prostředky pro zvýšení imunity, antiparazitika.
- Zjistěte příčinu hormonálního selhání a léčte nemoc.
- Zvýšená imunita, zdravý životní styl.
- Použití externích agentů ke snížení vnějších projevů.
- Externí tradiční medicína (aloe, měsíček, soda, pelyněk adalší).
- Vyvážená strava.
- Zineritje prášek a roztok, který obsahuje aktivní složky, jako je erytromycin a zinek.mající protizánětlivý, antimikrobiální, svíravý účinek.Připravený roztok se nanáší na pokožku ráno a večer pomocí aplikátoru.Účinnost přípravku Zenerite byla prokázána mnoha kupci, je však také uveden návykový účinek.Cena: od 650 rub.
- Bazironje gelový přípravek, který absorbuje nadbytečný mazu, který má antimikrobiální a Commandogenní účinek.Gel pomáhá zvlhčit pokožku, což je důležité při vystavení se akné.Lék se aplikuje 1-2krát denně.Přetrvávající účinek nastává po 3 měsících podání.Cena: od 700 rub.
- Skinorenje gel a mastný přípravek obsahující kyselinu azeloovou, která má antimikrobiální, protizánětlivé, bělicí vlastnosti.Naneste na čistou pokožku 2krát denně.Terapeutický účinek je pozorován po 4 týdnech každodenního používání.Cena: od 750 rub.
- Kyselina salicylováje alkoholový roztok zaměřený na širokou škálu účinků, včetně akné, bradavic, kuřích kuřích, psoriázy, ekzému.Roztok se čistí čistou pokožkou dvakrát denně.Většina recenzí léku je pozitivní, ale při častém používání je pozorován účinek suché kůže.Cena: od 16 rub.
- Differin- léčivo, které je dostupné ve formě gelu a masti, zaměřené na léčbu všech typů akné.Má protizánětlivé, hojivé a antimikrobiální účinky.Nanáší se na suchou a čistou pokožku 2krát denně.Podle recenzí je účinek patrný po čtyřech týdnech od data použití.Cena: od 800 rub.
- ) povinné čištění dvakrát denně pomocí speciálních prostředků k péči o problémovou pleť;
- se nedoporučuje používat mastnou kosmetiku (například kosmetické mléko pro odstranění make-upu);
- výrobky pro péči musí obsahovat kyselinu, zinek;
- promývání teplou vodou;
- nedoporučuje se používat peelingy s velkými částicemi, které dráždí a poškozují zapálený celek;
- je třeba chránit pokožku obličeje před dlouhodobým vystavením slunci.
- Ovesné křoviny.Musíte ovesné vločky namočit a na 2 minuty vmasírovat do čisté kůže.Díky vláknu ovesné vločky čistí pokožku dobře, aniž by jí došlo k jejímu poškození, a také ji zjemní a vyhladí.
- Sůl a vaječný bílý peeling.Sůl je vynikající antimikrobiální látka a protein pomáhá zúžit zvětšené póry.Aby se toho dosáhlo, lžíce stolní soli se smíchá s vaječnou bílou a aplikuje se lehce na kůži po dobu 1 minuty.Poté se omyje teplou vodou.
- Maska vyrobená z černého jílu a peroxidu vodíku .Tato maska dobře vysychá záněty a zlepšuje pleť.Je nutné smíchat černou hlínu s peroxidem vodíku a aplikovat na celou tvář, vyhnout se oblasti kolem očí a rtů.Udržujte masku až do úplného zaschnutí, poté opláchněte teplou vodou.
- Maska bezbarvé heny. Bezbarvá henna má protizánětlivé a svíravé účinky.Chcete-li to provést, musíte zředit henu vodou, dokud se nevytvoří kaše a nanést na obličej.Po úplném zaschnutí masky omyjte teplou vodou.
- Maska medu. Med má protizánětlivý a zvláčňující účinek na pokožku obličeje.Na umytou tvář je třeba nanést malé množství medu a držet po dobu 15 minut.Poté opláchněte teplou vodou.
- Máta peprná. Pro přípravu krému si vezměte lístky máty a vařte ve vroucí vodě.Chlazení a otírání pokožky navlhčenou vatovou vložkou po celý den.
- Jablečný ocet Lotion.Vezměte lžíci jablečného octa a nařeďte jej ve sklenici teplé vody.Otřete pokožku tímto krémem dvakrát denně.
- Citronová a okurková pleťová voda. Stiskněte lžíci citronu, nastrouhejte čerstvou okurku a vše promíchejte.Výslednou šťávu setřete 1-2krát denně čistou pokožkou.
- se nedotýkejte akné špinavýma rukama, nemačkejte;
- často neumývají pokožku;
- nepoužívají velké množství make-upu k maskování;
- nezanedbávají opalovací krémy.
Akné na tvářích s demodikózou
Demodikóza je velmi časté onemocnění u žen, pozorované se snížením imunity způsobeným klíštěm Demodex.Jedná se o lézi kůže obličeje (zejména nasolabiální záhyby, oční víčka, bradu), připomínající akné a vyrážky ve formě podkožního a hnisavého akné.Kůže získává červený odstín, stává se velmi mastným a hrbolatým.
Diagnóza: Pro identifikaci musíte projít jedním z testů:
Ošetření:
V závislosti na složitosti onemocnění se může terapie pohybovat od 6 měsíců do 1 roku léčby.
Akné s hormonální nerovnováhou
Nejčastější příčinou akné u žen je hormonální disrupce v těle.
Mohou být spuštěny z velkého počtu důvodů, od malnutrice po dysfunkci vaječníků.V každém případě se akné vyskytuje v důsledku aktivity dvou hormonů: mužského hormonu testosteronu (který by měl být přítomen v malém množství u žen) a dehydroepiandrosteronu - sulfátu.
Nadměrná produkce testosteronu v ženském těle vede k zablokování mazových žláz , zahuštění kůže a výskytu všech typů akné.Nejčastější příčinou zvýšení hladiny testosteronu jsou polycystické vaječníky a jiná onemocnění ženských orgánů.
Dehydroepiandrosteron - sulfát je produkován kůrou nadledvin, jejíž rychlost se zvyšuje zneustálý stres.
Diagnóza:
K nalezení ukazatelů těchto dvou hormonů je nutné provést krevní test na hladinu pohlavních hormonů.V každé klinice jsou pravidla pro analýzu odlišná, takže je vhodné objasnit podrobnosti v místě dodání.
Léčení:
V tomto případě je důležité pochopit, že úplné vymizení akné přijde pouze v důsledku vyléčení nemoci, která způsobuje takový příznak.Proto první věc, kterou bude kompetentní lékař vědět, je to, co vyvolalo hormonální skoky a nasměruje veškeré jeho úsilí na vyléčení nemoci.
Velmi často je žena předepisována hormonální antikoncepční prostředky, které pouze blokují její hormonální pozadí a nahrazují ji pilulky.Výsledkem je, že po stažení drog se tento problém několikrát prohloubí.
Je proto nezbytné:
Akné během těhotenství a kojení
Během těhotenství a kojení v ženském těle se zvyšuje produkce hormonu progesteronu, což pomáhá udržovat těhotenství a zlepšit produkci mléka.
Proto je léčba akné v tomto případě omezena pouze na povrchové přípravky, které neobsahují hormonální látky:
Léčba drogy
Při léčbě akné se neobejde bez činidel, která rychle zlepšují stav kůže.
Jmenovitě:
Mikroproudé ošetření
Mikroproud je postup, který působí na kožní vrstvy s nízkým proudovým výbojem a má širokou škálu aplikací.Díky své činnosti odstraňuje kožní toxiny, normalizuje mazové žlázy, stimuluje tvorbu elastinu a kolagenu, zvyšuje regeneraci buněk.To jsou nezbytné funkce, jak se zbavit akné na tvářích.
V průběhu procedury kosmetička nanáší na obličej speciální gel, který propouští výtok do hloubky kůže, a dotýká se ho speciálním zařízením, které vydává proud. Procedura trvá asi 45 minut, po kterých je mírný otok, který trvá několik hodin.
Laserové resurfacing kůže
Laserové resurfacing je kosmetický postup prováděný laserovým zařízením k odstranění povrchové vrstvy kůže, na níž se vytvářejí skvrny a jizvy po akné.V současné době laserové resurfacing zahrnuje zpracování pouze nezbytných oblastí kůže.
Během zákroku se aplikuje lokální anestézie, takže bolest bude minimální. Leštění laserem trvá od 20 do 30 minut.
Postup následuje okamžitějít domů, aniž by byl vystaven slunci.Asi 4 dny stojí za to zapomenout na důležité záležitosti, protože doba rehabilitace není vždy jednoduchá a je doprovázena silným zarudnutím, odlupováním kůže a je také možná teplota.Po měsíci by se měla kůže zcela zotavit.
Mezoterapie
Mezoterapie je injekce, která je injikována na povrch kůže a zlepšuje její stav.Mezoterapie se liší svým složením v závislosti na výsledku, kterého chcete dosáhnout.
Pro problémovou pleť se mísí několik složek: kyselina hyaluronová, antibiotikum, vitamíny a další produkty, které obnovují povrch kůže.Délka kurzu závisí na stupni poškození pokožky a má kumulativní účinek.
Je třeba poznamenat, že po injekcích se objevují modřiny a známky píchnutí, které zmizí do 2 až 3 dnů.
Dermabraze
Dermabraze je nejbolestivější a nejobtížnější postup, jak se zbavit jizev a post-akné po akné, nejúčinnější .Postup se provádí pomocí nylonového kartáče, diamantové frézy a chirurgické oceli.
Právě oni odstraňují povrchovou vrstvu kůže z obličeje, takže před zákrokem nebo spíše dva týdny před jeho začátkem byste se měli vzdát kouření, hormonálních pilulek, alkoholu, abyste nebránili srážení krve.
Procedura se provádí v celkové anestézii a trvá přibližně 40–60 minut.Rehabilitační obdobíje asi 2-6 měsíců.
Ozonová terapie
Ozonová terapie je injekce ozonu do kůže injekcí, která má silné antiseptické vlastnosti. Ozon ničí bakterie, houby, viry, a proto se považuje za vynikající lék na akné.
Procedura trvá přibližně 15 minut a nevyžaduje rehabilitační období.Po zákroku je možné během žvýkání mírný otok a pocit vrásek.
Jak se starat o pleť s akné na tvářích
Problémová pleť vyžaduje zvláštní péči, jmenovitě:
Domácí peelingy
K čištění kůže odumřelých buněk, které zabraňují plnému dýchání kůže, je nutné použít domácí peelingy.
Domácí masky
Lotiony
Tyto jednoduché domácí pleťové vody mohou zlepšit pleť, odstranit zarudnutí a snížit póry.
Je třeba mít na paměti, že přírodní přípravky pro péči o pleť se neuchovávají déle než 2-3 dny.
Aloe
Aloe je silné přírodní antiseptikum, které obsahuje vitamín C, B, E, minerály a další složky s protizánětlivými, hojivými, regeneračními vlastnostmi..Před použitím aloe šťávy v maskách a pleťových vodách je třeba ji nechat v chladničce asi 2 dny, aby se šťáva stala ještě užitečnější.
JitrocelJitrocel má uklidňující a hojivé vlastnosti,obsahuje vitaminy A, K, C a těkavé, což pomáhá zbavit se aknétváře.K přípravě jablečné šťávy je třeba brousit listy a dát buničinu do chladničky.Šťáva může být uložena na týden. Hořké pelyněk
Palina je známá svými antiparazitickými a antimikrobiálními vlastnostmi. Je nejúčinnější použít hořkou palinu jako tinkturu alkoholu.K tomu nalijte 1 polévkovou lžíci pelyňku s 1 sklenicí vodky.
Poté nechte tinkturu na tmavém a chladném místě po dobu dvanácti dnů, během těchto dnů jemně protřepávejte.Po tom, to stojí za to, aby obsah a nalít do jiného kontejneru.
Třezalka tečkovaná
třezalka tečkovaná je známá svými uklidňujícími a dezinfekčními vlastnostmi, které pomáhají bojovat proti akné na tvářích.K tomu nalít květiny a listy třezalky tečkované se sklenicí vroucí vody a přikrývky.Po hodině můžete tímto odvarem otřít obličej.
Měsíček
Květy měsíčku obsahují taniny, kyseliny, těkavé a alkanoidy, které účinně eliminují zánět.Chcete-li vytvořit alkoholový roztok, musíte vzít 4 polévkové lžíce květin a nalijte 0,5 litru vařené studené vody a alkoholu.Trvejte na tmavém a chladném místě po dobu jednoho týdne.
Syrová dýně
Dýně obsahuje zinek, železo, hořčík, vápník a mnoho užitečných stopových prvků, které pomáhají v boji proti akné.
K tomu použijte buničinu syrové dýně a naneste na kůži po dobu 20 minut. Poté opláchněte teplou vodou.Kůže zjemní a sametově bez zarudnutí.
Šalvěj a heřmánek
Akné na tvářích (důvody pro ženy se mohou lišit) vznikají v důsledku šíření bakterií na zanícené kůži.Šalvěj a heřmánek mají léčivé vlastnosti - zúžení pórů, baktericidní, nedráždivé, hojení ran.
K přípravě tinktury můžete použít alkohol nebo vodku a z každé byliny nalít 4 lžíce 0,5 l.Tinkturu můžete použít k setření za týden.
Guelder-rose
Guelder-rose je bohatá na pektiny a taniny, které dobře pomáhají zbavit se aknéna tvářích.Pro vývar můžete použít jak listy, tak plody rostliny, nalijte lžíci látky sklenicí vroucí vody a nechte ji vařit půl hodiny.
Soda
Pomocí sodovky můžete odstranit přebytečný kožní mazu a odlupovat povrch kůže.Za tímto účelem jej můžete jednoduše zředit vodou nebo peroxidem vodíku a aplikovat na čistou tvář po dobu 10-15 minut.
Při omývání masky je pokožka mírně vyčištěna a odstraňují odumřelé buňky.
Jód
K léčbě akné musí být jód používán velmi opatrně, jinak může dojít k popálení kůže.Aby bylo možné produkt bezpečně nanést, musíte nejprve poškozenou pokožku namazat krémem a poté jódem.Nedoporučuje se používat jód na akutně zapálené akné, jinak se může jejich vzhled rozšířit.
Esenciální oleje
Esenciální oleje se nedoporučují pro použití na problematickou pokožku v čisté formě.Pracují nejlépe, když jsou přidány do krémů nebo masek pro problémovou pleť, hlavní věcí je to, aby se to nepřehánělo jejich množstvím.Pro zanícenou pokožku jsou vhodné oleje levandule, citronu, čajovníku, eukalyptu.V zásadě stačí 1-2 kapky léku na jeden postup.
Přeslička a lípa
Linden a přeslička mají silný antimikrobiální účinek na pokožku obličeje.Obvykle se používají jako pleťové vody, vaří se 1 polévková lžíce každé ingredience v půl litru vroucí vody.
Vývar by měl být naplněn po dobu jedné hodiny.


Strava
Potraviny používané v potravinách mají silný účinek na největší orgán v těle - na kůži.Pro zlepšení stavu pokožky je nutné správně sestavit stravu.
Výrobky, které zlepšují stav pokožky | Produkty, které vyvolávají akné |
Mléčné výrobky (kefír, tvaroh, přírodní jogurt, syrovátka) Čerstvě vymačkaná šťáva, ovocný nápoj Ovoce a bobule Sezónní zelenina (paprika, rajčata, luštěniny), špenát, mrkev) Lněný olej Dýňová semínka Mořské plody Obiloviny (obiloviny, vláknina) Kysané zelí ]Ořechy Voda | Kofeinované nápoje Pekárenské výrobky Kvasinky Koppečená jídla Smažená jídla Cukr Rychlé občerstvení Polotovary Alkohol Kořené koření ]Marinády Brambory Tučné maso Nápoje sycené oxidem uhličitým Čokoláda |
Co nelze udělat, pokud se objeví akné na tvářích
Nedodržení těchto doporučení může způsobit šíření akné na tvářích žen.Proto při léčbě akné byste si měli pamatovat tyto jednoduchépravidla.
Návrh článku:Vladimír Veliký
Video na téma: Akné na tvářích žen.Co dělat
Elena Malysheva vám řekne, jak léčit akné, akné, akné na tvářích a těle: