Akné na obličeji.Příčiny a léčba lidových léků, antibiotik, bylin u dospívajících a dospělých doma

Téměř 80% mladých lidí a 10% dospělých trpí akné na tvářích.Příčiny akné v každé věkové kategorii jsou různé, a léčba je vybrána individuálně.

Příčiny akné

V důsledku zánětlivých procesů v mazových žlázách kůže dochází k zablokování kanálů, kterými tukvstupuje na povrch kůže.To je hlavní příčinou akné.Bakterie, které existují na kůži, se nemohou vyrovnat s likvidací velkého množství mazu.

Mikroorganismy se začnou množit a vstupují do mazového kanálu, následuje reakce imunitního systému.V důsledku ničení virulentní mikroflóry se tvoří hnis a zarudnutí.

Bakterie mohou způsobit akné na tváři.Tento důvod vyžaduje lékařské ošetření

Hlavní příčiny akné:

  • Hormonální pozadí;
  • Poruchy imunitního systému;
  • Stres;
  • Gastrointestinální choroby;
  • Vlhkost, slunce a teplo.
  • Nesprávná strava.

Druhy akné

V medicíně lze akné odlišit od následujících typů:

  1. Acne vulgaris. Obvykle jsou postiženi adolescenty mladšími 20 let.Pak zmizí.U dospělých se tento typ vyrážky objevuje v souvislosti s onemocněním gastrointestinálního traktu, játry, poruchami hypofýzy.
  2. Zjevně se jedná o červené hnisavé uzly. Vyskytují se také v důsledku parazitů pod kůží, nesprávné péče o obličej, hormonálních poruch, genetické predispozice a nezdravé stravy;
  3. Whiteheads (milium). Toto je mazu zapojený do póru.Přichází do kontaktu se vzduchem, takže tytoútvary jsou bílé nebo mírně nažloutlé barvy.Objevují se v důsledku hyperaktivity mazových žláz.Hlavní lokalizace jsou tváře, chrámy, nos.Zdravé stravování a nadměrné množství slunečního světla, klimatické podmínky, nesprávná hygienická péče o obličej se stávají hlavními předpoklady vzniku milie;
  4. Rosacea (Rosacea). Jedná se o červené hnisavé uzly, které se objevují v důsledku expanze krevních cév.Častěji trpí ženami po 30 letech.Alkohol, kouření, nadměrné vystavení slunci nebo podchlazení, stresové situace mohou způsobit, že se objeví;
  5. Blackheads (komedony). Jedná se o vyrážku bez zánětu ve formě malých černých teček, které jsou zaneseny mazovými žlázami, pokrytými korkovou špínou a prachem.Hlavními důvody jejich šíření jsou potraviny obsahující sacharidy, problémy se štítnou žlázou a vaječníky.Komedony se odstraňují buď doma, nebo ve specializovaných salónech s pravidelným čistením obličeje;
  6. Léčivé akné (steroid). Jedná se o malé pustuly červené barvy, které způsobují silné svědění a pálení.Objeví se v důsledku užívání specifických léků.Jedná se o glukokortikoidy, anabolika a mužské hormony;
  7. Subkutánní akné. Jedná se o husté uzly naplněné hnisem.Takové akné je velmi bolestivé.Nelze je vytlačit samostatně, protože existuje velké riziko vážného poškození kůže.Důvody jejich výskytu jsou slabá imunita, gastrointestinální poruchy, špatná výživa,nadměrné pocení, chronická onemocnění a genetická predispozice;
  8. Konglobátové akné. Vznikají v důsledku zánětlivých procesů v podkožní tukové tkáni a vypadají jako sférické modro-fialové akné.Mají tendenci se navzájem slučovat a vytvářet skupiny zanícených cyst.Vystavovali se jim častěji než muži.Příčinou vzhledu mohou být cukrovka, infekční onemocnění, kouření, stres, přebytek bromu a jodu v potravě.

Příčiny vyrážky u dospívajících

Během puberty dochází u mladých organismů ke globálním změnám.To platí zejména o endokrinním systému, který je zodpovědný za hormony.

Důvody:

  • Dihydrotestosteron, testosteron a dehydroepiandrosteron dramaticky vzrůstají během puberty, což dává podnět aktivní produkci mazu.Na tomto pozadí se mikroby množí a vyvolávají výskyt akné;
  • Stres.Identické problémy vznikají při emocionálních poruchách;
  • Nesprávná strava.V důsledku škodlivých chutí k jídlu se hromadí obrovské množství strusky, které se poté vyhledávají a objevují;
  • Nedodržování hygienických předpisů;
  • Nedostatek vitaminu;
  • Používání látek obsahujících alkohol, které pokožku silně suší.Na něm se objevují praskliny, kde se dostávají mikroby a bakterie.

V důsledku těchto příčin se na obličeji objevuje akné.Příčiny a léčba akné stanovená odborníky v kosmetologiia léky, které jim pomohou vyléčit a vyhnout se možným jizvám.To platí zejména pro dospívající.

Příčiny akné u dospělých žen

Podle statistik trpí akné každých 5 žen do 50 let.

Iniciátory tohoto problému jsou:

  • Hormonální selhání.Například, když zrušíte antikoncepci, když tělo, zvyklé na určitou dávku hormonů, ji ztratí;
  • Menstruační cyklus, menopauza a první trimestr těhotenství také způsobují vyrážku uher;
  • Kosmetika nízké kvality nebo obsahující isopropyls myristátu a palmitátu;
  • Alergie na potraviny, kosmetiku nebo drogy;
  • Zvýšené hladiny mužských hormonů;
  • Stresující situace;
  • Gynekologické poruchy.Například hirsutismus nebo polycystický vaječník;
  • Demodex je kožní roztoč.Žije ve vlasových folikulech;
  • Dědičnost;
  • Gastrointestinální poruchy;
  • Mandle.

Příčiny vzniku akné u dospělých mužů

Muži jsou na toto onemocnění méně náchylní, akné se u nich objevuje v dospívání a již ve stáří.

A ačkoli se hormonální pozadí již stabilizovalo, vyrážka způsobují i ​​další faktory:

  • Užívání anabolických steroidů, které kulturisté a sportovci často zneužívají.Takové akné je obtížné léčit.Může se však zmizet, jakmile se zastaví příjem drog;
  • Kdyholení mužů se často stříhá, což se stává důvodem rozvoje akné.Protože bakterie, které způsobují zánět, se dostávají do rány a poranění;
  • Genetická predispozice;
  • Slabý spánek a výživa;
  • Kouření a alkohol.

Druhy a stadia akné

Akné na obličeji je rozděleno do 4 typů a má 4 fáze vývoje.Důvody nelze vždy přesně identifikovat, ale léčba musí být zahájena včas, protože to zabrání vážným důsledkům.

Druh:

  • Papuly - malé husté váčky vystupující nad epidermis;
  • Pustuly jsou pupínky naplněné hnisem;
  • Cysta - bolestivý tuberkulus na namodralé kůži;
  • Uzly - nadměrné pupínky.Zánět jde hlouběji než v raných fázích.Jizvy jsou pozadu.

Fáze:

  1. Blokování pórů. Nečistoty, prach a bakterie ulpívají na nadbytečném kožním mazu.To vše padá do pórů a vytváří několik otevřených a uzavřených komedonů;
  2. Vývoj vyrážky. Vyznačuje se četnými komedony a papuly se zánětlivými příznaky.Purulentní pastule se šíří;
  3. Intenzifikovaný zánětlivý proces. Situaci zhoršuje výskyt uzlů.Akné a černé tečky se slučují.Po stisknutí horší pocit bolesti;
  4. Těžká fáze .Na kůži obličeje všechny druhy černých teček.Vaří se.Kůže je hyperemická.Papule a komedony se zvětšují.

Léčba dospívajícího akné

Pokud dospívající trpí na akné, neměli byste čekat, dokud neuplyne „nebezpečný“ věk, takže takový závažný emoční problém, jako je zhoršení vzhledu, nekomplikuje průběh nemoci.Dermatolog může odkázat dospívajícího na výživu.Označí řadu potravin, které by měly být vyloučeny nebo přidány do potravin.

V závislosti na stadiu choroby se předepisují přípravky na čištění kůže.Masti, pleťové vody a krémy kombinované s antibiotiky.Externí přípravky se používají lokálně, protože vysychají zdravou pokožku.

Lékař může také uplatňovat diskrintaci, pokud je tukové jádro úhoře odstraněno proudem. Ve vážných případech se doporučuje ultrazvuk .Bezbolestně otevírá mazové kanály, uvolňuje přebytečné tuky a odumřelé buňky.

Léčba akné u dospělých žen

Prvním krokem je jít na kliniku, kde je možné je vyšetřit různými lékaři.Jedná se o gynekologa, endokrinologa, gastroenterologa atd. Analyzuje se krev, moč, ultrazvuk štítné žlázy, vaječníky a děloha.Také biochemický krevní test.Pro přesnější výsledky testu je musíte vzít brzy ráno v prvním týdnu cyklu.

Dále je v závislosti na důvodech předepsáno odpovídající zacházení.V případě poruch gastrointestinálního traktu se předepisují antibiotika a prebiotika k obnovení střevní mikroflóry.Pokud jsou problémy v mandlích, pak ORL předepisuje antibakteriální léky.

Jako poslední možnost - odstraněnímandle.

  • Medications.Dermatolog předepisuje lokální léky - krémy, masti, pleťové vody.
  • Peeling, čištění obličeje, ozonová terapie a mezoterapie také pomohou zbavit se vyrážky.
  • Účinně bojují proti akné retinoidům.Jedná se o přípravky skupiny vitaminu A. Měly by se však užívat pouze podle pokynů lékaře v doporučených dávkách.Ovlivňují stav jater a kloubů.Může způsobit bolesti hlavy.Nelze vzít při plánování těhotenství.
  • Ultrazvuk.Poté je pokožka omlazena, očištěna a vyzváněna.
  • Účinné při léčbě akné a lidových léků.Masky vyrobené z přírodních ingrediencí nejen pomohou zbavit se akné na tváři, ale také poskytnou obecné ošetření celého těla, bez ohledu na příčiny vyrážky.
​​

Léčba akné u dospělých mužů

Podobné metody jsou vhodné pro muže.Hormonální léky jsou předepsány.Ti, kteří trpí akné kvůli užívání steroidů, prostě přestat brát je.

Pokud se v důsledku holení vyvinul folikulitida, je třeba vyměnit břitvu za elektrický stroj.Ošetřuje se salicylovou nebo glykolovou kyselinou, aby se póry vyčistily ve spojení s retinoidy.Při zcela pokročilém stádiu jsou předepsány kortikosteroidy.Jsou zavedeny do ohniska zánětu.

Léčení uher u dětí

Když se akné na obličeji objeví u malého dítěte, je obtížné identifikovat skutečné příčiny.Proto je léčba omezena na preventivní opatření.

Toto:

  1. Denní koupání s dětským mýdlem.Pokud dítě vykoupáte po procházce (abyste se vyhnuli nadměrnému pocení) - nepoužívejte detergenty;
  2. Nemažte vyrážku mastnými nebo alkoholovými krémy;
  3. Maminka by neměla být při kojení nervózní.

Předškolák musí vyvážit výživu.Otřete pokožku jednou denně 3% roztokem salicylového alkoholu.Podle pokynů lékaře používejte antibakteriální krémy nebo masti s antibiotiky.Nemůžete použít antiseptika.

Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Masáž obličeje podle japonského lékaře Asahi Zogana.

Léčba akné u těhotných žen

Těhotným ženám se doporučuje:

  1. Ovocné slupky nebo tinktury probyliny
  2. Hliněné masky;
  3. bezpečná kosmetika;
  4. správná výživa;
  5. Jemné a pravidelné čištění obličeje.

Léky proti akné

Lokální přípravky:

  • Masti a krémy -jemně působí na pokožku a nevysušuje ji;
  • Gely, roztoky, pleťové vody - rychle se vstřebávají a pronikají hluboko do vrstev kůže;
  • Antibiotika - používají se v případě pokročilého zánětlivého procesu;
  • Retinoidy jsou účinnými léky.Mají mnoho vedlejších účinků.Jsou přijímány k obnovení střevní mikroflóry.Pod přísným lékařským dohledem.Silně osušte pokožku;
  • Hormonální léčiva - snižují seandrogenní aktivita;
  • Sorbenty jsou čisticí prostředky.Sbírejte toxiny a odstraňujte je z těla.

Benzoylperoxid z akné

Lék s antibakteriálními a antikomedonovými vlastnostmi.Odstraňuje zánětlivé procesy, odlupuje pokožku, což přispívá k jejímu zotavení.Je součástí krémů, krémů a mastí.

Použití:se aplikuje přesně 2krát denně.
Vedlejší účinky:suchá pokožka, peeling, otok.

Vitamínové přípravky pro akné

Vitamin A nebo retinol je antioxidant.Řídí uvolňování mazu a podporuje regeneraci pokožky.Obsahuje máslo, smetanu a žloutky.Také v červené, oranžové a zelené ovoce, v listech.Používá se s tuky.Použití:poukazují na poškozené oblasti, jako součást obličejové masky, injekce. Vedlejší účinky:suchá pokožka, citlivost na sluneční světlo, zánět spojivek, bolesti hlavy.

Kyselina azelaová z akné

Další název je karboxylová kyselina.

Vlastnosti:

  • Protizánětlivé;
  • Antibakteriální;
  • Posiluje epidermis;
  • Nasycený kyslíkem;
  • Zahrnuty do krémů:

    1. Azelik.
    2. Skinoren;
    3. Azogel.

    Použití:se aplikuje na poškozené oblasti. Vedlejší účinky:mohou způsobit pálení a zarudnutí.

    Kyselina salicylová z akné

    Vlastnosti:

    • Protizánětlivé;
    • keratolický;
    • Antiseptický.

    Použití:k otření pokožky obličeje roztokem.
    Vedlejší účinky:vysušuje pokožku.

    Antibiotika pro akné

    neutralizují patogenní bakterie.Se zánětem je snížena mobilita neutrofilů.

    Externí:krémy, masti, pleťové vody, chrastítka. Interní : injekce a tablety.
    Použití ve závažných stadiích nebo v případě, že předchozí léky nepomohly.
    Při lokální léčbě se používají externí antibiotika.Postihněte postižené oblasti.

    Interní antibiotika ovlivňují celé tělo.Často negativně ovlivňuje činnost trávicího traktu.Proto jsou nahrazeny intravenózní nebo intramuskulární injekcí.

    Acne Differin

    Francouzský gel nebo krém.

    Vlastnosti:

    • Reguluje metabolismus v epidermálních buňkách;
    • Čistí potrubí od kontaminace;
    • Normalizuje aktivitu mazových žláz;
    • Regeneruje kožní buňky.

    Naneste 2-3krát týdně tenkou vrstvou na čistou pokožku. Netřete v problémových oblastech. Kromě jiných externích produktů.

    Chlorhexedin z akné

    Antiseptikum.Má antimikrobiální účinek.Je předepsán pro zánětlivý proces způsobený mikroorganismy.Naneste na postižené místo, aby nedošlo k infekci jiných oblastí.

    Akné pilulky

    Toto jsou antibiotika,hormonální, retinoidy a čističe.

    1. Erytromycinje antimikrobiální léčivo.Aplikujte 1 tabletu 2krát denně;
    2. Levomycetinje antibiotikum s baktericidní vlastností.Ne více než 2 gramy denně;
    3. Metronidazolje antibakteriální léčivo.250 mg 2krát denně;
    4. Tetracyklin- ničí mikroby.Dávku předepisuje lékař;
    5. Doxycyklinje bakteriostatické léčivo.1-2 tablety denně.

    Retinoidy se používají v pokročilých stádiích akné.Hormonální pilulky mají nepřímý účinek: normalizují hladinu hormonů v těle.Přiřazeno lékařem.

    Čisticí tablety čistí tělo toxinů a toxinů:

    • Lactofiltrum.
    • Aktivní uhlí.
    • Polyfan.

    Lidové léky proti akné

    Bez ohledu na příčiny akné na tváři mají lidská léčba účinné ošetření:

    ]
    1. Kalina. Akné se tře šťávou;
    2. Pumpkin .Otřete pokožku syrovým masem;
    3. Med, máslo, cibule. Míchejte ve stejném poměru, vařte, přidejte mouku, promíchejte.Z hotové hmoty formujte koláče a ležel na vyrážce;
    4. Aloe šťáva. Léčí kůži;
    5. Celandine. 1 lžička se nalije 0,5 l vroucí vody.Trvejte na tom 2 hodiny.Vytvořte krémy na 10 dní.

    Masky z úhořů

    1. Okurky. Roštové okurky a na 20minut
    2. Brambory. 1 brambor, 1 vajíčko bílé.Promíchejte a naneste na pokožku po dobu 20 minut;
    3. Rajčata, olivový olej, škrob .Lžíci oleje a půl lžičky škrobu smícháme s nakrájenými rajčaty.Naneste na obličej po dobu 15 minut.Omyjte teplou vodou.
    4. Lotionské lotiony
      1. Citron. Nalijte šťávu z půl citronu se sklenicí vroucí vody.Otřete 2krát denně;
      2. Kopřiva. Sklenici vodky se nalije do sklenice kopřivy.Odstraňte po dobu 10 dní na tmavém místě.Otřete si obličej dvakrát denně.Pomáhá s akné;
      3. Calendula. 2 polévkové lžíce sušených květin trávy nalije čtvrtinu šálku alkoholu 40%.Zřeďte 1/5 šálku vody.Trvejte na teple po dobu 2 dnů.Přidá se 5 g borité 5% kyseliny.Napětí 3krát.Přidají se 4 ml glycerinu.Otřete si obličej 3-4 krát týdně.

      Vodní lázně z úhořů

      1. Rozmačkejte a nalijte vroucí vodu na 5 gramů struny a břízy.Přidejte 3 kapky růžového oleje.Udržujte obličej nad párou asi 8 minut.Po otření citronovou šťávou.Čistí póry, zlepšuje tón;
      2. Vemte 5 gramů jitrocelu a lípy.Přidejte 7 kapek oleje bergamotu.Udržujte obličej nad párou asi 8 minut.Léčí komedony, napíná póry;
      3. 10 gramů měsíčku tvoří 0,5 litru vody.Přidejte 5 kapek borového oleje.Udržujte obličej nad párou po dobu 3-5 minut.Vyčistěte vyrážku boritým alkoholem.
      Nenechte si ujít nejoblíbenější článek v rubrice:Vhodnost obličeje pro tvarování obličeje, omlazení, svalový tonus.Mistrovská třída od Eleny Karkukli

      Kosmetické ošetření akné

      1. Darsonval- zvýšení tónu, odstranění akné a jizev, použití aktuálních pulzů;
      2. Kryoterapie- studená masáž tekutým dusíkem;
      3. Mechanické čištění- mačkání akné sterilními nástroji.Použití masek a speciálních nástrojů.

      Výživa proti akné

      Můžete:

      • ) maso;
      • zelenina;
      • ryby;
      • mléčné výrobky;
      • rýže a pohanka;
      • olivový olej;
      • ořechy;
      • zelený čaj a přírodní káva;
      • čerstvé bylinky.

        Ne:

        • vepřové;
        • cukr, čokoláda;
        • sladké pečivo;
        • krupice a proso;
        • čipy a sušenky;
        • banány a hrozny;
        • uzená masa, okurky, konzervované potraviny a marináda;
        • mastné sýry a tvaroh;
        • soda, káva a alkohol;
        • mléko.

        Jak odstranit černé tečky

        Následující postupy vám pomohou zbavit se jizev zbývajících po odstranění černých teček:

          )
        • Laserová terapie;
        • Chemický peeling;
        • Chirurgické odstranění;
        • kortizonový krém
        • činidla na bázi glykolové nebo salicylové kyseliny;
        • Citronová šťáva;
        • jedlá soda;
        • Zlato.

        Prevence akné

        Užitečné akce:

        • Správná výživa;
        • Péče o pleť - čištění, zvlhčení, výživa;
        • Domácí peeling;
        • Návštěva kosmetičky;
        • Hypoalergenní kosmetika.
        • Nemůžete udělat:

          • Často se rukou dotknete obličeje;
          • Zmáčkněte akné samostatně;
          • Používejte zvlhčující nebo přetrvávající tóny;
          • Používejte kosmetiku s náhražkami glycerinu, sorbitolu a umělých tuků.

          Tipy dermatologa

          Jako preventivní opatření proti akné dermatologové doporučují:

          1. Umyjte si obličejalespoň dvakrát denně s mírnými látkami;
          2. Spánek.Získejte dostatek spánku;
          3. dieta;
          4. Po vaření si umyjte obličej;
          5. Vyhněte se slunci.
          6. Doporučení kosmetologů

            Po objevení se akné na obličeji, zjištění důvodů a léčby kosmetologové radí:

                )
              1. Pijte dostatek vody;
              2. Nepoužívejte základ, základ pro líčení a prášek;
              3. dodržovat dietu;
              4. Zbavte se jizev až po průběhu léčby.
              5. K čištění pokožky používejte masky a pleťové vody.

              Vzhled černých hlav na obličeji vyvolává obavy nejen u dívek a žen, ale i tento jev se týká i mužské poloviny lidstva.

              Ale samoléčení je vysoce odrazováno, protože důsledky ve formě abscesů, otevřených ran a šíření infekce mohou vést k vážnějším problémům, než k poškození vzhledu. Pouze odborník si může vybrat účinný prostředek nápravy na základě příčiny vyrážky.

              Video oakné na obličeji.Příčiny a léčba

            1. Akné na obličeji, způsoby léčby a doporučení:

              Akné na obličeji: